Miasta na literę N

Nakło nad Notecią, Nałęczów, Namysłów, Narol, Nasielsk, Nekla, Nidzica, Niemcza, Niemodlin, Niepołomice, Nieszawa, Nisko, Nowa Dęba, Nowa Ruda, Nowa Sarzyna, Nowa Słupia, Nowa Sól, Nowe, Nowe Brzesko, Nowe Miasteczko, Nowe Miasto Lubawskie, Nowe Miasto nad Pilicą, Nowe Skalmierzyce, Nowe Warpno, Nowogard, Nowogrodziec, Nowogród, Nowogród Bobrzański, Nowy Dwór Gdański, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Korczyn, Nowy Sącz, Nowy Staw, Nowy Targ, Nowy Tomyśl, Nowy Wiśnicz, Nysa

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę N - opisy

Nakło nad Notecią

Nakło nad Notecią to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Nakło nad Notecią zostało założone jako jedno z miast królewskich w 1299 roku. Najstarszą częścią miasta jest Plac Zamkowy. W mieście zachowało się kilkanaście kamienic zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku.

Nałęczów

Nałęczów to miasto leżące w województwie lubelskim nad Bystrą. Uzdrowisko, w którym leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Znane z produkcji wody mineralnej. W centrum znajduje się Park Zdrojowy.

Namysłów

Namysłów jest miastem położonym w województwie opolskim. Namysłów otrzymał prawa miejskie przypuszczalnie w 1249 roku. W mieście mocno rozwinięty jest przemysł piwowarski. Działa tutaj także wytwórnia lodów, rozwija się również przemysł elektrotechniczny.

Narol

Narol jest miastem położonym na terenie województwa podkarpackiego. Przez miasto przepływa rzeka Tanew. Prawa miejskie Narol otrzymał w roku 1592. Do cennych zabytków miasta należy kościół parafialny z XVIII wieku, cerkiew unicka z wieku XIX i pałac w stylu barokowym.

Nasielsk

Nasielsk to miasto położone w województwie mazowieckim. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w roku 1386. Podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku pod miastem toczyły się walki z bolszewikami. Przez Nasielsk przepływa rzeka Nasielna.

Nekla

Nekla to miasto w województwie wielkopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Moskawa. Pierwsze pisemne wzmianki o osadzie Nekla pochodzą z XV wieku. Prawa miejskie Nekla otrzymała w roku 1727. Zgodnie z legendą Nekla powstała w miejscu, w którym diabli usypali groblę na polecenie czarnoksiężnika Twardowskiego.

Nidzica

Nidzica to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto leży na Mazurach. Przepływa przez nie rzeka Nida. Prawa miejskie przyznano Niedzicy w roku 1381. Jednym z zabytków miasta jest gotycki zamek krzyżacki.

Niemcza

Niemcza to miasto w województwie dolnośląskim. Przez miasto przepływa rzeka Ślęza. Prawa miejskie dano Niemczy około roku 1282. Przez miasto przebiega żółty i zielony szlak turystyczny. W 1790 roku w Niemczy przebywał Johann Wolfgang Goethe. 

Niemodlin

Niemodlin jest jednym z miast na Górnym Śląsku. Administracyjnie miasto należy do województwa opolskiego. Przez Niemodlin przepływa rzeka Ścinawa Niemodlińska. Prawa miejskie Niemodlin otrzymał w roku 1283.

Niepołomice

Niepołomice są miastem w województwie małopolskim. Miejscowość została założona w XIV wieku. Prawa miejskie przyznano jej 11 kwietnia 1776 roku. Zamek królewski w Niepołomicach świadczy o bogatej historii miasta.

Nieszawa

Nieszawa, miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, leży w pradolinie Wisły. Tereny miasta zaliczają się formalnie do obszaru Kujaw. Nieszawa może się pochwalić długą historią, ponieważ prawa miejskie uzyskała już w 1460 roku. Miała status miasta królewskiego.

Nisko

Nisko leży w województwie podkarpackim, w powiecie nazwanym od swojego imienia i jest centrum swojej gminy. Bezpośrednio w granicach miasta przepływa rzeka San. Zaraz na północ od niego jest Stalowa Wola. W mieście mieszka około 15 tysięcy stałych mieszkańców.

