Miasta na literę P

Pabianice, Pacanów, Paczków, Pajęczno, Pakość, Parczew, Pasłęk, Pasym, Pelplin, Pełczyce, Piaseczno, Piaski, Piastów, Piechowice, Piekary Śląskie, Pieniężno, Pieńsk, Pierzchnica, Pieszyce, Pilawa, Pilica, Pilzno, Piła, Piława Górna, Pińczów, Pionki, Piotrków Kujawski, Piotrków Trybunalski, Pisz, Piwniczna-Zdrój, Pleszew, Płock, Płońsk, Płoty, Pniewy, Pobiedziska, Poddębice, Podkowa Leśna, Pogorzela, Polanica-Zdrój, Polanów, Police, Polkowice, Połaniec, Połczyn-Zdrój, Poniatowa, Poniec, Poręba, Poznań, Prabuty, Praszka, Prochowice, Proszowice, Prószków, Pruchnik, Prudnik, Prusice, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przasnysz, Przecław, Przedbórz, Przedecz, Przemków, Przemyśl, Przeworsk, Przysucha, Pszczyna, Pszów, Puck, Puławy, Pułtusk, Puszczykowo, Pyrzyce, Pyskowice, Pyzdry

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę P - opisy

Pabianice

Pabianice leżą w województwie łódzkim. W 2019 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 64 988 osób. Prawa miejskie Pabianice uzyskały w roku 1297. W mieście już w XIX wieku mocno rozwinięty był przemysł włókienniczy i sukienniczy.

Pacanów

Pacanów to miasto w województwie świętokrzyskim. Miasto rozsławiła postać Koziołka Matołka bohatera utworów Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Pacanów był lokowany w 1265 r. Za założyciela miasta Jan Długosz uznał Seminariusa.

Paczków

Paczków to miasto położone w województwie opolskim. Przez miasto przepływa Nysa Kłodzka. W Paczkowie działa cegielnia „Wienerberg”. Jest to obecnie największy zakład przemysłowy. Dużym pracodawcą jest także manufaktura opakowań kartonowych.

Pajęczno

Pajęczno to miasto w województwie łódzkim. Miasto z trzech stron otaczają lasy. W granicach miasta znajduje się jezioro Ług. Po raz pierwszy jako miasto Pajęczno zostało wymienione w kronice Ortlieba z roku 1276.

Pakość

Pakość to miasto należące do województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto położone jest nad Notecią. Prawa miejskie Pakość otrzymał w roku 1359. Przez miasto przebiega Szlak Piastowski. Pakość jest ośrodkiem kultu religijnego, wydarzenia z Golgoty upamiętnia Kalwaria Pakoska.

Parczew

Parczew to miasto w województwie lubelskim położone na Równinie Parczewskiej. Prawa miejskie Parczew otrzymał od króla Władysława Jagiełły w 1401 roku. W XV wieku był ważnym ośrodkiem życia politycznego w Rzeczpospolitej.

Pasłęk

Pasłęk jest jednym z miast województwa warmińsko-mazurskiego. Przez Pasłęk przepływa rzeka Wąska. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1297 roku. Jednym z zabytków miasta jest zamek krzyżacki z XIV wieku pieczołowicie odbudowany ze zniszczeń wojennych.

Pasym

Pasym to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto położone jest na Pojezierzu Olsztyńskim między jeziorami Kalwa, Leleskie i Grom. Miasto zostało lokowane w roku 1386. W 1935 roku w mieście przebywał pisarz Melchior Wańkowicz.

Pelplin

Pelplin to miasto w województwie pomorskim. Miejscowość posiada prawa miejskie od 1931 roku. Miasto szczyci się wieloma zabytkami, jest więc chętnie odwiedzane przez turystów. Bardzo bogatymi zbiorami może pochwalić się istniejące w Pelplinie Muzeum Diecezjalne.

Pełczyce

Pełczyce to miasto w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1290. Miasto leży między 4 jeziorami: Pełcz, Stawno, Krzywe i Panieńskie. W mieście rozwinięty jest drobny przemysł budowlany.

