Miasta na literę S

Sandomierz, Sanniki, Sanok, Sejny, Serock, Sędziszów, Sędziszów Małopolski, Sępopol, Sępólno Krajeńskie, Sianów, Siechnice, Siedlce, Siedliszcze, Siemianowice Śląskie, Siemiatycze, Sieniawa, Sieradz, Sieraków, Sierpc, Siewierz, Skalbmierz, Skała, Skarszewy, Skaryszew, Skarżysko-Kamienna, Skawina, Skępe, Skierniewice, Skoczów, Skoki, Skórcz, Skwierzyna, Sława, Sławków, Sławno, Słomniki, Słubice, Słupca, Słupsk, Sobótka, Sochaczew, Sokołów Małopolski, Sokołów Podlaski, Sokółka, Solec Kujawski, Sompolno, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard, Starogard Gdański, Stary Sącz, Staszów, Stawiski, Stawiszyn, Stąporków, Stepnica, Stęszew, Stoczek Łukowski, Stopnica, Stronie Śląskie, Strumień, Stryków, Strzegom, Strzelce Krajeńskie, Strzelce Opolskie, Strzelin, Strzelno, Strzyżów, Sucha Beskidzka, Suchań, Suchedniów, Suchowola, Sulechów, Sulejów, Sulejówek, Sulęcin, Sulmierzyce, Sułkowice, Supraśl, Suraż, Susz, Suwałki, Swarzędz, Syców, Szadek, Szamocin, Szamotuły, Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Szczebrzeszyn, Szczecin, Szczecinek, Szczekociny, Szczucin, Szczuczyn, Szczyrk, Szczytna, Szczytno, Szepietowo, Szklarska Poręba, Szlichtyngowa, Szprotawa, Sztum, Szubin, Szydłów, Szydłowiec

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę S - opisy

Sandomierz

Sandomierz to miasto położone województwie świętokrzyskim nad Wisłą. Leży na siedmiu wzgórzach, stąd bardzo często określa się je mianem polskiego Rzymu. Historyczne centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły, prawy to część przemysłowa miasta.

Sanniki

Sanniki to miasto położone w województwie mazowieckim na Równinie Kutnowskiej. Prawa miejskie uzyskały późno, bo dopiero w 2018 roku. Znaczący węzeł drogowy – spotykają się tu aż trzy drogi wojewódzkie, a także droga powiatowa.

Sanok

Sanok to miasto położone w województwie podkarpackim w dolinie Sanu. Leży w Kotlinie Sanockiej. Obecnie siedziba gminy wiejskiej Sanok, której nie jest jednak częścią. Miasto ma dobrze rozwinięty przemysł chemiczny.

Sędziszów

Sędziszów to miasto położone w województwie świętokrzyskim nad rzeką Mierzawą. Obecnie siedziba gminy. Wchodzi w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Od 1974 działa tutaj Fabryka Kotłów Sefako.

Sędziszów Małopolski

Sędziszów Małopolski to miasto położone w województwie podkarpackim w miejscu, w którym Karpaty stykają się z Kotliną Sandomierską. Miasto i jego okolice uważane za jedne z najcieplejszych regionów w całym kraju.

Sejny

Sejny to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Marychą. Miasto powstało jako prywatne miasto duchowne. Miasto od wieków ma charakter międzynarodowy. Dużą grupę mieszkańców stanowią Litwini.

Sępólno Krajeńskie

Sępólno Krajeńskie to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Miasto lokowane było w roku 1360. Powstało jako prywatne miasto szlacheckie. Do zabytków miasta zalicza się między innymi kościół parafialny.

Sępopol

Sępopol to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Łyną. Miasto leży na Nizinie Sępopolskiej. Pierwsza osada istniała na terenie dzisiejszego miasta już w XIII wieku. Do zabytków miasta zalicza się między innymi gotycki kościół parafialny.

Serock

Serock to miasto leżące w województwie mazowieckim  nad jeziorem Zegrzyńskim. Od Warszawy miasto dzieli około czterdziestu kilometrów. Dawne miasto królewskie. Na uwagę zasługuje średniowieczny układ urbanistyczny miasta.

