Miasta na literę O
Oborniki, Oborniki Śląskie, Obrzycko, Odolanów, Ogrodzieniec, Okonek, Olecko, Olesno, Oleszyce, Oleśnica, Oleśnica, Olkusz, Olsztyn, Olsztynek, Olszyna, Oława, Opalenica, Opatowiec, Opatów, Opatówek, Opoczno, Opole, Opole Lubelskie, Orneta, Orzesze, Orzysz, Osieczna, Osiek, Ostrołęka, Ostroróg, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostróda, Ostrów Lubelski, Ostrów Mazowiecka, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Ośno Lubuskie, Oświęcim, Otmuchów, Otwock, Otyń, Ozimek, Ozorków, Ożarów, Ożarów Mazowiecki
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Miasta na literę O - opisy
Oborniki
Oborniki, pomimo swojej niezbyt zachęcającej nazwy, to bardzo sympatyczne miasto w województwie małopolskim. Jest słabo zurbanizowane, dzięki czemu jego 18 000 mieszkańców żyje całkiem wygodnie bez konieczności martwienia się o wielkomiejskie niedogodności.
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląski to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miejscowość została założona w XIII wieku. Prawa miejskie nadano jej w roku 1945. Oborniki Śląskie wchodzą w skład aglomeracji wrocławskiej.
Obrzycko
Obrzycko to miasto w województwie wielkopolskim. Pierwsza wzmianka o Obrzycku pochodzi w roku 1238. W mieście na uwagę zasługuje kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została ufundowana w 1714 roku przez Władysława Radomickiego.
Odolanów
Odolanów leży w województwie wielkopolskim. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym położonym w Kalisko-Ostrowskim Okręgu Przemysłowym. Prawa miejskie Odolanów otrzymał w XIV wieku. W mieście mieści się Muzeum Regionalne. Na uwagę zasługuje zbudowany w XVIII wieku dawny kościół ewangelicki.
Ogrodzieniec
Ogrodzieniec to jedno z miast na terenie województwa śląskiego. Miejscowość została założona w XI wieku. Ogrodzieniec położony jest na szlaku „Orlich Gniazd”. Przez jego centrum przebiega niebieski „szlak warowni jurajskich”. Ruiny słynne zamku Ogrodzieniec znajdują się w sąsiadującej z miastem wsi Podzamcze.
Okonek
Okonek to miasto położone w województwie wielkopolskim. Miasto leży nad rzeką Czarną. Miejscowość została założona w XVI wieku. Prawa miejskie Okonek uzyskał w roku 1754. Okonek to niewielki ośrodek przemysłowy. Działa w nim Zakład Naprawczy Mechanizacji Rolnictwa.
Olecko
Olecko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Lega. W granicach miasta znajduje się także Jezioro Oleckie Wielkie. Nie jest znana dokładna data lokalizacji miasta. Prawa miejskie Olecko otrzymało w 1560 roku.
Oleśnica
Oleśnica to miasto w województwie dolnośląskim. Jest jednym z miast wchodzących w skład aglomeracji wrocławskiej. Miasto zostało zbudowane na lewym brzegu rzeki Oleśnicy. Prawa miejskie Oleśnica otrzymała 22 lutego 1255 roku.
Oleśnica
Oleśnica to miasto położone w województwie świętokrzyskim. W początkach swojego istnienia Oleśnica była małym ośrodkiem rzemieślniczym. Prawa miejskie przyznano jej w roku 1470. W 1563 został założony w mieście zbór kalwiński.
Olesno
Olesno należy do województwa opolskiego. Miejscowość istniała już przed rokiem 1226. Prawa miejskie Olesno uzyskało w roku 1275. Na początku XVIII wieku mieszkańców Olesna zdziesiątkowała epidemia dżumy.
Oleszyce
Oleszyce położone są w województwie podkarpackim. Przez miasto przepływa rzeka Przerwa. Oleszyce to niewielkie miasteczko, które w 2018 roku liczyło 3 041 mieszkańców. W mieście znajduje się kilka zabytkowych budowli.
Olkusz
Olkusz to miasto należące do województwa małopolskiego. Miasto leży nad rzeką Babą. Zostało zbudowane na zachodnich krańcach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Prawa miejskie przyznano Olkuszowi w roku 1299.
Olsztyn
Olsztyn to miasta pełniące funkcję stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto położone jest nad rzeką Łyną. Ponad 20% powierzchni miasta zajmują lasy. Olsztyn jest jednym z ważnych ośrodków przemysłu oponiarskiego w Polsce.
