Zwierzęta na literę P

Padalec, Pająk, Pancernik, Panda, Pantera, Paw, Pawian, Paź, Pchła, Pelikan, Pies, Pingwin, Pirania, Piskorz, Płetwal, Pstrąg, Pszczoła, Ptasznik, Puchacz, Puma, Pustułka, Puszczyk, Pyton

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę P - opisy

Padalec

Padalec to jaszczurka zaliczana do podrodziny Anguinae. Spotykany jest niemalże w całej Europie. Nie występuje wyłącznie w północnych rejonach Półwyspu Skandynawskiego, na Sardynii, Kostaryce, a także wyspach Morza Egejskiego. Nie stwierdzono dotychczas obecności padalca w południowej Ukrainie. Padalec osiąga maksymalnie długość około pięćdziesięciu centymetrów. Grzbiet ciała ma najczęściej kolor brązowy, zaś spód i boki są czarne. Padalce pozbawione są kończyn, co sprawia, że wiele osób myli je z wężami.

Pająk

Pająki to rząd pajęczaków, który obejmuje przeszło czterdzieści tysięcy dość dokładnie opisanych gatunków. Pająk to na ogół zwierzę lądowe, którego rozmiary ciała wahają się od pół milimetra do nawet dwunastu centymetrów. U wielu gatunków samica znacząco większa od samca. Cechą charakterystyczną pająków jest duża specjalizacją. Ich ciało dzieli się na dwie części: odwłok oraz głowotułów. Większość pająków wytwarza jad. Znacząca część żyjących gatunków nie stanowi jednak żadnego zagrożenia ani dla zwierząt, ani dla ludzi.

Pancernik

Pancernik to ssak łożyskowy zaliczany do pancernikowców. Obecnie rozróżnia się aż dwadzieścia gatunków pancerników. Pancerniki spotykane są w Ameryce Południowej. W ostatnim czasie obserwuje się powiększanie zasięgu występowania pancernika dziewięciopaskowego. Cechą charakterystyczną pancerników jest pancerz, który składa się z łusek kostnych. Pokryte są one warstwą rogową. Pancerz zakrywa praktycznie całe ciało zwierzęcia. Pancerniki to zwierzęta mięsożerne, które chętnie zjadają niewielkich rozmiarów kręgowce, bezkręgowce, a nawet padlinę.

Panda

Pandy to rodzina ssaków zaliczanych do rzędu drapieżnych. Jeszcze nie tak dawno zaliczano pandy do rodziny niedźwiedziowatych. Wcześniej klasyfikowane były one jako szopowate. Do rodziny pand zalicza się obecnie panda ruda. Bardzo długo do rodziny tej zaliczana była również panda wielka. Wiele gatunków pand spokrewnionych z pandą rudą wymarło. Wiązanie pand z szopowatymi wynikało z podobieństwa w budowie czaszki, a także uzębienia i sięgania po pokarm roślinny. Taksonomia pand ulegała wielokrotnym przemianom.

Pantera

Pantera to gatunek ssaka zaliczanego do rodziny kotowatych. Uznawany za czwarty pod względem wielkości kot na świecie. Panterę w naturalnym środowisku spotkać można w Afryce oraz Azji. Nie występuje na pustyniach. Najlepiej czuje się w wilgotnych i zwartych lasach, a także suchych sawannach. Zamieszkuje również tereny górzyste. W wielu regionach, w których występowała pantera przed laty została wytępiona. Tak stało się między innymi na Zanzibarze i wyspie Samos. Pantera ma błyszczącą sierść, na której znajdują się plamy o wielkości porównywalnej do orzecha włoskiego.

Paw

Paw to ptak grzebiący zaliczany do rodziny kurowatych. W środowisku naturalnym spotykany jest na Półwyspie Indyjskim. Często spotkać można go w hodowlach na całym świecie. Hodowany jest także w ogrodach zoologicznych. Paw najlepiej czuje się w lasach liściastych rzucających liście na zimę. Żywi się zarówno nasionami, jak i drobnymi kręgowcami i bezkręgowcami. Gniazduje na ziemi, wydrapując dołem, który wyścielany jest mchem oraz korzonkami. Młode pawie po około dziesięciu dniach od wyklucia są zdolne do lotu.

Pawian

Pawian to ssak zaliczany do rodziny koczkodanowatych. Spotykany na otwartych terenach leśnych i trawiastych Afryki. To małpa naprawdę sporych rozmiarów. Osiąga masę dochodzącą nawet do trzydziestu kilogramów. Cechą charakterystyczną pawianów jest wydłużony pysk, a także oczy leżące blisko siebie. Samice dość wyraźnie odróżniają się od samców. Pawiany żywią się trawą, liśćmi, owocami. Chętnie sięgają po orzechy, kwiaty, bulwy, a także nasiona. Zjadają również bezkręgowce, a także niewielkie ssaki.

