Miasta na literę D

Daleszyce, Darłowo, Dąbie, Dąbrowa Białostocka, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Tarnowska, Debrzno, Dębica, Dęblin, Dębno, Dobczyce, Dobiegniew, Dobra, Dobre Miasto, Dobrodzień, Dobrzany, Dobrzyca, Dobrzyń nad Wisłą, Dolsk, Drawno, Drawsko Pomorskie, Drezdenko, Drobin, Drohiczyn, Drzewica, Dukla, Duszniki-Zdrój, Dynów, Działdowo, Działoszyce, Działoszyn, Dzierzgoń, Dzierżoniów, Dziwnów

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę D - opisy

Dąbie

Dąbie to miasto leżące w województwie wielkopolskim nad Nerem. Położone jest w Kotlinie Kolskiej. Lokacja miejska z roku 1391. Do zabytków miasta zalicza się kościół parafialny, ratusz, a także kamienice w stylu klasycystycznym.

Dąbrowa Białostocka

Dąbrowa Białostocka to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Kropiwną. Miasto leży w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Usytuowane w typowo rolniczym terenie, dla którego stanowi istotny ośrodek usługowy.

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to miasto położone w województwie śląskim nad dwoma rzekami: Czarną Przemszą oraz Biała Przemszą. Leży na Wyżynie Śląskiej. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pod względem powierzchni największe miasto w województwie.

Dąbrowa Tarnowska

Dąbrowa Tarnowska to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Breń. Nazwa miasta nawiązuje do lasów dębowych, które przed wiekami porastały tereny dzisiejszej Dąbrowy Tarnowskiej. Obecna nazwa pochodzi z XX wieku.

Daleszyce

Daleszyce to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Do zabytków miasta zalicza się cmentarz parafialny z kaplicą, kościół parafialny pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, a także układ urbanistyczny miasta.

Darłowo

Darłowo to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Leży nad Morzem Bałtyckim. Północna część miasta to obszar chronionego krajobrazu, na terenie którego znajduje się Koszaliński Pad Nadmorski. Miasto popularne latem wśród turystów.

Dębica

Dębica to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Wisłoką. Obecnie w mieście dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, a także spożywczy. Do zabytków miasta zalicza się między innymi cmentarz żydowski oraz Synagogę Nowomiejską.

Dęblin

Dęblin to miasto leżące w województwie lubelskim. Pod względem historycznym należący do Małopolski. Położony jest w miejscu, w którym Wieprz wpada do Wisły. Obecnie najbardziej znany z Wyższej szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Dębno

Dębno to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Kosą, a także jeziorem Lipowo. Największe miasto w powiecie. Początkowo na terenach obecnego Dębna istniała wieś słowiańska, która w roku 1232 stała się własnością templariuszy.

Debrzno

Debrzno to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Debrzynką, a także dwoma jeziorami: Żuczek oraz Staw Miejski. Około trzy kilometry od miasta znajdują się tereny dawnego lotniska wojskowego. Dzisiaj znajduje się tam ośrodek z doskonałą bazą hotelową.

Dobczyce

Dobczyce to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Rabą. Leży między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Lokacja miejska z roku 1340. Dawne miasto królewskie. W mieście znajduje się Jezioro Dobczyckie przyciągające turystów.

Dobiegniew

Dobiegniew to miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Mierzęcka Struga. Obecnie cieszący się popularnością wśród turystów ośrodek turystyczno – wypoczynkowy. Bardzo dobrze rozwinięty przemysł spożywczy.

Dobra

Dobra to miasto położone w województwie konińskim nad rzeką Teleszyną. Pierwsze wzmianki o osadzie na terenach obecnego miasta pochodzą z roku 1386. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1392. W wieku XVII i XVIII miasto zdziesiątkowała zaraza.

Dobre Miasto

Dobre miasto to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Łyną. Leży na Pojezierzu Olsztyńskim. Wchodzi w skład aglomeracji olsztyńskiej. Obecnie ważny ośrodek usługowy, a także przemysłowy.

Dobrodzień

Dobrodzień to miasto położone w województwie opolskim.zabytki miasta to między innymi cmentarz żydowski z XVIII wieku oraz kościół cmentarny pod wezwaniem świętego Walentego. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1267.

Dobrzany

Dobrzany to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Miasto opływa rzeka Pęzinka. Do zabytków miasta zalicza się dwa grodziska pochodzące z IX oraz X wieku, a także domy mające konstrukcję ryglową.

Dobrzyca

Dobrzyca to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Potoka. Prawa miejskie miasto uzyskało późno, bo dopiero w roku 2014. Wiązało się to ze sporem między ministerstwem gospodarki a administracji.

