Miasta na literę L

Lądek-Zdrój, Legionowo, Legnica, Lesko, Leszno, Leśna, Leśnica, Lewin Brzeski, Leżajsk, Lębork, Lędziny, Libiąż, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Limanowa, Lipiany, Lipno, Lipsk, Lipsko, Lubaczów, Lubań, Lubartów, Lubawa, Lubawka, Lubień Kujawski, Lubin, Lublin, Lubliniec, Lubniewice, Lubomierz, Luboń, Lubowidz, Lubraniec, Lubsko, Lubycza Królewska, Lwówek, Lwówek Śląski

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę L - opisy

Lądek-Zdrój

Lądek – Zdrój to miasto położone w województwie pomorskim w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Leży w Sudetach Wschodnich. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Patronem miasta od 2004 roku jest święty Jerzy.

Lębork

Lębork to miasto położone w województwie pomorskim nad Łebą oraz Okalicą. Obecnie siedziba powiatu. Lokacja miejsca z roku 1341. Obecnie znaczący ośrodek przemysłowy. Rozwinięty jest tu przemysł elektromaszynowy, spożywczy, a także lekki.

Lędziny

Lędziny to miasto położone w województwie śląskim. Do zabytków miasta zalicza się między innymi kościół świętego Klemensa, kostnicę znajdującą się na cmentarzu ewangeliskim, dzwon pochodzący z około 1540 roku.

Legionowo

Legionowo to miasto położone w województwie mazowieckim. Leży w Kotlinie Warszawskiej. Obecnie siedziba powiatu. Zaledwie około dwadzieścia dwa kilometry dzielą Legionowo od centrum Warszawa. Część aglomeracji warszawskiej.

Legnica

Legnica to miasto położone na terenie województwa dolnośląskiego. Leży nad dwoma rzekami: Kaczawą oraz Czarną Wodą. Prawa miejskie sprzed roku 1252. Obecnie miasto powiatowe. Ośrodek Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

Lesko

Lesko to miasto położone w województwie podkarpackim nad Sanem. Leży w Górach sanocko – Turczańskich. Lokowane w roku 1469 jako prywatne miasto szlacheckie. Obecnie miasto powiatowe, a także stolica gminy.

Leśna

Leśna to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Leży na Pogórzu Izerskim. Obecnie siedziba gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Lokację miejską miasto otrzymało w roku 1329. W roku 1945 miasto zostało zdegradowane. Ponowne przyznanie praw miejskich w roku 1962.

Leśnica

Leśnica to miasto położone na terenie województwa opolskiego. Leży na Górnym Śląsku, częściowo na zboczach Góry Świętej Anny. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Lokacja miejsca z roku 1217. Obecna nazwa zatwierdzona w roku 1946.

Leszno

Leszno to miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży między dwoma dużymi oraz istotnymi dla gospodarki miastami: Wrocławiem oraz Poznaniem. Powstało w roku 1547 jako prywatne miasto szlacheckie.

Lewin Brzeski

Lewin Brzeski to miasto położone w województwie opolskim nad Nysą Kłodzką.  Obecnie siedziba gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Lokacja miejsca sprzed roku 1284. To tutaj przyszedł na świat Alojzy Paweł Józekowski.

Leżajsk

Leżajsk to miasto położone w województwie podkarpackim w dolinie Sanu. Obecnie siedziba powiatu. W 1943 roku miasto padło ofiarą akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców. W roku 1944 wkroczyły tu wojska radzieckie.

Libiąż

Libiąż to miasto położone w województwie małopolskim. Obecnie siedziba gminy o charakterze miejsko – wiejskim. Miasto przemysłowe, na terenie którego działa wiele zakładów. Produkuje się tu okna i profile PCW, wydobywa węgiel kamienny, a także dolomit.

Lidzbark

Lidzbark to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Wel, a także Jeziorem Lidzbarskim. Obecnie siedziba gminy, która leży na styku dwóch województw: kujawsko – pomorskiego oraz mazowieckiego.

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Obecnie siedziba powiatu. Znaczące miasto w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Bardzo często do dzisiaj określane Perłą Warmii.

Limanowa

Limanowa to miasto położone na terenie województwa małopolskiego nad potokiem Sowlina. Leży w Beskidzie Wyspowym. Zaledwie dwadzieścia pięć kilometrów dzieli Limanową od Nowego Sącza, z którym jest doskonale skomunikowana. Liczne szlaki turystyczne.

Lipiany

Lipiany to miasto położone na terenie województwa zachodniopomorskiego. Leżą na Pojezierzu Myśliborskim. Lokacja miejska przyznana jeszcze przed 1302 rokiem. Przez miasto przebiega droga województwa. Obecnie siedziba gminy miejsko – wiejskiej.

Lipno

Lipno to polskie miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. W XIX wieku leżące w guberni płockiej. Do 1939 roku należało do województwa płockiego. Od XVI do XVIII wieku odbywały się tu obrady sejmików ziemskich ziemi dobrzyńskiej.

Lipsk

Lipsk to miasto położone w Niemczech. Leży w Saksonii. Po Berlinie jest to najliczniejsze miasto w tej części Niemiec. Wchodzi w skład aglomeracji Lipsk – Halle. Obecnie duży ośrodek przemysłowy, a także naukowy.

