Miasta na literę W

Wadowice, Wałbrzych, Wałcz, Warka, Warszawa, Warta, Wasilków, Wąbrzeźno, Wąchock, Wągrowiec, Wąsosz, Wejherowo, Węgliniec, Węgorzewo, Węgorzyno, Węgrów, Wiązów, Wielbark, Wieleń, Wielichowo, Wieliczka, Wieluń, Wieruszów, Więcbork, Wilamowice, Wisła, Wiślica, Witkowo, Witnica, Wleń, Władysławowo, Włocławek, Włodawa, Włoszczowa, Wodzisław Śląski, Wojcieszów, Wojkowice, Wojnicz, Wolbórz, Wolbrom, Wolin, Wolsztyn, Wołczyn, Wołomin, Wołów, Woźniki, Wrocław, Wronki, Września, Wschowa, Wyrzysk, Wysoka, Wysokie Mazowieckie, Wyszków, Wyszogród, Wyśmierzyce

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę W - opisy

Wąbrzeźno

Wąbrzeźno to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Znajduje się między trzema jeziorami: Frydek, Sicieńskim oraz Zamkowym. To tutaj uruchomiono pierwszą zelektryfikowaną linię kolejową w Polsce.

Wąchock

Wąchock to miasto położone w województwie świętokrzyskim nad rzeką Kamienną. Obecnie siedziba gminy. Dawniej miasto należało do klasztoru cystersów. Swój początek bierze tu niebieski szklak turystyczny, które prowadzi do Cedzyny.

Wadowice

Wadowice są miastem położonym w województwie małopolskim. W mieście urodził się Karol Wojtyła. Z uwagi na to, że Wadowice są rodzinnym miastem papieża Jana Pawła II, każdego roku odwiedzają je tłumy pielgrzymów.

Wągrowiec

Wągrowiec to miasto położone w województwie wielkopolskim w dolinie dwóch rzek: Wełny oraz Nielby. Obecnie siedziba powiatu. Powstało na skutek połączenia się dwóch znacznie mniejszych miast. Znaczną część dochodu miasta stanowi turystyka.

Wałbrzych

Wałbrzych to miasto w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest nad rzeką Pełcznicą. Miejscowość została założona w IX wieku, prawa miejskie uzyskała około roku 1400. Jedną z dzielnic miasta jest Książ, w który znajduje się słynny zamek Książ.

Wałcz

Wałcz to jedno z miast w województwie zachodniopomorskim. Miasto leży nad rzeką Pilcą. W mieście znajdują się też dwa jeziora Raduń i  Jezioro Zamkowe. Wałcz uzyskał prawa miejskie w roku 1303. Liczne jeziora w mieście i okolicach przyciągają mnóstwo turystów.

Warka

Warka to miasto położone w województwie mazowieckim nad Pilicą. Leży w miejscu, w którym Równica Warszawska styka się z Równiną Kozienicką. Dawne miasto królewskie. Do obiektów zabytkowych w mieście zalicza się między innymi pofranciszkański kościół Matki Boskiej Szkaplerznej.

Warszawa

Warszawa to miasto położone w województwie mazowieckim nad Wisłą. Stolica Polski, siedziba władz państwowych. W okresie drugiej wojny światowej bardzo mocno zniszczona. Wiele atrakcji turystycznych i miejsc rekreacji, między innymi Stare Miasto, zoo, ogród botaniczny.

Warta

Warta to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką o takiej samej nazwie. Lokacja miejska z roku 1255. Dawne miasto królewskie. Działa tu chętnie odwiedzane przez turystów Muzeum Miasta i Rzeki Warty.

Wasilków

Wasilków to miasto położone w województwie podlaskim. Siedziba gminy. Wchodzi w skład aglomeracji białostockiej. Zaledwie trzy kilometry dzielą go od Białegostoku. Do zabytków miasta zalicza się między innymi cerkiew prawosławna.