Sianów

Sianów to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad strugą Polnicą. Leży na Równinie Słupskiej. Aktualnie siedziba gminy. Jedynie dziesięć kilometrów dzieli miasto od Koszalina. Obecnie głównie rozwinięte są tu usługi.

Siechnice

Siechnice to miasto położone w województwie dolnośląskim nad Oławą. Obecnie siedziba gminy. W mieście dobrze rozwinięty jest przemysł. Działa tutaj elektrociepłownia Czechnica, a także gospodarstwo ogrodnicze i dwie fabryki.

Siedlce

Siedlce to miasto położone w województwie mazowieckim między dwoma rzekami: Helenką oraz Muchawką. Leży w południowej części Podlasia. Swoją siedzibę ma tutaj kuria rzymskokatolicka. W Siedlcach dobrze rozwinięty jest przemysł, a także usługi.

Siedliszcze

Siedliszcze to miasto położone w województwie lubelskim. Obecnie siedziba gminy. W 2003 roku założono w mieście muzeum skansenowskie, które obejmuje między innymi drewnianą plebanię, stodołę krytą strzechą, a także studnię z żurawiem.

Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie to miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Brynicą. Leży na Wyżynie Śląskiej. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Obecnie jeden z ośrodków konurbacji śląskiej.

Siemiatycze

Siemiatycze to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Kamianką. Do zabytków miasta zalicza się cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła pochodząca z 1866, a także klasztor misjonarzy.

Sieniawa

Sieniawa to miasto położone w województwie podkarpackim. Miasto leży na terenach, które są bardzo atrakcyjne przyrodniczo. Od rzeki San dzieli je tylko 2 km. Sieniawa uzyskała prawa miejskie w roku 1676.

Sieradz

Sieradz jest miastem, które leży w środkowej Polsce. Jest jednym z miast w województwie łódzkim. Miasto zostało założone w XI wieku. Dokładna data przyznania praw miejskich nie jest znana. Pewne jest, że miało to miejsce między rokiem 1247 a 1255.

Sieraków

Sieraków jest jednym z miast w zachodniej Polsce. Miasto przynależy do województwa wielkopolskiego. Miasto ma bardzo atrakcyjne położenie, leży między jeziorem Jaroszewskim a Lutomskim. Prawa miejskie Sieraków otrzymał w 1358 roku.

Sierpc

Sierpc to miasto leżące w granicach województwa mazowieckiego. Zbudowano je nad rzeką Sierpienicą. Miasto założone zostało już w X wieku. Prawa miejskie Sierpc otrzymał w roku 1322. Nazwa miasta pochodzi od imienia Siepraw.

Siewierz

Siewierz to miasto, które leży w województwie śląskim. Miasto istniało już w okresie średniowiecza. Pierwsza pisemna wzmianka o Siewierzu pochodzi z XI wieku. Obecnie miasto jest licznie odwiedzane przez turystów nie tylko z Górnego Śląska.

Skalbmierz

Skalbmierz to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Miasto otrzymało prawa miejskie w roku 1342. Po utracie w roku 1870 uzyskało je ponownie w roku 1927. W mieście zachował się stary układ urbanistyczny.

Skała

Skała jest miastem, które znajduje się w granicach województwa małopolskiego. Jest to miejscowość o bardzo długiej i bogatej historii. Cennym zabytkiem Skały jest kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja wzniesiony w stylu późnego baroku.

Skarszewy

Skarszewy to miasto w województwie pomorskim. W granicach administracyjnych miasta położone jest jezioro Borówno-Wielkie. Przez Skarszewy przepływa rzeka Wietcisa. Skarszewy otrzymały prawa miejskie w 1320 roku.

Skaryszew

Skaryszew leży w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływa rzeka Kobylanka. Miejscowość została założona w roku 1198. Prawa miejskie przyznano jej w roku 1264. Skaryszew słynie przede wszystkim z odbywających się rokrocznie targów końskich.