Nowa Dęba

Nowa Dęba położona jest w województwie podkarpackim i stanowi stolicę małej gminy miejsko-wiejskiej. Mieszkańcy tej miejscowości dumni są z bardzo ładnie odnowionego ryneczku, na którym główną atrakcją jest fontanna upamiętniająca mjr. Jana Gryczmana.

Nowa Ruda

Nowa Ruda jest kameralnym miasteczkiem w województwie dolnośląskim. Zlokalizowana jest w powiecie kłodzkim, oc oznacza, że tacza ją naprawdę ładna przyroda. Miasto zaliczane jest do aglomeracji wałbrzyskiej, a historia Nowej Rudy sięga XIV wieku.

Nowa Sarzyna

Nowa Sarzyna jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w województwie podkarpackim. Położona jest nad rzeka Trzebośnicą w malowniczej dolinie Sanu. Ta nastawiona na turystykę miejscowość posiada około sześciu tysięcy stałych mieszkańców, a w sezonie ta liczba rośnie.

Nowa Słupia

Nowa Słupia to niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim, stolica gminy Nowa Słupia. Miasto to posiadało prawa miejskie przez większość swojej rozpoczętej w 1351 roku historii, ale obecne prawa miejski otrzymało dopiero z początkiem 2019 roku.

Nowa Sól

Nowa Sól, liczące sobie 39 000 stałych mieszkańców miasto w województwie lubuskim. Swoją nazwę zawdzięcza istniejącym tutaj niegdyś kopalniom soli. Dzisiaj miasto kroczy dumnie w XXI wiek i szybko modernizuje się dzięki Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Nowe

Nowe, coroczny kandydat to miana najgorzej nazwanego miasta, to licząca sobie blisko 6000 mieszkańców malowniczo położona miejscowość z województwa kujawsko-pomorskiego. Chlubą miasta Nowe jest przede wszystkim pięknie odnowiony klasycystyczny ryneczek.

Nowe Brzesko

Nowe Brzesko, miasto w województwie małopolskim, to miejscowość, która na 141 lat straciła prawa miejskie. Odzyskała je, nie bez problemów, w 2011 roku, co przez mieszkańców tej założonej w 1279 roku miejscowości było naprawieniem historycznych krzywd.

Nowe Miasteczko

Nowe Miasteczko, chociaż nie posiada zbyt wyszukanej nazwy, jest naprawdę bardzo ładnie położonym miejscem na mapie województwa lubuskiego. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych kościółków, a zabytkiem jest sam układ architektoniczny miasta.

Nowe Miasto Lubawskie

Nowe Miasto Lubawskie liczy sobie ponad 10 000 mieszkańców. Położone jest w województwie warmińsko-mazurskim i pochwalić się może bardzo bogatą historią. Na terenie miasta miały m.in. miejsce zjazdy sejmików elekcyjnych wybierających dawnych królów. 

Nowe Miasto nad Pilicą

Nowe Miasto nad Pilicą miało wielkie ambicje, ponieważ na położonym na terenie miasta lotnisku miało powstać miasteczko filmowe. Nic z tego nie wyszło, ale mieszkańcy tego mazowieckiego miasta dobrze sobie radzą skupiając się na drobnym przemyśle i usługach.

Nowe Skalmierzyce

Nowe Skalmierzyce to wielkopolskie miasto położone na Wysoczyźnie Kaliskiej. Stanowi część aglomeracji kalisko-ostrowskiej i wraz z innymi miastami tej aglomeracji skupia się na drobnym przemyśle lekkim oraz usługach w ramach specjalnej strefy ekonomicznej.

Nowe Warpno

Nowe Warpno , miasto to znajduje się w bardzo wyjątkowym miejscu, ponieważ zlokalizowane jest na Pobrzeżu Szczecińskim, bezpośrednio nad Jeziorem Nowogardzkim, co sprawia, że prezentuje absolutnie wyjątkowe walory naturalne. Jest to miasto turystyczne.

