Miasta na literę K

Kalety, Kalisz, Kalisz Pomorski, Kalwaria Zebrzydowska, Kałuszyn, Kamienna Góra, Kamień Krajeński, Kamień Pomorski, Kamieńsk, Kańczuga, Karczew, Kargowa, Karlino, Karpacz, Kartuzy, Katowice, Kazimierz Dolny, Kazimierza Wielka, Kąty Wrocławskie, Kcynia, Kędzierzyn-Koźle, Kępice, Kępno, Kętrzyn, Kęty, Kielce, Kietrz, Kisielice, Kleczew, Kleszczele, Kluczbork, Kłecko, Kłobuck, Kłodawa, Kłodzko, Knurów, Knyszyn, Kobylin, Kobyłka, Kock, Kolbuszowa, Kolno, Kolonowskie, Koluszki, Kołaczyce, Koło, Kołobrzeg, Koniecpol, Konin, Konstancin-Jeziorna, Konstantynów Łódzki, Końskie, Koprzywnica, Korfantów, Koronowo, Korsze, Kosów Lacki, Kostrzyn, Kostrzyn nad Odrą, Koszalin, Koszyce, Kościan, Kościerzyna, Kowal, Kowalewo Pomorskie, Kowary, Koziegłowy, Kozienice, Koźmin Wielkopolski, Kożuchów, Kórnik, Krajenka, Kraków, Krapkowice, Krasnobród, Krasnystaw, Kraśnik, Krobia, Krosno, Krosno Odrzańskie, Krośniewice, Krotoszyn, Kruszwica, Krynica Morska, Krynica-Zdrój, Krynki, Krzanowice, Krzepice, Krzeszowice, Krzywiń, Krzyż Wielkopolski, Książ Wielkopolski, Kudowa-Zdrój, Kunów, Kutno, Kuźnia Raciborska, Kwidzyn

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę K - opisy

Kalety

Kalety położone są w powiecie tarnogórskim na Śląsku. Zanim Śląsk stał się wielkim okręgiem przemysłowym o znaczeniu światowym, istniał tutaj już przemysł ciężki, zwłaszcza huty żelaza. Ich największe nagromadzenie miało miejsce właśnie w Kaletach i można powiedzieć, że jest to kolebka przemysłu.

Kalisz

Kalisz to miasto działające na prawach powiatu. Położone jest nad Prosną u ujścia Swędrni. Chociaż niewiele osób o tym wie, to właśnie Kalisz jest historyczną stolicą Wielkopolski. Dawniej był centrum własnego okręgu przemysłowego. Obecnie mieści się tutaj siedziba kurii.

Kalisz Pomorski

Kalisz Pomorski to niewielkie, ale bardzo znane miasto turystyczne, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. Główną atrakcja turystyczną miasta, nie licząc oczywiście słońca i plaży, jest klasycystyczny pałac Wedlów, rodziny znanych cukierników.

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska znana jest przede wszystkim jako ważne sanktuarium maryjne i miejsce licznych pielgrzymek przede wszystkim zakonników. Zlokalizowana jest w powiecie wadowickim, a zaliczana jest do szerokiej aglomeracji Krakowa. Cechuje ją krajobraz wyżynny.

Kałuszyn

Kałuszyn jest miastem leżącym w województwie mazowieckim. Miasto było lokowane przed rokiem 1662. Prawa miejskie Kałuszynowi nadał król August II Mocny w 1718 roku. W okresie międzywojennym ponad 80% mieszkańców Kałuszyna stanowili Żydzi. W 1941 zostali wysiedleni do warszawskiego getta.

Kamień Krajeński

Kamień Krajeński to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto było własnością arcybiskupa gnieźnieńskiego. Prawa miejskiego Kamień Krajeński (pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Kamień Pomorski) otrzymał w 1359 roku.

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Miasto ma status uzdrowiska, leży nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Kamień Pomorski otrzymał prawa miejskie w 1274 roku. Poprzez cieśninę Dziwna miasto ma dostęp do Morza Bałtyckiego.