Skarżysko-Kamienna

Skarżysko-Kamienna to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Przez miasto przepływa rzeka Kamienna. Skarżysko-Kamienna jest miastem, w którym ważną rolę odgrywa przemysł. Z historią miasta związane są zakłady metalowe MESKO.

Skawina

Skawina jest miastem należącym do województwa małopolskiego. Przez miasto przepływa rzeka Skawinka, od której pochodzi jego nazwa. W Skawinie znajduje się wiele zakładów przemysłowych. Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Skawina zajmuje niestety bardzo wysoką pozycję.

Skępe

Skępe jest miastem należącym do województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto leży na Pojezierzu Dobrzyńskim. Prawa miejskie Skępe otrzymało w roku 1445. Po utracie w roku 1869 otrzymało je ponownie w roku 1997.

Skierniewice

Skierniewice to miasto leżące w województwie łódzkim. Po budowę miejscowości wybrane zostały tereny położone w dorzeczu Wisły. Skierniewice były świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń. Odbyło się tutaj spotkanie trzech cesarzy.

Skoczów

Skoczów to miasto położone w województwie śląskim. Przez miasto biegną dwa piesze szlaki turystyczne, trzy szlaki spacerowe oraz cztery szlaki rowerowe. Skoczów jest miastem bardzo różnorodnym religijnie.

Skoki

Skoki to miasto, które leży w województwie wielkopolskim. Miasto położone jest nad rzeką Mała Wełna i jeziorem Budziszewskim. Korzenie miasta sięgają czasów średniowiecza. Prawa miejskie Skoki uzyskały w roku 1367.

Skórcz

Skórcz jest jednym z miast w województwie pomorskim. Historia miejscowości jest dość długa, ale prawa miejskie przyznano jej dopiero w roku 1934. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zbudowany w XIV wieku gotycki kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

Skwierzyna

Skwierzyna to miasto w województwie lubuskim. Miasto leży na styku Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Lokacja Skwierzyny miała miejsce w roku 1312. Na listę zabytków w Skwierzynie wpisano kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja.

Sława

Sława to miasto leżące w województwie lubuskim. Miasto powstało nad jeziorem Sławskim. Miasto założył przypuszczalnie książę głogowski Konrad. W Sławie w okresie II wojny światowej istniała filia nazistowskiego obozu Gros-Rosen.

Sławków

Sławków jest miastem leżącym w województwie śląskim. Pierwsze wzmianki jeszcze o osadzie pochodzą z XIII wieku. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Jego centrum stanowi kwadratowy rynek. Wśród budowli otaczających sławkowski rynek na uwagę zasługuje austeria.

Sławno

Sławno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Wieprza oraz niewielka struga Moszczenica. Od wybrzeża Bałtyku Sławno dzieli około 20 km. Do rejestru zabytków wpisane zostało Stare Miasto Sławna.

Słomniki

Słomniki są miastem położonym w granicach województwa małopolskiego. Jest to jedno z miast królewskich Korony Królestwa Polskiego. Nazwa miasta pochodzi przypuszczalnie od szłomiarzy – rzemieślników wyrabiających dla drużyny królewskiej szłomy (hełmy).

Słubice

Słubice to miasto na terenie województwa lubuskiego. Korzenie miasta sięgają XIII wieku. Miasto położone jest nad Odrą, tuż przy granicy z Niemcami. Pod polską administracją Słubice znajdują się od 1945 roku. Wtedy też stały się samodzielnym miastem.

Słupca

Słupca jest miastem w województwie wielkopolskim. Miasto leży na Równinie Wrzesińskiej. Na jego północno-wschodnich krańcach położone jest Jezioro Słupeckie. Historia miasta zaczęła się od zbudowania osady łużyckiej jeszcze przed naszą erą.

Słupsk

Słupsk to miasto położone w województwie pomorskim. Prawa miejskie Słupsk otrzymał w roku 1265. Przez miasto przepływa rzeka Słupia. W mieście organizowane są liczne festiwale, działa Muzeum Pomorza Środkowego.