Dobrzyń nad Wisłą (miasto)

Dobrzyń nad Wisłą to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim nad Wisłą. Lokacja miejska z roku 1239. Od XVI wieku obradowały tu sejmiki elekcyjne ziemi dobrzyńskiej. Legenda mówi, że to tutaj przyszła na świat Nawojka.

Dolsk

Dolsk to miasto leżące w województwie wielkopolskim nad dwoma jeziorami: Dolskim Wielkim oraz Dolskim Małym. Przed wiekami jego właścicielem był biskup poznański. Historię miasta i regionu poznać można w prowadzonej tu Izbie Regionalnej.

Drawno

Drawno to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Nad rzeką Drawą, a także dwoma jeziorami Dubie oraz Rudno. W roku 1945 mocno zniszczone przez wojska radzieckie. Posiada zabytkowe stare miasto.

Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży nad jeziorem Okra. Siedziba największego w zarówno w Polsce, jak i całej Europie poligonu wojskowego. Do zabytków miasta zalicza się między innymi pozostałości murów obronnych.

Drezdenko

Drezdenko to miasto leżące w województwie lubuskim nad Notecią. Położone jest w miejscu, w którym Pojezierze Wielkopolskie styka się z Pojezierzem Pomorskim. Historia miasta rozpoczęła się w czasach początków państwa polskiego.

Drobin

Drobin to miasto położone w województwie mazowieckim. Prawa miejskie z roku 1511. W roku 1869 miasto zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie uzyskało w roku 1994. Ważny węzeł drogowy. Prowadzą stąd między innymi drogi do Warszawy i Torunia.

Drohiczyn

Drohiczyn to miasto leżące w województwie podlaskim nad rzeką Bug. Lokacja miejska z roku 1429. Pod względem historycznym Drohiczyn jest stolicą Podlasia. Z uwagi na położenie nad rzeką od początku pełnił ogromną rolę.

Drzewica

Drzewica to miasto leżące w województwie łódzkim nad rzeką Drzewiczką. Znane głównie z fabryki naczyń stołowych marki Gerlach, która działa tu od XIX wieku. Do zabytków miasta zalicza się cmentarz żydowski, a także zespół zamkowy.

Dukla

Dukla to niewielkie miasto położone w województwie podkarpaskim. Leży na rzekami: Jasiołka oraz Dukiełka. Nad miastem góruje Cergowa wznosząca się na wysokość siedemset szesnaście metrów nad poziomem morza. Zaledwie siedemnaście kilometrów dzieli Duklę od Słowacji.

Duszniki-Zdrój

Duszniki – Zdrój to miasto leżące w województwie dolnośląskim. Uzdrowisko o doskonałej opinii. Znajduje się w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski przyciągający rzesze miłośników muzyki Chopina.

Dynów

Dynów to miasto leżące w województwie podkarpackim nad Sanem. Prawa miejskie z roku 1489. W mieście znajduje się kilka zabytków. Są to między innymi Wielka Synagoga, stary cmentarz żydowski, a także kościół parafialny świętego Wawrzyńca.

Działdowo

Działdowo to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Działdówką. Założone zostało na początku XIV wieku. Od 2 września 1939 roku miasto znajdowało się pod okupacją hitlerowską.

Działoszyce

Działoszyce to miasto leżące w województwie świętokrzyskim nad Nidzicą. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1220. Działoszyce przed wiekami były osadą leżącą na szlaku handlowym. Takie położenie przyczyniło się do ich rozwoju. Prawa miejskie nadał miastu Władysław Jagiełło.

Działoszyn

Działoszyn to miasto leżące w województwie łódzkim nad rzeką Wartą. Od początku swojego istnienia odgrywało istotną rolę. Było osadą położoną na szlaku handlowym, który łączył Ruś ze Śląskiem. Prawa miejskie z roku 1412.

Dzierzgoń

Dzierzgoń to miasto leżące w województwie pomorskim. Położone jest nad rzeką o tej samej nazwie. Wzmianki o miejscowości znaleźć można już w kronikach Jana Długosza. Do zabytków miasta zalicza się gotycki kościół Świętej Trójcy i świętej Katarzyny.

Dzierżoniów

Dzierżoniów to miasto leżące w województwie dolnośląskim. Położone jest nad rzeką Pilawą. Lokacja miejska pochodząca jeszcze sprzed roku 1241. Nazwa miasta ma upamiętniać Jana Dzierżonia, który zajmował się badaniem pszczół.

Dziwnów

Dziwnów to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Położone jest nad Morzem Bałtyckim. Obecnie jest to popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa, która oferuje kąpielisko morskie. Znajduje się tu także port.