Kamienna Góra

Kamienna Góra to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miasto leży w Kotlinie Kamiennogórskiej. Prawa miejskie Kamienna Góra otrzymała w roku 1292. Według danych z 2017 roku w Kamiennej Górze było 19 457 mieszkańców.

Kamieńsk

Kamieńsk to miasto należące do województwa łódzkiego. Przez miasto przepływa rzeka Kamionka.  Prawa miejskie osada Kamieńsk otrzymała w roku 1374. Na Górze Kamieńskiej położonej nieopodal Kamieńska zbudowano elektrownię wiatrową.

Kańczuga

Kańczuga to miasto na terenie województwa podkarpackiego. Miasto położone jest nad rzeką Mleczką. Miejscowość została założona w roku 1441 jako prywatne miasto szlacheckie. Miasto założył Otton z Pilczy.

Karczew

Karczew jest miastem położonym w granicach województwa mazowieckiego. Miasto zostało zbudowane na prawym brzegu Wisły. Pierwsze ślady człowieka pochodzą z okresu neolitu. Zbudowany w XVIII wieku kościół w stylu baroku piemonckiego jest najcenniejszym zabytkiem Karczewa.

Kargowa

Kargowa to jedno z miast w województwie lubuskim. Miasto położone jest nad rzeką Obrzycą, w Kotlinie Kargowskiej. Miasteczko zostało założone w roku 1360, w 1655 roku przyznano mu prawa miejskie. W mieście zachował się układ urbanistyczny z XVIII wieku.

Karlino

Karlino to miasto w województwie zachodniopomorskim. Prawa miejskie Karlino posiada od roku 1385. W roku 1980 o Karlinie było bardzo głośno nie tylko w Polsce, ale także na świecie. W trakcie dokonywanych tam odwiertów doszło do erupcji ropy naftowej.

Karpacz

Karpacz jest miastem położony w Sudetach Zachodnich. Powstało w dolinie rzeki Łomnica. Administracyjnie Karpacz należy do województwa dolnośląskiego. W mieście i okolicznych miejscowościach panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i górskiej turystyki pieszej.

Kartuzy

Kartuzy to miasto w województwie pomorskim. Miasto rozlokowało się nad czterema jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym, Klasztornym Małym, Mielenko. Kartuzy zostały założone w roku 1391. Wieś Kartuzy otrzymała prawa miejskie w 1923 r.

Katowice

Katowice to miasto w województwie śląskim. W Katowicach mieści się stolica województwa. Początki miasta sięgają XVI wieku. W swoich początkach Katowice były ośrodkiem kuźniczym i rolniczym. Rozwój miasta nastąpił w XIX wieku jednocześnie z rozwojem przemysłu.

Kąty Wrocławskie

Kąty Wrocławskie to miasto położone w województwie dolnośląskim. Od strony południowej miasto otacza rzeka Bystrzyca, od strony północno-zachodniej rzeka Strzegomka. Kąty Wrocławskie zostały założone w 1297 roku. W tym samy roku osada otrzymała prawa miejskie.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miasto położone w województwie lubelskim. Niezwykle popularne wśród turystów z różnych zakątków Polski. Ruiny zamku oraz baszty, z której rozpościera się panorama na przepływającą przez miasto Wisłę.

Kazimierza Wielka

Kazimierza Wielka to miasta położone w województwie świętokrzyskim. Kazimierza Wielka jest jednym z czterech najmniejszych miast powiatowych w Polsce. Prawa miejskie przyznano Kazimierzy Wielkiej w 1959 roku.

Kcynia

Kcynia to miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto widoczne jest z daleka, zbudowano je na szczycie jednego z najwyższych w Wielkopolsce wzgórz morenowych. Kcynia była lokowana jako miasto królewskie w roku 1262.

Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle to miasto położone w Kotlinie Raciborskiej. Administracyjnie miasto leży w województwie opolskim. Miasto powstało przez połączenie Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic. W mieście znajdują się zakłady chemiczne.

Kępice

Kępice są jednym z miast w województwie pomorskim. Miasto otoczone jest przez lasy Puszczy Słupskiej. Miasto leży nad rzeką Wieprzą. Prawa miejskie Kępice otrzymały 1 stycznia 1967 roku. Miasto zajmuje powierzchnię 6,11 km².

Kępno

Kępno jest miastem położonym w województwie wielkopolskim. Prawa miejskie nadano mu przed rokiem 1283. Utraciło je po roku 1500, ponownie nadano mu status miasta w roku 1661. Jest najdalej wysuniętym na południe miastem województwa.

Kętrzyn

Kętrzyn leży w granicach województwa warmińsko-mazurskiego. To niewielkie miasto, którego liczba mieszkańców nieustannie się zmniejsza. Początkiem miasta był założony w XIV wieku gród. Miasto założono na prawie chełmińskim.

Kęty

Kęty to miasto położone w województwie małopolskim. Miasto zostało zbudowane w dolinie rzeki Soły. Prawa miejskie Kęty uzyskały w roku 1277. Kęty były miastem królewskim. Król Kazimierz Jagiellończyk nabył je od Janusza księcia oświęcimskiego.

Kielce

Kielce położone są nad rzeką Sinicą. Miasto jest stolicą województwa świętokrzyskiego. Lokowano je przez rokiem 1259. W granicach miasta położone są będące częścią Gór Świętokrzyskich pasma Dymińskie i Kadzielniańskie.

Kietrz

Kietrz jest miastem w województwie opolskim. Miasto zbudowano nad rzeką Troją. Założycielem miasta był biskup Konrad z Ołomuńca. Ta słowiańska osada już przed rokiem 1321 posiadała prawa miejskie. W przeszłości mieszkańcy Kietrza zajmowali się głównie tkactwem.

Kisielice

Kisielice są miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Gardega. Miasto posiadało prawa miejskie od roku 1331 do 1946. Ponownie prawa miejskie przyznano miastu w roku 1986.

Kleczew

Kleczew to miasto w województwie wielkopolskim. Miasto założone zostało w roku 1366. Dogodne położenie Kleczewa przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju. Znaczący rozwój miasta nastąpił po II wojnie światowej. W Kleczewie ma siedzibę dyrekcja Kopalni Węgla Kamiennego w Koninie.

Kleszczele

Kleszczele to miasto leżące w województwie podlaskim nad rzeką Nurzec. Siedziba gminy. Miasto doskonale skomunikowane z innymi miastami regionu, między innymi Białymstokiem oraz Siemiatyczami. Założone na polecenie Zygmunta I Starego.

Kluczbork

Kluczbork to miasto w województwie opolskim nad Stobrawą. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Pod względem historycznym miasto należy do Dolnego Śląska. Aktualnie zdecydowanie silniejsze związki z Górnym Śląskiem.

Kłecko

Kłecko to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Lokację miejską miasto otrzymało w roku 1265. Dawne miasto królewskie, które było własnością starostwa kłeckiego.

Kłobuck

Kłobuck to miasto położone w województwie śląskim. Aktualnie swoją siedzibę ma w nim powiad. Jest także stolicą gminy miejsko – wiejskiej. Pod względem historycznym przynależy do Małopolski. Obecnie istotny dla regionu ośrodek gospodarczy.

Kłodawa

Kłodawa to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Rgilewką będącą dopływem Warty. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Aktualnie to właśnie tutaj znajduje się największa działająca w Polsce kopalnia soli. Wydobywa się tu sól kamienną, magnezową oraz potasową.

Kłodzko

Kłodzko to miasto położone w województwie dolnośląskim. Obecnie siedziba powiatu i gminy. Najważniejsze miasto na ziemi Kłodzkiej. W mieście znajduje się pięć drzew, które uznane zostały za pomniki przyrody. Są to między innymi jesion wyniosły oraz tulipanowiec amerykański.

