Zwierzęta na literę W

Waleń, Waran, Wargacz, Ważka, Wąż, Wesz, Węgorz, Wielbłąd, Wiewiórka, Wilga, Wilk, Wodnik, Wombat, Wójcik, Wół, Wrona, Wróbel, Wydra

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę W - opisy

Waleń

Walenie należą do rzędu ssaków wodnych. Do rzędu tego należą wieloryby, kaszaloty, morświny i delfiny. Walenie to ssaki, które przystosowane są do życia wyłącznie w wodzie. Przy wydechu powstają bardzo charakterystyczne „fontanny”. Walenie są doskonałymi nurkami. Niektóre gatunki nie tylko świetnie nurkują, ale też doskonale pływają. Kaszaloty potrafią spędzić na głębokości 1500 metrów nawet 75 minut. Wszystkie gatunki, które należą do waleni żyją w północnej części Oceanu Atlantyckiego oraz w północnej części Pacyfiku.

Waran

Warany są rodziną tropikalnych jaszczurek. Naukowcy zaliczyli do niej 31 gatunków. Wśród nich są zarówno gatunki, które mają tylko 20 cm długości, jak i takie o długości 3 metrów. Niektóre z waranów bardzo dobrze wspinają się po drzewach. Wszystkie są drapieżnikami. Najbardziej znanym przedstawicielem waranów jest waran z Komodo. To największy spośród wszystkich waranów. Zamieszkuje na kilku wyspach należących do Archipelagu Malajskiego. Waran Z Komodo jest gatunkiem chronionym. Dorosłe samce mogą ważyć nawet 90 kg.

Wargacz

Wargacz lub wargacz leniwy jest gatunkiem drapieżnego ssaka należącego do rodziny niedźwiedziowatych. Występuje w Indiach, Nepalu, Bangladeszu, Bhutanie i na Sri Lance. Jeszcze w latach 90, był w Indiach i Sri Lance zwierzęciem występującym bardzo licznie, obecnie jest spotykany bardzo rzadko. Ma wydłużony pysk i bardzo ruchliwe wargi, które może złożyć na kształt rurki. Żywi się głównie pokarmem roślinnym, jego przysmakiem są termity. Można go bardzo łatwo oswoić. W dolnej i górnej szczęce wargaczom brakuje siekaczy.

Ważka

To bardzo liczny rząd owadów, który obejmuje około 4 tysiące gatunków. Ważki mają błoniaste, pokryte gęstą siecią żyłek skrzydła. Ważki to owady o krótkim tułowiu, dużych oczach złożonych i smukłym ciele. Prowadzą nadwodny tryb życia, jedynie ich larwy żyją w wodzie. W większości ważki żyją w krajach tropikalnych. W Polsce występuje 74 gatunków tych owadów. To między innymi gadziogłówka pospolita. Inne gatunki ważek to świtezianka, żagnica, łątka, szklarnik leśny, szklarnik górski. Niektóre ważki, które żyją w naszym kraju są objęte ochroną.

Wąż

Do podrzędu węży naukowcy zaliczyli 2000 gatunków. Wszystkie z nich są zwierzętami o silnie wydłużonym ciele. Żaden wąż nie ma nóg. Węże mają czaszkę zbudowaną w taki sposób, aby mogły szeroko rozwierać szczęki i połykać swoje ofiary w całości. Ich brzuchy pokryte są tarczkami, dzięki którym mogą bardzo sprawnie poruszać się po drzewach. Ich najważniejszymi zmysłami jest węch i smak. Węże żyją zarówno na lądzie jak i w wodzie. Regularnie zrzucają stary naskórek. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne.

Wesz

Wszy należą do podrzędu owadów wtórnie bezskrzydłych. Są pasożytami, które żyją na ssakach, także na ludziach. Wszy to owady o bardzo niewielkich rozmiarach, największe mają zaledwie 6 mm długości. Ich pokarmem jest krew żywiciela, dostają się do niej po nakłuciu skóry. Wesz ludzka jest jednym z podgatunków wszy. Gnidy (jaja) mocowane są przez samicę u nasady włosa, mogą też znajdować się w ubraniu. Wszy mogą przenosić wiele groźnych chorób, między innymi dżumę i tyfus plamisty. Wszawica jest chorobą, która pojawia się obecnie dość często.

