Miasta na literę B

Babimost, Baborów, Baranów Sandomierski, Barcin, Barczewo, Bardo, Barlinek, Bartoszyce, Barwice, Bełchatów, Bełżyce, Będzin, Biała, Biała Piska, Biała Podlaska, Biała Rawska, Białobrzegi, Białogard, Biały Bór, Białystok, Biecz, Bielawa, Bielsk Podlaski, Bielsko-Biała, Bieruń, Bierutów, Bieżuń, Biłgoraj, Biskupiec, Bisztynek, Blachownia, Błaszki, Błażowa, Błonie, Bobolice, Bobowa, Bochnia, Bodzentyn, Bogatynia, Boguchwała, Boguszów-Gorce, Bojanowo, Bolesławiec, Bolków, Borek Wielkopolski, Borne Sulinowo, Braniewo, Brańsk, Brodnica, Brok, Brusy, Brwinów, Brzeg, Brzeg Dolny, Brzesko, Brzeszcze, Brześć Kujawski, Brzeziny, Brzostek, Brzozów, Buk, Bukowno, Busko-Zdrój, Bychawa, Byczyna, Bydgoszcz, Bystrzyca Kłodzka, Bytom, Bytom Odrzański, Bytów

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę B - opisy

Babimost

Babimost to jedno z miast położonych na terenie województwa lubuskiego. Miasto jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy o tej samej nazwie. Prawa miejskie Babimost otrzymał w roku 1397. W mieście znajduje się XIX-wieczna synagoga.

Baborów

Baborów to miasto leżące w województwie opolskim nad rzeką Psiną. Nazwa miasta pochodzi od imienia Bawor. W mieście znajduje się kilka zabytkowych obiektów, między innymi barokowy kościół cmentarny zbudowany budowany w latach 1700- 1702.

Baranów Sandomierski

Baranów Sandomierski to miasto położone w województwie podkarpackim. Słynie przede wszystkim z zamku zbudowanego w stylu późnorenesansowym. Miasto leży nad Wisłą oraz jej prawobrzeżnym dopływem – rzeką Babulówką. Historycznie Baranów Sandomierski zaliczany jest do Małopolski.

Barcin

Barcin to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto leży nad rzeką Noteć. Prawa miejskie Barcin otrzymał około 1479 roku. W mieście i na terenie gminy mocno rozwinięty jest przemysł materiałów budowlanych.

Barczewo

Barczewo to polskie miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Pisą Warmińską. Leży na Warmii. To tutaj przyszedł na świat Feliks Nowowiejski, który jest autorem „Roty”. Miasto leży na szlaku prowadzącym do Santago de Compostela.

Bardo

Bardo to miasto leżące w województwie dolnośląskim. To w Bardzie oraz jego okolicach Andrzej Sapkowski umieścił akcję swojej powieści „Narrenturm”. To również tutaj kręcono „Marcowe migdały”, w którym widzowie mogą zobaczyć najbardziej charakterystyczne obiekty w mieście.

Barlinek

Barlinek to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży nad Kanałem Młynówka, a także jeziorem Barlineckim, Uklejno oraz Chmielowym. Działa tu duża fabryka zajmująca się produkcją sprzętu okrętowego.

Bartoszyce

Bartoszyce to miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Historycznie należy do Prus Dolnych. Miasto może pochwalić się bogatą historią, a także tradycją. Do dzisiaj widoczne są tutaj wpływy niemieckie, a także wschodnie.

Barwice

Barwice to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Położone jest na rzeką Gęsią, która jest dopływem Parsęty. W XVIII wieku na teren dzisiejszego miasta przybyli emigranci z Francji, którzy zaczęli tu produkować tytoń.

Będzin

Będzin to miasto położone w województwie śląskim. Leży nad rzeką Czarna Przemsza oraz Brynicą. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jedno z najstarszych miast tworzących historyczną część Małopolski.

Bełchatów

Bełchatów to miasto leżące w województwie łódzkim. Przepływa przez nie rzeka Rakówka. Lokacja miejska miasta pochodzi z 1737 roku. W roku 1870 miasto zdegradowano, aby ponownie nadać mu prawa miejskie dopiero w roku 1925.