Sobótka

Sobótka jest miastem położonym w województwie dolnośląskim. Miasto leży u podnóża góry Ślęży, nad rzeką Czarna Woda. Przez miasto prowadzą szlaki turystyczne na Ślężę. Prawa miejskie po raz pierwszy miasto uzyskało w roku 1221, a ponownie w roku 1399.

Sochaczew

Sochaczew jest miastem położonym w województwie mazowieckim. Miasto leży nad trzema rzekami: Bzurą, Utratą i Pisią. Na terenie Mazowsza jest to jedno z najstarszych miast. Przypuszczalnie w Sochaczewie zmarł król Bolesław Krzywousty.

Sokółka

Sokółka należy do województwa podlaskiego. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w roku 1609. W mieście jest kilka obiektów wpisanych na listę zabytków. Wśród nich jest między innymi XIX-wieczna cerkiew pod wezwaniem świętego Aleksandra Newskiego. 

Sokołów Małopolski

Sokołów Małopolski jest miastem należącym do województwa podkarpackiego. W sąsiedztwie miasta znajduje się Port Lotniczy Jasionka. Prawa miejskie Sokołów Małopolski uzyskał w roku 1569. Warto zobaczyć neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Sokołów Podlaski

Sokołów Podlaski jest miastem w województwie mazowieckim. Miasto leży we wschodniej Polsce. Przez jego teren przepływa rzeka Cetynia. W mieście prężnie działają zakłady przetwórstwa mięsnego „Sokołów”.

Solec Kujawski

Solec Kujawski to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto położone jest na styku dwóch regionów: Kujaw i Pomorza. Prawa miejskie Solec Kujawski otrzymał w roku 1325. W Solcu Kujawskim działa przedsiębiorstwo produkujące beton komórkowy.

Sompolno

Sompolno to miasto leżące w województwie wielkopolskim. Prawa miejskie Sompolno otrzymało z rąk arcybiskupa Jakuba z Sienna w roku 1477. Prawa miejskie miejscowość utraciła w roku 1870. Ponownie nadano je w roku 1973.

Sopot

Sopot jest miastem w województwie pomorskim. Z Gdańskiem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Jest jednym ze znanych miejscowości wypoczynkowych i uzdrowiskowych nad polskim Bałtykiem. Jedną z jego największych atrakcji jest drewniane molo.

Sośnicowice

Sośnicowice są miastem położonym w województwie śląskim. Już na początku XIV wieku istniała wieś Sośnicowice, która dała początek miastu. Przez miasto przebiega czarny szlak turystyczny. Na uwagę zasługuje kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego.

Sosnowiec

Sosnowiec to miasto położone w województwie śląskim. Miasto leży nad rzekami Czarną i Białą Przemsza oraz nad rzeką Brynicą. Sosnowiec przez lata był typowym miastem przemysłowym. Mocno rozwinięty był w mieście przemysł górniczo-hutniczy.

Stalowa Wola

Stalowa Wola to miasto należące do województwa podkarpackiego. Miasto leży w Kotlinie Sandomierskiej. Przepływa przez nie rzeka San. To młode miasta, Stalowa Wola została założona w 1938 roku w ramach COP. Stalową Wolę zbudowano na terenach sąsiadujących ze wsią Pławo.

Stąporków

Stąporków to młodziutkie miasto w województwie świętokrzyskim, które niedawno świętowało 50 lat posiadania praw miejskich. Obecnie jego najważniejszym elementem jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, która zapewnia pracę mieszkańcom.

Starachowice

Starachowice są miastem na prawach powiatu położonym w województwie świętokrzyskim. Zbudowane zostały w dolinie rzeki Kamienna. Miasto otaczają rozległe lasy, które są pozostałością po Puszczy Świętokrzyskiej.

Stargard

Stargard to miasto w województwie zachodniopomorskim. Do 2015 roku miasto nosiło nazwę Stargard Szczeciński. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Stargard otrzymał prawa miejskie w 1243 roku. Miasto położone jest nad rzeką Iną.