Węgorz

Rodzina węgorzowatych obejmuje ryby węgorzokształtne. Należy do nich węgorz europejski oraz węgorz elektryczny. Węgorz europejski żyje w stojących i wolno płynących wodach słodkich. Rozród tych ryb odbywa się w Morzu Sargassowym, na głębokości około 1000 m. Larwy rosną przez 3 lata, następnie są biernie unoszone przez Prąd Zatokowy ku wybrzeżom europejskim. Samice węgorza wpływają do wód śródlądowych, żyją w nich do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Węgorz elektryczny żyje w bagnistych wodach dorzecza rzeki Amazonki.

Wielbłąd

Do rodziny wielbłądowatych należą między innymi wielbłądy, które żyją w Azji i Afryce. Wielbłądy są zwierzętami parzystokopytnymi. Ich stopy zostały przystosowane do bardzo trudnych warunków. Mogą sprawnie poruszać się zarówno po terenie skalistym, jak i po miękkim piachu pustyni. Wszystkie wielbłądy są bardzo wytrzymałymi i niewybrednymi zwierzętami. Rodzina wielbłądowatych obejmuje wielbłądy dwugarbne i dromadery. Dromadery mają tylko jeden garb. Wielbłąd dwugarbny został udomowiony 5000 do 6000 lat temu.

Wiewiórka

Wiewiórka pospolita jest przedstawicielem wiewiórkowatych. Cała rodzina wiewiórkowatych obejmuje około 250 gatunków. Wiewiórka pospolita występuje w dwóch odmianach. Jedna jest ruda, druga czarnobrunatna. W sylwetce wiewiórki najbardziej charakterystyczny jest puszysty ogon. Wiewiórka pospolita występuje na terenach leśnych w Europie i Azji. W Polsce występuje dość licznie, można ją spotkać nawet w parkach. Jest objęta ochroną częściową. Jest gatunkiem zagrożonym w północnych Włoszech i w Wielkiej Brytanii na skutek ekspansji obcego gatunku jakim jest wiewiórka szara.

Wilga

Wilga to ptak należący do rzędu wróblowatych. Samiec wilgi jest ptakiem bardzo pięknie umaszczonym, ma całe ciało (za wyjątkiem skrzydeł i ogona) w jaskrawo żółtym kolorze. Samica nie jest już tak kolorowa. Ma ciało pokryte żółtozielonymi piórami. Wilga to ptak, który ma tropikalne korzenie. Występuje na większości terytorium Europy. Głównie bytuje w gęstych koronach drzew, trzeba mieć naprawdę bardzo dużo szczęścia, aby ją wypatrzeć. W Polsce przebywa przez 3-4 miesiące w roku. Jest średnio licznym ptakiem lęgowym.

Wilk

Wilk to bardzo szybkie i wytrzymałe zwierzę z rodziny psowatych. Dorosłe samce wilka mogą ważyć do 80 kg. Z wyglądu wilk jest bardzo podobny do owczarka alzackiego. Wilki mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu i węchu. Zwierzęta te można spotkać w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce żyją przede wszystkim w regionach wschodnich. Zimą wilki często łączą się w duże stada – watahy. Małymi wilczkami przez kilka pierwszych miesięcy opiekuje się tylko matka. Wilk to gatunek, któremu grozi wyginięcie.

Wodnik

Wodnik zwyczajny to jeden z gatunków ptaka wodnego. Jest przedstawicielem rodziny chruścieli. Zamieszkuje w Europie, Azji oraz w północnej Afryce. W Polsce występuje na nizinach. Jest nielicznym ptakiem lęgowym. Jest ptakiem, który prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia, zobaczyć go to prawdziwe szczęście. Najłatwiej dostrzec je zimą, gdyż nie mogą się ukryć wśród listowia. Pod koniec lutego wodniki rozpoczynają śpiewać pieśni godowe. Okres toków trwa 3 tygodnie. Gniazda wodniki budują na ziemi, ukrywają je w trawie lub trzcinach.