Bełżyce

Bełżyce to miasto położone w województwie lubelskim, na Równinie Bełżyckiej. Przepływa przez nie rzeka Krężniczanka. Przywilej lokacyjny pochodzi z 1417 roku.  Znajduje się tu cmentarz żydowski oraz późnorenesansowy kościół.

Biała

Biała to miasto leżące w województwie opolskim nad rzeką Białą. Niegdyś działały tu Prudnickie zakłady Przemysłu Dziewiarskiego oraz Pończoszniczego. Obecnie rozwinięte są tu przede wszystkim usługi. Produkuje się tu także wody mineralne.

Biała Piska

Biała Piska to miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. W mieście rozwinięty jest przede wszystkim przemysł spożywczy. Dobrze funkcjonuje tu także przemysł drzewny. Przebiegają przez nie drogi zarówno wojewódzkie, jak i krajowe.

Biała Podlaska

Biała Podlaska to miasto leżące w województwie lubelskim. Niegdyś wchodziło w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Lokacja miejska z roku 1498. W okresie międzywojennym produkowano tu samoloty. Dobrze rozwinięty był przemysł chemiczny.

Biała Rawska

Biała Rawska to miasto leżące w województwie łódzkim nad rzeką Białką. Lokacja miejska z roku 1472. W roku 1870 Białą Rawską zdegradowaną. Ponownie prawa miejskie przyznano w roku 1925. W okresie od XIV do XVI wieku miasto było własnością biskupów chełmskich.

Białobrzegi

Białobrzegi to miasto leżące w województwie mazowieckim. Lokacja miejska z roku 1540. W roku 1869 miała miejsce degradacja miasta, któremu ponownie prawa miejskie przyznano dopiero w roku 1958. Przez miasto przepływa Pilica.

Białogard

Białogard to miasto w województwie zachodniopomorskim nad dwoma rzekami: Parsętą oraz Liśnicą. Dobrze rozwinięty przemysł. Produkuje się tu płyty klejone, mąkę pszenną oraz żytnią. Na terenie miasta utworzono Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Biały Bór

Biały Bór to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim w dolinie rzeki Białej. Leży nad dwoma jeziorami: Bielsko oraz Ławiczka. Prawa miejsce Biały Bór otrzymał w roku 1382. W czasie drugiej wojny światowej miasto mocno ucierpiało.

Białystok

Białystok to miasto leżące w północno – wschodniej Polskie. Przepływa przez nie rzeka Biała. Stolica województwa, a także siedziba władz powiatu. Jedno z gęściej zaludnionych polskich miast. Historia Białegostoku rozpoczęła się w XV wieku. Obecnie największe miasto na Podlasiu.  

Biecz

Biecz to miasto położone w województwie małopolski nad rzeką Ropą. Ma bardzo bogatą historię, która sprawiła, że często określane jest mianem perło Podkarpacia. Może pochwalić się dobrze zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich.

Bielawa

Bielawa to miasto leżące w województwie dolnośląskim. Położona jest na Podgórzu Sudeckim. Miasteczko ma osiem i pół kilometra długości. Przepływa przez nie potok Bielawica. Na terenie miasta znajduje się wiele interesujących zabytków.

Bielsk Podlaski

Bielsk Podlaski to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Białą. Doskonale rozwinięty jest tu przemysł budowlany. W mieście działa wiele zakładów metalowych, produkuje się tu także napoje gazowane.

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miasto w województwie śląskim. Leży na Pogórzu Śląskim. Wchodzi w skład Bielskiego Okręgu Przemysłowego, będąc jego najważniejszym ośrodkiem. Formalnie powstanie miasta miało miejsce dopiero w 1951 roku po połączeniu Bielska i Białej.

Bieruń

Bieruń to miasto położone w województwie śląskim. Miasto zajmuje tereny położone na styku Równiny Pszczyńskiej, Pagórów Jaworznickich oraz Doliny Górnej Wisły. W mieście znajduje się kilku budowli wpisanych na listę zabytków.