Starogard Gdański

Starogard Gdański to miasto leżące w województwie pomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Wierzyca. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1348 roku. W mieście zachowały się XIV-wieczne mury obronne z czterema basztami.

Stary Sącz

Stary Sącz to miasto w województwie małopolskim. Miasto należało do klasztoru klarysek. Prawa miejskie Stary Sącz uzyskał w 1257 roku, jest jednym z najstarszych polskich miast. Miasto leży w widłach dwóch rzek: Dunajca i Popradu.

Staszów

Staszów jest centrum gminy miejsko-wiejskiej Staszów. Liczy sobie blisko 15 000 mieszkańców, a na mapach po raz pierwszy pojawił się w XIII wieku. Co ciekawe, przez większość swojej historii Staszów był miastem prywatnym i status ten utracił stosunkowo późno.

Stawiski

Stawiski położone są w powiecie kolneńskim w województwie podlaskim. Jest to bardzo małe miasto, liczące sobie niewiele ponad 2200 mieszkańców. Na jego terenie znajduje się kilka zabytków sakralnych, ale nie wyróżnia się ono niczym szczególnym.

Stawiszyn

Stawiszyn jest bardzo starym miastem, założonym jeszcze w XIII wieku, obecnie stanowi część aglomeracji kalisko-ostrowskiej, w której jednak nie wyróżnia się w żaden specjalny sposób. Posiada kilka interesujących zabytków, jak na swoją wielkość.

Stepnica

Stepnica to miasto z powiatu goleniowskiego, które dzięki swojemu położeniu jest bardzo popularne wśród turystów. Szczególnie ulubionym miejscem do robienia sobie zdjęć na terenie Stepnicy jest Rozłąka Odrzańska, gdzie zobaczyć można spektakularne widoki.

Stęszew

Stęszew jest częścią województwa wielkopolskiego i co ważniejsze, znajduje się na terenie powiatu poznańskiego. Z tego powodu cała działalność tego liczącego niecałe 6000 mieszkańców miasta związana jest aktywnością gospodarczą wielkiej metropolii.

Stoczek Łukowski

Stoczek Łukowski położony jest nad Świdrem, co jednak nie ma dla niego zbyt wielkiego znaczenia, poza minimalnymi przychodami z turystyki. To miasto położone w województwie lubelskim liczy sobie 2500 mieszkańców i stawia głównie na drobny przemysł.

Stopnica

Stopnica jest miastem położonym w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim. Jego mieszkańcy są dumni z tego, że przez wieki Stopnica posiadała status Miasta Królewskiego Korony Królestwa Polskiego, co wiązało się z licznymi przywilejami.

Nowa Sól (miasto)

Stronie Śląskie, miasteczko liczy sobie 6 000 mieszkańców. Jest to miasto w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, które znane jest z tego, że gmina, na której terenie się znajduje, to procentowo najbardziej zalesiona gmina w całej Polsce.

Strumień

Strumień to niezwykle malownicze miasto w powiecie cieszyńskim, leżące w województwie śląskim. Miasto przylega do Jeziora Goczałkowickiego, co bardzo cenią sobie jego mieszkańcy. Na wielkie uznanie zasługuje zabytkowy rynek tego miasteczka z jego okazałym ratuszem.

Stryków

Stryków to niewielkie, ale za to bardzo popularne miasto w województwie łódzkim. Liczy sobie zaledwie 3500 mieszkańców, ale jest wypełnione ciekawymi zabytkami architektonicznymi ze względu na fakt, iż przez wiele wieków było to znane miasto szlacheckie.

Strzegom

Strzegom to liczące sobie ponad 16 tysięcy mieszkańców miasto w województwie dolnośląskim. To historycznie niemieckie miasto jest ważnym ośrodkiem kamieniarskim, gdzie wydobywa się tak zwany granit strzegomski, popularny w kraju i za granicą.