Wombat

Wombat jest ssakiem należącym do rzędu dwuprzodozębowców. W południowej Australii oraz w stanach Nowa Południowa Walia oraz Queensland żyje wombat tasmański. W południowej Australii żyje inny przedstawiciel gatunku – wombatowiec szerokogłowy. Gatunkiem krytycznie zagrożonym jest wombat szorstkowłosy, który zamieszkuje wyłącznie na terenie parku narodowego. Wszystkie wombaty są zwierzętami roślinożernymi. Prowadzą nocny tryb życia. Samica rodzi jedno młode. Matka karmi je mlekiem 15 miesięcy. W wieku 18 miesięcy wombaty osiągają dojrzałość płciową.

Wójcik

Niewielki ptak wędrowny z rodziny świstunek. Gniazda zakłada w północno-wschodniej europie i w Centralnej Azji, a miesiące zimowe spędza w Indiach. Upierzenie wójcików jest oliwkowozielone z góry i szarobiałe z dołu. Oczy otoczone są ciemnymi pręgami i wyposażone są w charakterystyczną żółtawą brew. Ptak ma zwykle nie więcej niż ok. 10cm długości, a jego rozpiętość skrzydeł to maksymalnie 21 cm. Niewiele osobników jest cięższe niż 10g. Głos wójcików można pomylić ze śpiewem pliszki albo strzyżyka. Jest głośny i wysoki, a jego pieśń nagle się urywa.

Wół

Ssaki krętorogie zamieszkujące w bardzo różnych częściach świata, głównie w Azji oraz Afryce. Nie należy ich mylić z wykastrowanymi samcami bydła, które powszechnie wykorzystywane jest w charakterze zwierząt pociągowych. Woły to jedne z pierwszych udomowionych dużych ssaków. Szacuje się, że stało się to około 4000 roku pne. Długość ciała wołów może dochodzić do 3 metrów, a masa ciała samca zbliża się u niektórych podgatunków nawet do 1 tony. Samice są zazwyczaj mniejsze. Woły żywią się przede wszystkim trawami. Posiadają charakterystyczne trójkątne rogi.

Wrona

Wyjątkowo inteligentny ptak z rodziny krukowatych, o charakterystycznym czarno-białym upierzeniu. Z natury wędrowne, w okolicach siedlisk ludzkich wrony bardzo często decydują się na życie osiadłe, gdyż człowiek dostarcza im pożywienia przez cały rok. Mimo to, wrony nie lubią terenów bardzo silnie zurbanizowanych, przez co ich populacja najlepiej rozwija się na terenach wiejskich górzystych, na wysokości około 1300m npm. Swoiste „udomawianie” wron spowodowało, że powszechne jeszcze przeloty dużych stad wron są dzisiaj rzadko spotykane poza wybrzeżem Bałtyku.

Wróbel

Duża rodzina ptaków, do której zalicza się ponad 40 podobnych do siebie gatunków zamieszkujących Europę, Azję i Afrykę. Wraz z człowiekiem wróble zawędrowały praktycznie do każdego zakątka świata. Są to stosunkowo małe ptaki, które wywodzą się z pustyni, ale przystosowały się do bardzo różnych biomów. Niestety, nie odpowiada im życie w otoczeniu człowieka, przez co ich populacja na obszarach zurbanizowanych szybko spada. Są to ptaki osiadłe, więc są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska. Ich populacja jest jeszcze bardzo duża (do 7M par w samej Polsce).

Wydra

Wodny ssak z rośliny łasicowatych. Różne jego podgatunki zamieszkują wody ciepłe, jak i zimne. Zdolność do pływania na bardzo długie dystanse pozwoliła im opanować praktycznie cały obszar kuli ziemskiej z wyjątkiem okolic Australii. Cechują się bardzo charakterystyczną, wydłużoną budową ciała, która przystosowała je do życia w wodzie. Ich palce połączone są błoną pławną. Chociaż wydry stosunkowo sprawnie poruszają się po lądzie, rzadko wychodzą z wody. Żywią się rybami oraz owocami morza, a gniazdują zazwyczaj w skalistych zatokach.