Bierutów

Bierutów to miasto położone w województwie dolnośląskim. Bierutów jest miastem zaliczanym do aglomeracji wrocławskiej. Miasto szczyci się posiadaniem kilku zabytkowych obiektów. Jest wśród  nich kościół z XIII wieku.

Bieżuń

Bieżuń to jedno z miast położonych w województwie mazowieckim. Prawa miejskie Bieżuń otrzymał po raz pierwszy w roku 1406. Tracił je dwukrotnie, ostatni raz w roku 1869. Ponownie zostały one przyznane Bieżuniowi w roku 1993.

Biłgoraj

Biłgoraj to miasto położone w województwie lubelskim. Miasto leży na pograniczu Równiny Biłgorajskiej i Roztocza Środkowego. Przez Biłgoraj przepływają dwie rzeki: Biała Łada i Czarna Łada. Biłgoraj licznie odwiedzają turyści udający się na Roztocze.

Biskupiec

Biskupiec jest miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim. Przez miasto przepływa rzeka Dymer. Na południowym krańcu miasta leży jezioro Kraksy, które przyciąga mnóstwo turystów. Miasto liczy około 10 539 mieszkańców.

Bisztynek

Bisztynek to miasto położone na Warmii. Administracyjnie Bisztynek należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Nazwa miasta nawiązuje do największego głazu narzutowego na terenie Warmii i Mazur. Po niemiecku kamień ten nazywany jest Bischofstein.

Blachownia

Blachowania jest miastem położonym w województwie śląskim. Przez miasto przepływa rzeka Stradomka. Nazwa miasta nawiązuje do zakładanych w XVII wieku manufaktur zajmujących się produkcją blachy. Przez miasto prowadzą trzy szlaki turystyczne: dwa rowerowe i jeden pieszy.

Błaszki

Błaszki są miastem położonym w województwie łódzkim. Miasto zostało założone nad rzeką Trojanówką. Na terenie miasta znajdują się niewielkie zakłady przemysłu meblarskiego, spożywczego, ceramicznego i obuwniczego.

Błażowa

Błażowa to miasto, które leży w województwie podkarpackim. Przez miasto przepływa potok Ryjak. W mieście rozwinął się drobny przemysł. Pierwsze pisemne wzmianki o Błażowej pochodzą z XV wieku. W 2018 roku miasto zamieszkiwało 2148 mieszkańców.

Błonie

Błonie to miasto położone w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływa rzeka Rokitnica. Prawa miejskie Błonie uzyskały w roku 1380. Błonie to miasto, które wybrano do nakręcenia scen plenerowych kilku filmów.

Bobolice

Bobolice to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Chociel. W jego sąsiedztwie położone jest jezioro Chlewo. W mieście rozwinięte jest przetwórstwo drewna i tworzyw sztucznych. Rozwinięty jest także przemysł drzewny.

Bobowa

Bobowa to miasto, które leży w województwie małopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Biała. Jedna z pierwszych wzmianek o mieście znajduje się w „Kronice” Jana Długosza. Bobowa straciła prawa miejskie w 1934 roku, odzyskała je w roku 2009.

Bochnia

Bochnia to miasto położone w województwie małopolskim. Miasto leży nad rzeką Raba. Pierwsze wzmianki o Bochni pochodzą z XII. Na terenie Małopolski Bochnia jest jednym z najstarszych miast. W mieście znajduje się kilkanaście zabytkowych budowli.

Bodzentyn

Bodzentyn jest miastem leżącym w województwie świętokrzyskim. Położone u podnóża Gór Świętokrzyskich jest licznie odwiedzane przez turystów. Przez Bodzentyn przepływa rzeka Psarka. Przez miasto przechodzą trzy szlaki turystyczne.

Bogatynia

Bogatynia to miasto, które leży w województwie dolnośląskim. Miasto rozlokowało się nad potokiem Miedzianka. Na terenie gminy Bogatynia znajduje się kopalnia węgla brunatnego oraz elektrownia Turów. Jest to jedna z najbogatszych gmin w Polsce.

