Miasta na literę G
Garwolin, Gąbin, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Glinojeck, Gliwice, Głogów, Głogów Małopolski, Głogówek, Głowno, Głubczyce, Głuchołazy, Głuszyca, Gniew, Gniewkowo, Gniezno, Gogolin, Golczewo, Goleniów, Golina, Golub-Dobrzyń, Gołańcz, Gołdap, Goniądz, Gorlice, Gorzów Śląski, Gorzów Wielkopolski, Gostynin, Gostyń, Gościno, Gozdnica, Góra, Góra Kalwaria, Górowo Iławeckie, Górzno, Grabów nad Prosną, Grajewo, Grodków, Grodzisk Mazowiecki, Grodzisk Wielkopolski, Grójec, Grudziądz, Grybów, Gryfice, Gryfino, Gryfów Śląski, Gubin
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Miasta na literę G - opisy
Gąbin
Gąbin to niewielkie miasteczko położone w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Nidą. Przebiegają przez nie drogi wojewódzkie. Prawa miejsce Gąbin otrzymał w roku 1322. w roku 1437 potwierdził je książę Ziemowit V.
Garwolin
Garwolin to miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Wilgą. Lokacja miejska z roku 1423. Obecnie miasto jest dobrze prosperującym ośrodkiem przemysłowo – usługowym. Rozwinięty jest tu przemysł maszynowy.
Gdańsk
Gdańsk to miasto leżące w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim. Stolica województwa. Istotny dla Polski ośrodek gospodarki morskiej. Pod względem liczby mieszkańców szóste miasto na terenie Polski. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.
Gdynia
Gdynia to miasto położone w województwie pomorskim. Leży nad Morzem Bałtyckim. Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Osada rybacka istniała na terenie obecnej Gdyni już w średniowieczu. Miasto prawa miejskie otrzymało w 1926 roku.
Giżycko
Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Leży na Mazurach. Usytuowanie pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin sprawia, że Giżycko stało się stolicą polskiego żeglarstwa. Leży na szlaku wielkich jezior mazurskich.
Glinojeck
Glinojeck to miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Wkrą. Cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, co jest zasługą dogodnego położenia i świetnej infrastruktury. Znajduje się tu największa we wschodniej części Europy cukrownia.
Gliwice
Gliwice to miasto leżące w województwie śląskim nad rzeką Kłodnicą. Do Polski zostało włączone w roku 1945. Jest to jedno z bardziej zanieczyszczonych miast na terenie całej Unii Europejskiej. Mimo to na jego terenie znajduje się aż osiem pomników przyrody.
Głogów
Głogów to miasto leżące w zachodniej części Polski. Leży na Dolnym Śląsku nad Odrą. Pod względem wielkości jest szóstym miastem w województwie dolnośląskim. Jest to miasto niezwykle mocno rozwinięte przemysłowo. Wchodzi w skład Legnicko – Głodowskiego Okręgu Miedziowego.
Głogów Małopolski
Głogów Małopolski to miasto leżące w województwie podkarpackim. Prawa miejskie miasto uzyskało w roku 1570. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość rezerwatu przyrody Bór. Gmina obejmuje aż trzy szlaki turystyczne.
Głogówek
Głogówek to polskie miasto leżące w województwie opolskim. Leży nad rzeką Osobłogą. Jest siedzibą gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Zaledwie dziesięć kilometrów oddziela je od Czech. Swoją nazwę zawdzięcza roślinie z rodziny różowatych.
Głowno
Głowno to miasto położone w Polsce, na terenie województwa łódzkiego. Jego historia sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to zostało założone jako prywatne miasto szlacheckie. Miasto położone jest przy drodze krajowej, która łączy Łowicz z Łodzią.
Głubczyce
Głubczyce to polskie miasto leżące w województwie opolskim. Położone jest na Płaskowyżu Głubczyckim. Lokacja miejska miasta pochodzi z roku 1253. Od 2016 roku miasto jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Dobrego Życia Cittaslow.
Głuchołazy
Głuchołazy to polskie miasto leżące w województwie opolskim. Lokacja miasta pochodzi z roku 1225. Miasto leży nad rzeką Biała Głuchołaska. Przepływa przez nie również potok Starynka, który określany jest także jako Kletnica.
Głuszyca
Głuszyca to polskie miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży nad Bystrzycą w kotlinie, która oddziela Góry Sowie oraz Gór Kamiennych. Historycznie miasto należało do Dolnego Śląska. Przez miasto przebiega linia kolejowa.
