Miasta na literę J
Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Janów Lubelski, Jaraczewo, Jarocin, Jarosław, Jasień, Jasło, Jastarnia, Jastrowie, Jastrzębie-Zdrój, Jawor, Jaworzno, Jaworzyna Śląska, Jedlicze, Jedlina-Zdrój, Jedwabne, Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra, Jeziorany, Jędrzejów, Jordanów, Józefów, Józefów nad Wisłą, Jutrosin
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Miasta na literę J - opisy
Jabłonowo Pomorskie
Jabłonowo Pomorskie to jedno z miast na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Przez miasto przepływa rzeka Lutryna. Jabłonowo Pomorskie to niewielkie miasto, liczba mieszkańców wynosi 3782.
Janikowo
Janikowo to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Janikowo położone jest na styku trzech regionów kulturowych i etnicznych. Stykają się w nim Kujawy, Wielkopolska i Pałuki. W mieście prężnie rozwija się przemysł meblarski i turystyka.
Janów Lubelski
Janów Lubelski jest miastem położonym w powiecie janowskim. Liczy sobie niespełna 12 000 mieszkańców. Obecnie pełni role przede wszystkim rekreacyjne, jak również stanowi pośledni ośrodek kultu maryjnego. Posiada jednak bardzo burzliwą i długą historię.
Janowiec Wielkopolski
Janowiec Wielkopolski jest miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Jego wielbiciele potrafią długo opowiadać o ciekawych epizodach z jego historii. Dzisiaj to liczące sobie ok. 4000 mieszkańców miasto jest głównie miejscowością turystyczną.
Jaraczewo
Jaraczewo jest miastem położonym w powiecie jarocińskim, które jest w pewnym sensie ewenementem, ponieważ jego nazwa nie zmieniała się w czasie. Pochodzi ona od nazwiska nazwy osobowej Jaracz, chociaż niestety nie posiadamy dokładniejszych informacji na ten temat.
Jarocin
Jarocin, stosunkowo niewielkie, bo liczące sobie 26 000 mieszkańców miasto w województwie wielkopolskim, znane było przez dziesięciolecia z organizowania wielkiego festiwalu muzycznego, największej tego typu imprezy w całej Europie Wschodniej.
Jarosław
Jarosław to słynne miasto z województwa podkarpackiego, stolica powiatu jarosławskiego. Przez długi czas swojej historii pełniło rolę prywatnego miasta szlacheckiego. Obecnie znane jest przede wszystkim z bardzo poważnego zanieczyszczenia oraz imprez masowych.
Jasień
Jasień to położone w powiecie żarskim niewielkie miasteczko, które w swojej historii nigdy nie przekroczyło liczby 5000 mieszkańców. Rdzenni mieszkańcy miasta zostali z niego wypędzeni w 1945 roku, a na ich miejsce sprowadzono Polaków z Kresów Wschodnich.
Jasło
Jasło leży w województwie podkarpackim, w obrębie tak zwanych Dołów Jasielsko-Sanockich. Chociaż ma opinię niewielkiego miasteczka turystycznego, aktywność edukacyjna i gospodarcza jest tutaj wysoka, a na stałe mieszka tutaj ponad 35 000 mieszkańców.
Jastarnia
Jastarnia jest jednym z ulubionych ośrodków letnich polskich turystów. Jej 2700 mieszkańców w lecie przeżywa prawdziwy najazd gości. W jej pobliżu znajduje się słynny ośrodek prezydencki, Jurata. Najważniejsze są tutaj oczywiście kąpieliska morskie.
Jastrowie
Jastrowie to miasto, które przez większość swojej historii posiadało status wsi, w tym wsi królewskiej. Położone jest w powiecie złotowskim, w województwie wielkopolskim. Na co dzień zamieszkuje je zaledwie około 8 500 mieszkańców. Posiada wiele zabytków.
Jastrzębie-Zdrój
Jastrzębie-Zdrój jest przede wszystkim miastem przemysłowym, które jednak stara się zerwać ze swoją górniczą tradycją. Dawniej było uzdrowiskiem i cały czas jeszcze można zobaczyć tego ślady w Zdroju, czyli w części miasta, która pełniła funkcje uzdrowiskowe.
Jawor
Jawor to liczące sobie niewiele ponad 23 000 mieszkańców miasto w województwie dolnośląskim. Jego chlubą jest spektakularnie odnowiony, zabytkowy rynek miejski, którego układ odwołuje się do pierwotnej lokalizacji miasta. Miało to miejsce jeszcze 2 XIII wieku.
