Zwierzęta na literę R
Rak, Rekin, Rokitniczka, Ropucha, Rosomak, Rozgwiazda, Rybitwa, Rybołów, Ryjówka, Ryś
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Zwierzęta na literę R - opisy
Rak
Raki są skorupiakami należącymi do podgromady pancerzowców. W Polsce występują 3 gatunki raków. Dwa z nich to gatunki rodzime, jednym jest rak błotny, drugi to rak szlachetny. Rak sygnałowy jest gatunkiem obcym. Raki mają jedną parę odnóży tułowiowych. Zostały one przekształcone w potężne szczypce. Są skorupiakami żyjącymi przede wszystkim w słodkich wodach. Rak błotny i szlachetny zostały umieszczone w Polskiej czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem. W Polsce spotyka się także introdukowanego raka pręgowatego.
Rekin
Rekiny należą do nadrzędu chrzęstnych ryb spodoustych. Do rekinów należy 287 gatunków. Są wśród nich zarówno małe rekiny o długości zaledwie 40 cm, jak i prawdziwe olbrzymy o długości 16 m. Niektóre z nich są bardzo drapieżna, jak na przykład żarłacze. Złą sławą okryte są także rekiny białe uważane za ludojady. Do największych rekinów zaliczany jest rekin wielorybi o długości ciała 16 m oraz długoszpar, który jest zaledwie o metr krótszy. Przeciętna masa rekina białego to 1,3 tony, a długość ciała 3 m.
Rokitniczka
Rokitniczka jest niewielkim ptakiem wędrownym z rodziny trzciniaków. Można ją spotkać w Europie poza jej częścią południową i południowo-zachodnią. Występuje także na zachodniej Syberii. Zimę spędza w Afryce. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Spotkać ją można na terenach nizinnych, wyjątkowo rzadko na wyżynach. Najliczniej występuje w dolinie rzeki Biebrzy i Narwi. Można ją spotkać także na środkowym odcinku Warty i Wisły. Prowadzi skryty tryb życia, ale jest mało płochliwa. Wyprowadza dwa lęgi w roku.
Ropucha
Ropucha jest reprezentantem grupy płazów bezogonowych. Ropuchy żyją w bardzo różnych środowiskach, występują zarówno na bagnach i mokradłach, jak i w górskich potokach oraz na pustyniach. Ich skóra jest sucha i chropowata. Ich kończyny tyle są z reguły dość krótkie. U większości gatunków pomiędzy palcami kończyn tylnych znajdują się błony pławne. Dzięki ogromnym, kulistym oczom ropuchy mogą prowadzić nocny tryb życia. Przed naturalnymi wrogami bronią się wydzielając substancję jadową. W Polsce występuje ropucha szara, zielona i paskówka. Wszystkie objęte są ochroną.
Rosomak
Rosomak to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Jest gatunkiem bardzo słabo poznanym z uwagi na to, że prowadzi bardzo mobilny tryb życia. Rosomaki żyją w Kanadzie, na Alasce, w tundrze i tajdze na Półwyspie Skandynawskim. Żyje głównie na obszarach górzystych. Ich populacja jest coraz mniejsza. Rosomak ma bardzo długie, gęste, brązowoczarne futro z jasnymi plamami bo bokach ciała i na głowie. Prowadzi samotniczy tryb życia. Jest wszystkożerny, żywi się przede wszystkim padliną. Jest silny i odważny.
Rozgwiazda
Rozgwiazdy są gromadą morskich zwierząt z typu szkarłupni. Do gromady tych morskich drapieżników zaliczonych została około 1,5 tysięcy gatunków. Zwierzęta ma mają spłaszczone ciało o bardzo wyraźnym gwiaździstym kształcie, występują w różnorodnych rozmiarach. Wiele z nich jest też bardzo pięknie ubarwionych. Rozgwiazdy zamieszkują na dnie mórz i oceanów oraz na rafach koralowych. Występują do głębokości 300 m. Większość gatunków żyje w wodach pełnosłonych. Jedynym wyjątkiem jest rozgwiazda czerwona, która żyje w Morzu Bałtyckim.
Rybitwa
Rybitwy są ptakami z rodziny mew. Znanych jest obecnie 22 gatunki tych ptaków. Większość rybitw ma czarne upierzenie na głowie. Jest to ich swoisty znak rozpoznawczy. Rybitwy mają smukłą sylwetkę i długie, wąskie skrzydła, dlatego często nazywane są „morskimi jaskółkami”. Większość z nich żywi się małymi rybami, na które polują w locie gwałtownie rzucając się w morze. Zamieszkują na wybrzeżach zarówno mórz słonych, jak i słodkich na całym świecie. W Polsce występuje między innymi rybitwa zwyczajna.
Rybołów
To duży, wędrowny i drapieżny ptak należący do monotypowej rodziny rybołowów. Jeszcze pod koniec XIX wieku był ptakiem dość licznym w Europie, na początku XX wieku na terenie Europy zachodniej i środkowej został praktycznie wytępiony. Obecnie europejska populacja tego ptaka jest bardzo nieliczna. Dorosłe ptaki mają brązowe upierzenie. Są aktywne w dzień. Żyje w lasach, w których występują liczne i nie zarośnięte zbiorniki wodne. Można go spotkać także na morskim wybrzeżu czy na zadrzewionych brzegach rzek i jezior.
Ryjówka
Ryjówki to rodzina ssaków należąca do rzędu owadożernych. Są to bardzo małe ssaki, większość z nich waży maksymalnie 50 gramów. Bardzo często ryjówki są mylone z myszami. Mają jednak dłuższy niż myszy ryjek, czerwone ząbki i krótkie nóżki. W naszym kraju występuje ryjówka aksamitna. Żyje ona także w innych europejskich krajach oraz na rozległych obszarach Azji. Wszystkie ryjów bardzo zazdrośnie strzegą swojego terytorium żerowania, są nienasyconymi żarłokami. Ryjówki mają bardzo szybką przemianę materii, jeśli przez kilka godzin nie jedzą, giną z wycieńczenia.
Ryś
Ryś to drapieżnik z rodziny kotowatych. To niewielkie, ale bardzo silne i groźne drapieżniki. Cechą charakterystyczną ich wyglądu są jasne bokobrody oraz pędzelki na uszach. Rysie żyją w lasach całej Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej. Na swoje siedliska wybierają mokradła i trudno dostępne lasy. Zwierzęta te osiągają długość 80-135 cm. Ważą do 30 kg. Mają rude pokryte cętkami futro. W naszym kraju żyje ryś euroazjatycki. Występuje w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej. Pojawia się także w Bieszczadach.