Knurów

Knurów to miasto położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej. Uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na całym świecie. Na terenie miasta nie ma żadnych obiektów, które wpisane byłyby do rejestru zabytków.

Knyszyn

Knyszyn to miasto położone w województwie podlaskim. Aktualnie siedziba gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Lokacja miejska z roku 1538. Dawne miasto Korony Królestwa Polskiego. Do zabytków miasta zalicza się między innymi dom Klattów.

Kobylin

Kobylin to miasto położone w województwie wielkopolskim nad strumieniem Radęca. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Miasto lokowane w roku 1303 jako prywatne miasto szlacheckie. Zbiegają się tu dwie linie kolejowe, z których jedna jest aktualnie nieczynna.

Kobyłka

Kobyłka to miasto położone w województwie mazowieckim. Część aglomeracji warszawskiej. Zaledwie siedemnaście kilometrów dzieli Kobyłkę od Warszawy, z którą ma doskonałe połączenie zarówno kolejowe, jak i autobusowe.

Kock

Kock to miasto położone w województwie lubelskim w miejscu, w którym Czarna uchodzi do Tyśmienicy. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Miasto założone zostało w roku 1417 jako prywatne miasto szlacheckie. Historycznie należy do Małopolski.

Kolbuszowa

Kolbuszowa to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Nil. Leży w Kotlinie Sandomierskiej. Lokację miejską miasto otrzymało w roku 1690. Znajduje się w miejscu, w którym krzyżują się drogi wojewódzkie i krajowe.

Kolno

Kolno to miasto położone w województwie podlaskim. Leży na Wysoczyźnie Kolneńskiej. Prawa miejskie Kolno otrzymało w roku 1425. Jedno z miast królewskich. W XV wieku istotny ośrodek na ziemi łomżyńskiej.

Kolonowskie

Kolonowskie to miasto położone w województwie opolskim nad Mała Panwią. Siedziba gminy. Leży na Nizinie śląskiej. Przebiega przez nie droga wojewódzka, znajduje się tu także linia kolejowa. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1973.

Koluszki

Koluszki to miasto położone w województwie łódzkim. Leży na Równinie Koluszkowskiej. Aktualnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Znaczący ośrodek przemysłowy, a także usługowy. Działa tutaj odlewnia, a także baza paliw płynnych.

Kołaczyce

Kołaczyce to miasto leżące w województwie podkarpackim. Siedziba gminy. Miasto zostało założone przez Kazimierza Wielkiego w roku 1339. Miasto było własnością opactwa tynieckiego. Stan taki utrzymał się aż do pierwszego rozbioru Polski.

Koło

Koło to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Wartą. Leży w Kotlinie Kolskiej. Obecnie siedziba powiatu, a także gminy. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Poznań z Warszawą. Znaczący ośrodek przemysłu ceramicznego.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży na Pomorzu Zachodnim. Ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Uzdrowisko, w którym działają aż trzy kąpieliska morskie. Miasto popularne wśród turystów.

Koniecpol

Koniecpol to miasto położone w województwie śląskim nad Pilicą. Obecnie siedziba gminy. Lokacja miejsca z roku 1443. W roku 1870 miasto zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie przyznano mu w roku 1927.

Konin

Konin to miasto leżące w województwie wielkopolskim nad Wartą. Znajduje się w Dolinie Konińskiej. Siedziba powiatu. Najważniejsze miasto spośród wszystkich tworzących Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego. Lokacja miejska z roku 1293.

Końskie

Końskie to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Stolica powiatu, a także siedziba gminy. Obecnie znaczący ośrodek przemysłowy z dobrze rozwiniętym przemysłem metalurgicznym. Produkuje się tu także płytki ceramiczne.

Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna to miasto leżące w województwie mazowieckim. Należy do aglomeracji warszawskiej. Od stolicy dzieli je jedynie dwadzieścia kilometrów. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej o tej samej nazwie.

