Miasta na literę T

Tarczyn, Tarnobrzeg, Tarnogród, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Terespol, Tłuszcz, Tolkmicko, Tomaszów Lubelski, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Torzym, Toszek, Trzcianka, Trzciel, Trzcińsko-Zdrój, Trzebiatów, Trzebinia, Trzebnica, Trzemeszno, Tuchola, Tuchów, Tuczno, Tuliszków, Tułowice, Turek, Tuszyn, Twardogóra, Tychowo, Tychy, Tyczyn, Tykocin, Tyszowce

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę T - opisy

Tarczyn

Tarczyn to jedno z miast w województwie mazowieckim. Miasto położone jest nad rzeką Tarczynką. Lokalizacja miasta miała miejsce w roku 1353. Do największych zakładów przemysłowych należą Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego.

Tarnobrzeg

Tarnobrzeg to miasto w województwie podkarpackim. Miasto słynie z wydobycia i przetwórstwa siarki. Tarnobrzeg uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1681. Przez miasto prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz Małopolska Droga Świętego Jakuba.

Tarnogród

Tarnogród to niewielkie miasto w województwie lubelskim. W XIX wieku oraz w I Rzeczypospolitej miasto miało dość duże znacznie handlowe. Obecnie znajdują się w nim zakłady produkujące kasy metalowe. Miasto słynie głównie z uprawy tytoniu.

Tarnów

Tarnów jest miastem leżącym w województwie małopolskim. Miasto zbudowano w miejscu, w którym rzeka Biała wpada do Dunajca. Miasto było lokowane w 1330 r. Kilka lat temu w Tarnowie został otwarty honorowy konsulat Ukrainy.

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to miasto w województwie śląskim. Miasto położone jest w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Prawa miejskie Tarnowskie Góry otrzymały w 1526 r. Znajdująca się w mieście kopalnia rud ołowi, cynku i srebra została wpisana na Listę UNESCO.

Tczew

Tczew to miasto w województwie pomorskim. Miejscowość została założona w 1252 roku, osiem lat później przyznano jej prawa miejskie. Tczew jest miastem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Miasto liczy 60 257 mieszkańców.

Terespol

Terespol to miasto w województwie lubelskim. Jest to miasto przygraniczne, położone nad rzeką Bug. Słynie ze znajdującego się w nim przejścia granicznego z Białorusią. W pobliżu miasteczka znajduje się węzeł przeładunkowy Małaszewice.

Tłuszcz

Tłuszcz to miasto należące do województwa mazowieckiego. Miasto rozwinęło się z istniejącej już w XV wieku królewskiej wsi Tłuściec. Przez Tłuszcz przepływa rzeka Cienka. W miasteczku nie ma żadnego przemysłu.

Tolkmicko

Tolkmicko jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto leży nad Zalewem Wiślanym, jest więc miejscowością o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Na uwagę zasługuje zbudowany w XV wieku kościół św. Jakuba Apostoła.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski to miasto w województwie lubelskim. Miasto leży nad rzeką Sołokiją. Stanowi bazę wypadową dla turystów wybierających się na Roztocze. W sąsiedztwie Tomaszowa Lubelskiego znajduje się przejście graniczne Hrebenne.

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto należące do województwa łódzkiego. Przez miasto przepływają 4 rzeki: Pilica, Piasecznica, Czarna i Wolbórka. Terenem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta jest Zalew Sulejowski.

Toruń

Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Prawa miejskie Toruń uzyskał w roku 1232. Jest więc jednym z najstarszych miast w Polsce. W Toruniu urodził się nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik.

Torzym

Torzym to miasto w województwie lubuskim. Miasto leży nad rzeką Ilanką. Jego południową granicę stanowi jezioro Ilno. Torzym jest znanym w województwie lubuskim oraz w województwach ościennych ośrodkiem wypoczynkowym. Miasto ma także status uzdrowiska.

Toszek

Toszek to miasto należące do województwa śląskiego. Przez miasto przepływa potok Toszecki. Przez miasto przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne. Toszek leży na Drodze Świętego Jakuba prowadzącej do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela.

Trzcianka

Trzcianka jest miastem należącym do województwa wielkopolskiego. Przez miasto przepływa rzeka Trzcianka. Miasto położone jest na Pojezierzu Wałeckim. W mieście działa kilka zakładów produkcyjnych. Trzcianka uzyskała prawa miejskie w 1731 r.

Trzciel

Trzciel to miasto w województwie lubuskim. Miasteczko położone jest nad rzeką Obrą. Położone między dwoma jeziorami (Młyńskie i Wielkie) jest znanym w regionie ośrodkiem wypoczynkowym. Przez rzekę Obrę przebiega popularny szlak kajakowy.

Trzcińsko-Zdrój

Trzcińsko-Zdrój to miasto należące do województwa zachodniopomorskiego. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1281 r. Miasto położone jest nad rzeką Rurzycą, która wypływa z jeziora Miejskiego. Początkiem miasta była rybacka osada.