Wąsosz

Wąsacz to miasto położone w województwie dolnośląskim w dorzeczu dwóch rzek: Baryczy oraz Orli. Obecnie siedziba gminy. Duży ośrodek usługowy. Jeśli chodzi o przemysł, to rozwinięty jest tu głównie przemysł spożywczy i drzewny. Produkuje się tu powozy konne.

Węgliniec

Węgliniec to miasto położone w województwie dolnośląskim. Do 1973 roku funkcjonowała tu kopalnia głębinowa węgla brunatnego. Dobrze rozwinięty przemysł drzewny,a także gospodarka łowiecka. Grupa PKP ma tu kilka swoich placówek terenowych.

Węgorzewo

Węgorzewo to miasto położone w wojewóztwie warmińsko – mazurskim. Leży na Mazurach. Znajduje się tu zamek krzyżacki wybudowany w roku 1398. Uległ zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, ale został odbudowany.

Węgorzyno

Węgorzyno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem o tej samej nazwie. Obecnie siedziba gminy. Miasto zostało założone w roku 1460. Obecnie jest popularną miejscowością wypoczynkową. Znajduje się tu przystań wodna.

Węgrów

Węgrów to miasto położone w województwie mazowieckim nad strugą Czerwonką i rzeką Liwiec. Leży w Obniżeniu Węgrowskim. Ważny ośrodek przemysłowy. Działa tu zakład produkujący wyroby z cienkiej blachy, zakład ludwisarski, fabryka mebli, a także jedna z bardziej znanych mleczarni.

Wejherowo

Wejherowo to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Redą. Leży w miejscu, w którym Pojezierze Kaszubskie styka się z Pradoliną Redy – Łeby. Wchodzi w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Część aglomeracji trójmiejskiej.

Wiązów

Wiązów to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Oławą. Leży na Dolnym Śląsku. W roku 1945 mieszkańców miasta wysiedlono do Niemiec. W roku 1997 otwarto tutaj najnowocześniejszą w Polsce oczyszczalnię ścieków.

Więcbork

Więcbork to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Obecnie siedziba gminy. Miasto powstało w roku 1383 jako prywatne miasto szlacheckie. Dobrze rozwinięty jest tu przemysł metalowy, a także stolarski.

Wielbark

Wielbark to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Leży na Mazurach, w miejscu, w którym Sawica wpada do Omulwi. Otaczają je lasy. Miasto zostało założone w roku 1723. W roku 1946 zdegradowano je. Ponownie prawa miejskie przyznano w 2019 roku.

Wieleń

Wieleń to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Notecią. Siedziba gminy. Miasto lokowane było w roku 1448. Początkowo było prywatnym miastem szlacheckim. Obecnie dobrze funkcjonujący ośrodek usługowo – przemysłowy.

Wielichowo

Wielichowo to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy. Nieopodal miasta znajduje się Kopalnia Gazu Ziemnego Wielichowo. Jest to obecnie największy zakład pracy w regionie.

Wieliczka

Wieliczka to miasto położone w województwie małopolskim. Obecnie miasto powiatowe, a także siedziba gminy. Od XIII wieku intensywny rozwój głównie za sprawą kopalni soli. Obecnie Wieliczka przyciąga rzesze turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Wieluń

Wieluń to miasto położone w województwie łódzkim. Siedziba zarówno powiatu, jak i gminy. Dawne miasto królewskie. Obradowały tu sejmiki ziemskie. Prawo składu miasto otrzymało w roku 1444. Określane polską Guernicą.

Wieruszów

Wieruszów to miasto położone w województwie łódzkim nad rzekami: Prosną, Brzeźnicą oraz Niesobem. Siedziba zarówno powiatu, jak i gminy. Miasto było lokowane w roku 1368 jako prywatne miasto szlacheckie.

Wilamowice

Wilamowice to miasto położone w województwie śląskim. Leży w miejscu, w którym Pogórze Śląskie styka się z Pogórzem Wilamowickim. Obecnie jest to ważny ośrodek sadowniczy w Polsce. Dobrze rozwinięty jest tu także przemysł lniarski.