Strzelce Krajeńskie

Strzelce Krajeńskie to niewielkie miasto w województwie lubuskim, które liczy sobie około 10 000 mieszkańców. Znajduje się już na obszarze pojezierza, dzięki czemu jego mieszkańcy mogą cieszyć się licznymi większymi i mniejszymi jeziorami, częściowo zagospodarowanymi

Strzelce Opolskie

Strzelce Opolskie rozwinęły się z osady targowej w miasto, gdzie zatrzymywali się głównie łowcy udający się na południe na polowanie w górach. Dzisiaj jest to stolica gminy miejsko-wiejskiej. W okresie PRL miasto było znane z dużego PGRu ze stadniną końską.

Strzelin

Strzelin leży na obszarze Podgórza Sudeckiego. Jest to miasto stosunkowo duże, jak na swoją okolicę, gdzie znajdują się przede wszystkim mniejsze miasteczka i wsie, dzięki czemu pełni ważną rolę gospodarczą w Reginie. Działa tu Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Strzelno

Strzelno jest miastem silnie związanym z Inowrocławiem. Leży 18 kilometrów na południe od niego i stanowi ważny ośrodek przemysłowy oraz centrum handlowo-usługowe dla okolicznych miasteczek i wsi, które mają za daleko do znajdującej się dalej metropolii regionalnej.

Strzyżów

Strzyżów to niepozorne miasto, które posiada jednak bardzo długą historię. Założone zostało jeszcze przez plemiona Wiślan co najmniej na 100 lat przed chrztem polskim i zjednoczeniem tych ziem pod panowaniem Piastów. Często zmieniało granice państw.

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka miasto położone jest w powiecie suskim, na południu województwa małopolskiego. Jest to miejscowość podgórska, która mocno stawia na turystykę i jest wyjątkowo malownicza. Warto jest odwiedzać jej muzea, ponieważ tutejsza historia jest niezwykle bogata.

Suchań

Suchań to niewielkie miasteczko w powiecie stargardzkim, które swoją gospodarkę opiera przede wszystkim na turystyce. Jego elementem rozpoznawczym jest zamek książęcy, wokół którego zbudowany został gród. Tym grodem jest oczywiście dzisiejszy Suchań.

Suchedniów

Suchedniów znany jest głównie z tego, że stanowi część Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, dzięki czemu lokuje się tutaj wiele zakładów produkcyjnych. Strefa przypadająca na Suchedniów jest obecnie wykorzystywana w 100% przez przedsiębiorców.

Suchowola

Suchowola, to miasto położone jest nad rzeką Olszanką w powiecie sokólskim. Jest to obszar województwa podlaskiego. Miasto rozwija się powoli, ale stabilnie. Trzecią dekadę XXI wieku powita liczbą ludności przekraczającą co najmniej 2200 mieszkańców.

Sulechów

Sulechów to dolnośląskie miasto, które może powitać gości bardzo licznymi zabytkami. Są to głównie elementy zabudowy jego historycznego centrum, z których większość powstawała na przełomie XIX i XX wieku, a sporo z nich jest też wyraźnie starszych.

Sulęcin

Sulęcin jest miastem powiatowym w województwie lubuskim, liczącym sobie 10 000 mieszkańców. Chociaż jest niewielkie, stanowi ważny ośrodek dla swojego regionu. Bardzo aktywna jest tutaj edukacja niższego szczebla, z której korzystają okoliczne wsie i miasteczka.

Sulejów

Sulejów to liczące sobie niewiele ponad 6 000 mieszkańców miasto w województwie łódzkim. Najbardziej rozpoznawalnym elementem miasta jest bez wątpienia Zalew Sulejowski, który stanowi wielką atrakcję turystyczną w okresie wakacji.

Sulejówek

Sulejówek jest jednym z miast zaliczanych do aglomeracji warszawskiej. Większość jego mieszkańców stanowią osoby na co dzień związane przede wszystkim ze stolicą. Miasto dynamicznie się rozwija i zamieszkuje je już ponad 20 000 mieszkańców.