Gniew
Gniew to leżące w województwie pomorskim polskie miasto. Zwraca uwagę swoim nietypowym położeniem w widłach, które tworzy Wisła, a także Wierzyca. Miasto ma długą historię. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku.
Gniewkowo
Gniewkowo to polskie miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim. W okolicy miasta znajduje się Puszcza Bydgoska ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców. Miasto posiada obwodnicę, przebiega przez nie linia kolejowa.
Gniezno
Gniezno to polskie miasto leżące w województwie wielkopolskim. Było pierwszą stolicą Polski, a także pierwszą metropolią kościelną. Nierozerwalnie związane z postacią świętego Wojciecha. Miasto królewskie, które lokowane było w latach 1238 – 1239.
Gogolin
Gogolin to miasto leżące w województwie opolskim. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z roku 1223. Występowało w nich pod nazwą Gogolino. Rozsławione przez ludową piosenkę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk „Poszła Karolinka do Gogolina”.
Golczewo
Golczewo to polskie miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży nad dwoma jeziorami: Okonim oraz Szczuczym. Przez miasto przebiegają dwa szlaki turystyczne, rośnie tu również aż pięć drzew, które uznano za pomniki przyrody.
Goleniów
Goleniów to polskie miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, przepływa przez nie rzeka Ina. Całe Stare Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się tu między innymi zabytkowe obwarowania miejskie.
Golina
Golina to miasteczko położone w województwie wielkopolskim. W mieście doskonale rozwinięty jest przemysł metalowy, drzewny, spożywczy, a także obuwniczy. Miasto powstało jako miasto szlacheckie, przywilej lokacyjny otrzymało w roku 1330.
Golub-Dobrzyń
Golub-Dobrzyń to miasto w województwie kujawsko – pomorskim. Formalnie miasto powstało dopiero w roku 1951 na skutek połączenia dwóch odrębnych miast: Golubia oraz Dobrzynia nad Drwęcą. Golub to część miasta o znacznie dłuższej historii.
Gołańcz
Gołańcz to miasto położone w województwie wielkopolskim. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta pochodzą z neolitu. Pierwsze wzmianki o znajdującej się tutaj osadzie pochodzą z roku 1222. Osadę miastem zaczęto nazywać w roku 1399.
Gołdap
Gołdap to miasto w województwie warmińsko – mazurskim. Jest to miasto o statusie uzdrowiska. Leży na Mazurach, wśród turystów cieszy się ogromną popularnością. Specjalizuje się w leczeniu chorób reumatycznych, układu oddechowego, schorzeń narządu ruchu.
Goniądz
Goniądz to miasto leżące w województwie podlaskim. Leży nad rzeką Biebrzą. Lokację miejską miasto uzyskało w roku 1493. Obecnie jest to istotny ośrodek rolniczy. Jest również doskonałą bazą wypadową dla turystów przyjeżdżających nad Biebrzę.
Góra
Góra to miasto w województwie dolnośląskim. Pierwsze wzmianki o osadzie istniejących na terenach obecnego miasta pochodzą z 1155 roku. Na terenie miasta znajduje się kilka zabytków, między innymi baszta obronna.
Góra Kalwaria
Góra Kalwaria to miasto leżące w województwie mazowieckim. Słynne z uwagi na Misterium Męki Pańskiej, które odbywa się tu w Niedzielę Palmową. Widowiska te odbywały się tu od wielu lat. Przerwały je zabory. Po przeszło dwustu latach przerwy powróciły do miasta, przyciągając tłumy.
Gorlice
Gorlice to miasto położone w województwie małopolskim. Położone jest w dolinie Ropy. Data powstania miasta nie jest jednoznaczne ustalona. Przyjmuje się jednak, że jest to rok 1355. Przywilej lokacyjny miał nadać Kazimierz Wielki.
Górowo Iławeckie
Górowo Iławieckie to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Zaledwie piętnaście kilometrów dzieli je od granicy z Rosją. Leży na tak zwanych Wzniesieniach Górowskich. Jest ważnym ośrodkiem handlowo – usługowym.
Górzno
Górzno to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim. Leży na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Z historią miasta bardzo mocno związany jest Zakon Bożogrobców, czyli Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego.
Gorzów Śląski
Gorzów Śląski to miasto leżące w województwie opolskim. Lokację miejską miasto otrzymało w roku 1274. Znajduje się tu cmentarz żydowski, a także kilka zabytków, między innymi kościół ewangelicki wybudowany w latach 1855 – 1857.