Lipsko

Lipsko to miasto położone na terenie województwa mazowieckiego nad rzeką Krępianką. Rozlokowane jest na dwóch wzgórzach. Pod względem historycznym Lipsko należy do Małopolski. Miasto lokowane było w roku 1589 jako prywatne miasto szlacheckie.

Lubaczów

Lubaczów to miasto położone w województwie podkarpackim w miejscu, w którym Sołotwa wpada do Lubaczówki. Leży na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Siedziba powiatu. Na terenie miasta działa wiele punktów usługowych. Prawa miejskie z 1376 roku.

Lubań

Lubań to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kwisą. Leży na Pogórzu Izerskim. Miasto położone jest na Drodze świętego Jakuba. Prawa miejskie miasto otrzymało w XIII wieku. Obecnie miasto powiatowe.

Lubartów

Lubartów to miasto położone w województwie lubelskim nad rzeką Wieprz. Leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej. W okolic miasta znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Co roku Lubartów jest miejscem wielu ciekawych imprez. Odbywa się tu między innymi Święto Roweru.

Lubawa

Lubawa to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Lokowane było w latach 1245 – 1260. Początkowo miało charakter prywatnego miasta duchowego. Przez wieku miasto stanowiło ważny ośrodek kulturalny.

Lubawka

Lubawka to miasto położone w województwie dolnośląskim nad dwoma rzekami: Bobrem oraz Czarnuszką. Leży w Sudetach Środkowych, u podnóża Gór Kruczych. W czasie drugiej wojny światowej na terenie miasta został utworzony obóz pracy przymusowej.

Lubień Kujawski

Lubień Kujawski to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Leży nad Jeziorem Lubieńskim. Od dawna planuje się tu budowę kopalni soli. Jak dotąd nie ustalono jednak terminu rozpoczęcia prac.

Lubin

Lubin to miasto położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Zimnicą. Znajduje się na Wysoczyźnie Lubińskiej. Wchodzi w skład Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedzianego. To tutaj swoją siedzibę ma KGHM Polska Miedź.

Lublin

Lublin to miasto położone w województwie lubelskim nad Bystrzycą. Stolica województwa. Leży na Wyżynie Lubelskiej. Lokacja miasta w 1317 roku przez Władysława Łokietka. Miasto atrakcyjne turystycznie, siedziba kilku uczelni wyższych.

Lubliniec

Lubliniec to położone w województwie śląskim miasto, które obecnie jest jednym z najstarszych na terenie całego Śląska. Stolica Śląska Białego. Istotny ośrodek turystyczny, a także kulturalny. Najważniejszy ośrodek gospodarczy na ziemi lublinieckiej.

Lubniewice

Lubniewice to miasto położone w województwie lubuskim. Leży nad dwoma jeziorami: Krajnik oraz Lubiąż. W bliskiej okolicy znajduje się również trzecie jezioro. Obecnie jedno z najmniejszych spośród polskich miast.

Lubomierz

Lubomierz to miasto położone w województwie dolnośląskim. Obecnie jedno z najmniejszych miast w województwie. Jest to również jedno z najstarszych miast. Cechą charakterystyczną jest zachowany średniowieczny układ urbanistyczny.

Luboń

Luboń to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Wartą. Leży w Poznańskim Przełomie. Jedno z najgęściej zamieszkałych polskich miasto. Obecnie istotny ośrodek przemysłu chemiczne. Dawniej dobrze rozwinięty przemysł metalurgiczny.

Lubowidz

Lubowidz to miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Wkrą. Pierwsza lokacja miejska z 1521 roku. W roku 1660 miasto zostało zdegradowane. Ponownie status miasta został mu nadany w roku 2019. Obecnie siedziba gminy.

Lubraniec

Lubraniec to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Do zabytkowych obiektów znajdujących się w mieście zalicza się synagogę z XVIII wieku, cmentarz żydowski, a także zespół pałacowo – parkowy razem z parkiem krajobrazowym.

Lubsko

Lubsko to miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Lubszą. Pierwsze wzmianki o mieści datowane są na rok 1258. Do zabytków miasta zalicza się kaplicę cmentarną, basztę, renesansowy ratusz pochodzący z 1580 roku.

Lubycza Królewska

Lubycza Królewska to miasto położone w województwie lubelskim. Leży na Roztoczu Wschodnim. Do zabytków miasta zalicza się cmentarz greckokatolicki  oraz rzymskokatolicki, a także drewnianą dzwonnicę.

Lwówek

Lwówek to miasto położone w województwie wielkopolskim. Leży nad rzeką Czarna Woda, która jest dopływem Odry. Prawa miejskie nadał miastu król Władysław Jagiełło. Jak podawał Jan Nepomucen Bobrowicz, na świat w Lwówku przyszedł Andrzej Wolan.

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski to miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży na Dolnym Śląsku nad Bobrem, a także dopływami. Dawniej miasto było stolicą księstwa lwóweckiego. W okresie średniowiecza było to jedno z większych miast, jakie wówczas znajdowały się na ziemiach śląskich.