Zwierzęta na literę D

Daniel, Delfin, Diabeł tasmański, Dingo, Dorsz, Drozd, Dudek, Dzięcioł, Dzik, Dziobak, Dżdżownica

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę D - opisy

Daniel

Daniel to ssak, który należy do rodziny jeleniowatych. W kłębie osiąga wysokość do 1 m. Wyróżnia się płowym ciałem pokrytym białym cętkami. W okresie zimowym plamy te znikają. Daniele pochodzą z terenu Azji Mniejszej. Do Europy i północnej Afryki zostały sprowadzone jeszcze w czasach rzymskich. Do naszego kraju daniele zostały sprowadzone w XVII wieku. Do rodzaju danieli zostały zaliczone dwa gatunki: daniel zwyczajny i daniel mezopotamski. Daniele są ssakami łownymi. W Polsce ich populacja jest nieliczna.

Delfin

Delfiny należą do rodziny waleni zębowców. Wśród tych ssaków wodnych wyróżniamy delfiny słodkowodne i oceaniczne. Można je spotkać zarówno w morzach na obszarze obu półkul, jak i w rzekach w strefie równikowej. Jednym z przedstawicieli gatunku jest delfin zwyczajny. To gatunek najbardziej pospolity żyjący w wodach wód i oceanów strefy umiarkowanej i ciepłej. Wszystkie delfiny są drapieżne. Delfiny zwyczajne żywią się rybami, krewetkami i kałamarnicami. Żyją w stadach liczących nawet kilka tysięcy osobników.

Diabeł tasmański

Diabeł tasmański jest ssakiem z rzędu torbaczy. Z wyglądu przypomina niedźwiadka. Ma szeroką głowę z różowym pyskiem, i futro w kolorze brązowo-czarnym z białą łatą na piersi. Diabeł tasmański osiąga 50-80 cm długości. Ma stosunkowo długi ogon, mierzy on 25 cm. Jest drapieżny, ale żywi się również padliną. Historycznie zamieszkiwał w Australii, obecnie żyje tylko na Tasmanii. Jest samotnikiem, dożywa do 8 lat. Został umieszczony na Czerwonej Liście IUCN, a to oznacza, że grozi diabeł tasmański może całkowicie wyginąć.

Dingo

Dingo (Canis familiaris) jest zdziczałym psem domowym. Występuje głównie na kontynencie australijskim. Oprócz Australii jest obecność została stwierdzona także na Tasmanii oraz na terenie Azji południowo-wschodniej. Na terenie Australii dingo jest jedynym przedstawicielem ssaków drapieżnych. Na ten kontynent został przywieziony przez człowieka przypuszczalnie około 3 tys. lat przed naszą erą. Obecnie dingo jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Umieszczono go w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Dorsz

Dorsz to pospolita ryba morska. Wśród tych ryb wyróżnia się wiele ras lokalnych, które różnią się między innymi wielkością. Przedstawicielem lokalnej rasy dorsza jest między innymi żyjący w wodach Morza Bałtyckiego dorsz bałtycki potocznie nazywany pomuchlą. Dorsz bałtycki może osiągać ponad 35 cm długości, jego oceaniczny krewniak może dorosnąć nawet do 170 cm. Dorsz jest rybą drapieżną. Żyje w dużych stadach. Jest rybą poławianą o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym. Stoczono o niego nawet trzy wojny.

Drozd

Drozdy to rodzina ptaków należąca do rzędu wróblowatych. Jest to stosunkowo liczna rodzina obejmująca około 300 gatunków. Wszystkie drozdy charakteryzują się bardzo pięknym śpiewem. Zamieszkują lasy i zarośla na całym świecie. Do rodziny drozdów należy popularny drozd śpiewak, kwiczoł, kos, paszkot, słowik. Drozdy objęte są w Polsce ochroną. Ptaki te żywią się przede wszystkim bezkręgowcami, ale niektóre z nich (np. kwiczoły, kosy) chętnie zjadają także czereśnie, jabłka, owoce ognika, czarnego bzu.

Dudek

Dudek jest ptakiem z rzędu kraskowatych. To ptak wielkości około 30 cm. Bardzo łatwo można to poznać po dużym rozłożystym czubie na głowie. Dudek zamieszkuje brzegi lasów całej Europy oraz na obszarach zachodnich, wschodnich, południowych i środkowych Azji. Jest ptakiem wędrownym, zimę spędza w Afryce, południowej lub południowo-wschodniej Azji. W Polsce występuje nielicznie (najliczniej występuje na terenie Polski centralnej i wschodniej), podlega ochronie. Żywi się głównie owadami i innymi małymi bezkręgowcami.

Dzięcioł

Dzięcioł jest przedstawicielem rzędu łaźców. To stosunkowo liczna rodzina, obejmuje ona aż 208 gatunków. Wśród tych ptaków są zarówno bardzo małe (9 cm długości), jak i o wiele większe. Największe spośród dzięciołów mierzą 56 cm. Wszystkie dzięcioły to ptaki, które mają bardzo mocne dzioby, czepne nogi zakończone długimi pazurami, podporowy ogon i długi język. Żyją w lasach na terenie całego świata, poza Australią. W Polsce występuje między innymi dzięcioł pstry duży, średni oraz mały. Te gatunki są w Polsce dość liczne. Znacznie rzadziej można spotkać dzięcioła zielonego czy czarnego.

Dzik

Dzik to ssak należący do rodziny świniowatych. Może dorastać do 2,4 m długości. Dziki ważą do 10 kg. Samce mają duże wystające kły. Te dolne to tak zwane szable, górne nazwano fajkami. Dziki należą do zwierząt wszystkożernych. W Polsce dzik zaliczany jest do tak zwanej zwierzyny czarnej. Do 2017 roku objęty był ochroną sezonową. To popularne zwierzę łowne. Dziki żyją w lasach Europy, Azji oraz północnej Afryki. W Afryce obecnie występuje coraz rzadziej. Dziki to zwierzęta stadne, żyją w watahach.

Dziobak

Dziobak jest ssakiem z rzędu stekowców. Jego cechą charakterystyczną jest dziób przypominający ptasi. Dziobaki żyją wyłącznie na terytorium Australii i Tasmanii. Osiągają wielkość około 45 cm. Prowadzą nie tylko ziemny, ale częściowo także wodny tryb życia. Jak na ssaka dziobak ma wiele bardzo nietypowych cech, jest gatunkiem jajorodnym. Dziobakom groziło wyginięcie, obecnie nie jest gatunkiem wymagającym szczególnej ochrony. Dziobaków nie zobaczymy w żadnym europejskim ogrodzie zoologicznym. Próby ich hodowli w niewolo poza Australią kończą się niepowodzeniem.

Dżdżownica

Dżdżownice należą do rodziny skąposzczetów. To bezkręgowce, które mają ciało zbudowane z serii segmentów nazywanych także pierścieniami. Większość segmentów, z których zbudowane jest ciało dżdżownicy jest praktycznie identyczna, ale niektóre z nich są wyspecjalizowane. Rodzina dżdżownic obejmuje około 220 gatunków, wszystkie dżdżownice żyją w ziemi. Są bardzo pożyteczne, spulchniają ziemię i przemieszczają znajdujące się w niej szczątki organiczne. Dzięki obecności dżdżownic gleba jest bardziej żyzna.