Boguchwała

Boguchwała to miasto położone w województwie podkarpackim. Miasto leży nad rzeką Wisłok. W mieście ma swoją siedzibę Instytut Energetyki. Prężnie rozwija się przemysł energetyczny i elektrotechniczny.

Boguszów-Gorce

Boguszów-Gorce to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miasto leży na styku położonych w Sudetach Środkowych Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Współczesne miasto Boguszów-Gorce powstało w 1973 na skutek połączenia czterech miejscowości.

Bojanowo

Bojanowo to miasto, które położone jest w województwie wielkopolskim. Historia miasta zaczęła się w roku 1638. Założycielem Bojanowa był Stefan Bojanowski. W 2016 roku miasto liczyło 2948 mieszkańców.

Bolesławiec

Bolesławiec to miasto, które leży w województwie dolnośląskim. Miasto leży nad rzeką Bóbr. W mieście zachował się układ ulic z okresu średniowiecza. Miasto od lat słynie z wyrobów ceramicznych produkowanych w miejscowych zakładach ceramiki.

Bolków

Bolków jest miastem położonym w województwie dolnośląskim. Przez miasto przepływa Nysa Szalona. Pierwsze wzmianki o Bolkowie pochodzą z XII wieku. Jednym z cennych zabytków Bolkowa są ruiny zamku z XIII wieku.

Borek Wielkopolski

Borek Wielkopolski to miasto należące do województwa wielkopolskiego. Miasto leży nad rzeką Pogoną. Prawa miejskie Borek Wielkopolski uzyskał w roku 1392. Jednym z zabytków miasta jest zbudowany w XV wieku kościół farny.

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Zostało zbudowane nad jeziorem Pile. Prawa miejskie Borne Sulinowo uzyskało w roku 1993. Przez lata w miejscowości stacjonował garnizon wojsk radzieckich.

Braniewo

Braniewo to miasto, które położone jest na Warmii. Administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Jest najstarszym miastem Warmii. Do cennych zabytków miasta należy bazylika pod wezwaniem świętej Katarzyny.

Brańsk

Brańsk jest miastem położonym w województwie podlaskim. Miasto jest jednocześnie siedzibą gminy. Miasto zbudowano nad rzeką Nurzec. Według danych z roku 2017 Brańsk liczył 3 785 mieszkańców. Prawa miejskie Brańsk uzyskał w roku 1440.

Brodnica

Brodnica jest jednym z polskich miast. Miasto położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Brodnica jest miastem położonym w bardzo atrakcyjnym turystyczni regionie. Leży na terenie Pojezierza Brodnickiego.

Brok

Brok to miasto należące do województwa mazowieckiego. Miasto położone jest nad rzeką Bug i Brok. W mieście znajduje się kilka zabytkowych obiektów. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja.

Brusy

Brusy są miastem położonym na ternie województwa pomorskiego. Miejscowość położone jest bardzo atrakcyjnie, leży bowiem w Borach Tucholskich. Prawa miejskie Brusy otrzymały w roku 1988. W 2007 roku miasto było organizatorem IX Zjazdu Kaszubów.

Brwinów

Brwinów jest miastem należącym do województwa mazowieckiego. Od stolicy dzieli je 25 km, miasto włączono do aglomeracji warszawskiej. W mieście otworzono Wydział Zootechniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Brzeg

Brzeg to miasto położone w województwie opolskim. Przez miasto przepływa rzeka Odra. W Brzegu znajduje się wiele cennych zabytków. Jednym z nich jest zamek Piastów Śląskich zbudowany w stylu renesansowym.

Brzeg Dolny

Brzeg Dolny to miasto położone w województwie dolnośląskim. Miasto zbudowane zostało na lewym brzegu rzeki Odry. Miasto dysponuje bogatą bazą rekreacyjno-sportową. Mieszkańcy mogą korzystać między innymi z krytej pływalni.

Brześć Kujawski

Brześć Kujawski to jedno z miast położonych w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto zostało zbudowane nad rzeką Zgłowiączką. Prawa miejskie Brześć Kujawski uzyskał w roku 1250. To w tym mieście Konrad Mazowiecki nadał ziemie zakonowi krzyżackiemu.