Paź

Paź to gatunek motyla dziennego, który zaliczany jest do rodziny paziowatych. Jego cechą charakterystyczną jest piękne ubarwienie skrzydeł. Są one żółte. Znajdują się na nich wzory w kolorze czarnym oraz niebieskim. Pazia spotkać można w całej Europie, północnej Afryce, a także Azji. Na końcu czułków znajduje się niewielkie zgrubienie. Paź najlepiej czuje się na terenach otwartych. Dolatuje na ogół do wysokości około dwóch tysięcy metrów. Wyżej można natknąć się na niego wyłącznie w lecie. Uważany za jednego z piękniejszych motyli.

Pchła

Pchła to owad zaliczany do podgromady uskrzydlonych wtórnie bezskrzydłych. Cechą charakterystyczną pcheł jest bocznie spłaszczone ciało, a także silnie rozwinięte odnóża, dzięki którym pchły mogą bez trudu skakać na duże odległości. Pchły zaliczane są do pasożytów zarówno ptaków, jak i ssaków. Powodują wiele problemów zdrowotnych. Konsekwencją ich bytowania na ciele może być między innymi alergiczne pchle zapalenie skóry. U młodych zwierząt mogą powodować siną anemię. Roznoszą również wiele chorób zakaźnych, wśród których znajduje się między innymi wirus kociej białaczki.

Pelikan

Pelikan to ptak zaliczany do rzędu pelikanowych. Różne gatunki spotykane są praktycznie na całym świecie. Pelikanów nie spotkamy wyłącznie w okolicach podbiegunowej, Syberii, Saharze, północno – zachodniej Afryce, Oceanii i Nowej Zelandii. Nie występują również w środkowej, północnej i zachodniej Europie. Cechą charakterystyczną pelikanów są krótkie i bardzo grube nogi. Pelikan posiada również duże skrzydła. To ptaki będące świetnymi lotnikami. Doskonale radzą sobie zarówno w locie czynnym, jak i tym o charakterze szybowcowym.

Pies

Pies to udomowiona przez człowieka forma wilka szarego. Jest drapieżnym ssakiem z rodziny psowatych. W niektórych klasyfikacjach pies ujmowany jest jako podgatunek wilka. Inni uważają, że jest gatunkiem odrębnym. Pierwotne rasy powstawały na skutek presji środowiskowej. Rasy współczesne to efekt działania człowieka i przeprowadzanego przez niego doboru sztucznego. Obecnie występuje mnóstwo różnych ras psów, które różnią się między sobą wielkością, usposobieniem, umaszczeniem, a także kształtem kufy.

Pingwin

Drapieżna ryba słodkowodna zaliczana do rodziny piraniowatych. Uważana za gatunek niezwykle agresywny i niebezpieczny nie tylko dla innych ryb i zwierząt, ale również dla ludzi. Występuje w rzece Sao Francisco i jej dopływach. Jej cechą charakterystyczną są niezwykle masywne szczęki, w których znajdują się bardzo ostre zęby o trójkątnym kształcie. Przeciętna długość ciała piranii to około trzydzieści pięć centymetrów. Ryba waży na ogół nie więcej niż trzy kilogramy chociaż natrafiono na osobnika o masie ciała sześć kilogramów.

Pirania

Drapieżna ryba słodkowodna zaliczana do rodziny piraniowatych. Uważana za gatunek niezwykle agresywny i niebezpieczny nie tylko dla innych ryb i zwierząt, ale również dla ludzi. Występuje w rzece Sao Francisco i jej dopływach. Jej cechą charakterystyczną są niezwykle masywne szczęki, w których znajdują się bardzo ostre zęby o trójkątnym kształcie. Przeciętna długość ciała piranii to około trzydzieści pięć centymetrów. Ryba waży na ogół nie więcej niż trzy kilogramy chociaż natrafiono na osobnika o masie ciała sześć kilogramów.

Piskorz

Piskorz to słodkowodna ryba zaliczana do rodziny piskorzowatych. Spotykana jest w wodach Europy od północnych i zachodnich regionów Francji aż po sama Wołgę. Nie występuje w wodach Skandynawii, a także Wysp Brytyjskich. Doskonale odnajduje się w wodach słabo natlenionych. Zasiedla zbiorniki charakteryzujące się mulistym dnem i stojącą bądź wolno płynącą wodą. W ciągu dnia bytuje na dnie, skutecznie się ukrywając. Długość ciała około trzydzieści centymetrów. Cechą charakterystyczną są niewielkie wąsiki znajdujące się wokół otworu gębowego.

Płetwal

Płetwal to gatunek ssaka zaliczany do rodziny płetwalowatych. Obecnie uważany jest za największe zidentyfikowane zwierzę na Ziemi. Po raz pierwszy opisał go Robert Sibbald w roku 1697. Płetwale spotykane są w wodach wszystkich oceanów. Przy wybrzeżach można go spotkać bardzo rzadko. Jego cechą charakterystyczną są wędrówki sezonowe. Jego pożywieniem jest plankton. Najchętniej sięga po kryle, którego dziennie jest w stanie zjeść aż cztery tony. Największe ilości pożywienia znajduje w wodach znajdujących się w pobliżu biegunów.

