Miasta na literę R

Rabka-Zdrój, Raciąż, Racibórz, Radków, Radlin, Radłów, Radom, Radomsko, Radomyśl Wielki, Radoszyce, Radymno, Radziejów, Radzionków, Radzymin, Radzyń Chełmiński, Radzyń Podlaski, Rajgród, Rakoniewice, Raszków, Rawa Mazowiecka, Rawicz, Recz, Reda, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Resko, Reszel, Rogoźno, Ropczyce, Różan, Ruciane-Nida, Ruda Śląska, Rudnik nad Sanem, Rumia, Rybnik, Rychwał, Rydułtowy, Rydzyna, Ryglice, Ryki, Rymanów, Ryn, Rypin, Rzepin, Rzeszów, Rzgów

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę R - opisy

Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój to miasto leżące w województwie małopolskim. Leży w Kotlinie Rabczańskiej w miejscu, w którym Poniczanka, Słonka oraz Skomielnianka wpadają do Raby. Pierwsze wzmianki o dzisiejszej Rabce-Zdrój pochodzą z roku 1254.

Raciąż

Raciąż to miasto położone w województwie mazowieckim. Lokacja miejska z roku 1425. Dawne miasto duchowne biskupstwa płockiego. To tutaj obradowały sejmiki województwa płockiego. Ważny węzeł kolejowy, a także drogowy.

Racibórz

Racibórz to miasto położone w województwie śląskim. Obecnie siedziba powiatu. Dawna historyczna stolica Górnego Śląska. Swoją rezydencję mieli tutaj książęta opolsko – raciborscy. Nadal można tutaj podziwiać wiele zabytków z tego okresu.

Radków

Radków to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży na ziemi kłodzkiej. Wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Znajduje się tu kamieniołom, działają również liczne zakłady kamieniarskiej. Popularny ośrodek turystyczny.

Radlin

Radlin to miasto położone w województwie śląskim. Stolica gminy miejskiej. Miasto nie zostało podzielone na dzielnice. Tworzy je kilka mniejszych miejscowości. Centralną część miasta stanowią Biertułtowy. Mieszkańcy posługują się również historycznymi określeniami.

Radłów

Radłów to miasto położone w województwie małopolskim. Początkowo był wsią należącą do biskupów krakowskich. Wieś przechodziła następnie z rąk do rąk. Właścicielami byli między innymi Maurycy Straszewski oraz Henryk Dolański.

Radom

Radom to miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Radomką. Od lat siedziba jednostki wojskowej, w której szkoli się adeptów lotnictwa na samolotach PZL - 130 Orlik. Miejsce międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show.

Radomsko

Radomsko to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Radomką. Dawne miasto królewskie. Dzieli się na kilkanaście osiedli. Od kilku lat obserwuje się zjawisko sukcesywnego wyludniania się miasta.

Radomyśl Wielki

Radomyśl Wielki to miasto położone w województwie podkarpackim. Obecnie siedziba gminy, a także dekanatu. Miasto lokowane było w roku 1581 na prawie magdeburskim. Cechą charakterystyczną miasta jest stojący na rynku samolot PZL M – 2.

Radoszyce

Radoszyce to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Dawne miasto królewskie, obecnie siedziba gminy. Prawo składu z roku 1428. Miejsce ostatecznej kapitulacji powstania kościuszkowskiego w roku 1794.

Radymno

Radymno to miasto położone w województwie podkarpackim. Leży w Bramie Przemyskiej nad rzeką Radą. Dawna siedziba biskupów przemyskich. Powstało jako prywatne miasto duchowne. W mieście krzyżują się drogi krajowe.

Radziejów

Radziejów to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim na Kujawach. Dawne miasto królewskie, miejsce obrad sejmików ziemskich. Pierwsze wzmianki o mieście na tych terenach pochodzą z roku 1142. W XIII wieku miasto zaczęło się rozwijać.

Radzionków

Radzionków to miasto położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Sąsiaduje między innymi z Bytomiem oraz Tarnowskimi Górami. Do 1951 siedziba gminy o tej samej nazwie.

Radzymin

Radzymin to miasto położone w województwie mazowieckim zaledwie siedemnaście kilometrów od Warszawy. Przywilej lokacyjny z roku 1440, który nadał Bolesław IV Warszawski. To w okolicy Radzymina miały miejsce najważniejsze walki Bitwy Warszawskiej.