Trzebiatów

Trzebiatów to miasto w województwie zachodniopomorskim. Miasto leży nad rzeką Regą. Od wybrzeża Bałtyku miasto dzieli odległość około 8 kilometrów. W mieście produkowane są między innymi łodzie motorowodne.

Trzebinia

Trzebinia to miasto należące do województwa małopolskiego. W mieście znajdowało się wiele zakładów przemysłowych. Wiele z ich jest już niestety nieczynnych. Do tych, które prowadzą swoją działalność należy między innymi rafineria Trzebinia.

Trzebnica

Trzebnica jest miastem położonym w województwie dolnośląskim. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1250 r. Miasto słynie przede wszystkim z bazyliki i sanktuarium świętej Jadwigi Śląskiej. Klasztor został ufundowany przez księcia Henryka Brodatego.

Trzemeszno

Trzemeszno jest miastem leżącym w województwie wielkopolskim. Przed wiekami było prywatnym miastem należącym do kanoników regularnych w Trzemesznie. W Trzemesznie urodził się Jan Kiliński. Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i świętego Michała Archanioła to jeden z cenniejszych zabytków miasta.

Tuchola

Tuchola to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1348 roku. Miasto leży nad 3 rzekami: Brdą, Kiczą i Hozjanną. Tuchola uważana jest za stolicę Borów Tucholskich.

Tuchów

Tuchów jest miastem położonym w województwie małopolskim. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1340 roku. Przez miasto przepływa rzeka Biała. Każdego roku Tuchów jest odwiedzany przez licznych pielgrzymów nie tylko z Małopolski. Pielgrzymi przybywają do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Tuczno

Tuczno to miasto na terenie województwa zachodniopomorskiego. Miejscowość została założona w 1306 roku, w roku 1331 otrzymała prawa miejskie. Miasto leży nad trzema jeziorami: Lubiatowo, Tuczno, Zamkowe. To pierwsze jezioro położone jest w granicach miasta.

Tuliszków

Tuliszków to miasto w województwie wielkopolskim. W mieście na uwagę zasługuje kościół z 1450 roku. Swoją obecną sylwetkę świątynia zyskała po przebudowie w roku 1780. Tuliszków leży w niedalekiej odległości od Drawieńskiego Parku Narodowego.

Tułowice

Tułowice są miastem położonym w województwie opolskim. Miasto leży nad rzeką Ścinawą Niemodlińską. Jest dobrze skomunikowane, przez gminę przebiega autostrada A4. Tułowice otrzymały prawa miejskie w 2018 roku.

Turek

Turek jest miastem położonym w województwie wielkopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Kiełbaska. W pobliżu miasta odkryto złoża węgla brunatnego. Powstała tutaj kopalnia „Adamów” oraz elektrownia o tej samej nazwie.

Tuszyn

Tuszyn jest miastem należącym do województwa łódzkiego. W sąsiedztwie miasta przebiega autostrada A1. Tuszyn był miastem królewskim lokowanym przez króla Władysława Jagiełłę w roku 1416. Miasto leży w sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody.

Twardogóra

Twardogóra to miasto należące do województwa dolnośląskiego. Miasto położone jest u stóp Gór Kocich. W bardzo bliskim sąsiedztwie miasta rośnie słynny dąb Bliźniak. Jest to jeden z największych dębów w naszym kraju.

Tychowo

Tychowo to miasto w województwie zachodniopomorskim. Prawa miejskie Tychowo posiada od 1 stycznia 2010 roku. Miasto rozwinęło się na bazie wsi wzmiankowanej już w połowie XIII stulecia. W zachodniej części Tychowa znajduje się węzeł czerwonych szlaków turystycznych.

Tychy

Tychy to miasto położone w województwie śląskim. Miasto należy do konurbacji śląskiej. Miasto powstało w dorzeczu Wisły. W skład miasta wchodzi 17 dzielnic. Z trzech stron Tychy otoczone są Lasami Pszczyńskimi.

Tyczyn

Tyczyn są jednym z miast położonych w województwie podkarpackim. Przez Tyczyn przepływa rzeczka Strug. Miejscowość została założona w 1368 roku. W tym samym roku otrzymała prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego.

Tykocin

Tykocin to miasto w województwie podlaskim. Miasto położone jest nad Narwią. W mieście zachowany został dawny układ urbanistyczny. W rynku znajduje się pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Miasto szczyci się dużą ilością zabytkowych obiektów.

Tyszowce

Tyszowce to miasto leżące w województwie lubelskim. Przez miasto przepływa rzeka Huczwa. Tyszowce były miastem królewskim założonym w 1419 roku. Bardzo tragicznym okresem w dziejach miasta była II wojna światowa. Niemcy wymordowali około 1000 Żydów.