Miasta na literę Z

Zabłudów, Zabrze, Zagórów, Zagórz, Zakliczyn, Zaklików, Zakopane, Zakroczym,,Zalewo, Zambrów, Zamość, Zator, Zawadzkie, Zawichost, Zawidów, Zawiercie, Ząbki, Ząbkowice Śląskie, Zbąszynek, Zbąszyń, Zduny, Zduńska Wola, Zdzieszowice, Zelów, Zgierz, Zgorzelec, Zielona Góra, Zielonka, Ziębice, Złocieniec, Złoczew, Złotoryja, Złotów, Złoty Stok, Zwierzyniec, Zwoleń

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę Z - opisy

Ząbki

Ząbki to miasto położone w województwie mazowieckim. Należą do aglomeracji warszawskiej. Od stolicy oddziela je zaledwie około dziesięć kilometrów. Przed reformą administracyjną należało do województwa warszawskiego.

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to leżące w województwie dolnośląskim miasto powiatowe oraz siedziba gminy. Leżą nad rzeką Budzówką na Przedgórzu Sudeckim. Miastu udało się uniknąć zniszczeń, którymi po 1945 roku padło wiele polskich miast.

Zabłudów

Zabłudów to miasto położone w województwie podlaskim. Wchodzi w skład aglomeracji białostockiej. Funkcjonują tu dwie parafie: rzymskokatolicka oraz prawosławna. Do zabytków miasta zalicza się między innymi cerkiew parafialna.

Zabrze

Zabrze to miasto położone na terenie województwa śląskiego nad dwoma rzekami: Bytomką oraz Kłodnicą. Leży na Wyżynie Śląskiej. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jeden z ważniejszych ośrodków konurbacji górnośląskiej.

Zagórów

Zagórów to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Wartą. Leży w otulinie Nadwiarciańskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie siedziba gminy. Centrum miasta stanowi Duży Rynek. Od XV wieku co środę odbywa się tu targ.

Zagórz

Zagórz to miasto położone w województwie podkarpackim w miejscu, w którym Osława wpada do Sanu. Leży na Pogórzu Bukowskim. Przez wiele lat miasto funkcjonowało jako dzielnica Sanoka. Obecnie dzieli się na jedenaście osiedli.

Zakliczyn

Zakliczyn to miasto położone w województwie małopolskim nad Dunajcem. Leży na Pogórzu Rożnowskim. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim rynek, w którego centralnym punkcie znajduje się pięknie odrestaurowany ratusz.

Zaklików

Zaklików to miasto położone w województwie podkarpackim na Równinie Biłgorajskiej. Miasto lokowane było w XVI wieku. Do dzisiaj zachowało swój układ urbanistyczny, w którego centrum znajduje się rynek, a ulice ułożone są do niego prostopadle.

Zakopane

Zakopane to miasto położone w województwie małopolskim. Leży u podnóża najwyższych polskich gór - Tatr. Przyciąga miłośników górskich wędrówek - doskonała baza wypadowa w Tatry. Na terenie miasta wiele obiektów w stylu zakopiańskim.

Zakroczym

Zakroczym to miasto położone w województwie mazowieckim nad Wisłą. Obecnie siedziba gminy. Dawne miasto królewskie. Przed wiekami w Zakroczymiu odbywały się sejmiki ziemskie. Do zabytków miasta zalicza się między innymi kościół parafialny, a także kościół i klasztor ojców Kapucynów.

Zalewo

Zalewo to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Leży nad jeziorem Ewingi. Położone jest na Pojezierzu Iławskim. Sąsiaduje z Puszczą Pruską. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1305. Przez przeszło dwieście lat było to miasto powiatowe. Po zakończeniu drugiej wojny światowej odebrano mu prawa miejskie. Ponownie przyznano je w roku 1987.

Zambrów

Zambrów to miasto położone na terenie województwa podlaskiego nad rzeką Jabłonką. Leży przy drodze prowadzącej z Warszawy do Białegostoku. Dawne miasto królewskie. Podzielone na dziewięć osiedli. Obecnie duży ośrodek handlu.

Zamość

Zamość to miasto położone w województwie lubelskim. Obecnie jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych na Lubelszczyźnie. Znane z uwagi na niezwykły zespół urbanistyczno – architektoniczny na Starym Mieście. Często określane mianem perły renesansu, a także Padwą północy.

Zator

Zator to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Skawą. Obecnie miasto znane jest przede wszystkim z lunaparku „Zatorland”, który przyciąga co roku tysiące turystów w różnym wieku. Tu także znajduje się rodzinny park rozrywki „Energylandia”.

Zawadzkie

Zawadzkie to miasto położone na terenie województwa opolskiego. Do powstania miasta doszło pod koniec XIX wieku. Była to wówczas kolonia robotnicza, którą utworzono przy działającej tu hucie. W roku 1997 miasto padło ofiarą powodzi tysiąclecia.

Zawichost

Zawichost to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie miasto ma od roku 1225. W XVI wieku miasto należało do klasztoru klarysek krakowskich. Obecnie to właśnie z Zawichostu podawany jest stan wód największych rzek w Polsce.

