Miasta na literę M

Maków Mazowiecki, Maków Podhalański, Malbork, Małogoszcz, Małomice, Margonin, Marki, Maszewo, Miasteczko Śląskie, Miastko, Michałowo, Miechów, Miejska Górka, Mielec, Mielno, Mieroszów, Mieszkowice, Międzybórz, Międzychód, Międzylesie, Międzyrzec Podlaski, Międzyrzecz, Międzyzdroje, Mikołajki, Mikołów, Mikstat, Milanówek, Milicz, Miłakowo, Miłomłyn, Miłosław, Mińsk Mazowiecki, Mirosławiec, Mirsk, Mława, Młynary, Modliborzyce, Mogielnica, Mogilno, Mońki, Morawica, Morąg, Mordy, Moryń, Mosina, Mrągowo, Mrocza, Mrozy, Mszana Dolna, Mszczonów, Murowana Goślina, Muszyna, Mysłowice, Myszków, Myszyniec, Myślenice, Myślibórz

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę M - opisy

Maków Mazowiecki

Maków Mazowiecki to miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Orzyc. Lokacja miejska z roku 1421. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, później Królestwa Kongresowego. Atrakcją miasta jest zalew.

Maków Podhalański

Maków Podhalański to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Skawą. Leży w Beskidzie Makowskim. Nad miastem góruje Bryndzówka wznosząca się na wysokość sześćset dziewięćdziesiąt osiem metrów nad poziomem morza.

Malbork

Malbork to miasto leżące w województwie pomorskim nad rzeką Nogat. Znany przede wszystkim z zamku wielkich mistrzów krzyżackich. Obecnie największa atrakcja turystyczna miasta, która co roku przyciąga turystów nie tylko w Polski.

Małogoszcz

Małogoszcz to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Do połowy XIII gród kasztelański. Później miasto królewskie. Przez miasto biegną dwa szlaki turystyczne: niebieski oraz czarny, który ma tu swój początek.

Małomice

Małomice to miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Bóbr. Przebiega przez nie linia kolejowa, która łączy Kraków z Berlinem. Do zabytków miasta zalicza się kościół barokowy z 1732 roku oraz park krajobrazowy zaprojektowany przez Eduarda Petzolda.

Margonin

Margonin to miasto położone w województwie wielkopolskim. Lokowane w roku 1402 jako miasto szlacheckie. Położone jest nad Margoninką, a także Jeziorem Margonińskim. Istotny węzeł drogowy,w którym krzyżują się dwie drogi wojewódzkie.

Marki

Marki to miasto położone w województwie mazowieckim. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Leży nad rzeką Długą oraz Czarną. W czasie drugiej wojny światowej w Markach utworzono getto żydowskie działające do 1942 roku.

Maszewo

Maszewo to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Na terenie miasta znajdują się dwa jeziora. Przepływa przez nie Leśnica. W mieście swój początek bierze rzeka Stepnica. Do zabytków zalicza się między innymi basztę francuską.

Miasteczko Śląskie

Miasteczko Śląskie to miasto położone w województwie śląskim. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przez lata było dzielnicą Tarnowskich Gór. Prawa miejskie udało się odzyskać w roku 1994.

Miastko

Miastko to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Studnicą. Leży na Pomorzu Zachodnim. Do obiektów o dużych walorach historycznych zalicza się cerkiew greckokatolicką, kolejową stację wodną oraz wieżę ciśnień.

Michałowo

Michałowo to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Supraśl. Do zabytków miasta zalicza się dawny cmentarzyk, cmentarz kościelny, a także cerkiew prawosławną. Na terenie miasta znajduje się cerkiew prawosławna.

Miechów

Miechów to miasto położone w województwie małopolskim nad potokiem Miechówka. Leży na Wyżynie Miechowskiej. Znajduje się tu klasztor bożogrobowców. Najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście jest kościół z charakterystyczną wieżą.