Olsztynek
Olsztynek jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Liczy ponad 7 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie Olsztynek otrzymał w roku 1359. Miasto jest ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Olsztynek jest miastem różnorodnym religijnie.
Olszyna
Olszyna to jedno z miast położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Prawa miejskie przyznano Olszynie w roku 2005. Miasto jest ośrodkiem przemysłu drzewnego i meblarskiego. Mieści się tutaj także fabryka materiałów izolacyjnych.
Oława
Oława to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miasto leży nad rzeką Odrą oraz jej dopływem Oławą. Granicę administracyjną miasta wyznacza rzeka Zielona. Prawa miejskie Oława uzyskała w roku 1234.
Opalenica
Opalenica to miasto w województwie wielkopolskim. Nie jest znana dokładna data przyznania Opalenicy praw miejskich. Przypuszczalnie miało to miejsce około 1400 roku. Z miastem związanych jest wiele legend.
Opatów
Opatów to miasto na terenie województwa świętokrzyskiego. Przepływająca przez miasto rzeka Opatówka dzieli je na dwie części. Do miasta prowadzi brama Warszawska, która jest pozostałością po murach obronnych. Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest kolegiata pod wezwaniem świętego Marcina.
Opatówek
Opatówek należy do województwa wielkopolskiego. Miasto leży nad rzeką Trojanówką. Na uwagę w Opatówku zasługuje zbudowany w stylu neogotyckim kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Utracone w 1870 roku prawa miejskie Opatówek odzyskał w roku 2017.
Opatowiec
Opatowiec to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Miasto liczy 338 mieszkańców, jest najmniejszym polskim miastem. Miasto położone jest na lewym brzegu Wisły. Prawa miejskie Opatowcu nadane zostały w roku 1271. Po utracie w roku 1869 przywrócono je w 2019 roku.
Opoczno
Opoczno jest miastem leżącym w województwie łódzkim. Przez miasto przepływa rzeka Drzewiczka. Opoczno uzyskało prawa miejskie w XIV wieku. Miasto słynie od lat z produkcji płytek ceramicznych. Ich produkcję rozpoczęto już w XIX wieku.
Opole
Opole jest stolicą województwa opolskiego. Miasto jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska. Przez miasto przepływa rzeka Odra. Prawa miejskie Opole otrzymało przed rokiem 1217. Sławę miastu przyniósł organizowany od 1963 roku Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.
Opole Lubelskie
Opole Lubelskie to miasto, które położone jest w województwie lubelskim. Prawa miejskie uzyskało przed rokiem 1418. W 2009 roku w mieście otwarte zostało najbardziej nowoczesne więzienie w Polsce. Wart zobaczyć kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Orneta
Orneta to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca Warmińska. W jego granicach leży jezioro Mieczowe. Orneta posiada prawa miejskie od 1313 roku. W mieście na uwagę zasługuje kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela z XIV wieku.
Orzesze
Orzesze to miasto położone w województwie śląskim. W 2018 roku Orzesze miało 20 451 mieszkańców. Prawa miejskie Orzesze posiada od roku 1962. Przez miasto płynie rzeka Bierawka i Gostynia. Miasto składa się z 2 dzielnic i 8 sołectw. Działa huta szkła.
Orzysz
Orzysz to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto położone jest między jeziorami Sajno i Orzysz. Przez miasto przepływa rzeka Orzysza. Prawa miejskie Orzysz otrzymał w 1725 roku. W roku 1871 Orzysz został włączony do Niemiec. Do Polski powrócił w 1945 roku.
Osieczna
Osieczna to miasto należące do województwa wielkopolskiego. Miasto leży nad jeziorem Łoniewskim. Prawa miejskie Osieczna uzyskała w 1370 r. W okresie II wojny światowej Niemcy wysiedlili z miasta większość mieszkańców narodowości polskiej.
Osiek
Osiek to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Miasto było lokowane w roku 1363. Prawa miejskie utraciło w roku 1869. Od 1994 roku Osiek znów ma status miasta. Na uwagę zasługuje kościół pod wezwaniem świętego Stanisława.
Ośno Lubuskie
Ośno Lubuskie to miasto należące do województwa lubuskiego. Miasto leży nad jeziorem Reczynek. Przez Ośno Lubuskie przepływa rzeka Łęcza. Początki miastu dał gród obronny wzniesiony w okresie wczesnopiastowskim.