Konstantynów Łódzki

Konstantynów Łódzki to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Ner. Część aglomeracji łódzkiej. Założony w roku 1821 jako prywatna osada fabryczna. Jej właścicielem był Mikołaj Krzywiec – Okołowicz.

Koprzywnica

Koprzywnica to miasto położone w województwie sandomierskim nad rzeką Koprzywianką. Obecnie siedziba gminy. Początkowo miasto należało do zakonu cystersów koprzywnickich. Przez miasto przebiega szlak cysterski.

Korfantów

Korfantów to miasto położone w województwie opolskim nad rzeką Ścinawą Niemodlińską. Leży na Nizinie Śląskiej. Siedziba gminy. Do zabytków miasta zalicza się między innymi kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy.

Kórnik

Kórnik to miasto leżące w województwie wielkopolskim nad Jeziorem Kórnickim. Siedziba gminy. Lokowane w roku 1458 jako prywatne miasto szlacheckie. Początkowo „Kurnik”, z czasem przyjęła się forma „Kórnik”.

Koronowo

Koronowo to miasto położone w województwo kujawsko – pomorskim nad rzeką Brdą, a także trzema jeziorami: Koronowskim, Białym oraz Lipkusz. Początkowo miasto było własnością duchowieństwa. Obecnie w Koronowie znajduje się zakład karny.

Korsze

Korsze to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Siedziba gminy. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1962. Miasto intensywnie rozwijało się za sprawą utworzonego w nim węzła kolejowego.

Kościan

Kościan to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie jest siedzibą władz gminy wiejskiej. Założone jako miasto królewskie. Do zabytków miasta zalicza się kościół farny, ratusz z XV wieku, a także wiatrak Koźlak z roku 1714.

Kościerzyna

Kościerzyna to miasto w województwie pomorskim. Obecnie siedziba powiatu. Leży na Kaszubach. Otacza je kilka jezior, między innymi jezioro Kapliczne. Miasto zwraca uwagę wyjątkowymi walorami krajobrazowymi.

Kosów Lacki

Kosów Lacki to miasto położone w województwie mazowieckim nad Kosówką. Siedziba gminy. Obecnie jest to znaczący ośrodek przetwórstwa rolno – spożywczego. Znajduje się tu duża mleczarnia. Istotny ośrodek usługowy dla okolicznego rolnictwa.

Kostrzyn

Kostrzyn to miasto położone w województwie wielkopolskim. Zaledwie dwadzieścia jeden kilometrów dzieli je od Poznania. Przez miasto biegnie droga ekspresowa, a także krajowa. Duże znaczenie ma linia kolejowa łącząca Berlin z Warszawą.

Kostrzyn nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą to miasto położone w województwie lubuskim. Siedziba gminy miejskiej. Uznawane za miasto, które poniosło największe straty podczas walk w 1945 – zostało zniszczone doszczętnie. Z tego powodu określane polską Hiroszimą.

Koszalin

Koszalin to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad Dzierżęcinką, a także dwoma jeziorami: Jamno oraz Lubiatowo Północne. Pod względem wielkości drugie miasto w zachodniej części Pomorza.

Koszyce

Koszyce to miasto położone na Słowacji. Pod względem wielkości drugie miasto w kraju. Istotny ośrodek kulturalny, edukacyjny, a także gospodarczy kraju. To tutaj znajduje się największa na Słowacji huta żelaza.

Kowal

Kowal to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Nieopodal miasta płynie Rakutówka. Miasto Korony Królestwa Polskiego. Członek Unii Miasteczek Polskich. Do zabytków zalicza się kościół parafialny.

Kowalewo Pomorskie

Kowalewo Pomorskie to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim nad Strugą Młyńską. Obecnie siedziba gminy. Zaledwie dwadzieścia pięć kilometrów dzieli Kowalewo Pomorskie od Torunia. Miasto królewskie.