Międzybórz

Międzybórz to miasto położone w województwie dolnośląskim. Lokacja miejska z roku 1673. Północna granica miasta stanowi granicę województwa. Po podziałach przeprowadzonych w roku 1920 miasto znalazło się w Niemczech, wchodząc w skład Republiki Weimarskiej.

Międzychód

Międzychód to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wartą. Leży w Kotlinie Gorzowskiej. Miasto lokowane było w roku 1400 jako prywatne miasto szlacheckie. W okresie drugiej wojny światowej większość Polaków wysiedlono.

Międzylesie

Międzylesie to miasto położone w województwie dolnośląskim nad Nysą Kłodzką. Ośrodek o dużym znaczeniu dla ruchu tranzytowego między Polską a Czechami. Leży przy linii kolejowej łączącej Wrocław z Pragą.

Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski to miasto położone w województwie lubelskim. Lokowane na prawie magdeburskim. Prawa miejskie z roku 1918. Do zabytków miasta zalicza się między innymi Rynek Starego Miasta, a także cmentarz żydowski z najstarszą macewą z roku 1706.

Międzyrzecz

Międzyrzec to miasto położone na Pojezierzu Lubuskim, w województwie lubuskim. Gród, który dał początek miastu istniał już w IX wieku. Prawa miejskie Międzyrzec uzyskał między rokiem 1230 a 1248. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zamek zbudowany w XIV wieku.

Międzyzdroje

Międzyzdroje to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad Morzem Bałtyckim. Leży na wyspie Wolin. Obecnie znaczący ośrodek turystyczny oraz wypoczynkowy. Znajdują się tu plaże przyciągające turystów, w tym plaża dla naturystów.

Miejska Górka

Miejska Górka to miasto w województwie wielkopolskim. Lokacja miejska sprzed roku 1406. Miasto założono na prawie polskim. Przebiega przez nie droga krajowa, nieopodal znajduje się także droga wojewódzka.

Mielec

Mielec to miasto położone w województwie podkarpackim w dolinie Wisłoki. Leży w Kotlinie Sandomierskiej. Obecnie znaczący ośrodek przemysłowy, w którym działa kilka szkół kształcących na kierunkach technicznych. Miasto ma lotnisko pasażerskie oraz czarterowe.

Mielno

Mielno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem Jamno oraz Morzem Bałtyckim. Leży na Wybrzeżu Słowińskim. Przyciąga turystów letnimi kąpieliskami morskimi. Jest to jeden z popularniejszych kompleksów wypoczynkowych.

Mieroszów

Mieroszów to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży w Sudetach Środkowych. Lokacja miejska z roku 1303. Góra Jatki położona w obrębie miasta jest ceniona przez miłośników lotni oraz paralotni.

Mieszkowice

Mieszkowice to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Kurzycą, a także Jeziorem Mieszkowickim. Przez miasto przebiega linia kolejowa. Miasto omocno ucierpiało w okresie drugiej wojny światowej.

Mikołajki

Mikołajki to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad dwoma jeziorami: Mikołajskim oraz Tałty. Leży na Mazurach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Swoją stację hydrobiologiczną ma tu Instytut Biologii Doświadczalnej PAN.

Mikołów

Mikołów to miasto położone w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Administracyjnie Mikołów jest miastem należącym do województwa śląskiego. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1276. Nazwa miasta pochodzi od imienia Mikołaj.

Mikstat

Mikstat to miasto położone w województwie wielkopolskim. Miasto lokowane było przed rokiem 1366. Zbudowano je na niewysokich Wzgórzach Ostrzeszowskich. W mieście zachował się XIV-wieczny układ urbanistyczny.

Milanówek

Milanówek to miasto położone na terenie województwa mazowieckiego. Milanówek otrzymał prawa miejskie w roku 1951. Milanówek przez lata był miejscowością letniskową, do której przyjeżdżali bogaci mieszkańcy Warszawy. Wypoczywał tutaj Bolesław Prus.