Sulmierzyce

Sulmierzyce to wielkopolskie miasto o statusie gminy miejskiej. Najbardziej znanym mieszkańcem tego miasta jest Sebastian Fabian Klonowic i chociaż Sulmierzyce istnieją na mapie już wiele wieków, nie mają za bardzo nic innego, czym można się pochwalić.

Sułkowice

Sułkowice, położone w województwie małopolskim miasto, to niewielka, ale za to bardzo malownicza miejscowość. Otaczają ją cztery niewielkie pasma górskie, dzięki czemu stanowi bardzo urokliwą część Beskidu Makowskiego. Nie ma jednak większego znaczenia turystycznego.

Supraśl

Supraśl jest miastem z powiatu białostockiego, położonym w województwie podlaskim. Chociaż jest to miejscowość stosunkowo mała, ponieważ licząca sobie zaledwie ok. 4500 mieszkańców, zalicza się ona do aglomeracji białostockiej, dzięki czemu stanowi spory ośrodek miejski.

Suraż

Suraż to miasto w województwie podlaskim. Miasto położone jest nad rzeką Narwią w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Z uwagi na bliskość parku w ostatnich latach rośnie rola Suraża jako miasta o charakterze turystycznym. 

Susz

Susz jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Położone jest nad jeziorem Suskim. Nazwa miasta pochodzi od pruskiego imienia Suse. Prawa miejskiej miejscowość uzyskała 20 grudnia 1314 r. W mieście na uwagę zasługuje XIV-wieczny kościół świętego Antoniego Padewskiego.

Suwałki

Suwałki to miasto w województwie podlaskim. Miasto położone jest nad rzeką Czarna Hańcza. Prawa miejskie miejscowość uzyskała 2 maja 1720 r. Sąsiedztwo Wigerskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że Suwałki są chętnie odwiedzane przez turystów.

Swarzędz

Swarzędz jest miastem leżącym w województwie wielkopolskim. Miasto położone jest nad jeziorem Swarzędzkim. Wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej. Miejscowość została założona w XIV wieku, prawa miejskie uzyskała w 1638 r.

Syców

Syców to miasto w województwie dolnośląskim. Miejscowość należy do aglomeracji wrocławskiej. Miasto było lokowane w roku 1276. Miejscowość liczy 10 460 mieszkańców. Syców położony jest nad rzeką Młyńska Woda.

Szadek

Szadek to miasto w województwie łódzkim. Miejscowość położona jest nad rzeką Pichną. Miasto było lokowane w 1295 r. Prawa miejskie miejscowość utraciła w 1870 r. Ponownie prawa miejskie Szadek otrzymał w 1919 r.

Szamocin

Szamocin jest miastem położonym w województwie wielkopolskim. Miasto leży nad dwoma jeziorami: Siekiera i Białe. Początkowo Szamocin był wsią pasterską, prawa miejskie otrzymał w 1748 r. W okresie II wojny światowej Niemcy zmienili nazwę miejscowości.

Szamotuły

Szamotuły to miasto w województwie wielkopolskim. Miasto leży na Pojezierzu Wielkopolskim. Przez Szamotuły przepływa rzeka Sama. W mieście zachował się historyczny układ urbanistyczny. Na uwagę zasługuje „baszta Halszki” z XIV wieku.

Szczawnica

Szczawnica to miasto w województwie małopolskim. Szczawnica obfituje w źródła leczniczych wód mineralnych. Jest znanym uzdrowiskiem. Przez miasto przepływa potok Grajcarek. Z uwagi na położenie (miasto leży na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego) Szczawnica jest licznie odwiedzana przez turystów.

Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim. Miejscowość ma status uzdrowiska. W mieście zachowało się kilkanaście XIX-wiecznych pensjonatów i Dom Zdrojowy. Atrakcją miasta jest między innymi Hala Spacerowa.

Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn to miasto w województwie lubelskim. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1352. Sławę miastu przyniósł wiersz Jana Brzechwy, w którym znajduje się taki wers „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

Szczecin

Szczecin to miasto w województwie zachodniopomorskim. To największe miasto, które jednocześnie jest stolicą województwa. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w regionie. Szczecin leży nad jeziorem Dąbie. Przez miasto przepływa rzeka Odra.

