Zwierzęta na literę L

Lama, Lampart, Langusta, Legwan, Lelek, Leming, Lemur, Leniwiec, Leszcz, Lew, Lis, Lori

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę L - opisy

Lama

Lama to ssak parzystokopytny zaliczany do rodziny wielbłądowatych. Naturalnie spotykana wyłącznie w Ameryce Południowej. Występuje głównie w Boliwii, Peru, a także Argentynie. Przed laty miała znacznie szerszy zasięg występowania. Lamy tworzą grupy rodzinne, w których znajduje się dominujący samiec oraz kilka samic. Sposób porozumiewania się lam oparty jest na wydawanych przez nie dźwiękach. Rozmnażanie odbywa się przez cały rok. Ciekawostką jest to, że u lam nie występuje ruja. Zalicza się je do zwierząt, u których owulacja ma charakter indukowany.

Lampart/h3>

Lampart to ssak zaliczany do rodziny kotowatych. Pod względem wielkości jest to czwarty kot na świecie. Lampart występuje w Afryce oraz Azji. Zamieszkuje wilgotne lasy o zwartym pokroju. Spotykany jest również na suchej sawannie i terenach górzystych. Wskazać można wiele terenów, na których lampart został wytępiony. Lampart prowadzi samotniczy tryb życia. Pożywienie zdobywa nocą. Dzień spędza na odpoczynku, najczęściej drzemiąc na gałęziach drzew. Cechą charakterystyczną lampartów jest wyjątkowa zwinność.

Langusta/h3>

Langusta to skorupiak morski, który zalicza się do rodziny langustowatych. Langusty zalicza się do niezwykle popularnych owoców morza, które mają miłośników na całym świecie. Langusty występują w morzach zaliczanych do strefy gorącej oraz ciepłej. Charakteryzują się dość sporymi rozmiarami. Mogą ważyć nawet dziewięć kilogramów. Sezon zimowy langusty spędzają w głębszych miejscach. Obecnie znanych jest około stu dwudziestu gatunków langust, które zamieszkują wody tropikalne i subtropikalne. Występują wyłącznie w czystych wodach.

Legwan/h3>

Legwan to jaszczurka zaliczana do rzędu łuskonośnych. Obecnie znanych jest około trzydzieści pięć gatunków legwanów, z czego aż jedenaście zagrożonych jest wyginięciem. Legwany spotkać można w południowo – zachodnich rejonach Stanów Zjednoczonych. Występują również w Ameryce Południowej, na Fidżi, Antylach i Galapagos. Poszczególne gatunki różnią się wielkością, jaką mogą osiągnąć. Znane są legwany dorastające nawet do dwóch metrów. Niektóre z nich mają zdolność odrzucania ogona. Pokrój ciała u większości gatunków przywodzi na myśl jaszczurkę.

Lelek/h3>

Lelek to niewielkich rozmiarów ptak nocny zaliczany do rodziny lelkowatych. Najlepiej czuje się na terenach cieplejszych. Spotkać można go w Europie, Azji i Afryce. Nie występuje w północnych rejonach Półwyspu Skandynawskiego. Zimę spędza w Afryce Subsaharyjskiej. W Polsce występuje nielicznie, ale na terenie całego kraju. Spotkać można go także w niższych partiach gór. Zamieszkuje bory sosnowe znajdujące się nieopodal łąk, polan, pól. Wypatrzeć można go na wrzosowiskach. Żywi się ćmami, konikami polnymi, chrząszczami.

Leming/h3>

Leming to gryzoń zaliczany do podrodziny karczowników. Występuje w północnej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Jest gryzoniem niewielkich rozmiarów. Maksymalna długość ciała to około trzynastu centymetrów, zaś masa ciała nie przekracza stu dwunastu gramów. Cechą, która wyróżnia lemingi w świecie zwierząt jest okresowe pojawianie się większych pazurów u przednich łap. Pojawiają się one późną jesienią, co ma umożliwić zwierzętom kopanie w zamarzniętym podłożu. Lemingi aktywne są cały rok. Nie zapadają w zimowy sen.

