Zwierzęta na literę S
Salamandra, Salpa, Sandacz, Sardynka, Sarna, Sęp, Sikora, Skorpion, Skowronek, Skunks, Słoń, Słowik, Sokół, Sola, Sowa, Sójka, Sroka, Stonka, Struś, Strzyżyk, Sum, Suseł, Szakal, Szczupak, Szczur, Szerszeń, Szop, Szpak, Szprot, Szympant, Szynszyla
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Zwierzęta na literę S - opisy
Salamandra
Salamandry należą do rodziny płazów ogoniastych. Zbadanych zostało dotychczas 39 gatunków tych płazów. Salamandry występują w północnej i środkowej Europie, zachodniej Azji oraz w północno-zachodniej Afryce. W Polsce występuje salamandra plamista. Żyje ona głównie w Sudetach i Karpatach. Jest objęta ochroną częściową. Salamandra plamista prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywna głównie nocą. Jest bardzo słabym pływakiem. Na przełomie października i listopada zapada w sen zimowy. Na wolności może dożyć 10 lat.
Salpa
Jednym przedstawicielem rodzaju Salpa Bonaparte jest salpa. To ryba z rodziny prażmowatych. Salpa żyje w wodach Morza Śródziemnego, w wodach pasa przybrzeżnego wzdłuż zachodniego brzegu Afryki, w Zatoce Biskajskiej oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Ma ciało w kolorze srebrzystym podzielone 10 lub 11 pasami w żółtym kolorze. Dorasta do 50 cm. Osobniki dorosłe są roślinożerne, młode żywią się bezkręgowcami. Jest poławiana, gości w menu wielu europejskich restauracji. Zjedzenie głowy może wywołać halucynacje.
Sandacz
Sandacz to ryba, która jest hodowana dla bardzo smacznego mięsa. Oczywiście jest rybą występującą także w naturze. Żyje w słodkich i słonawych wodach całej Europy (poza Skandynawią, północną Rosją, Półwyspem Bałkańskim i Apenińskim) oraz w środkowej Azji. Należy do rodziny okoniowatych. Występuje głównie w głębokich i mętnych zbiornikach. Jest rybą aktywną głównie po zmroku, nocą oraz nad ranem. Jest drapieżnikiem, a więc jego pokarm stanowią małe rybki, np. kiełbie. Sandacz może dorosnąć do długości 1,3 m.
Sardynka
Sardynka występuje także pod nazwą sardyna lub pilchard. Jest rybą należącą do rodziny śledziowatych. Do rodziny tej należy między innymi sardynka europejska. Żyje ona w wodach Morza Śródziemne. Występuje także przy atlantyckim wybrzeżu Francji, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Sardynki to małe rybki, o maksymalnej długości ciała 30 cm. Tworzą one bardzo liczne ławice. Żywią się planktonem. Sardynki to ryby o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, są poławiane w bardzo dużych ilościach.
Sarna
Sarny to jeden z licznych gatunków jeleniowatych. Sarna to przedstawiciel jeleni rzekomych. Występuje na zalesionych terenach równinnych i górzystych całej Eurazji, oprócz Irlandii. W Europie Środkowej jest najmniejszym, a jednocześnie najbardziej licznym dziko żyjącym gatunkiem zwierząt parzystokopytnych. Sarny są stosunkowo niewielkimi zwierzętami, w kłębie osiągają maksymalnie 92 cm. W okresie lata ich sierść jest na grzbiecie czerwonobrązowa lub żółtoczerwona, zaś na spodzie ciała ochrowożółta. Zimą ubarwienie zmienia się.
Sęp
Sępy to drapieżniki z rodziny jastrzębiowatych. Są grupą dość liczną. Ptaki te żywią się padliną. Największym przedstawicielem gatunku jest sęp kasztanowaty, które zamieszkuje w niektórych rejonach Europy (obecnie tylko w górach położonych w środkowej części Hiszpanii) i Azji. Inną odmianą jest sep płowy. To gatunek, którego pojedyncze osobniki były obserwowane w Polsce podczas przelotów. Wszystkie gatunki sępów żyją w zdecydowanie cieplejszym klimacie. Sępy zakładają gniazda na trudno dostępnych skałach i drzewach.
