Zwierzęta na literę J

Jaguar, Jak, Jaskółka, Jastrząb, Jaszczurka, Jeleń, Jenot, Jerzyk, Jesiotr, Jeż, Jeżozwierz

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę J - opisy

Jaguar

To ssak należący do rodziny kotowatych. Jego pełna nazwa to jaguar amerykański. Jaguary są ssakami drapieżnymi żyjącymi na terytorium obu Ameryk. Długość ciała tego kota może wynosić do 1,8 m. Z wyglądu jaguar najbardziej przypomina panterę. Ma czerwonożółtą sierść pokrytą czarnymi plamami. Z charakteru bardziej podobny jest do tygrysa. Także środowisko, w którym żyje jaguar jest zbliżone do tego tygrysiego. Populacja jaguarów systematycznie się zmniejsza, jest to gatunek, któremu grozi wyginięcie.

Jak

Jak to ssak, który należy do rodziny krętorogich. W kłębie zwierzęta te osiągają wysokość do 1,9 m. Jak zwyczajny żyje w Tybecie, Chinach i w Indiach. Jest to zwierzę zarówno dzikie, jak i udomowione. Przez mieszkańców Chin, Indii czy Tybetu hodowany jest nie tylko dla mięsa, mleka i skóry, jaki w tych krajach wykorzystywane są jako zwierzęta juczne. Niektóre osobniki żyją samotnie, inne łączą się w małe stada. Świetnie radzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, brakiem pożywienia i małą ilością tlenu.

Jaskółka

Jaskółki są rodziną ptaków z rzędu wróblowatych. Rodzina ta obejmuje 75 gatunków. Jaskółka jest ptakiem niewielkim, o smukłej sylwetce. Jej skrzydła się ostro zakończone. Ptaki te są bardzo wytrwałymi lotnikami. Można je spotkać na całym świecie. W Polsce spotkamy jaskółkę dymówkę, która ma głęboko widlasto wcięty ogon. Dymówki lepią gniazda wewnątrz budynków używając do tego błota. W Polsce występuje także jaskółka brzegówka i oknówka. Wszystkie gatunki jaskółek objęte są ochroną. Ptaki te nie zimują w Polsce.

Jastrząb

Jastrzębie są ptakami drapieżnymi. Do rodziny tej należy około 200 gatunków. W Polsce żyją między innymi: gołębiarz, krogulec, błotniaki, kanie. Wszystkie ptaki z rodziny jastrzębi są chronione. W dawnych czasach jastrzębie były ptakami łowczymi, układano je do polowań na czaple. Jastrząb to doskonały myśliwy, atakuje mniejsze ptaki z zaskoczenia. W poszukiwaniu zdobyczy znacznie obniża swój lot. Jastrząb buduje gniazda w koronach drzew. Najczęściej jedna para jastrzębi ma 2 gniazda. Samica składa od 3 do 4 jaj.

Jaszczurka

Jaszczurka należy do podrzędu gadów łuskoskórnych. Jaszczurki żyją na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Do grupy jaszczurek należy ponad 3750 gatunków zwierząt. W Polsce żyją 2 rodziny jaszczurek: jaszczurki właściwe i padalcowate. Jaszczurki właściwe żyją nie tylko w Europie, ale także w Azji, Afryce, na Wyspach Jońskich i na Archipelagu Sundajskim. Największym przedstawicielem jaszczurki właściwej jest jaszczurka perłowa, która żyje między innymi we Francji. Polskim przedstawicielem jaszczurki właściwej jest zwinka.

Jeleń

W naszych lasach zamieszkuje jeleń europejski. Bardzo często jest on nazywany jeleniem szlachetnym. Jeleń ten zamieszkuje leśne obszary na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Niektóre podgatunki tego jelenia żyją także w północnej części Afryki. Amerykańskim gatunkiem jelenia jest wapiti. Zamieszkuje on przede wszystkim Góry Skaliste. Wapiti zmienia kolor futra w zależności od pory roku. Latem jest ono jaśniejsze niż zimą. Jeleniowate są zwierzętami roślinożernymi. Tylko niektóre gatunki zjadają pokarm zwierzęcy.

Jenot

Jenot to jeden ze ssaków drapieżnych należący do rodziny psowatych. Jenoty pierwotnie żyły na Dalekim Wschodzie. Jenoty mają bardzo wartościowe futro, w latach 30. zostały sprowadzono je do europejskich republik Związku Radzieckiego. Z Białorusi, Litwy i Ukrainy zwierzęta te samoistnie rozprzestrzeniły się po całej Europie. Jenoty żyją także w Polsce, najliczniej na obszarze Polski północno-wschodniej. Mimo że jenot to drapieżnik, nie gardzi także pokarmem roślinnym. Jest zwierzęciem łownym, na który można polować cały rok.

Jerzyk

Jerzyki są ptakami, które należą do rodziny krótkonogich. Rodzina tych ptaków obejmuje 76 gatunków. Jerzyk jest ptakiem, który często mylony jest z jaskółką. Większość jerzyków to ptaki, które nie posiadają zdolności siedzenia ani chodzenia. Po ziemi mogą tylko pełzać. Są za to najszybszymi lotnikami wśród ptaków. W Polsce występuje jerzyk zwyczajny. To średniej wielkości ptaszek, który ma 18 cm długości. Jerzyk jest ptakiem wędrownym, opuszcza Polskę jesienią. Jerzyki występują nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych krajach Europy oraz w północnej Afryce i na sporej części kontynentu azjatyckiego.

Jesiotr

Jesiotry są rodziną wędrownych ryb. Rodzina ta obejmuje 25 gatunków. Niektóre z nich mogą osiągać wagę nawet 1500 kg. Do rodziny jesiotrowatych należy między innymi jesiotr zwyczajny nazywany również jesiotrem właściwym. Ryba ta żyje w wodach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz wzdłuż europejskich brzegów Atlantyku. Istnieje także słodkowodna tego jesiotra. Odmiana ta zamieszkuje wody jezior Ładoga i Onega. W Polsce jesiotry wkraczają do Wisły. Pojawiają się w niej bardzo rzadko. Są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Jeż

Pełna nazwa brzmi jeż zachodni. Jeż ten jest gatunkiem ssaka należącego do rodziny jeżowatych. Można go spotkać na terenie Europy Zachodniej, w Polsce, na Półwyspie Skandynawskim oraz w północno-zachodniej części Rosji. Jeże introdukowano w Nowej Zelandii. Prowadzi nocny tryb życia. Okrywa z kolców jest najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu jeża. Stanowią one ochronę przed naturalnymi wrogami, w razie zagrożenia jeż zwija się w kulkę i ustawia kolce pionowo. Jeże europejskie bardzo często w okresie zimy hibernują.

Jeżozwierz

Jeżozwierz to obok jeża jeden z gatunków zwierząt, które do obrony przed wrogami wykorzystują kolce. Jeżozwierz jest przedstawicielem rodziny gryzoni. Ciała tych zwierząt pokrywają łamliwe kolce o długości dochodzącej nawet do 40 cm. Najwięcej jest ich na ogonie. Rodzaj ten obejmuje 12 gatunków. Jeżozwierze zamieszkują stepy, lasy i półpustynie. Występują na terenie Europy południowej, w południowo-zachodniej Azji oraz w Afryce. Na jeżozwierze poluje niewiele drapieżników. Są roślinożercami, nie gardzą żadną rośliną.