Jaworzno
Jaworzno to liczące sobie ponad 90 000 mieszkańców, bardzo duże miasto w województwie śląskim ,które często mylnie zaliczane jest do górnośląskiego okręgu przemysłowego. Historycznie jest częścią małopolski i zawsze bliżej związane było z Krakowem.
Jaworzyna Śląska
Jaworzyna Śląska to położona w powiecie świdnickim miejscowość postindustrialna, która przez wiele lat była ściśle związana z kolejnictwem. Dzisiaj istnieją po tych czasach głównie pamiątki, z muzeum przemysłu na czele. Warto także zobaczyć tutaj zabytkowe parowozy.
Jedlicze
Jedlicze są podkarpackim miastem o niewielkiej liczbie mieszkańców jako takich, ale wraz z okolicznymi miejscowościami tworzą tak zwany Miejski Obszar Funkcjonalny Krosna. Dzięki temu ta maleńka miejscowość cieszy się wszystkimi przywilejami liczącej ponad 100 tyś. Mieszkańców aglomeracji.
Jedlina-Zdrój
Jedlina-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową w województwie dolnośląski, w powiecie wałbrzyskim. Mieszka tu niewiele ponad 5000 mieszkańców, co jak na miasto uzdrowiskowe jest liczbą w sam raz. Odwiedzają je przede wszystkim osoby chcące ukoić skołatane nerwy.
Jędrzejów
Jędrzejów jest bardzo starym miastem, ponieważ formalnie prawa miejskie otrzymał już w 1271 roku, a przedtem pełnił rolę warownego grodu. Obecnie miasto najbardziej znane jest ze zlokalizowanego tutaj opactwa cystersów jędrzejowskich, do których należał niegdyś cały Jędrzejów.
Jedwabne
Jedwabne jest miastem w województwie podlaskim, które na mapę kraju trafiło tak naprawdę ze względu na wydarzenia, jakie miały tutaj miejsce w czasie II wojny światowej. Jest to niewielka miejscowość, która liczy sobie zaledwie niecałe 2000 stałych mieszkańców.
Jelcz-Laskowice
Jelcz-Laskowice jest zlepkiem dwóch miast, które rozwijały się równolegle i bardzo blisko siebie, przez co z czasem się zrosły. Jednostka ta położona jest w granicach historycznych Dolnego Śląska i to właśnie od tego miasta swoją nazwę wzięły jedna z najbardziej popularnych niegdyś samochodów.
Jelenia Góra
Jelenia Góra, siedziba powiatu grodzkiego w województwie dolnośląskim, to miejscowość stosunkowo duża, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że jest to miasto praktycznie podgórskie. Liczy sobie aż 80 000 mieszkańców, a wraz a aglomeracją można mówić o 209 tysiącach.
Jeziorany
Jeziorany to, jak sama nazwa wskazuje, miasto mające wiele do czynienia z jeziorami i to nie tylko dlatego, że znajduje się po prostu na Warmii. Na jego terenie znajdują się liczne jeziora o znaczeniu przede wszystkim turystycznym, które w lecie są oblegane przez turystów.
Jordanów
Jordanów położony jest w powiecie suskim, nad Skawą w dolinie Rabczańskiej. Jest to teren bezpośrednio u podnóży Beskidu Makowskiego, co sprawia, że miasto cechują bardzo ładne krajobrazy, a do tego w sezonie turystycznym ok. 5300 jego mieszkańców zarabia na turystach.
Józefów
Józefów to bardzo popularna nazwa miejscowości, która odnosi się do wielu ośrodków w kraju. Najczęściej jednak mowa o niewielki mieści w aglomeracji warszawskiej, które liczy sobie obecnie około 205000 mieszańców. Najczęściej jest mylone ze swoim imiennikiem z Lubelszczyzny.
Józefów nad Wisłą
Józefów nad Wisłą to miasto z województwa lubelskiego, powiatu opolskiego, które jak sama nazwa wskazuje, położone jest bezpośrednio nad Wisłą. Swoją obecną nazwę posiada od 2003 roku. Prędzej był po prostu Józefowem, ale popularność tej nazwy sprawiała problemy praktyczne.
Jutrosin
Jutrosin to położone w powiecie rawickim miasto o charakterze siedziby niezbyt zamożnej gminy miejsko-wiejskiej. Liczy sobie niespełna 2000 mieszkańców i chociaż nie wyróżnia się zbytnio na tle okolicznych miejscowości, cieszy oko ładnie odnowioną starówką i zabytkami.