Brzesko

Brzesko to miasto w województwie małopolskim. Miasto leży nad rzeką Uszwicą. Założycielem miasta był Jan Ewangelista Goetz. W mieście mieści się słynny browar Okocim. W mieście rozwinął się także przemysł metalowy.

Brzeszcze

Brzeszcze są miastem położonym w województwie małopolskim. Miasto leży w zachodniej części Małopolski. Jego zaczątkiem był średniowieczny gród zbudowany nad Wisłą. Na terenie miasta znajduje się kopalnia węgla kamiennego.

Brzeziny

Brzeziny to miasto w województwie łódzkim. Miasto zbudowane zostało w dolinie rzeki Mrożyca. Na rzece wybudowano zbiornik wodny. Brzeziny są jednym z miast, w których powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone.

Brzostek

Brzostek to miasto należące do województwa podkarpackiego. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Dla okolicznych wiosek Brzostek jest centrum handlowo-usługowym. Gmina Brzostek jest odznaczona Krzyżem Partyzanckim.

Brzozów

Brzozów to miasto położone w województwie podkarpackim. Miasto leży nad rzeką Stobnicą. Historia miejscowości sięga XV wieku. W okolicach miasta znajdują się źródła wód mineralnych, złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Buk

Buk jest miastem położonym w województwie wielkopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Mogilnica. Nazwa miasta wywodzi się od buku – jednego z rodzajów drzew liściastych. W mieście na uwagę zasługuje kościół cmentarny o konstrukcji szkieletowej.

Bukowno

Bukowno to jedno z miast na terenie województwa małopolskiego. Miejscowość położona jest na styku Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W mieście znajdują się zakłady hutniczo-górnicze cynku i ołowiu.

Busko-Zdrój

Busko – Zdrój to miasto leżące w województwie świętokrzyskim. Ma status uzdrowiska. Lokacja miejska z roku 1278. W roku 1869 prawa miejskie zostały miastu odebrane. Ponownie przyznano je w roku 1916. To tutaj rozpoczyna się czerwony szlak turystyczny, który prowadzi do Solca – Zdroju.

Bychawa

Bychawa to miasto położone w województwie lubelskim. Miasto zbudowane zostało nad dwoma rzekami. Jedna z nich to Gałęzówka, druga – Kosarzewka. W granicach administracyjnych miasta znajduje się rezerwat przyrody „Podzamcze”.

Byczyna

Byczyna jest miastem należącym do województwa opolskiego. Miasto zbudowano na terenach należących do Wysoczyzny Wieruszowskiej. W mieście zachowały się mury obronne z XV-XVI wieku. Byczyna uważana jest za jedno z najstarszych miast na terenie Śląska.

Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim nad rzeką Brdą oraz Kanałem Bydgoskim. Jedno z większych polskich miast. Istotny węzeł drogowy, a także kolejowy. Odgrywa ogromną rolę w żegludze śródlądowej.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to miasto leżące w województwie dolnośląskim. Położone jest w miejscu, w którym Bystrzyca wpada do Nysy Kłodzkiej. Nazwa miasta została wprowadzona w roku 1945. Oficjalnie zatwierdzono ją rok później.

Bytom

Bytom to miasto leżące w województwie śląskim. Położone jest w centrum Metropolii Górnośląsko – Zagłębiowskiej. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą jeszcze sprzed okresu rozbicia dzielnicowego. Po 1945 roku ludność miasta objęta akcja wysiedleń Niemców.

Bytom Odrzański

Bytom Odrzański to miasto, które położone jest w województwie lubuskim. Miasto zostało zbudowane na lewym brzegu Odry. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XI wieku. W mieście organizowany jest Festiwal Twórczości Muzycznej Niewidomych.

.Bytów

Bytów to miasto w województwie pomorskim. Miejscowość położona jest nad rzekami Bytową i Borują oraz nad jeziorem Jeleń. Miasto jest jednym z ośrodków turystyczno-wypoczynkowych na terenie województwa pomorskiego.