Radzyń Chełmiński

Radzyń Chełmiński to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Leży na Pojezierzu Chełmińskim. Obecnie siedziba gminy. Obradowały tu sejmiki województwa chełmińskiego, sejmiki deputackie, a także sejmiki gospodarcze.

Radzyń Podlaski

Radzyń Podlaski to miasto położone w województwie lubelskim. Leży na terenie Podlasia Południowego. Do obiektów, które w Radzyniu zasługują na uwagę zalicza się między innymi Pałac Potockich wybudowany w XVIII wieku.

Rajgród

Rajgród to miasto położone w województwie podlaskim nad Jeziorem Rajgrodzkim. Obecnie siedziba gminy. Dawne miasto królewskie. Obecnie przebiega przez nie droga krajowa. Do obiektów zabytkowych miasta zalicza się między innymi Dworek Opartowo, a także cmentarz żydowski.

Rakoniewice

Rakoniewice to miasto położone w województwie wielkopolskim. Pierwsza osada powstała tutaj w roku 1252. Prawa miejskie zostały przyznane w roku 1662 na skutek starań Krzysztofa Grzymułtowskiego. Lokacja miasta miała ścisły związek z protestantami ze Śląska.

Raszków

Raszków to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Obłokiem. Wchodzi w skład aglomeracji kalisko – ostrowskiej. Pierwsze wzmianki o wsi w tym miejscu pochodzą z 1403 roku. Miała ona charakter rycerski. Prawa miejskie Raszków otrzymał w roku 1444.

Rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka to miasto położone w województwie łódzkim. Leży nad rzeką Rawką, a także Rylką, która jest jej dopływem. Dawne miasto Korony Królestwa Polski. Od XVI do XVIII wieku miejsce obrad sejmików ziemskich.

Rawicz

Rawicz to miasto położone w województwie wielkopolskim. Powstało w roku 1638. Jego założycielem był Adam Olbracht Przyjemski. Wiek XVIII określany jest jako czarny okres w dziejach miasta. Najpierw strawił je pożar, potem przyszła wojna.

Recz

Recz to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Iną. Obecnie swoją siedzibę ma tu gmina miejsko – wiejska. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z1269 roku. Przyjmuje się, że nazwa wywodzi się z języka słowiańskiego.

Reda

Reda to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką o tej samej nazwie. Wchodzi w skład aglomeracji trójmiejskiej. Jest także jednym z trzech miast tworzących Małe Trójmiasto Kaszubskie. Miasto intensywnie rozwijało się w XX wieku.

Rejowiec

Rejowiec to miasto położone w województwie lubelskim nad rzeką Rejką będącą dopływem Wieprza. Do zabytkowych obiektów miasta zalicza się Pałac Ossolińskich, cmentarz żydowski, klasycystyczną cerkiew unicką, a także neogotycki kościół.

Rejowiec Fabryczny

Rejowiec Fabryczny to miasto położone w województwie lubelskim. Miasto powstało w roku 1958. początkowo miało wyłącznie status osiedla. Prawa miejskie zostały mu przyznane dopiero w roku 1962. Leży na terenach, które w XVIII były tak zwaną ziemią chełmską.

Resko

Resko to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Obecnie siedziba gminy. Doskonale rozwinięty ośrodek usługowy, z którego korzysta miejscowe rolnictwo. Dobrze funkcjonuje tu również przemysł drzewny, a także drobny przemysł spożywczy.

Reszel

Reszel to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Sajną. Leży na Pojezierzu Mrągowskim, na Warmii. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest zamek biskupów warmińskich zbudowany na planie kwadratu.

Rogoźno

Rogoźno to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wełną,a także jeziorem Rogoźno. Obecnie swoją siedzibę mają tu władze gminy. Dawne miasto królewskie. Nazwa miasta nawiązuje do rośliny szuwarowej – pałki.

Ropczyce

Ropczyce to miasto położone w województwie podkarpackim nad Wielopolką. Leży w miejscu, w którym Kotlina Sandomierska styka się z Pogórzem Środkowobeskidzkim. Centrum administracyjne powiatu. Dawne miasto Korony Królestwa Polskiego.

