Zwierzęta na literę G

Gacek, Gawron, Gazela, Gekon, Gepard, Gęś, Gibon, Gil, Golec, Gołąb, Goryl, Gronostaj, Grzechotnik, Guziec

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę G - opisy

Gacek

Gacek jest jednym z przedstawicieli nietoperzy. Jak wszystkie pozostałe nietoperze jest ssakiem, który posiada umiejętność długiego i aktywnego latania. Gacek wielkouchy to gatunek bardzo powszechnie występujący na terenie całej Europy. Należy do rodziny mroczkowatych. Długość jego ciała wynosi 4-5 cm. Wyróżnia się olbrzymimi uszami, które są niemal równe długości jego ciała. Gacek wielkouchy występuje także w naszym kraju, podlega ochronie prawnej. Gacek zapada w sen zimowy. Zimę spędza w pomieszczeniach o temperaturze minimum 0 stopni.

Gawron

Gawron jest ptakiem z rodziny krukowatych. To ptak średniej wielkości, długość jego ciała wynosi około 50 cm. Występuje na przeważającym obszarze Europy, oprócz północnych obszarów Półwyspu Skandynawskiego i poza Półwyspem Iberyjskim. Występuje także na terenie Azji Mniejszej i Azji Zachodniej. Jest ptakiem wszystkożernym i bardzo pożytecznym. Jego upierzenie ma czarny kolor z metalicznym połyskiem wpadającym w fiolet. Gnieździ się całymi koloniami. Gawrony uważane są za wyjątkowo inteligentne ptaki.

Gazela

Gazela to ssak kopytny zaliczany do rodziny wołowatych, podrodziny antylop. W naturalnym środowisku można je spotkać we wschodniej oraz północnej Afryce. Gazele zamieszkują również środkową i zachodnią Azję, a także niektóre rejony półwyspu Indyjskiego. Jest to typowo stadne zwierzę. Na ogół stado liczy od kilku do nawet kilkuset sztuk. Antylopa osiąga wysokość do osiemdziesięciu centymetrów. Samice są lżejsze od samców. Najczęściej spotyka się na pustyniach i sawannach. Żerują na terenach pozbawionych drzew.

Gekon

Gekon to niewielkiej wielkości jaszczurka zaliczana do rzędu łuskonośnych. Charakteryzuje się najbardziej prymitywną budową ciała spośród wszystkich znanych jaszczurek. W naturalnym środowisku gekony żyją w strefie zwrotnikowej oraz podzwrotnikowej. Spotkać można je między innymi w południowej Azji, Australii i Madagaskarze. Gekon jest jaszczurką zasiedlającą wyłącznie tereny suche. Żyje na sawannach, pustyniach i stepach. Czasami spotykany jest nieopodal siedzib ludzkich. Charakteryzuje się cienką, bardzo delikatną skórą, na której znajdują się niewielkich rozmiarów łuski.

Gepard

Gepard to drapieżny ssak zaliczany do rodziny kotowatych. Jest jednym z nielicznych kotów, który w ogóle nie chowa pazurów. W warunkach naturalnych występuje przede wszystkim w Afryce. Widywany jest na obrzeżach Sahary, a także w Kenii. Najlepiej czuje się na terenach półpustynnych i sawannach. Gepard charakteryzuje się smukłym i dość muskularnym ciałem. Jego łapy są naprawdę długie. Taka budowa sprawia, że wydaje się delikatny i dość wątły. Podczas polowania bazuje przede wszystkim na wzroku i niebywałej szybkości, którą potrafi rozwinąć w czasie biegu. Uważa się, że to najszybsze zwierzę lądowe, jakie żyje obecnie na świecie.

Gęś

Gęś to ptak wodny zaliczany do ptaków użytkowych. Wyróżnia się szereg gatunków, wśród których znajduje się między innymi gęś gęgawa, białoczelna, a także gęś łabędzionosa. Najbardziej rozpowszechnioną w hodowli jest gęś biała włoska, której cechą charakterystyczną jest wysoka nośność. Gęś jest ptakiem o stosunkowo niewielkich wymaganiach pokarmowych. Można dostarczać jej pasze o mniejszej wartości odżywczej. Dlatego chętnie pojawia się w tych gospodarstwach, które znajdują się w gorszych warunkach glebowych.

Gibon

To ssak należący do nadrodziny małp człekokształtnych. Te niewielkie małpy żyją w lasach Archipelagu Malajskiego, Półwyspu Indochińskiego i Indyjskiego. Zamieszkują także lasy w południowych Chinach. Jak wszystkie małpy człekokształtne także gibbony mają długie kończyny przednie oraz smukłe i stosunkowo długie nogi. Porośnięte są długim i gęstym futrem, nie posiadają ogona. Skórę twarzy mają nagą i ciemną. Gibony to liczna rodzina obejmująca aż 9 gatunków. Należy do niej między innymi gibon czapnik i gibon białoręki.