Nowogard

Nowogard jest miastem w powiecie goleniowskim. Znajduje się stosunkowo niedaleko wybrzeża, ale wciąż na tyle daleko, by nie być z nim ściśle związanym. Bardziej istotne jest na co dzień położenie na skraju Puszczy Goleniowskiej i parków krajobrazowych.

Nowogród

Nowogród to miasto wędrujące, które pierwotnie zlokalizowane było w wolinie. Obecnie cała jego zabudowa znajduje się na wzgórzu. Dla mieszkańców znacznie większe znaczenie od tego faktu mają jednak bardzo liczne szlaki kajakowe wytyczone po okolicznych wodach.

Nowogród Bobrzański

Nowogród Bobrzański to liczące sobie około 5000 mieszkańców miasteczko w powiecie zielonogórskim. Ciekawostką dotyczącą tego miasta jest to, że znajduje się ono w połowie na Śląsku, a w połowie w Łużycach i jest to miasto bardzo rozbite terytorialnie.

Nowogrodziec

Nowogrodziec to dolnośląskie miasto znajdujące się w powiecie bolesławieckim. Liczy sobie około 4 200 mieszkańców. Obszar miasta jest uznawany za bardzo atrakcyjny przyrodniczo – mieści się na jego terenie aż 17 zabytków przyrody oraz chronione gatunki roślin.

Nowy Dwór Gdański

Nowy Dwór Gdański to miasto, które znajduje się w centralnej części Żuław Wiślanych. Za rozwój miasta w jego początkowej fazie odpowiadali przede wszystkim sprowadzeni na te tereny holenderscy osadnicy. Obecnie liczy sobie ono około 10 000 stałych mieszkańców. 

Nowy Dwór Mazowiecki

Nowy Dwór Mazowiecki to liczące sobie blisko 29 000 miasto na Mazowszu, które otoczone jest terenami letniskowymi. Na co dzień jego rola związana jest znacznie bardziej z działalnością przemysłową i usługową. W jego pobliżu znajduje się lotnisko Warszawa/Modlin.

Nowy Korczyn

Nowy Korczyn jest bardzo starą osadą, która prawa miejskie dostała już w połowie XIII wieku. Zawirowania historyczne spowodowały, że miasto swoje prawa miejskie straciło, ale uzyskało je ponownie w 2019 roku na mocy reformy samorządowej.

Nowy Sącz

Nowy Sącz, miasto w powiecie nowosądeckim, jest częścią województwa małopolskiego. Liczy sobie aż 84 000 mieszkańców i pełni rolę lokalnej metropolii. Jest to centrum handlu oraz kultury i edukacji dla całej ziemi sądeckiej. Jest to jedno z najstarszych miast Małopolski.

Nowy Staw

Nowy Staw jest niewielki miastem w powiecie malborskim. Położone jest na Żuławach Wiślanych, co oznacza, że w przeciwieństwie do większości podobnych jednostek miejskich, znacznie większe znaczenie od morza ma dla niego od zawsze rolnictwo.

Nowy Targ

Nowy Targ to nazwa skrótowa. Pełna nazwa miasta brzmi Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ, chociaż oczywiście ma ona znaczenie głównie historyczne, ponieważ królów już nie ma. Tym niemniej, nowy Targ to miasto dumne i wyjątkowo ładne dzięki swojej historii.

Nowy Tomyśl

Nowy Tomyśl znajduje się województwie wielkopolskim nad rzeką Szarką. Liczy sobie niewiele ponad 14 000 mieszkańców. Znane jest ze swoich kilku specjalistycznych fabryk zaawansowanego technicznie sprzętu, w tym. m.in. narzędzi chirurgicznych.

Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz znajduje się w powiecie bocheńskim, zaraz przy drodze wojewódzkiej łączącej Bochnię i Limanową. Jest to miasto z długą i bogatą historią, ale niewielka liczba mieszkańców, zaledwie 2500 osób, sprawia, że pełni ono głównie role służebne wobec sąsiadów.

Nysa

Nysa to liczące sobie blisko 45 tysięcy mieszkańców miasto w województwie opolskim. Miasto jest ważnym punktem na okolicznej mapie turystycznej głównie ze względu na przepływającą przez nie Nysę kłodzką oraz kilka dużych sztucznych zbiorników wodnych.