Milicz

Milicz to miasto w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest nad rzeką Barycz. Słynie z hodowli karpia. Prawa miejskie Milicz otrzymał w roku 1245. Do zabytków miasta należy między innymi zbudowany metodą szachulcową „kościół łaski”.

Miłakowo

Miłakowo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Miłakówka. Miłakowo uzyskało prawa miejskie przed rokiem 1315. Rozwinęło się z osady zbudowanej przy zamku krzyżackim.

Miłomłyn

Miłomłyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto powstało nad Kanałem Elbląskim. Miłomłyn otrzymał prawa miejskie przed rokiem 1335. W 1945 został zdegradowany. Ponownie prawa miejskie przyznano miejscowości w roku 1998.

Miłosław

Miłosław to miasto leżące na Równinie Wrzesińskiej. Pod względem administracyjnym Miłosław położony jest w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy prawa miejskie Miłosław otrzymał w roku 1397. Utracił je w roku 1500. Po raz kolejny prawa miejskie przyznano Miłosławowi 39 lat później.

Mińsk Mazowiecki

Mińsk Mazowiecki to miasto położone w województwie mazowieckim. Prawa miejskie Mińsk Mazowiecki otrzymał w roku 1421. Miasto słynie dzisiaj między innymi jako baza lotnicza. Mieści się tutaj 23 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Mirosławiec

Mirosławiec to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Prawa miejskie Mirosławiec uzyskał w roku 1303. W jego wschodniej części znajduje się jezioro Stacyjne. W pobliżu miasta  znajduje się 12 Baza Lotnicza.

Mirsk

Mirsk jest miastem położonym w południowo-zachodniej Polsce. Leży na terenie województwa dolnośląskiego. Przez miasto przepływa rzeka Kwisa. Miejscowość została założona w XII wieku. Prawa miejskie Mirsk otrzymał w roku 1329 lub 1337.

Mława

Mława to miasto, które leży w województwie mazowieckim. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1429 roku. W mieście jest kilka zabytkowych budowli. W okresie PRL-u w Mławie działał zakład Unitry. Obecnie w mieście produkowane są nowoczesne telewizory.

Młynary

Młynary są miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Bauda. Młynary są miejscowością założoną przez Krzyżaków. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1338. Utraciło je w roku 1945. Ponownie przyznano je Młynarom w roku 1984.

Modliborzyce

Modliborzyce są miastem położonym na Równinie Biłgorajskiej. Administracyjnie miasto leży w województwie lubelskim. Modliborzyce uzyskały prawo miejskie w roku 1642. Po utracie w roku 1869 odzyskały je w roku 2014.

Mogielnica

Mogielnica to miasto, które leży w województwie mazowieckim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1317. Miasto zbudowano nad rzeką Mogielanką. W miejscowości działają zakłady garbarskie, cholewkarskie i szewskie.

Mogilno

Mogilno to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Początkowo było miastem należącym do opactwa benedyktynów. Prawa miejskie Mogilno otrzymało 17 maja 1398 roku. W mieście zachował się klasztor i kościół pobenedyktyński.

Mońki

Mońki to miasto położone w województwie podlaskim. Miejscowość powstała w XVI wieku jako wieś. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska jej założycieli – rodu Mońków. Prawa miejskie Mońki otrzymały w roku 1965.

Morąg

Morąg jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Od południowego zachodu Morąg graniczy z tak zwanym Rozlewiskiem Morąskim, które jest ostoją dla około 150 gatunków ptaków. Prawa miejskie otrzymał Morąg już w 1327 roku.

Morawica

Morawica to jedno z młodszych miast w Polsce. Prawa miejskie przyznano miejscowości dopiero w 2017 roku. Morawica położona jest w województwie świętokrzyskim. Przez miasto przepływa rzeka Czarna Nida oraz Morawka.

Mordy

Mordy położone są w województwie mazowieckim. Miasto zostało założone w roku 1486 na prawie magdeburskim. Po raz pierwszy nazwa „Mordi” pojawia się w pisemnych notatkach w roku 1580. W 1869 Mordy utraciły prawa miejskie. Odzyskały je w roku 1919.