Piaseczno

Piaseczno to miasto położone w województwie mazowieckim. Sąsiaduje z warszawskim Ursynowem. Zaledwie siedemnaście kilometrów dzieli Piaseczno od centrum stolicy. Sprzyja to szybkiemu rozwojowi budownictwa.

Piaski

Piaski to miasto położone w województwie lubelskim. Przez miasto przepływa rzeka Giełczew. W XVII wieku miasto stanowiło centrum ewangelicyzmu na Lubelszczyźnie. W regionie Piaski słyną z targów końskich.

Piastów

Piastów to miasto położone w województwie mazowieckim. Miasto zostało włączone do aglomeracji warszawskiej. Prawa miejskie Piastów uzyskał 1 roku 1952. Z miastem związana była między innymi Bogna Sokorska.

Piechowice

Piechowice to miasto w województwie dolnośląskim. Przez miast przepływa rzeka Kamienna. Prawa miejskie Piechowice otrzymały w 1967 roku. Na terenie miasta i gminy przebiega wiele szlaków turystycznych.

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to miasto należące do województwa śląskiego. Prawa miejskie miejscowość otrzymała 1 stycznia 1940 roku. Od XVII wieku Piekary są ośrodkiem pielgrzymkowym. To duchowa stolica Górnego Śląska.

Pieniężno

Pieniężno to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto leży nad rzeką Wałsza. Do Polski miejscowość została przyłączona w 1945 r. Miejscowość została założona przez Krzyżaków. Warto zobaczyć Zamek Kapituły Warmińskiej.

Pieńsk

Pieńsk jest miastem położonym w województwie dolnośląskim. Miasto leży przy granicy z Niemcami. Miejscowość została założona przed rokiem 965. Prawa miejskie Pieńsk otrzymał w roku 1962. Pieńsk jest ośrodkiem przemysłu szklarskiego.

Pierzchnica

Pierzchnica to miasto w województwie świętokrzyskim. Pierzchnica była miastem królewskim założonym przez króla Kazimierza Wielkiego. Przyznane w 1359 roku prawa miejskie Pierzchnica utraciła za pomoc okazaną powstańcom styczniowym. Ponownie stała się miastem w roku 2019.

Pieszyce

Pieszyce to miasto w województwie dolnośląskim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1962 roku. W mieście znajduje się kilka budowli wpisanych na listę zabytków. Wśród nich jest kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba.

Pilawa

Pilawa jest miastem położonym w województwie mazowieckim. Miasto jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy o tej samej nazwie. Pilawa jest dużym węzłem kolejowym. Znajdująca się w mieście stacja działa od roku 1877.

Pilica

Pilica to miasto położone w województwie śląskim. Miasto leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Prawa miejskie Pilica otrzymała prawdopodobnie w roku 1393. Straciła je po powstaniu styczniowym. Przyznano je ponownie w roku 1994.

Pilzno

Pilzno jest miastem położonym w województwie podkarpackim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1354 r. Miasto i jego okolice zostały opisane w XIX wieku przez poetę Wincentego Pola. Najstarszym zabytkiem miasta jest ufundowany przez opatów tynieckich kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Piła

Piła jest miastem położonym w województwie wielkopolskim. Miasto leży nad rzeką Gwdą. W swych początkach Piła była małą osadą rybacką. Prawa miejskie uzyskała przed rokiem 1451. Miasto otaczają lasy sosnowe.

Piława Górna

Piława Górna to miasto należące do województwa dolnośląskiego. Przez miasta przepływa rzeka Piława, od której przypuszczalnie miejscowość wzięła swą nazwę. Przez Piławę Górną przepływa także rzeka Ślęza.

Pińczów

Pińczów to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Lokacja miasta miała miejsce w 1428 r. Miasto położone jest nad rzeką Nidą. W mieście ma początek niebieski szlak turystyczny, który prowadzi do Wiślicy.

Pionki

Pionki to miasto w województwie mazowieckim. Miasto powstało i prężnie się rozwijało po zbudowaniu zakładów chemicznych Pronit. Sławę miastu produkcja płyt gramofonowych. Pionki powstały w 1922 roku.

