Miasta na literę C

Cedynia, Chełm, Chełmek, Chełmno, Chełmża, Chęciny, Chmielnik, Chocianów, Chociwel, Chocz, Chodecz, Chodzież, Chojna, Chojnice, Chojnów, Choroszcz, Chorzele, Chorzów, Choszczno, Chrzanów, Ciechanowiec, Ciechanów, Ciechocinek, Cieszanów, Cieszyn, Ciężkowice, Cybinka, Czaplinek, Czarna Białostocka, Czarna Woda, Czarne, Czarnków, Czchów, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czempiń, Czerniejewo, Czersk, Czerwieńsk, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Człopa, Człuchów, Czyżew

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę C - opisy

Cedynia

Cedynia jest miastem położonym w województwie zachodniopomorskim. Jest najdalej położonym miastem na terenie naszego kraju. Prawa miejskie Cedynia otrzymała w roku 1299. Słynie z rozegranej w 972 roku bitwy między wojskami Mieszka I a margrabiego Hodona.

Chęciny

Chęciny to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Sławę w całej Polsce przyniosły miejscowości ruiny zamku z XIII wieku. W mieście ma początek szlak turystyczny, który prowadzi do słynnej jaskini Raj.

Chełm

Chełm to miasto położone we wschodniej Polsce. Administracyjnie Chełm leży w województwie lubelskim. Przez miasto przepływa rzeka Uherka. W Chełmie w 1944 roku został uchwalony Manifest PKWN. Chełm jest miastem trzech kultur: polskiej, żydowskiej, ruskiej.

Chełmek

Chełmek jest miastem położonym w województwie małopolskim. Miasto zbudowano na terenach rozciągających się wzdłuż rzeki Przemszy. Miejscowość jest obecnie siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Chełmek jest jedną z miejscowości należących do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Chełmno

Chełmno to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto zostało zbudowane w dolinie dolnej Wisły. Historyczne centrum miasta położone jest na wysokiej skarpie. Początki miejscowości sięgają XI wieku.

Chełmża

Chełmża to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Zostało zbudowane nad brzegiem jeziora Chełmżyńskiego. W mieście znajduje się wiele budynków wpisanych na listę zabytków. Do najcenniejszych należy kontrkatedra, której budowa trwała od połowy XIII do XIV wieku.

Chmielnik

Chmielnik to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Miasto leży nad rzeką Wschodnią. W Chmielniku został zachowany średniowieczny układ ulic. Do drugiej połowy XVII wieku Chmielnik był ważnym ośrodkiem kalwinizmu w Polsce.

Chocianów

Chocianów jest jednym z miast położonych w województwie dolnośląskim. Pierwsza osada, która dała początek miastu powstała w wieku XIII. W okresie II wojny światowej w Chocianowie hitlerowcy utworzyli filię obozu koncentracyjnego Gross Rosen.

Chociwel

Chociwel to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Miasto położone jest bardzo malowniczo nad jeziorem Starzyca i rzeką Krąpiel. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1338. W mieście zachowany został dawny układ urbanistyczny.

Chocz

Chocz leży w województwie wielkopolskim. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1382. Utraciła je w roku 1870. W roku 2015 miejscowość znów uzyskała status miasta. Za założyciela miasta uznawany jest król Kazimierz Wielki.

Chodecz

Chodecz to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto lokowano w roku 1442. Po roku 1800 utraciło prawa miejskie. Ponownie przyznano je w roku 1882, a następnie w roku 1921. Początki miasta sięgają XV wieku.

Chodzież

Chodzież to miasto, które leży w województwie wielkopolskim. Miejscowość położona jest nad jeziorem Chodzieskim, Strzeleckim i Karczownikiem. Miasto było lokowane w roku 1434. Mieści się w nim zakład przyrodoleczniczy.

Chojna

Chojna to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Miasto leży nad rzeką Rurzyca. Podwaliny pod współczesne miasto dał istniejący już w X wieku gród. Prawa miejskie Chojna uzyskała po roku 1200.