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski to miasto leżące w województwie lubuskim. Wchodzi w skład Aglomeracji Gorzowskiej. Jest miastem niezwykle zielonym: na jego terenie znajduje się aż dziewięć parków i ponad sto zieleńców.
Gościno
Gościno to miasto w województwie zachodniopomorskim. Leży na Równinie Gryfickiej. Osada na terenie dzisiejszego miasta istniała już w okresie średniowiecza. Była jednak własnośnią Kołobrzegu. W mieście dobrze rozwinięty jest przemysł spożywczy.
Gostyń
Gostyń to miasto w województwie wielkopolskim. Jego dzieje zaczęły się w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o mieście znajdują się w dokumentach z 1278 roku. Przez miasto biegnie droga krajowa numer 12.
Gostynin
Miasto położone w województwie mazowieckim. Obecnie znane przede wszystkim z uwagi na utworzony w nim Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, który zastąpił Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej.
Gozdnica
Gozdnica to miasto w województwie lubuskim. Prawa miejsce miasto otrzymało w roku 1285. XIX wiek to czas, kiedy na terenie miasta doskonale rozwinął się przemysł ceramiczny. Wszystko za sprawą złóż iłów. Miasto zostało mocno zniszczone przez Armię Czerwoną w roku 1945.
Grabów nad Prosną
Grabów nad Prosną to leżące w województwie wielkopolskim dawne miasto królewskie. Położone jest nad rzeką Prostą. Na jego terenie znajdują się liczne zakłady przemysłu spożywczego. Krzyżują się tu aż trzy drogi wojewódzkie.
Grajewo
Grajewo to miasto w województwie podlaskim. Doskonale rozwinięte gospodarczo. Działa tu szereg zakładów. Produkuje się tu między innymi płyty wiórowe. Znajduje się tu także jedna z bardziej znanych w Polsce spółdzielni mleczarskich – Mlekpol.
Grodków
Grodków to miasto w województwie opolskim. Posiada doskonale rozwinięty przemysł spożywczy i metalowy. Produkuje się tu również pasze. Mocno rozwinięte jest rolnictwo. To w Grodkowie na świat przyszedł Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina.
Grodzisk Mazowiecki
Grodzisk Mazowiecki to miasto leżące w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Rokicianką. Doskonale skomunikowane z innymi miastami Mazowsza, między innymi Warszawą oraz Żyrardowem. Przez miasto przebiega linia kolejowa.
Grodzisk Wielkopolski
Grodzisk Wielkopolski to polskie miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży nad rzeką Letnicą. Miasto było lokowane w roku 1303 jako prywatne miasto szlacheckie. To tutaj kręcono film „Skrzydlate świnie”.
Grójec
Grójec to miasto w województwie mazowieckim. Położone nad rzeką Molnicą. Znane przede wszystkim z uprawy jabłoni, której tradycja sięga tutaj XVI wieku. Obecnie Grójec i okolice to najważniejszy region uprawy jabłek w całym kraju. Spotyka się tu przede wszystkim sady karłowe.
Grudziądz
Grudziądz to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim. Leży nad Wisłą. Wchodzi w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Na uwagę zasługuje średniowieczny układ Starego Miasta, a także mury miejskie pochodzące z przełomu XIV i XV wieku.
Grybów
Grybów to miasto leżące w województwie małopolskim. Leży nad rzeką Białą w miejscu, w którym Beskid Niski graniczy z Pogórzem Rożnowskim. Otaczają je Góry Grybowskie. W okolicy miasta znajdują się liczne źródła solankowe.
Gryfice
Gryfice to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży nad Regą. Jedynie dwadzieścia dwa kilometry dzielą je od Morza Bałtyckiego. Stanowi istotny węzeł komunikacyjny. Biegnie tu linia kolejowa, spotykają się również drogi wojewódzkie.
Gryfino
Gryfino to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Leży nad Odrą Wschodnią. Pierwsza osada istniała tutaj już we wczesnym średniowieczu. Doskonale rozwinięty jest tu przemysł drzewny. działa tu tartak, a także zakład produkujący węgiel drzewny.
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski to miasto leżące na terenie województwa dolnośląskiego. Przepływa przez nie rzeka Kwisa. Przyjmuje się, że miasto zostało założone w 1242 roku przez Bolesława Rogatka. Nie ma jednak żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt.
Gubin
Gubin to miasto leżące w województwie lubuskim. Położone jest nad Lubszą. Do 2002 roku miasto stanowiło istotny garnizon wojskowy. Stacjonowała tu między innymi 19 Dywizja Zmechanizowana. To tutaj otwarto pierwszą na Łużycach mechaniczną przędzalnię wełny.