Kowary

Kowary to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży w miejscu, w którym Karkonosze graniczą z Rudawami Janowickimi oraz Kotliną Jeleniogórską. Miasto leży nad Jedlicą. To wzdłuż rzeki rozciągnięta jest zabudowa o zwartym charakterze.

Koziegłowy

Koziegłowy to miasto położone w województwie śląskim. Siedziba gminy. Lokacja miejska z roku 1402. W roku 1870 zdecydowano o degradacji miasto. Ponownie Koziegłowy prawa miejskie otrzymały w roku 1950.

Kozienice

Kozienice to miasto położone w województwie mazowieckim nad Zagożdżonką. Swoją siedzibę ma tu powiat, a także gmina wiejsko – miejsca. Członek Związku Miast Nadwiślańskich. W drugiej połowie XVI wieku miasto królewskie.

Koźmin Wielkopolski

Koźmin Wielkopolski to miasto położone w województwie wielkopolski. Aktualnie siedziba gminy. Lokowane w roku 1318 jako prywatne miasto szlacheckie. Było własnością kasztelana Andrzeja Górki. Prawo składu miasto otrzymało w roku 1565.

Kożuchów

Kożuchów to miasto leżące w województwie lubuskim. Obecnie siedziba gminy. Jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki z roku 1273. W mieście krzyżują się aż trzy drogi o znaczeniu wojewódzkim.

Krajenka

Krajenka to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Głomią. Lokacja miejska z roku 1420. Obecnie siedziba gminy. Przez miasto przebiegają dwie drogi województwie, a także linia kolejowa łącząca Piłę z Tczewem.

Kraków

Kraków to miasto leżące w województwie małopolskim nad Wisłą. Przez lata stolica kraju. Miasto koronacyjne królów Polski. Siedziba muzeów o znaczeniu i statusie narodowym. Popularne wśród turystów nie tylko z Polski. Znane między innymi z legendy o smoku wawelskim.

Krapkowice

Krapkowice to miasto położone w województwie opolskim. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Lokacja miejska z roku 1284. Zabudowania miasta rozkładają się po obu stronach przepływającej przez nie rzeki Odry.

Kraśnik

Kraśnik to miasto położone w województwie lubelskim. Leży na Wyżynie Lubelskiej. Dzieli się na dwie główne części: Kraśnik Stary, a także Kraśnik Fabryczny. Do roku 1975 były to dwa odrębne miasta. Połączeniem obu części jest ulica Urzędowska.

Krasnobród

Krasnobród to miasto położone w województwie lubelskim nad Wieprzem. Leży na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Obecnie siedziba gminy. Miasto lokowane w roku 1572 jako prywatne miasto szlacheckie.

Krasnystaw

Krasnystaw to miasto położone w województwie lubelskim. Leży w miejscu, w którym Żółkiewka wpada do Wieprza. W herbie miasta znajdują się dwa karpie umieszczone na niebieskim tle. Miasto lokowane było w roku 1394.

Krobia

Krobia to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Przed wiekami miasto spoczywało w rękach biskupów poznańskich. Zaledwie cztery kilometry od miasta leżą Pudliszki, w których działa zakład przetwórstwa warzyw i owoców.

Krośniewice

Krośniewice to miasto położone w województwie łódzkim. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Jedynie piętnaście kilometrów dzieli Krośniewice od Kutna. Miasto lokowane było w roku 1452 jako prywatne miasto szlacheckie.

Krosno

Krosno to miasto położone w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu. Swoją siedzibę ma tu wiele instytucji o znaczeniu krajowym. To między innymi tutaj znajduje się Instytut Nafty i Gazu. Lokacja miejska z roku 1348.

Krosno Odrzańskie

Krosno Odrzańskie to miasto położone w województwie lubuskim nad Odrą. Leży w Dolinie środkowej Odry. Swoją siedzibę ma tu Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Lokacja miejska z roku 1238. Do zabytków zalicza się między innymi zamek piastowski w ruinie.