Gil

Gil to ptak z rzędu łuszczaków. Oprócz gila zwyczajnego, który zamieszkuje wschodnią, północną i południowo-środkową Europę wyróżnionych zostało jeszcze 9 podgatunków. Gile są ptakami częściowo osiadłymi, wiele z nich spędza jednak zimę w rejonach z cieplejszym klimatem. Gil występuje również w Polsce, w naszym kraju gniazduje jednak niezwykle rzadko. Częściej możemy obserwować go w naszym kraju zimą niż latem. Jest gatunkiem chronionym. W ciągu roku gile wyprowadzają dwa lęgi. Samce są ubarwione bardzo pięknie.

Golec

Golec piaskowy to kretoszczur, który żyje na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej. Jego skóra jest pomarszczona, różowa i naga. Znaczną część swojego życia golec piaskowy spędza pod ziemią, na powierzchnię wychodzi bardzo rzadko. Tworzy duże kolonie podobne pod względem hierarchii do pszczelego roju. Kolonie golca piaskowego liczą nawet 300 osobników. Zwierzęta te są ślepe. Golec piaskowy żyje bardzo długo, nawet 28 lat. Długowieczność golca stała się przedmiotem wielu naukowych badań. Jak na razie naukowcom nie udało się sekretu ich długowieczności poznać.

Gołąb

Gołębie to bardzo pospolicie występujące ptaki w naszym kraju. Mają krępą sylwetkę, małą głowę osadzoną na krótkiej szyi i krótkie nogi. U nasady dzioba gołębie posiadają tak zwaną woskówkę. Ptaki te żyją na całym świecie, oprócz Antarktyki i Arktyki. Zamieszkują głównie w lasach i zaroślach. Wśród gołębi są także gatunki przystosowane do życia na obszarach pustynnych. Wśród gołębi wyróżniamy między innymi gołębia domowego, którego przodkiem jest dziki gołąb skalny. Gatunek gołębia domowego obejmuje około 200 ras.

Goryl

Goryl to największa małpa człekokształtna. Spośród wszystkich dzikich zwierząt, które żyją na ziemi jest jednym z najbardziej inteligentnych. Jest gatunkiem bardzo blisko spokrewnionym z człowiekiem. Goryle bardzo dobrze widzą, mają dobrą orientację w przestrzeni, świetnie wspinają się po drzewach. Wśród goryli wyróżniamy 3 podgatunki. Są to: goryl nizinny wschodni, goryl górski i goryl nizinny zachodni. Wszystkie podgatunki goryla zamieszkują w Afryce. Są zwierzętami roślinożernymi. Goryle zagrożone są wyginięciem.

Gronostaj

Gronostaj to drapieżnik z rodziny łasicowatych. Zwierzęta te występują na terenie całej Europy (także w Polsce), w Ameryce Północnej i Azji. Żyją także na terytorium Nowej Zelandii, gdzie zostały uznane za gatunek inwazyjny. Gronostaj jest małym (maksymalna długość ciała to 38 cm) ssakiem drapieżnym polującym głównie na gryzonie. Latem gronostaje mają sierść w kolorze czerwonorudym, latem przyjmuje ona kol,or biały. Ciekawe jest to, że końcówkę ogona gronostaj ma zawsze czarną. Gronostaj został objęty częściową ochroną gatunkową.

Grzechotnik

Grzechotniki to podrodzina węży należąca do rodziny żmij. Do tej podrodziny zaliczanych jest obecnie około 145 gatunków. Każdy grzechotnik został obdarzony przez naturę w tak zwane jamki policzkowe. Są to receptory promieniowania podczerwonego, dzięki nim grzechotnik może polować na swoje ofiary w ciemności. U niektórych osobników na końcu ogona znajduje się tak zwana grzechotka. Tworzą ją zaschnięte resztki wylinek. Grzechotniki są bardzo jadowite. Żyją w lasach, stepach i na pustyniach na terenie obu Ameryk oraz w tropikalnych rejonach Azji.

Guziec

Guziec to ssak należący do rodziny świniowatych. Jest ssakiem parzystokopytnym z wyglądu bardzo podobnym do dzika. Młode osobniki mają czerwonobrązową sierść, dorosłe – czarną lub ciemnobrązową. Charakterystyczną cechą jego wyglądu jest zarówno długa grzywa, jak i występujące w okolicach oczu białe włosy oraz brodawki, które wystają z boków głowy. Guźce żyją wyłącznie w Afryce. Można je spotkać na sawannach w południowo-wschodniej części kontynentu. Guźce są samotnikami. Rzadko tworzą rodzinne stada.