Chojnice

Chojnice to jedno z miast położonych w województwie pomorskim. Miasto leży na Pomorzu Gdańskim. Jak wiele innych miast Pomorza Gdańskiego należało do Zakonu Krzyżackiego. W Chojnicach zachował się średniowieczny układ urbanistyczny.

Chojnów

Chojnów jest miastem położonym w województwie dolnośląskim. Miasto zbudowano nad rzeką Skorą. Miasto lokowano jeszcze przed rokiem 1241.  Niemal od początków swojego istnienia Chojnów był ważnym węzłem komunikacyjnym.

Choroszcz

Choroszcz to miasto należące do województwa podlaskiego. W przeszłości miasto było letnią rezydencja rodu Branickich. Obecnie mieści się w niej Muzeum Wnętrz Pałacowych. Prawa miejskie Choroszcz uzyskała w roku 1507.

Chorzele

Chorzele to miasto położone w województwie mazowieckim. Miasto zbudowano nad rzeką Orzyc. Prawa miejskie Chorzele uzyskały w roku 1542. Po utracie w roku 1870 ponownie uzyskały je w roku 1919. W mieście dużą rolę odgrywa przemysł drzewny.

Chorzów

Chorzów jest jednym z miast Górnego Śląska. Pod względem administracyjnym leży w województwie śląskim. Jest jednym z miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto rozwinęło się dzięki górnictwu i hutnictwu.

Choszczno

Choszczno to miasto położone w północno-zachodniej Polsce. Miejscowość leży w województwie zachodniopomorskim. Miasto położone jest nad jeziorem Kluki. Pierwsza wzmianka o Choszcznie pochodzi z XIII wieku. Prawa miejskie przyznano Choszcznie w 1284 roku.

Chrzanów

Chrzanów to miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Prawa miejskie Chrzanów uzyskał w roku 1350. Miasto zbudowane zostało nad rzeką Chechło. Miasto otoczone jest buczynami karpackimi i borami sosnowymi.

Ciechanów

Ciechanów to miasto należące do województwa mazowieckiego. Prawa miejskie Ciechanów otrzymał w roku 1400. O dawnej świetności miasta świadczą ruiny XIX-wiecznego zamku książęcego. W mieście zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny.

Ciechanowiec

Ciechanowiec to miasto położone w województwie podlaskim. Miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim jeszcze przed rokiem 1429. To jedno z najstarszych miast na terenie Podlasia. Przez Ciechanowiec przepływa rzeka Nurzec.

Ciechocinek

Ciechocinek to miasto w województwie kujawsko – pomorskim. Ma status uzdrowiska. Popularność zawdzięcza tężniom solankowym, które co roku przyciągają tysiące nie tylko kuracjuszy, ale również zwykłych turystów.

Cieszanów

Cieszanów to miasto położone w województwie podkarpackim. Miejscowość leży nad rzeką Brusienka. Prawa miejskie Cieszanów uzyskał w roku 1590. Pod Ciechanowem w roku 1672 hetman wielki koronny Jan Sobieski (przyszły król Polski) stoczył zwycięską bitwę z wojskami tatarskimi.

Cieszyn

Cieszyn to polskie miasto położone na południu Polski. Graniczy z Czechami. Z Czeskim Cieszynem tworzy ośrodek miejski. Ma długą historii. Dzieje miasta rozpoczęły się w IX wieku. Na terenie obecnego Cieszyna istniał gród słowiański zamieszkiwany przez plemię Golęszyców.

Ciężkowice

Ciężkowice to miasto położone w granicach województwa małopolskiego. Miejscowości uzyskała prawa miejskie w roku 1348. Utraciła je w roku 1934. Ponownie prawa miejskie zostały przyznane Ciężkowicom w roku 1998.

Cybinka

Cybinka to polskie miasto położone w województwie opolskim. Pierwsze wzmianki jeszcze o wsi Ziebingen pochodzą z XV wieku. Od XVI wieku do końca wieku XIX Cybinka była własnością zakonu Joannitów. Prawa miejskie przyznano Cybince w roku 1945.

Czaplinek

Czaplinek to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży między dwoma jeziorami: Czaplino oraz Drawsko. Przez długie lata miasto miało typowo rolniczy charakter, które utraciło po zakończeniu wojny.