Sikora
Sikory są rodziną ptaków należącą do rzędu wróblowatych. Do sikor należy około 65 gatunków. Te drobne ptaki żyją przede wszystkim w lasach i na zadrzewionych terenach całego świata. Występują również w Polsce. Najczęściej spotykaną odmianą sikor w naszym kraju jest bogatka. Bogatka spędza zimę w Polsce, jest ptakiem bardzo często zalatującym do karmników. W Polsce występuje również sikora modra, sikora czubatka, remiz, raniuszek. Wszystkie gatunki sikor żyjące w naszym kraju objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
Skorpion
Skorpion należy do gromady pajęczaków. Jest blisko spokrewniony z pająkami, roztoczami i kleszczami. Opisanych zostało około 1200 gatunków tych zwierząt. Większość z nich żyje w ciepłych rejonach świata. Wszystkie skorpiony mają 4 pary odnóży kroczących oraz parę nogogłaszczków z zakończeniem w szpic. Skorpiony to pajęczaki o bardzo różnorodnym ubarwieniu. Wbrew obiegowym opiniom nie są niebezpieczne ukłucia wszystkich skorpionów. Nie groźne jest ukłucie na przykład skorpiona pustynnego. Skorpiony są aktywne głównie nocą.
Skowronek
Skowronek polny należy do ptaków śpiewających. Jego śpiew jest bardzo dźwięczny i wesoły. Śpiewu skowronka możemy słuchać od marca do sierpnia o każdej porze dnia. Skowronki śpiewają czasem w czasie zagrożenia. Śpiew wykorzystują także do porozumiewania się w czasie wędrówki. W Polsce skowronek jest licznym ptakiem lęgowym. Poza Polską występuje na terenie Eurazji aż do wschodniej Syberii i Japonii. Skowronki polne występują także w Afryce Północnej. Pożywieniem skowronków są przede wszystkim owady.
Skunks
Skunks jest zwierzęciem, który słynie przede wszystkim z tego, że napastników odstrasza spryskując ich cuchnącą wydzieliną. Zwierzę to zamieszkuje Wielkie Równiny w Ameryce Północnej. Jego siedliskiem są zarówno tereny otwarte, jak i lasy. Ma gęste, puszyste czarne futro w białe pasy. Skunks jest zwierzęciem bardzo spokojnym, raczej nie atakuje on innych zwierząt. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Dnie spędzają w wykopanych w ziemi norach. Większość osobników jest samotnikami. Żywią się praktycznie każdym rodzaje pożywienia.
Słoń
Słoń należy do trąbowców. Spośród zidentyfikowanych 352 gatunków do czasów nam współczesnych dożyły tylko dwa: słoń afrykański i słoń indyjski. Nazwę temu rzędowi ssaków nadano od trąby, która powstała jako przedłużenie nosa i górnej wargi. Słonie to największe obecnie żyjące ssaki lądowe. Słonie mają słaby wzrok, ale doskonały węch, słuch i pamięć. Trąba służy im zarówno jako nos, jak i ręce. Oddychają nią, wąchają, chwytają pożywienie i wstrzykują sobie wodę zaczerpniętą z rzeki czy jeziora. Jednym wrogiem dorosłego słonia jest człowiek.
Słowik
Słowik należy do podrzędu ptaków śpiewających. Na terytorium naszego kraju żyje słowik szary i słowik rdzawy. Ptaki te zamieszkują parki, lasy liściaste, krzewy. Można je spotkać także w sąsiedztwie rzek, jezior, strumyków i stawów. Ich pokarm stanowią owady i ich larwy, małe ślimaki i pająki. Nie gardzą także owocami czarnego bzu czy porzeczki. Zimę słowiki spędzają w środkowej Afryce. W wędrówkę wyruszają całymi rodzinami na jesieni. Wracają na wiosnę, ale już pojedynczo. Gnieżdżą się przy ziemi.
Sokół
Sokół wędrowny to najbardziej charakterystyczny reprezentant rodziny sokołowatych. Ten drapieżny ptak żywi się przede wszystkim ptakami średniej wielkości. Jest bardzo sprawnym łowcą, swoje ofiary chwyta w locie. Od wieku sokoły były przez człowieka szkolone do polowań. Para sokołów poluje w obszarze, którym może obejmować nawet kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Sokoły nigdy nie polują w pobliżu własnego gniazda. Niegdyś był ptakiem bardzo licznym w Polsce, obecnie jego populacja jest niewielka.