Pstrąg

Pstrąg jest rybą słodkowodną. W wodzie potoków górskich żyje pstrąg potokowy. Jest to drapieżna ryba, która przeciętnie osiąga długość 25-35 cm. Średnio pstrąg waży maksymalnie 800 gramów, spotykano jednak osobniki o znacznie większej wadze. Pstrągi potokowe są bardzo dobrymi pływakami. Innym gatunkiem pstrąga jest pstrąg tęczowy. Pstrąg tęczowy do Europy został przywieziony pod koniec XIX wieku z Ameryki Północnej. W roku 1882 z tego samego kontynentu sprowadzono pstrąga źródlanego. Pstrąg źródlany zamieszkuje w Polsce w położonym w Tatrach Morskim Oku.

Pszczoła

Pszczoła to przedstawicielka nadrodziny owadów należących do rzędu błonkówek. Do grupy pszczół należy około 21 tysięcy gatunków. Większość z nich jest przystosowana do zbierania z kwiatów nektaru i pyłku. Niektóre pszczoły, jak na przykład pszczoła miodna, żyją w społeczeństwach, które są podzielone na kasty. Najważniejsza jest królowa matka, niżej stoją robotnice i trutnie. W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, w Europie około 2 tysięcy. Pszczoły należą do bardzo pożytecznych owadów, odgrywają niezwykle ważną rolę w zapylaniu roślin kwitnących.

Ptasznik

Ptaszniki to podrząd wielkich pająków tropikalnych. Do podrzędu ptaszników należy około 2,5 tysiąca gatunków. Do grupy tej należą nie tylko wielkie, ale także długowieczne pająki. Niektóre z nich dożywają nawet do 30 lat. Ptasznika bardzo często błędnie nazywa się tarantulą. Ptaszniki wydzielają jad, który jest niebezpieczny nie tylko dla innych zwierząt, ale także dla ludzi. Ptaszniki są aktywne głównie nocą. Wśród ptaszników wyróżnia się pająki o bardzo różnej wielkości, najmniejsze z nich mają zaledwie 3 cm, ale są i takie o kilka razy od nich większe.

Puchacz

Puchacz to gatunek sowy. Jest to duży osiadły ptak należący do rodziny puszczykowatych. Puszczyki zamieszkują praktycznie całą Eurazję, oprócz północy Francji, wybrzeża Zatoki Bengalskiej , Wysp Brytyjskich i tundry. Puchacze należały do ptaków bardzo mocno tępionych, groziło mu wyginięcie. Został jednak objęty ochroną, jego populacja systematycznie więc się powiększa. Puchacz ma długość około 68 cm. Na głowie ma 2 pęczki piór, są to tak zwane uszy. Kuzynem puchacza zwyczajnego jest puchacz japoński.

Puma

Puma płowa jest jednym z przedstawicieli rodziny kotowatych. Ten drapieżny ssak zamieszkuje na terenie lasów i stepów obu Ameryk. Są rejony na tych kontynentach, na których pumy zostały wytępione. Pumy osiągają 1-2 m długości. Samice są mniejsze od samców. Polują nocą. Wyróżnionych zostało około 30 podgatunków tych kotów. Jest wśród nich między puma kostarykańska zamieszkująca w Ameryce Środkowej. Gatunkiem, który wyginął jest puma wschodnia. Puma często nazywana jest kuguarem. Może dożyć 12 lat.

Pustułka

Pustułka jest ptakiem należącym do rodziny sokołów. Ten drapieżny ptak gniazduje na terenie Europy, Azji i Afryki. Pustułka bardzo chętnie gnieździ się w starych gniazdach, które wcześniej należały do wron. Niektóre osobniki osiedlają się też na wieżach kościelnych. Lubi osiedlać się w dużych miastach. Ptak ten poluje przede wszystkim na zwierzęta prowadzące naziemny tryb życia. Jej pożywienie stanowią głównie gady, nornice i myszy. Nie gardzi też owadami i padliną. Pustułka to pospolity ptak drapieżny.

Puszczyk

Puszczyk zwyczajny to jeden z gatunku sów. Jest on przedstawicielem rodziny puszczykowatych. Już od najmłodszych lat ptaki te bardzo przywiązują się do wybranych wysokich drzew, mogą przesiadywać na nich po kilka godzin. Puszczyk zwyczajny jak wszystkie sowy prowadzi nocny tryb życia. Jego pokarmem są głównie myszy, krety, nornice i inne drobne ssaki. Jest sową najliczniej występującą na terenie Eurazji. Bardzo licznie występuje także w Polsce, w naszym kraju jest objęta ochroną. Jest najczęściej samotnikiem.

Pyton

Pytony to gady należące do podrzędu węży. Pyton to jeden z przedstawicieli rodziny dusicieli. Za największego spośród węży uważany jest pyton siatkowany. Ten gatunek pytonów zamieszkuje w Indonezji, w południowo-wschodniej Azji oraz na Filipinach. Pytony żyją głównie w gęstych i wilgotnych lasach. Wybierają miejsca, które położone są w pobliżu wody. Pytony duszą swoje ofiary. Owijają się kilka razy wokół niej. Chwytają ją pyskiem, który jest uzbrojony w liczne zęby. Pożywieniem pytonów są ssaki, ptaki, czasem polują też na zwierzęta domowe.