Wiślica

Wiślica to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie miasto otrzymało po raz pierwszy w roku 1326. W roku 1870 zostało zdegradowane. Ponownie przyznano je w roku 2018. Obecnie pod względem ludności jest to najmniejsze polskie miasto.

Wisła

Wisła to miasto położone w województwie śląskim. Leży w Beskidzie Śląskim. To właśnie w Wiśle wypływa Wisła będąca największą polską rzeką. Miasto przyciąga turystów z całego kraju. Obecnie ważny ośrodek sportowy ze skocznią narciarską. To stąd pochodzi Adam Małysz.

Witkowo

Witkowo to miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży na Równinie Wrzesińskiej. Siedziba gminy wiejsko – miejskiej. Cechą charakterystyczną miasta jest zwarta zabudowa, która występuje w jego centrum.

Witnica

Witnica to miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Witną będącą dopływem Warty. Siedziba gminy. Funkcjonuje tu Witnicka Strefa Przemysłowa. W mieście rozwinięty jest przemysł skórzany, metalowy, a także materiałów budowlanych.

Wleń

Wleń to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miasto jest ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Dobrze rozwinięte są także usługi. Wielkiego przemysłu w mieście nie ma. Funkcjonuje tu jednak zakład przetwórstwa mięsnego, a także rozlewnia wód mineralnych.

Władysławowo

Władysławowo to miasto położone w województwie pomorskim nad Zatoką Pucką i Morzem Bałtyckim. Leży na Pobrzeżu Gdańskim. Działa tu dużych rozmiarów port morski. Obecnie miasto bardzo popularne wśród turystów.

Włocławek

Włocławek to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim nad Wisła. Dawna, historyczna stolica Kujaw. Jedno ze starszych polskich miast. Leży przy drodze krajowej, przebiega przez nie także linia kolejowa. W pobliżu biegnie autostrada.

Włodawa

Włodawa to miasto położone w województwie lubelskim nad Włodawką i Bugiem. Leży nieopodal granicy z Białorusią. Położona na Polesiu. Była częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przez wieki miasto o charakterze międzynarodowym.

Włoszczowa

Włoszczowa to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Leży na Wyżynie Przedborskiej. Obecnie siedziba zarówno powiatu, jak i gminy. Dobrze radzi tu sobie drobny przemysł drzewny, a także budowlany.

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski to miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Lesznicą. Podzielone na dziewięć dzielnic. Dobrze rozwinięte gospodarczo. Produkuje się tu koncentraty spożywcze, okna, maszty, flagi. Działa tu wiele przedsiębiorstw.

Wojcieszów

Wojcieszów to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kaczawą. Leży w Górach Kaczawskich będących częścią Sudetów Zachodnich. Dobrze rozwinięty przemysł drzewny. Działają tu także zakłady wapiennicze.

Wojkowice

Wojkowice to miasto położone w województwie śląskim. Część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do 2006 roku działała tutaj kopalnia węgla kamiennego, obecnie czynna jest cementownia. Produkuje się także materiały ogniotrwałe.

Wojnicz

Wojnicz to miasto położone w województwie małopolskim. Obecnie siedziba gminy. Część aglomeracji tarnowskiej. Historia miasta sięga grodu, który pojawił się tutaj w X wieku i wchodził w skład zamków rycerskich mających strzec szlaku handlowego.

Wolbórz

Wolbórz to miasto położone w województwie łódzkim. Siedziba gminy. Leży przy drodze ekspresowej, która prowadzi z Warszawy do Katowic oraz Wrocławia. Do roku 1998 miasto należało do województwa piotrkowskiego, które obecnie nie istnieje.

Wolbrom

Wolbrom to miasto położone w województwie małopolskim. Obecnie siedziba gminy. Dość dobrze rozwinięty przemysł metalowy, drzewny, a także gumowy. Działa tu kilka spółek, których początki sięgają do Wolbromskim Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil.