Sola
Sola zwyczajna to ryba, która znana jest także jako podeszwica. Należy do rodziny solowatych i rzędu flądrowatych. Występuje w wodach przybrzeżnych Morza Czarnego, Śródziemnego i Morza Północnego. Czasami pojawia się też w wodach zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jest samotnikiem. Preferuje przebywanie w mulistym lub piaszczystym dnie. Żeruje głównie nocą. Poluje na bezkręgowce, jej łupem czasem padają też mniejsze ryby. Barwa grzbietu soli uzależniona jest od koloru dna, w którym przebywa. Może więc być czerwonobrązowa lub szarobrązowa.
Sowa
Sowy są nocnymi ptakami drapieżnymi. Mają bardzo dobrze rozwinięty wzrok i słuch. Ich oczy są ogromne, wypełniają całą przestrzeń w oczodołach. Oczy sów są nieruchome. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest szlara. Jest ona utworzona z mniejszych i sztywniejszych piór w twarzowej części głowy. U niektórych gatunków na głowie występują niby-uszy. Są to kępki piór. Sowy można spotkać praktycznie na całej kuli ziemskiej. W Polsce występuje 9 gatunków tych ptaków. Sowy, które żyją na wolności nigdy nie żywią się padliną, jedzą tylko upolowaną przez siebie zdobycz.
Sójka
Sójka zwyczajna należy do rodziny krukowatych. Jest ptakiem o brązowobeżowym ubarwieniu. Sójka ma czarne skrzydła, które zdobią prążkowane pióra w błękitnym kolorze. Jest strażnikiem lasu, w razie niebezpieczeństwa podnosi alarm przeraźliwie skrzecząc. Co ciekawe, sójka potrafi naśladować głosy innych zwierząt, na przykład miauczenie kota. Sójki można spotkać na nizinnych terenach naszego kraju. Jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Jest objęta ochroną. Żywi się drobnymi kręgowcami i jajami innych ptaków.
Sroka
Sroka zwyczajna to ptak, który zamieszkuje całą Europę. Sroki żyją także na części terytorium Azji oraz w północno-zachodnich rejonach Afryki. Należy do ptaków z rodziny krukowatych. Ma smukłą sylwetkę, łatwo ją poznać po upierzeniu w kolorze biało-czarnym i długim ogonie. W Polsce jest średnio licznym ptakiem lęgowym. Coraz częściej można spotkać ją w miastach. Sroki żywią się ptasimi jajami, owadami, nasiona, małymi ssakami, nie gardzą też wyrzucanymi przez ludzi odpadkami. Sroki są bardzo towarzyskie.
Stonka
Stonka ziemniaczana jest chrząszczem należącym do rodziny stonkowatych. Jest to powszechnie znany szkodnik ziemniaka. Gatunek te został przywleczony do Europy na przełomie XIX i XX wieku prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych. Ojczyzną stonki jest amerykański stan Kolorado. Obecnie występuje ona nie tylko w Ameryce i Europie, ale także w Azji. Stonki żywią się liśćmi, łodygami i kwiatami ziemniaków. Coraz częściej spotkać ją można także na innych roślinach, na przykład na pomidorach. Stonka zimuje w gruncie.
Struś
Strusie zaliczane są do bezgrzebieniowców. Są to duże i niezgrabne ptaki, które mimo to potrafią jednak świetnie biegać. Strusie pogrupowane zostały w trzy rzędy. Możemy więc mówić o strusiach afrykańskich, amerykańskich i australijskich. Wszystkie należą do największych i najcięższych ptaków, które żyją współcześnie. Spośród wszystkich strusi największy jest afrykański. Struś afrykański ma wysokość ponad 2 m. Masa tych ptaków może wynosić nawet 150 kg. Strusie afrykańskie występują w kilku odmianach.