Szczecinek

Szczecinek to miasto w województwie zachodniopomorskim. Miasto położone jest między jeziorem Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Miejscowość została założona przez księcia Warcisława IV w 1310 r. Od 1978 roku z wieży ratusza można usłyszeć hejnał miasta.

Szczekociny

Szczekociny to miasto w województwie śląskim. Miasto położone jest nad rzeką Pilicą. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1398 r. Miasto straciło prawa miejskie w 1871 roku, ponownie przyznano je w roku 1923.

Szczucin

Szczucin to miasto w województwie małopolskim, na granicy z województwem świętokrzyskim. Miasto położone jest nad Wisłą. IMGW umieścił w Szczucinie wodowskaz. W mieście otwarte zostało Muzeum Drogownictwa.

Szczuczyn

Szczuczyn to miasto położone w województwie podlaskim. Przez Szczuczyn przepływa rzeka Wissa. Miasto było lokowane w 1692 r. W Szczuczynie urodził się architekt Jan Fontana. W Szczuczynie na uwagę zasługuje klasztor pijarów z XVIII w.

Szczyrk

Szczyrk to miasto w województwie śląskim. Miasto położone jest w Beskidzie Śląskim. W granicach miasta znajduje się Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Szczyrk jest znaną miejscowością turystyczno-wypoczynkową.

Szczytna

Szczytna to miasto w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest u stóp Gór Stołowych. Przez miasto przepływa rzeka Bystrzyca Dusznicka. Szczytna to punkty wypadkowy w Góry Stołowe. W mieście znajdują się zakłady przemysłu drzewnego i metalowego.

Szczytno

Szczytno to miasto należące do województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto położone jest między dwoma jeziorami: Długim i Domowym Małym. Miejscowość istniała już w 1359 roku. Prawa miejskie przyznano jej w roku 1723.

Szepietowo

Szepietowo to miasto w województwie podlaskim. Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 2010 r.  Miejscowość oraz gmina Szepietowo leżą na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Miejscowość uważana jest za rolniczą stolicę Podlasia.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest miastem w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dwóch dopływów. Nad miastem góruje szczyt Szrenicy. W Szklarskiej Porębie panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki.

Szlichtyngowa

Szlichtyngowa to miasto w województwie lubuskim. Na terenie województwa jest to najmniejsze z miast. W wyniku II rozbioru Polski Szlichtyngowa znalazła się w zaborze pruskim. W granice państwa polskiego powróciła w 1945 r.

Szprotawa

Szprotawa to miasto należące do województwa lubuskiego. Miasto leży nad dwiema rzekami:Szprotawą i Bobrem. Szprotawa może pochwalić się kilkunastoma zabytkowymi obiektami. Na uwagę zasługuje między innymi brama Żagańska, w której mieści się Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

Sztum

Sztum to miasto w województwie pomorskim. Miasto leży nad dwoma jeziorami: Barlewickim i Zajezierskim. Miasto rozwinęło się z grodu założonego przez Krzyżaków. Prawa miejskie Sztum otrzymał w 1416 r. O dawnych czasach świadczy częściowo zachowany zamek krzyżacki.

Szubin

Szubin to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto położone jest na Pałukach, jest najstarszym miastem tego regionu. Prawa miejskie Szubin uzyskał w 1365 r. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół świętego Marcina zbudowany w XIV w.

Szydłów

Szydłów to miasto w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie Szydłów otrzymał po raz pierwszy w roku 1329. Po utracie w roku 1869 przyznano je miejscowości ponownie w 2019 roku. Miasto Szydłów nazywane jest często „polskim Carcassonne”.

Szydłowiec

Szydłowiec to miasto położone w województwie mazowieckim. Szydłowiec leży nad rzeką Korzeniówką. Słynie z wydobywania i obróbki piaskowca. Jest także ośrodkiem przemysłu elektromaszynowego. Prawa miejskie Szydłowiec uzyskał w 1427 r.