Wolin

Wolin to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Na wyspie Wolin. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim. Do zabytków miasta zalicza się między innymi obszar Starego Miasta, kolegiatę świętego Mikołaja, wiatrak holenderski z 1850 roku, a także ratusz.

Wolsztyn

Wolsztyn to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Dojcą. Miasto lokowane było w roku 1458 jako prywatne miasto szlacheckie. Działa tu fabryka produkująca części do autobusów i ciężarówek, fabryka mebli, a także przetwórnia warzyw i owoców.

Wołczyn

Wołczyn to miasto położone w województwie opolskim. Leży na Nizinie Śląskiej. Miasto powstało na dawnym szlaku solnym. Do zabytków miasta zalicza się między innymi cmentarz żydowski, kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, a także park miejski.

Wołomin

Wołomin to miasto położone w województwie mazowieckim. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Zaledwie dwadzieścia kilometrów dzieli Wołomin od Warszawy. Członek Związku Miast Polskich. Doskonale skomunikowane z innymi miastami Mazowsza.

Wołów

Wołów to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży na Dolnym Śląsku. Siedziba gminy oraz powiatu. W krajobrazie miasta głównie pola uprawne, ale także lasy oraz łąki. Miasto leży w pobliżu Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy.

Woźniki

Woźniki to miasto położone w województwie śląskim. Do zabytków miasta zalicza się układ urbanistyczny miasta, kamienice znajdujące się na rynku, ratusz miejski pochodzący z XIX wieku, a także zamczysko średniowieczne.

Wrocław

Wrocław to miasto położone w województwie dolnośląskim nad Odrą. Dawna stolica księstwa wrocławskiego. Obecnie jedno z bardziej popularnych wśród turystów miast. Przyciąga wieloma zabytkami, a także wyjątkową atmosferą.

Wronki

Wronki to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wartą. Lokowane było w roku 1383 jako prywatne miasto szlacheckie. Obecnie to właśnie we Wronkach znajduje się największy na terenie kraju zakład karny.

Września

Września to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wrześnicą w okolicy typowo równinnej, która zagospodarowana jest rolniczo. Miasto lokowane było w roku 1357. Obecnie stanowi ważny węzeł drogowy, a także kolejowy.

Wschowa

Wschowa to miasto położone w województwie lubuskim. Obecnie siedziba gminy. Przed reformą administracyjną miasto było częścią województwa leszczyńskiego. W mieście znajdują się aż trzy pomniki przyrody: dąb, platan, wiąz.

Wyrzysk

Wyrzysk to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Łobżonką. Siedziba gminy. Do zabytków miasta zalicza się między innymi kościół pod wezwaniem świętego Marcina, młyn wodny, dawną synagogę, a także domy secesyjne. 

Wyśmierzyce

Wyśmierzyce to miasto położone w województwie mazowieckim nad Pilicą. Leży w miejscu, w którym Mazowsze styka się z Małopolską. Obecnie siedziba gminy. Miasto powstało w roku 1338 jako miasto duchowne.

Wysoka

Wysoka to miasto położone w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba gminy. Miasto powstało w roku 1505. Do roku 1998 wchodziło w skład województwa pilskiego, które obecnie nie istnieje. Przemysł jest tu słabo rozwinięty.

Wysokie Mazowieckie

Wysokie Mazowieckie to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Brok będącą dopływem Bugu. Obecnie miasto powiatowe. W roku 1722 wybudowano tu synagogę, którą jednak z uwagi na zły stan techniczny rozebrano w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Wyszków

Wyszków to miasto położone w województwie mazowieckim nad Bugiem. Leży nieopodal Puszczy Białej. Dawne miasto duchowne założone w XVI wieku. Do 1998 roku część województwa ostrołęckiego, którego obecnie nie istnieje.

Wyszogród

Wyszogród to miasto położone w województwie mazowieckim nad Wisłą. Obecnie siedziba gminy. Dawne miasto królewskie, a także miejskie obrad sejmików ziemskich. Leży w miejscu, w którym krzyżują się dwie drogi krajowe.