Moryń

Moryń to miasto w województwie zachodniopomorskim. Miasto leży nad jeziorem Morzycko. Miasto i gmina Moryń położone są w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Na ternie miasta znajduje się niezwykle cenny zabytek: wzniesiony w stylu romańskim kościół pod wezwaniem Świętego Ducha.

Mosina

Mosina to miasto w województwie wielkopolskim. Miejscowość została założona przed rokiem 1247. Nie jest znana dokładna data przyznania praw miejskich Mosinie. Przypuszcza się, że miało to miejsce przed rokiem 1302.

Mrągowo

Mrągowo to miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Prawa miejskie Mrągowo otrzymało w roku 1407. Miasto jest znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym na Mazurach. Od 1982 odbywa się w nim Piknik Country.

Mrocza

Mrocza jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Rokitka. Mrocza otrzymała prawa miejskie w 1393 roku. Była lokowana na prawie magdeburskim. Rynek Mroczy otaczają piękne kamieniczki.

Mrozy

Mrozy to miasto położone we wschodniej Polsce. Administracyjnie Mrozy leżą w województwie mazowieckim. Na początku XX wieku Mrozy były popularną miejscowością letniskową. Na wypoczynek przyjeżdżał tutaj między innymi Artur Oppman.

Mszana Dolna

Mszana Dolna to miasto położone w województwie małopolskim. Prawa miejskie Mszana uzyskała w roku 1463. Utraciła je przez rokiem 1409. Po raz kolejny prawa miejskie nadano Mszanie Dolnej w 1952 roku.

Mszczonów

Mszczonów to miasto położone w województwie mazowieckim. Prawa miejskie Mszczonów otrzymał w roku 1377. Miasto leży w miejscu, w którym krzyżuje się droga krajowa nr 50 i droga ekspresowa S8. Nieopodal Mszczonowa przebiega autostrada A2.

Murowana Goślina

Murowana Goślina to miasto w województwie wielkopolskim. Prawa miejskie przyznano Murowanej Goślinie przed rokiem 1389. Miasto leży na Wielkopolskiej Drodze świętego Jakuba – szlaku pielgrzymkowym prowadzącym do Santiago de Compostela.

Muszyna

Muszyna to miasto leżące w województwie małopolskim. Położone w Beskidzie Sądeckim nieopodal Krynicy - Zdrój. Nad miastem górują ruiny zamku. Cieszący się popularnością ośrodek turystyczny. Liczne szlaki turystyczne.

Myślenice

Myślenice to miasto w województwie małopolskim. Pierwsze wzmianki o Myślenicach pochodzą z XIII wieku. Prawa miejskie Myślenice otrzymały w roku 1342. Założycielem osady, z której rozwinęło się miasto Myślenice był zgodnie z legendą Myślimir.

Myślibórz

Myślibórz to miasto w województwie zachodniopomorskim. W miejscowości działają zakłady przemysłu spożywczego, maszynowego, odzieżowego, materiałów budowlanych. Rozwija się także turystyka. Prawa miejskie Myślibórz otrzymał w roku 1270.

Mysłowice

Mysłowice są miastem w województwie śląskim. Przez miasto przepływa rzeka Przemsza. Prawa miejskie Mysłowice otrzymały przed rokiem 1360. Przez Mysłowice przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych.

Myszków

Myszków to miasto w województwie śląskim. Miejscowość została założona w XIV wieku. Prawa miejskie nadano jej w roku 1950. Przez miasto przepływa rzeka Warta. Z czterech stron Myszków otoczony jest wzniesieniami.

Myszyniec

Myszyniec to miejscowość na prawach miasta położona w województwie mazowieckim. Miasto leży nad rzeką Rozogą. Około 1798 roku Myszyniec uzyskał prawa miejskie. Stracił je w roku 1869. Ponownie przyznano mu je w roku 1993.