Różan

Różan to miasto położone w województwie mazowieckim na Mazowszu. Leży nad Narwią. Dawne miasto królewskie. Od XVI do XVIII wieku obradowały tu sejmiki ziemskie ziemi różańskiej. Na uwagę w mieście zasługuje kościół parafialny.

Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Leży na Mazurach nad dwoma dużymi jeziorami: Nidzkim oraz Guzianką Wielką. Przez miasto przepływa również rzeka. Leży w otoczeniu Puszczy Piskiej.

Ruda Śląska

Ruda Śląska to miasto położone w województwie śląskim. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto powstało w roku 1959 na skutek połączenie dwóch miast: Nowego Bytomia, a także Rudy.

Rudnik nad Sanem

Rudnik nad Sanem to miasto leżące w województwie podkarpackim w miejscu, w którym Rudna wpada do Sanu. Najbardziej znane z wikliniarstwa. Uważane za niepisaną stolicę wikliny. Dobrze rozwinięty również przemysł drewniany.

Rumia

Rumia to miasto położone w województwie pomorskim nad Zatoką Strugą. Wchodzi w skład – obok Wejherowa oraz Redy – Małego Trójmiasta Kaszubskiego. To największe spośród wszystkich polskich miast, które nie jest siedzibą powiatu.

Rybnik

Rybnik to miasto położone w województwie śląskim. Wchodzi w skład Rybnickiego Okręgu Węglowego oraz aglomeracji rybnickiej. Miasto podzielone jest na aż dwadzieścia siedem dzielnic. Obecnie siedziba powiatu.

Rychwał

Rychwał to miasto położone w województwie wielkopolskim. Nazwa miasta ma pochodzenie w języku niemieckim. Wskazuje, że w zakładaniu miasta wzięli udział niemiecki osadnicy. Zabytkiem miasta jest kościół parafialny.

Rydułtowy

Rydułtowy to miasto położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej. Leży w pobliżu czeskiej granicy. Miasto wchodzi w skład aglomeracji rybnickiej. Pierwsza osada istniała na terenach obecnego miasta już w roku 1228.

Rydzyna

Rydzyna to miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży na Wysoczyźnie Leszczyńskiej. Zaledwie osiem kilometrów oddziela je od Leszna. Lokacja miejska sprzed roku 1407. Pierwsze wzmianki o mieście na terenach obecnego Rydzyna pochodzą z 1403 roku.

Ryglice

Ryglice to miasto położone w województwie małopolskim. Zaledwie trzydzieści kilometrów oddziela je od Tarnowa. Miasto otrzymało prawa miejskie w roku 1824. W roku 1934 zostało zdegradowane. Odzyskało status miasta w roku 2001.

Ryki

Ryki to miasto położone w województwie lubelskim nad Zalesianką. Leży przy drodze prowadzącej z Warszawy do Lublina.  W XIX wieku funkcjonowała tu gmina żydowska, a samo miasto było znaczącym ośrodkiem ruchu chasydzkiego.

Rymanów

Rymanów to miasto położone w województwie podkarpackim w Beskidzie Niskim. Miasto lokowane było w roku 1367 jako prywatne miasto szlacheckie. W mieście znajduje się cmentarz żydowski, a także dwie synagogi.

Ryn

Ryn to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Leży na Mazurach, obecnie jest siedzibą gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Miasto położone jest nad jeziorem Ryńskim oraz Ołów. Największą atrakcyjną jest zamek krzyżacki.

Rypin

Rypin to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim nad Rypienicą. Położone na szlaku, który prowadzi z Kujaw na Warmię, a także z Pomorza na Mazowsze sprawiło, że miasto intensywnie się rozwijało.

Rzepin

Rzepin to miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Ilanką będącą prawym dopływem Odry. W okolicy miasta liczne jeziora, a także kąpielisko miejskie, które w okresie letnim cieszy się dużą popularnością.

Rzeszów

Rzeszów to miasto położone w województwie podkarpackim. Główne miasto aglomeracji rzeszowskiej. W mieście działa międzynarodowy port lotniczy. Stawia się tu na przemysł nowych technologii. Miasto lokowane było w 1354 roku.

Rzgów

Rzgów to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Ner. Część aglomeracji łódzkiej. Miasto znane jest z największego w całej Europie centrum, w którym prowadzi się sprzedaż odzieży oraz tekstyliów.