Krotoszyn

Krotoszyn to miasto położone w województwie wielkopolskim. Pierwsze wzmianki o obecnym Krotoszynie pochodzą z 1405 roku. W 1415 powstał tu gród, który lokowano na prawie magdeburskim. Prawa miejskie nadał miastu Władysław Jagiełło.

Kruszwica

Kruszwica to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Leży na Kujawach, nad jeziorem Gopło. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej, członek Związku Miast Polskich. Ważny ośrodek przemysłowy, a także turystyczny.

Krynica Morska

Krynica Morska to miasto położone w województwie pomorskim. Leży na Mierzei Wiślanej pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Obecnie bardzo popularna miejscowość turystyczna, która przyciąga bliskością morza.

Krynica -Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto leżące w województwie małopolskim. Położona w sercu Beskidu Sądeckiego. Uzdrowisko cieszące się od lat ogromną popularnością. Miasto chętnie odwiedzane przez miłośników narciarstwa.

Krynki

Krynki to miasto położone na terenie województwa podlaskiego. Aktualnie siedziba gminy. Prawa miejskie otrzymały przed 1518 rokiem. W roku 1950 podjęto decyzję o degradacji miasto. Prawa miejskie ponownie przywrócono w 2009 roku.

Krzanowice

Krzanowice to miasto położone w województwie śląskim. Aktualnie jest siedzibą władz gminy mającej charakter miejsko – wiejski. Prawa miejskie miasto utraciło w roku 1945. Przywrócono jest w roku 2001.

Krzepice

Krzepice to miasto położone w województwie śląskim, w Małopolsce. Aktualnie siedziba władz gminy miejsko – wiejskiej. Dawne miasto królewskie wchodzące do Korony Królestwa Polskiego. Znaczący dla społeczności lokalnej ośrodek gospodarczy.

Krzeszowice

Krzeszowice to miasto położone w województwie małopolskim. Aktualnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Wchodzi w skład aglomeracji krakowskiej. Część Jaworznicko – Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Krzywiń

Krzywiń to miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży na Pojezierzu Krzywińskim. Przez miasto przebiega Wielkopolska Droga świętego Jakuba. Miasto powstało jako prywatne miasto duchowne. Jednym z zabytków jest kościół gotycki.

Krzyż Wielkopolski

Krzyż Wielkopolski to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Drawą. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Prawa miejskie przyznane w 1936 roku. Przez miasto przebiega droga wojewódzka, a także linie kolejowe.

Książ Wielkopolski

Książ Wielkopolski to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Lokowane w roku 1398 jako prywatne miasto szlacheckie. Prowadzona jest tu Izba Regionalna.

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to miasto położone w województwie dolnośląskim. Uzdrowisko cieszące się ogromną popularnością. Leży w miejscu, w którym Góry Stołowe graniczą z Pogórzem Orlickim. Obiektem cieszącym się popularnością wśród turystów jest kaplica czaszek.

Kunów

Kunów to miasto położone w województwie świętokrzyskim nad rzeką Kamienną. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Prawa pierwsze po raz pierwszy miasto otrzymało w 1356 roku. W 1502 roku zdegradowane. Ponownie prawa miejskie w okresie od 1535 do 1867. Przyznane w 1990 roku.

Kutno

Kutno to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Ochnią. Siedziba powiatu, a także gminy. Przyjmuje się, że początki miasta sięgają XII wieku. Prawa miejskie Kutno otrzymało w roku 1386. Lokowane jako prywatne miasto szlacheckie.

Kuźnia Raciborska

Kuźnia Raciborska to miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Rudą. W 1945 roku utworzono tu Centralne Obozy Pracy. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1967. Do 1990 roku stacjonował tu 11 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

Kwidzyn

Kwidzyn to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Liwą. Zaledwie pięć kilometrów dzieli Kwidzyn od Wisły. Obecnie siedziba władz powiatu. Z cegieł pochodzących z wypalonych w Kwidzyniu kamienic odbudowywano Warszawę.