Czarna Białostocka

Czarna Białostocka to miasto położone w województwie podlaskim. Otaczają je lasy rozległej Puszczy Knyszyńskiej. Wchodzi w skład aglomeracji białostockiej. Swoją siedzibę ma tu Nadleśnictwo Czarna Białostocka.

Czarna Woda

Czarna Woda to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Wdą. Leży na terenie Borów Tucholskich. W latach pięćdziesiątych XX utworzono tu fabrykę płyt pilśniowych. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1993.

Czarne

Czarne to miasto położone w województwie pomorskim nad rzeką Czernicą. Od początku miasto intensywnie się rozwijało, co było konsekwencją położenia przy istotnym trakcie. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1395 z rąk samego Konrada von Jungingena.

Czarnków

Czarnków to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Notecią. Leży na wzgórzach morenowych. To właśnie takie położenie sprawiło, że teren otaczający miasto określa się mianem Szwajcarii Czarnkowskiej. W mieście znajduje się nieczynna skocznia narciarska.

Czchów

Czchów to miasto leżące w województwie małopolskim nad Dunajcem oraz jeziorem Czchowskim, które jest sztucznym zbiornikiem. Do zabytków miasta zalicza się między innymi ruiny zamku, a także zespół kościoła parafialnego.

Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice to miasto położone w województwie śląskim. Leży na Śląsku Cieszyńskim. Wchodzi w skład aglomeracji bielskiej. Miasto powstało na skutek połączenia dwóch wsi: Dziedzice i Czechowice.

Czeladź

Czeladź to miasto położone w województwie śląskim. Leży w powiecie będzińskim, którego to jest najstarszym miastem. To także najstarsze miasto całego Zagłębia Dąbrowskiego. Prawa miejskie z XIII wieku.

Czempiń

Czempiń to miasto położone w województwie wielkopolskim. Lokacja miejska przyznana jeszcze przed rokiem 1399. Ważny punkt komunikacyjny. W mieście znajduje się linia kolejowa, przebiega przez nie także droga krajowa. Znajduje się tu stacja badawcza należąca do Polskiego Związku Łowieckiego.

Czerniejewo

Czerniejewo to miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wrześnicą. Leży na Równinie Wrzesińskiej. Lokacja miejska jeszcze przed rokiem 1390. Miasto wchodzi w Szlak Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.

Czersk

Czersk to miasto leżące w województwie pomorskim. Lokacja miejska przyznane w roku 1382. W roku 1772 miasto zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie zostały przyznane w roku 1926. W mieście znajduje się stacja kolejowa.

Czerwieńsk

Czerwieńsk to miasto położone w województwie lubuskim. Osada na terenie dzisiejszego miasta powstała w roku 1550 po tym, jak rodzina von Rothenburg wybudowała tu pałacyk myśliwski. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1969.

Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny to miasto położone w województwie śląskim. Miasto powstało poprzez połączenie dwóch innych: Leszczyn oraz Czerwonki. Miało to miejsce w roku 1975. Obecna nazwa pojawiła się w roku 1992.

Częstochowa

Częstochowa to miasto położone w województwie śląskim. Pod względem historycznym należy do Małopolski. Leży nad rzeką Wartą. Pod względem powierzchni jest to trzynaste miasto w Polsce. Znane przede wszystkim z klasztoru na Jasnej Górze.

Człopa

Człopa to miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Cieszynką. Leży na Pojezierzu Południowopomorskim. Lokowane przez rokiem 1200. Dawne miasto królewskie. Znajduje się tu cmentarz żydowski.

Człuchów

Człuchów to miasto położone w województwie pomorskim. Pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą z XII wieku. Prawa miejskie miasto uzyskało w roku 1348. Miasto było własnością Zakonu Krzyżackiego.

Czyżew

Czyżew to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Brok. Lokacja miejska z roku 1713. W roku 1870 miasto zostało zdegradowane. Ponownie prawa miejskie zostały mu przyznane w roku 2011. Pierwsze wzmianki o osadzie w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z roku 1187.