Miasta na literę ł

Łabiszyn, Łagów, Łańcut, Łapy, Łasin, Łask, Łaskarzew, Łaszczów, Łaziska Górne, Łazy, Łeba, Łęczna, Łęczyca, Łęknica, Łobez, Łobżenica, Łochów, Łomianki, Łomża, Łosice, Łowicz, Łódź, Łuków

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Miasta na literę ł - opisy

Łabiszyn

Łabiszyn to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim nad Notecią. Leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Miasto lokowane było w roku 1369 jako prywatne miasto szlacheckie. Do zabytków zalicza się między innymi synagogę oraz stary cmentarz żydowski.

Łagów

Łagów to miasto położone w województwie świętokrzyskim. Prawa miejskie odzyskało w 2018 roku. Miasto leży w Górach Świętokrzyskich. Przepływa przez nie rzeka Łagowica. Pierwsze wzmianki o osadzie w miejscu obecnego miasta pochodzą z XI wieku.

Łańcut

Łańcut to miasto położone w województwie podkarpackim. Leży w miejscu, w którym Podgórze Rzeszowskie styka się z Pradoliną Podkarpacką. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Zamek Lubomirski i Potockich, który udostępniony jest do zwiedzania.

Łapy

Łapy to miasto położone w województwie podlaskim nad rzeką Narew. Leży na Nizinie Północnopodlaskiej. Niegdyś działały tu Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Obecnie w ich miejscu funkcjonują Warsztaty Wagonów Kolejowych. Do 2008 roku w mieście działa cukrownia.

Łasin

Łasin to miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim. Leży nad Jeziorem Łasińskim, które nazywane jest także jeziorem Zamkowym. Pierwsza osada w miejscu obecnego miasta istniała już za czasów Bolesława Chrobrego.

Łask

Łask to miasto położone w województwie łódzkim nad Grabią. Od lat znajduje się tu jednostka wojskowa. Obecnie znajduje się tu 32 Baza Lotnictwa Taktycznego, a także batalion lekkiej piechoty. Popularne są tu spływy kajakowe.

Łaskarzew

Łaskarzew to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Promnik. Otaczają je Lasy Garwolińskie. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1418. Nadał je sam król Władysław Jagiełło. Przywilej lokacyjny potwierdził Stanisław August Poniatowski.

Łaszczów

Łaszczów to miasto położone w województwie lubelskim nad Huczwą. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1549. W roku 1870 zdecydowano o ich odebraniu. Ponownie przyznano je w roku 2010. Istotny ośrodek usługowy dla rolnictwa.

Łaziska Górne

Łaziska Górne to miasto położone w województwie śląskim. Leżą na Wyżynie Katowickiej. Wchodzą w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zaledwie osiemnaście kilometrów dzieli je od Katowic. Dzielą się na cztery dzielnice.

Łazy

Łazy to miasto położone w województwie śląskim. Do zabytków miasta zalicza się między innymi cmentarz wojenny pochodzący z 1914 roku, a także zabudowania lokomotywowni pochodzące z końca XIX wieku. Na uwagę zasługuje też wieża ciśnień wybudowana w 1898 roku.

Łeba

Łeba to miasto położone w województwie pomorskim nad dwoma rzekami: Łebą oraz Chełstem. Leży na Wybrzeżu Słowińskim. Niezwykle popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa oferująca kąpieliska nadmorskie.

Łęczna

Łęczna to miasto położone w województwie lubelskim na Wyżynie Lubelskiej. Leży między dwoma rzekami: Wieprzem oraz Świnką. Powstała jako prywatne miasto szlacheckie. Obecnie siedziba powiatu oraz gminy miejsko – wiejskiej.

Łęczyca

Łęczyca to miasto położone w województwie łódzkim nad Bzurą. Leży w miejscu, w którym Nizina Mazowiecka graniczy z Niziną Wielkopolską. Prawo składu przyznane w roku 1444. Byłe miasto królewskie.  Atrakcją turystyczną jest zamek królewski.

Łęknica

Łęknica to miasto położone w województwie lubuskim nad Nysą Łużycką. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1452. Przez wieki wielokrotnie padało ofiarą zarówno powodzi, jak i pożarów. Działają tu trzy wspólnoty wyznaniowe.

Łobez

Łobez to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Leży nad rzeką Regą. Herb miasta przedstawia wilka w koronie. Przez miasto biegnie kilka szlaków turystycznych, w tym popularny szlak kajakowy.

Łobżenica

Łobżenica to miasto położone w województwie wielkopolskim. Lokowane w roku 1314 jako prywatne miasto szlacheckie. Przez miasto biegnie droga wojewódzka. Odbudowano tu także kolejkę wąskotorową. W mieście działa Izba Muzealna.

Łochów

Łochów to miasto położone w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Liwiec w Dolnie Dolnego Bugu. W sąsiedztwie miasta znajduje się Lasy Łochowskie. Od lat pięćdziesiątych XX wieku miasto intensywnie się rozwijało.

Łódź

Łódź to miasto położone w województwie łódzkim. Obecnie znaczący ośrodek akademicki. Działa tu sześć uczelni publicznych i aż ponad dwadzieścia niepublicznych. Do 1989 roku istotny ośrodek przemysłu włókienniczego. Pod względem ludności trzecie miasto w Polsce.

Łomianki

Łomianki to miasto położone w województwie mazowieckim. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Pierwsza wieś na terenach obecnego miasta pojawiła się w roku 1580. Do drugiej wojny światowej Łomianki wchodziły w skład gminy Młociny.

Łomża

Łomża to miasto położone w województwie podlaskim. Leży nad rzeką Narew. Obecnie jest to najważniejszy w regionie ośrodek gospodarczy i kulturowy. Od XVI do XVIII wieku obradował tu sejmik ziemski ziemi łomżyńskiej.

Łosice

Łosice to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Toczną. Lokacja miejska z roku 1505. W roku 1869 miasto zdegradowano. Ponownie przyznano mu prawa miejskie w roku 1919. Do zabytków zalicza się między innymi kościół pod wezwaniem świętego Zygmunta.

Łowicz

Łowicz to miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą. Leży na Równinie Łowicko – Błońskiej. W sierpniu 1939 roku utworzono w mieście obóz dla internowanych Polaków pochodzenia niemieckiego.

Łuków

Łuków to miasto położone w województwie lubelskim. Obecnie istotny węzeł kolejowy, w którym znajduje się stacja węzłowa. Dobrze rozwinięty jest tu przemysł obuwniczy, mięsny i spożywczy. Wchodził w skład Korony Królestwa Polskiego.