Zwierzęta na literę T

Tarantula, Tarpan, Tchórz, Termit, Tilapia, Traszka, Trzmiel, Tukan, Tuńczyk, Turkawka, Turkuć, Tygrys

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę T - opisy

Tarantula

Tarantula to duży pająk zaliczany do rodziny pogońcowatych. Jest to jeden z największych pająków, jakie są obecnie znane. Dorosła samica może osiągać wagę dochodzącą nawet do siedmiu kilogramów. Tarantule żyją w norach, których długość może wynosić nawet sześćdziesiąt centymetrów. Tarantula prowadzi nocny tryb życia. To właśnie nocą poluje. Jest pająkiem bardzo agresywnym. Atakuje zwierzęta i ludzi. Ugryzienie jest naprawdę bolesne z uwagi na duże kolce jadowe, jakimi dysponuje tarantula. Tarantula wzbudza powszechny strach wśród ludzi.

Tarpan

Tarpan to niespotykany już gatunek dzikiego konia. Występował na zalesionych obszarach Europy. Wielu badaczy uważa, że tarpan jest przodkiem znanego nam dzisiaj konia domowego. Tarpan był koniem niewielkim. W głębie miał maksymalnie około sto trzydzieści centymetrów. Cechą charakterystyczną była ciemna pręga biegnąca wzdłuż kręgosłupa. Również nogi były pręgowane. Przyjmuje się, że w okolic Puszczy Białowieskiej tarpany spotykane były do końca XVIII wieku. Najdłużej przetrwały na ukraińskich stepach. Wymarły tam pod koniec XIX wieku.

Tchórz

Tchórz to ssak drapieżny zaliczany do rodziny łasicowatych. Spotykany jest praktycznie w całej Europie. Nie występuje wyłącznie na południowych krańcach Półwyspu Bałkańskiego, a także w północnych częściach kontynentu. Dość często spotykany w pobliżu gospodarstw domowych. Żywi się przede wszystkim drobnymi gryzoniami. Chętnie zjada jaszczurki i ryby. Jesienią sięga również po owoce. Prowadzi skryty tryb życia, polując nocami. W ciągu dnia głównie śpi. Populacja tchórzy drastycznie spada. Zwierzę żyje około pięć lat.

Termit

Termin to owad społeczny, który zaliczany jest do podgromady uskrzydlonych. Ich wielkość waha się od czterech do nawet jedenastu milimetrów. Pod względem budowy ciała są mało skomplikowane. Ich życie społeczne jest jednak niezwykle rozbudowane. Udało się wyróżnić trzy kasty w termiczym świecie. Kasta reprodukcyjna to samiec i samica, których określa się również mianem króla i królowej. Najliczniejszą kastą są robotnicy i robotnice, które odpowiadają za wykonywanie wszystkich prac. Jest również kasta żołnierzy.

Tilapia

Tilapia to słodkowodna ryba zaliczana do rodziny pielęgnicowatych. Występuje w wodach Afryki. Charakteryzuje ją krępe oraz krótkie ciało, a także duże łuski. Jest to ryba o jednolitym ubarwieniu, które jednak zmienia się w zależności od tego, w jakim stanie emocjonalnym się znajduje. Również na okres godowy zabarwienie tilapii ulega zmianie. Ryba ma małe zęby, które są karbowane. Znajdują się w dwóch lub więcej rzędach. Obecnie jest to ryba, która naprawdę często pojawia się na naszych talerzach.

Traszka

Traszka to płaz ogoniasty zaliczany do rodziny salamandrowatych. Występuje powszechnie zarówno w Europie, jak w zachodniej Azji. Najlepiej czuje się na nizinach,a także w lasach. Spotkać można traszkę również w górach, a także w tych siedliskach, które zostały zdominowane przez człowieka. Znaczną część swojego życia spędza na lądzie. Do wody wchodzi celem rozrodu. Nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Tym, co stanowi zagrożenie dla traszek jest jednak intensywne przeobrażanie środowiska naturalnego przez człowieka.