Zawidów

Zawidów to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży na terenie Górnych Łużyc. Samodzielna gmina miejska. Przez miasto przebiega droga wojewódzka. Dawniej znajdowało się tutaj przejście graniczne.

Zawiercie

Zawiercie to miasto położone na terenie województwa śląskiego u źródeł Warty. W wielu opracowaniach zaliczane do Zagłębia Dąbrowskiego. Doskonale rozwinięty jest tu przemysł ciężki. Działa tu huta szkła, w której produkuje się kryształy.

Zbąszyń

Zbąszyń to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Obrą, a także Jeziorem Błędno. Obecnie znaczący ośrodek sportów wodnych, a także chętnie wybierana przez turystów miejscowość wypoczynkowa.

Zbąszynek

Zbąszynek to miasto położone w województwie lubuskim. Siedziba gminy. Miasto powstała w latach 1923 – 1939. Początkowo była niemiecką osadą, w której znajdowała się placówka celna. Losy miasta przedstawione zostały w serialu „Szpiedzy w Warszawie”.

Zduńska Wola

Zduńska Wola to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Pichną (jest to prawy dopływ Warty). Obecnie siedziba powiatu, a także gminy. Członek Związku Miast Polskich. Prawa miejskie z roku 1825. Przyjmuje się, że historia osadnictwa na terenach dzisiejszej Zduńskiej Woli sięga XIV wieku.

Zduny

Zduny to miasto położone w województwie wielkopolskim na Wysoczyźnie Kaliskiej. Przebiega przez nie droga krajowa, a także linia kolejowa łącząca Wrocław z Gnieznem. Przez przeszło sto dwadzieścia lat działała tutaj cukrownia.

Zdzieszowice

Zdzieszowice to miasto położone w województwie opolskim. Obecnie siedziba gminy. Znane głównie z zakładów koksowniczych, które obecnie produkują największe nie tylko w Polsce, ale również Europie ilości koksu.

Zelów

Zelów to miasto położone w województwie łódzkim. Początki miasta to wiek XIII, kiedy na tych terenach powstała wieś. Do końca XVIII obecny Zelów miał charakter typowej wsi szlacheckiej. Mieszkańcy zajmowali się tu rolnictwem, a także hodowlą zwierząt. W XIX wieku miasto zakupili czescy osadnicy.

Zgierz

Zgierz to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą. Część aglomeracji łódzkiej. Graniczy bezpośrednio z Łodzią. Dawne miasto królewskie. Jak dotąd nie udało się ustalić jednoznacznie pochodzenia nazwy miasta.

Zgorzelec

Zgorzelec to miasto położone w województwie dolnośląskim nad Nysą Łużycką. Miasto przygraniczne – graniczy z Niemcami. Siedziba gminy, a także powiatu. Do roku 1945 było częścią niemieckiego miasta  Görlitz.

Ziębice

Ziębice to miasto położone w województwie dolnośląskim. Siedziba gminy. Znane głównie za sprawą popularnego wśród turystów Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Podziwiać można tutaj między innymi żelazka, sztućce oraz naczynia.

Zielona Góra

Zielona Góra to miasto położone w województwie lubuskim. Największe miasto w całym województwie. Swoją siedzibę ma tu samorząd, a także zarząd województwa. Wchodzi w skład Lubuskiego Trójmiasta. Członek Związku Miast Polskich.

Zielonka

Zielonka to miasto położone w województwie mazowieckim. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Obecnie duży ośrodek mieszkaniowy. Z uwagi na tereny leśne jest także miejscowością o charakterze rekreacyjnym. Prawa miejskie z 1960 roku.

Złocieniec

Złocieniec to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad dwoma rzekami: Drawą oraz Wąsową. Leży na Pojezierzu Drawskim. Znane głównie za sprawą Państwowego Gospodarstwa Rybackiego., które działa na jego terenie.

Złoczew

Złoczew to miasto położone w województwie łódzkim. Siedziba gminy. Do roku 1998 położone było w nieistniejącym obecnie województwie sieradzkim. Zaledwie dwadzieścia trzy kilometry dzielą Złoczew od Sieradza.

Złotoryja

Złotoryja to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kaczawą. Siedziba powiatu. W okresie średniowiecza na terenie miasta wydobywano początkowo złoto, a później bazalt, który wydobywany jest tu do dziś.

Złotów

Złotów to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Głomią, a także kilkoma jeziorami, między innymi Złotowskim. Obecnie siedziba gminy i powiatu. Pierwsze ślady wskazujące na osadnictwo na tym terenie pochodzą już z okresu neolitu.

Złoty Stok

Złoty Stok to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży na Śląsku. Siedziba gminy. Najstarszy w kraju ośrodek górniczo – hutniczy. Ostatnia kopalnia  została tu zamknięta w roku 1961. Wydobywano w niej rudy arsenu.

Zwierzyniec

Zwierzyniec to miasto położone w województwie lubelskim nad Wieprzem. Leży na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Do atrakcji turystycznych zalicza się między innymi Stawy Echo.

Zwoleń

Zwoleń to miasto położone w województwie mazowieckim nas Zwolenką. Leży na Wzniesieniach Południowomazowieckich. Obecnie siedziba powiatu, a także gminy. Dawne miasto królewskie. Dzisiaj niewielkie miasteczko położone przy drodze krajowej.