Piotrków Kujawski

Piotrków Kujawski to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1325. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1738.

Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski to miasto położone w województwie łódzkim. Pod względem wielkości drugie miasto w województwie. Dawne miasto królewskie. Dawna stolica województwa piotrkowskiego. Obecnie kojarzone głównie z postacią zabójcy czwórki dzieci.

Pisz

Pisz to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim na jeziorem Roś, a także rzeką Pisą. Leży na Mazurach w otoczeniu Puszczy Piskiej. Obecnie jest to największa pod względem obszaru gmina w całej Polsce.

Piwniczna-Zdrój

Piwniczka -Zdrój to miasto położone w województwie małopolskim. Leży w Beskidzie Sądeckim. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Przez Piwniczną, a także wokół jej okolic biegnie wiele szlaków turystycznych.

Pleszew

Pleszew to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Nerem. Leży na Wysoczyźnie Kaliskiej. Obecnie jest siedzibą zarówno gminy, jak i powiatu. Miastu patronuje święty Jan Chrzciciel. Od Kalisza miasto dzieli około dwadzieścia pięć kilometrów.

Płock

Płock to miasto położone w województwie mazowieckim nad Wisłą. Leży w Kotlinie Płockiej. Obecnie w Płocku znajduje się duży port rzeczny. Działa tu także rafineria ropy naftowej, która sprawia, że miasto znane jest w całej Polsce.

Płońsk

Płońsk to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Płonką. Dawne miasto królewskie. Do zabytków miasta zalicza się między innymi dawne więzienie, w którym obecnie mieści się areszt śledczy, a także zespół cmentarza parafialnego.

Płoty

Płoty to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Regą. Leży na Równinie Gryfickiej. Do zabytków miasta zalicza się między innymi Stary Zamek, którego historia rozpoczęła się w XIII wieku.

Pniewy

Pniewy to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Jeziorem Pniewskim. Obecnie siedziba gminy. Lokacja miejska z roku 1394. Do roku 1998 miasto należało do nieistniejącego już województwa poznańskiego.

Pobiedziska

Pobiedziska to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy. Dawne miasto królewskie, które lokowane było w roku 1266. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1233. Położone na Szlaku Piastowskim.

Poddębice

Poddębice to miasto położone w województwie łódzkim nad Nerem. Siedziba gminy. W czasie drugiej wojny światowej miasto należało do Kraju Warty. Dawne miasto szlacheckie. Do roku 1998 należało do nieistniejącego już województwa sieradzkiego.

Podkowa Leśna

Podkowa Leśna to miasto leżące w województwie mazowieckim. Część aglomeracji warszawskiej. Do roku 1998 należało do nieistniejącego już województwa warszawskiego. Właścicielem terenów, na których dzisiaj leży miasto był Stanisław Wilhelm Lilpop.

Pogorzela

Pogorzela to miasto położone w województwie wielkopolskim. Lokację miejską miasto otrzymało przed rokiem 1458. Leży na Wysoczyźnie Kaliskiej. W mieście położona jest nieczynna aktualnie linia kolejowa.

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to miasto położone w województwie dolnośląskim. Popularne i niezwykle cenione miasto o charakterze uzdrowiskowym. Leży u podnóża Piekielnej Góry. Miasto o dużym znaczeniu turystycznym, chętnie odwiedzane.

Polanów

Polanów to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Grabową. Obecnie jest to siedziba gminy. W mieście wytyczonych jest trzydzieści dziewięć ulic, a także jeden plac. Prawa miejskie od 1313 roku.

Police

Police to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad dwoma rzekami: Odrą oraz Gunicą. Dla Szczecina jest to miasto satelickie. Znaczący port morski. Miasto leży w otulinie Puszczy Wkrzańskiej.