Lemur/h3>

Lemur to ssak naczelny zaliczany do rodziny lemurowatych. Zamieszkuje Madagaskar oraz Komory. Jest to zwierzę niewielkich rozmiarów, którego cechą charakterystyczną jest naprawdę długi ogon i kończyny. Tym, co zwraca uwagę jest większa długość kończyn tylnych. Lemury zachwycają niezwykle puszystym i bardzo miękkim futrem, które u wielu gatunków jest ubarwione kontrastowo. Zarówno dłonie, jak i stopy są chwytne za sprawą przeciwstawnych palców. Lemury żywią się albo roślinnością, albo owadami. Rodzaj pokarmy uzależniony jest od gatunku.

Leniwiec/h3>

Leniwiec to ssak zaliczany do rodziny leniwcowatych. Zwraca uwagę walcowatym ciałem, a także grubymi, bardzo silnymi kończynami. Cechą charakterystyczną jest głowa bardzo małych rozmiarów. Jest zwierzęciem prowadzącym nadrzewny tryb życia. Jego aktywność przypada na porę nocną. Spotkać można go między innymi w lasach porastających tereny Ameryki Południowej. Prowadzi bardzo oszczędny tryb życia. Na ziemię schodzi wyłącznie w celu opróżnienia – robi to raz na kilka dni z uwagi na bardzo powolny przebieg procesów trawiennych.

Leszcz/h3>

Leszcz to słodkowodna ryba zaliczana do rodziny karpiowatych. Spotykana jest praktycznie w całej Europie. Nie zamieszkuje jedynie Półwyspu Apenińskiego, zachodnich rejonów Francji, północnej Szkocji, północnych terenów Skandynawii, a także południa Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce zasiedla wiele jezior i rzek nizinnych. Tworzy stada, które zasiedlają dolne partie rzek. Najlepiej czuje się w miejscach, w których roślinna jest naprawdę bogata. Jego pożywienie to zwierzęta znajdujące się w osadach dennych.

Lew/h3>

Lew to duży mięsożerny ssak zaliczany do rodziny kotowatych. Jednym spośród wszystkich kotów, który żyje w grupach socjalnych o zorganizowanym charakterze. Uważany za jedno z najbardziej niebezpiecznych zwierząt, jakie spotykane są w Afryce. Samce są niezwykle łatwo rozpoznawalne. Ich cechą charakterystyczną jest grzywa. Dorosły samiec może ważyć nawet dwieście kilogramów. Samice są zdecydowanie mniejsze i pozbawione grzywy. Zamieszkuje otwarte równiny. Preferuje sawanny, na których ma dostęp do ssaków kopytnych, którymi się żywi.

Lis/h3>

Lis to drapieżny ssak zaliczany do rodziny psowatych. Występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Afryce. Sztucznie wprowadzony do Australii, gdzie dzisiaj uważany jest za jednego z największych szkodników. Żywi się głównie niewielkimi gryzoniami. Sięga również po zające. W pobliżu siedlisk ludzkich poluje na kury, kaczki, króliki. Z tego powodu przez człowieka postrzegany jest jako niebezpieczny szkodnik stanowiący duże zagrożenie dla hodowli. Lis ma wydłużone ciało, a jego nogi są dość krótkie.

Lori/h3>

Lori to niewielkich rozmiarów ssak naczelny, który zaliczany jest do rodziny lorisowatych. Spotkać można go w Indiach oraz na Sri Lance. Długość ciała zwierzęcia nie przekracza dwudziestu sześciu centymetrów, waga zaś nie jest większa niż niecałe trzysta gramów. Lori ma szczotkowy ogon. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wolne ruchy. Najlepiej czuje się w wilgotnych lasach deszczowych. Spotkać można go także w lasach górskich. Żywi się owocami, jajami ptaków, owadami, jaszczurkami, a także żabami.