Ostróda
Ostróda to miasto w województwie warmińsko-mazurskiego. Miasto leży nad Jeziorem Drwęckim. Oprócz niego w granicach miasta leżą jeszcze jeziora: Smordy, Sajmino, Perskie i Puzy. Przez Ostródę przepływa rzeka Drwęca.
Ostrołęka
Ostrołęka to miasto położone w województwie mazowieckim. Miasto jest znanym ośrodkiem kurpiowskiego folkloru. Prawa miejskie Ostrołęka uzyskała w 1373 r. Miasto jest ośrodkiem przemysłu celulozowo-papierniczego, spożywczego, budowlanego i energetycznego.
Ostroróg
Ostroróg to miasto w województwie wielkopolskim. Miasto położone jest nad Jeziorem Wielkim. Powierzchnia miasta wynosi 1,25 km². Ostroróg jest więc najmniejszym miastem w Polsce. Miejscowość uzyskała prawa miejskie przed rokiem 1412.
Ostrów Lubelski
Ostrów Lubelski to jedno z miast na terenie województwa lubelskiego. Miasto położone jest na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Przez miasto przepływa rzeka Tyśmienica. Miasto było lokowane około 1500 roku.
Ostrów Mazowiecka
Ostrów Mazowiecka jest miastem w województwie mazowieckim. Pierwotna nazwa miasta Ostrów została zmieniona w 1926 r. Miejscowość posiada prawa miejskie od 1434 r. W mieście działa między innymi fabryka mebli „Forte”i zakłady mleczarskie „Ostrowia”.
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski to miasto w województwie wielkopolskim. Przez miasto przepływa Struga Ostrowska – ciek będący dopływem rzeki Ołobok. Miasto liczy 71 947 mieszkańców. Są to dane z 2019 r. Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych.
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowiec Świętokrzyski to miasto w województwie świętokrzyskim. Przez miasto przepływa rzeka Kamienna. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1613. Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego funkcjonuje podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Ostrzeszów
Ostrzeszów to miasto położone w województwie wielkopolskim. Już przed rokiem 1283 Ostrzeszów posiadał prawa miejskie. W okresie rozbiorów Ostrzeszów znajdował się pod zaborem pruskim. Nad miastem góruje sylwetka klasztoru pobernardyńskiego.
Oświęcim
Oświęcim to miasto położone w województwie małopolskim. Lokacja miasta miała miejsce w XII wieku. Przez centrum Oświęcimia przepływa rzeka Soła. W Oświęcimiu Niemcy wybudowali obóz koncentracyjny Auschwitz.
Otmuchów
Otmuchów to miasto w województwie opolskim. Miasto leży nad Nysą Kłodzką. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Do miejsc, które warto w Otmuchowie zobaczyć należy barokowy kościół i zamek biskupi.
Otwock
Otwock to miasto położone w województwie mazowieckim. Miasto leży nad rzeką Świder. Prawa miejskie Otwock otrzymał w 1916 roku. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Miejscowość ma charakter sanatoryjno-uzdrowiskowy.
Otyń
Otyń to miasto położone w województwie lubuskim. Miejscowość posiadała prawa miejskie od 1329 do 1945 roku. Ponowie przyznano mu je w roku 2018. Przez miasto przepływa rzeka Śląska Ochla. Od lat 90. XX wieku Otyń intensywnie się rozwija.
Ożarów
Ożarów to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Największym zakładem przemysłowym w mieście jest zajmująca się produkcją cementu Grupa Ożarów S.A. Prawa miejskie Ożarów otrzymał z rąk króla Zygmunta Augusta.
Ożarów Mazowiecki
Ożarów Mazowiecki położony jest w województwie mazowieckim. Miasto leży nad Kanałem Ożarowskim. Prawa miejskie Ożarów Mazowiecki otrzymał w roku 1967. Według danych podawanych przez GUS w 2018 roku Ożarów Mazowiecki liczył 12 285 mieszkańców.
Ozimek
Ozimek to miasto położone w województwie opolskim. Przez miasto przepływa rzeka Mała Panew. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w roku 1962. W Ozimku działa kilka zakładów przemysłowych. Największy z nich to huta Małapanew.
Ozorków
Ozorków to miasto w województwie łódzkim. Miasto położone jest nad rzeką Bzurą. Prawa miejskie Ozorków otrzymał w roku 1816. Okresem bardzo tragicznym w dziejach Ozorkowa były lata II wojny światowej. Miasto włączono do III Rzeszy.