Polkowice

Polkowice to miasto położone w województwie dolnośląskim. Wchodzi w skład Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedziowego, którego jest jednym z ważniejszych ośrodków. Na terenie miasta wydzielono podstrefę Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Połaniec

Połaniec to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Siedziba gminy. Dawne miasto królewskie. W okolicy położona jedna z największych elektrowni cieplnych. Miasto wchodzi do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Połczyn-Zdrój

Połczyn-Zdrój to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Worgą. Obecnie cenione uzdrowisko, w którym leczy się schorzenia neurologiczne i choroby reumatyczne, a także niepłodność.

Poniatowa

Poniatowa to miasto położone w województwie lubelskim na Wyżynie Lubelskiej. Leży w Kotlinie Chodelskiej. Obecnie siedziba gminy. Dawna własność rodziny Poniatowskich. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1962.

Poniec

Poniec to miasto położone w województwie wielkopolskim. Siedziba gminy. Do obiektów zabytkowych w mieście zalicza się murowany ratusz, zespół dawnego szpitala, zespół dawnego kościoła protestanckiego.

Poręba

Poręba to miasto położone w województwie śląskim nad Czarną Przemszą. Doskonale znane z prażonki, czyli ziemniaków krojonych w grube plastry, a następnie zapiekanych z kiełbasą, boczkiem oraz cebulą. Co roku odbywa się tutaj festiwal tej potrawy.

Poznań

Poznań to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wartą. Leży na Pojezierzu Wielkopolskim. Pod względem ludności piąte miasto w kraju. Działa tu port lotniczy o charakterze międzynarodowym. Duży węzeł drogowy.

Prabuty

Prabuty to miasto położone w województwie pomorskim nad jeziorem Liwieniec na Pojezierzu Iławskim. Obecnie siedziba gminy. Doskonale rozwinięty przemysł drzewny, a także elektromaszynowy. Ważna stacja węzłowa.

Praszka

Praszka to miasto położone w województwie opolskim na rzeką Prosną. Pod względem historycznym miasto leżało na ziemi wieluńskiej. Do 1998 roku było częścią nieistniejącego już województwa częstochowskiego. Obecnie znaczący ośrodek przemysłowy.

Prochowice

Prochowice to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kaczawą. Pod względem historycznym położone na Dolnym Śląsku. Historia miejscowości sięga do okresu średniowiecza. Krzyżują się tu drogi krajowe.

Prószków

Prószków to miasto położone w województwie opolskim. Pod względem historycznym leży na Górnym Śląsku. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1560. W roku 1915 miasto zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie przyznano w roku 2004.

Proszowice

Proszowice to miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Szreniawą. Zaledwie dwadzieścia trzy kilometry dzielą je od Krakowa. Obecnie siedziba gminy. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1358.

Pruchnik

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Mleczką. Obecnie siedziba gminy. Ulokowane jest przy drodze, która prowadzi z Rzeszowa do Przemyśla. Miasto to typowo rolnicze tereny, które są słabo zalesione.

Prudnik

Prudnik to miasto położone w województwie opolskim na Nizinie Śląskiej. Przepływa przez nie Prudnik oraz Złoty Potok. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Dobrego życia Cittaslow. Dawniej w województwie opolskim.

Prusice

Prusice to miasto położone w województwie dolnośląskim. Siedziba gminy. Leży w typowo rolniczym regionie, dla którego jest znaczącym ośrodkiem handlowo – usługowym. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1295.

Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Radunią. Część aglomeracji trójmiejskiej. Sąsiaduje z Gdańskiej. Doskonale skomunikowane z Gdańskiej. Leży przy głównej linii kolejowej prowadzącej do Warszawy.

Pruszków

Pruszków to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Utratą. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Podstawy dla dzisiejszego Pruszkowa dała wieś Pruskowo, która leżała tu już w roku 1580.

Przasnysz

Przasnysz to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Węgierką. Doskonale skomunikowane z innymi miastami Mazowsza, między innymi z Warszawą i Ciechanowem. Nieopodal miasta znajduje się Aeroklub Północnego Mazowsza.

Przecław

Przecław to miasto położone w województwie podkarpackim nad Wisłoką. Przepływa przez nie również potok Słowik. Miasto lokowane było w roku 1419 jako prywatne miasto szlacheckie. Przebiega przez nie droga wojewódzka. Znajduje się tu również linia kolejowa, która z uwagi na zły stan techniczny obsługuje tylko pociągi towarowe.