Trzmiel

Trzmiel to owad charakteryzujący się sporym rozmiarem, a także krępą budową. Jego ciało jest owłosione i wyróżnia się czarnym ubarwieniem, na którym znajdują się szerokie pasy w kolorze żółtym bądź pomarańczowym. W potocznym języku bardzo często określane są mianem bąków. Spotyka się je praktycznie na całym świecie. Wyjątkiem są jedynie niektóre rejony Afryki, a także Indii. Najliczniej występują jednak w klimacie umiarkowanym. Powszechnie spotykane są w Polsce. W naszym kraju wskazuje się na około czterdzieści gatunków trzmieli.

Tukan

Tukan to ptak zaliczany do rodziny tukanowatych. Występuje w lasach na terenie Ameryki od Meksyku aż do Argentyny i Paragwaju. Cechą charakterystyczną tukanów jest przede wszystkim niezwykle duży, a jednocześnie bardzo lekki dziob, który w wielu wypadkach jest znacznie większy niż ciało. Zwraca on uwagę ciekawym ubarwieniem. Tukany mają również krótkie i zaokrąglone skrzydła, dzięki czemu mogą bez większych problemów sprawnie latać między drzewami. Ich pożywieniem jest pokarm roślinno – zwierzęcy.

Tuńczyk

Tuńczyk to wędrowna ryba morska zaliczana do rodziny makrelowanych. W zimie występuje w morzach subtropikalnych, latem zaś spotykany jest w wodach o zdecydowanie niższej temperaturze. Ciało tuńczyka przypomina kształtem cygaro. Ryba dożywa nawet trzydziestu lat. Obecnie zaliczana jest do jednych z chętniej odławianych, co sprawia, że niewiele osobników dożywa wieku dojrzałego. Przeciętny tuńczyk mierzy dwa i pół metra, a jego masa ciała dochodzi nawet do trzystu pięćdziesięciu kilogramów. Jest to jedna z chętniej spożywanych ryb.

Turkawka

Turkawka to ptak wędrowny o średniej wielkości zaliczany do rodziny gołębiowatych. Spotykany nie tylko w Europie, ale również Azji, Afryce, a nawet na Wyspach Kanaryjskich. W Europie największe jego skupiska stwierdzono w Rosji, Francji, Hiszpanii oraz Turcji. W Polsce turkawka uważana jest za ptaka zwiastującego nadejście wiosny. Pojawia się w naszym kraju na przełomie kwietnia i maja. Cechą charakterystyczną turkawki jest drobna sylwetka. Co ciekawe, zarówno samce, jak i samice mają takie samo ubarwienie.

Turkuć

Turkuć podjadek, skrzydlaty owad z rodziny turkuciowatych. Większość swojego czteroletniego życia spędza w ziemi, chociaż posiada charakterystyczne proste skrzydła i jest zdolny do lotu. Zaliczany jest do największych owadów żyjących w naszym kraju. Długość jego ciała przekracza 6 centymetrów, a szerokość, z rozłożonymi skrzydłami, 4. Jego naturalnym środowiskiem życia są podmokłe łąki, bagna i torfowiska. Traktowany jest przede wszystkim jako szkodnik upraw i lasów. Larwy turkucia i osobniki dorosłe są niemal identyczne, chociaż skrzydła rozwijają się etapami.

Tygrys

Zdecydowanie największe z rodziny lampartów, czyli drapieżnych kotów, większe chociażby od lwów. Dorosłe osobniki osiągają średnio 300kg masy ciała i mierzą 3 metry długości. Obecnie żyje 5 podgatunków tygrysa, przeważnie w różnych częściach Azji Południowej i Wschodniej, chociaż największe są osobniki tygrysa syberyjskiego zamieszkujące Azję Centralną. Tygrysy znakomicie pływają i wspinają się po drzewach. Są silne i szybkie. Posiadają charakterystyczne prążki w sierści. Ze względu na kłusownictwo są zagrożone wyginięciem.