Przedbórz

Przedbórz to miasto położone w województwie łódzkim nad Pilicą. Leży na Wyżynie Przedborskiej. Siedziba gminy. Lokacja miejska z roku 1370. W drugiej połowie XVI wieku miasto królewskie leżące w powiecie chęcińskim.

Przedecz

Przedecz to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Jeziorem Przedeckim. Leży na Pojezierzu Kujawskim. Siedziba gminy. Dawne miasto królewskie. W mieście znajduje się pochodzący z okresu średniowiecza zamek, który jednak wielokrotnie przebudowywano.

Przemków

Przemków to miasto położone w województwie dolnośląskim. Obecnie siedziba gminy. Znane między innymi z Państwowego Gospodarstwa Rybackiego. Do zabytków miasta zalicza się między innymi zamknięty obecnie cmentarz parafialny, a także kościół ewangelicki.

Przemyśl

Przemyśl to miasto położone w województwie podkarpackim nad Sanem. Dawne miasto królewskie. Stolica ziemi przemyskiej, która tworzy województwo ruskie. Obecnie duży węzeł komunikacyjny. Przez miasto przebiega trasa międzynarodowa, a także graniczna stacja kolejowa.

Przeworsk

Przeworsk to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Mleczką. Leży na Podgórzu Rzeszowskim. Lokowane w roku 1394 jako prywatne miasto szlacheckie. Należy do Związku Miast Polskich. Miastu patronuje święty Antoni z Padwy.

Przysucha

Przysucha to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Radomką. Obecnie siedziba powiatu, a także gminy. Rozwój miasta rozpoczął się w roku 1710 za sprawą Augusta II Mocnego, który nadał miastu przywilej królewski.

Pszczyna

Pszczyna to miasto położone w województwie śląskim. Siedziba powiatu, a także gminy. Miasto otrzymało lokację miejską w roku 1303. Obecnie określane Perłą Górnego Śląska. Dzieli się na kilka dzielnic, między innymi Piastów oraz Polne Domy.

Pszów

Pszów to miasto położone w województwie śląskim. Od XVIII jeden z najważniejszych ośrodków na Górnym Śląsku, który przyciąga pielgrzymów. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się Kalwaria. W samym mieście bazylika z cudownym obrazem.

Puck

Puck to miasto położone w województwie pomorskimw miejscu, w którym Płutnica wpada do Zatoki Puckiej. Miasto kaszubskie. Lokalne centrum kulturalne. Podzielone na osiem dzielnic. Komunikacja miejska została tu uruchomiona w roku 2017.

Puławy

Puławy to miasto położone w województwie lubelskim nad Wisłą. Obecnie największe spośród wszystkich miast leżących nad Wisłą między Warszawą a Krakowem. Doskonale rozwinięty przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Ważny ośrodek naukowo – badawczy.

Pułtusk

Pułtusk to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Narwią. Leży w Dolinie Dolnej Narwi. Prawa miejskie Pułtusk otrzymał w roku 1257. Potwierdzane były czterokrotnie. Dawne miasto biskupstwa płockiego.

Puszczykowo

Puszczykowo to miasto położone w województwie wielkopolskim. Zaledwie dwanaście kilometrów dzieli je od Poznania. Leży w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jest to dawna wieś duchowna, która była własnością kapituły katedry poznańskiej.

Pyrzyce

Pyrzyce to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad Kanałem Młyńskim.  Obecnie siedziba gminy. Znane przede wszystkim ze względu na udającą się tutaj doskonale hodowlę roślin. Jest to efekt bardzo żyznych gleb, a także łagodnego klimatu.

Pyskowice

Pyskowice to miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Dramą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pod względem historycznym położone na Górnym Śląsku. Najbliższym sąsiadem Pyskowic są Gliwice.

Pyzdry

Pyzdry to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Wartą.  Dawne miasto królewskie. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1232. Jest to jedno z najstarszych miast lokacyjnych znajdujących się na terenie Wielkopolski.