Strzyżyk
Strzyżyk należy do rodziny bekasowatych. Jest to jeden z najmniejszych ptaków, które żyją w naszym kraju. Ten niewielki ptaszek (długość jego ciała to tylko 10 cm) jest bardzo ruchliwy, ciężko jest go więc zaobserwować. Ma brązowe prążkowane ubarwienie. Jest ptakiem, który bardzo ładnie i melodyjnie śpiewa. Zamieszkuje na obszarach nizinnych. Jest średni licznym ptakiem lęgowym. Żywi się owadami i drobnymi kręgowcami. Jest ptakiem wędrownym, odlatuje na przełomie września i października. Strzyżyki wracają do Polski wiosną.
Sum
Sum to ryba z rodziny sumowatych. Żyje w wodach należących do zlewisk Morza Bałtyckiego, Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego. Jest największą europejską rybą słodkowodną. Jest rybą prowadzącą samotniczy i osiadły tryb życia. Najbardziej aktywny jest po zachodzie słońca. Żeruje tylko przez 10 miesięcy w roku, przestaje żerować w grudniu. Ponownie zaczyna żerować w marcu. Sum ma długie, nie pokryte łuskami ciało. Najbardziej charakterystyczną cechą jego wyglądu są wąsy. Sumy są drapieżnikami. Żywią się głównie małymi rybami.
Suseł
Suseł to ssak należący do podrodziny afrowiewiórek. W Polsce jeszcze 30 la temu żyły dwa gatunki tych ssaków. Jeden z nich wyginął zupełnie, populacja drugiego drastycznie zmalała. Jest jednak szansa na to, że susły moręgowane znów będą żyć na naszych łąkach. Przez całe lato susły spędzają mnóstwo czasu na jedzeniu, przed nadejściem zimy muszą zgromadzić sporą warstwę tłuszczu. Zaczynają być aktywne mniej więcej po 3 godzinach od wschodu słońca. Przestają być aktywne mniej więcej 2 godziny przed zachodem słońca. Niewielka populacja susów perełkowanych żyje w Polsce południowo-wschodniej.
Szakal
Nazwą szakal objętych zostało kilku różnych gatunków zwierząt należących do rodzaju wilków. Wszystkie szakale mają kilka cech wspólnych. Mają wysmukłe pyski i krótkie kończyny. Od wilków różnią się także tym, że są od nich mniejsze. Pokarmem szakali są drobne zwierzęta i rośliny, nie gardzą także padliną. Najbardziej pospolitym gatunkiem jest szakal złocisty. Zwierzę to żyje w Azji, północnej Afryce i w południowo-wschodniej Europie. Szakal złocisty pojawił się podobno także w Polsce. W Afryce żyje szakal pręgowany.
Szczupak
Szczupak jest jedną z ryb drapieżnych, należy do rodziny szczupakowatych. Ryba ta żyje w słodkich i słonawych wodach na terenie Europy, Syberii oraz Ameryki Północnej. Szczupaki mogą dorastać do 180 cm długości i osiągać wagę nawet 65 kg. Jest uważany za najbardziej drapieżną spośród ryb, jednak jako myśliwy szczupak jest wyjątkowo mało aktywny. Czyha na przepływającą zdobycz ukryty w zaroślach. U większych osobników zdarza się kanibalizm. Szczupak jest rybą bardzo cenioną ze względu na wyjątkowo smaczne mięso.
Szczur
Szczury są gryzoniami należącymi do rodziny myszowatych. Znanych jest około 100 gatunków szczurów. Są to zwierzęta, które żyją na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Szczury są zwierzętami wszystkożernymi. Są szkodnikami, przenoszą też wiele chorób. W przeszłości przenosiły między innymi dżumę. W Polsce żyją dwa gatunki szczurów: szczur śniady i szczur wędrowny. Szczur śniady pochodzi z południowo-wschodniej Azji, szczur wędrowny z północno-wschodniej Azji. Na wyspach Oceanu Spokojnego występuje szczur polinezyjski.
Szerszeń
Szerszeń należy do rodziny os. Jest największym w Polsce przedstawicielem tej rodziny, długość ciała tego owada może wynosić 3,5 cm. Szerszenie to owady żyjące społecznie. Zakładają bardzo duże gniazda najczęściej w dziuplach lub pod dachami. Ich użądlenia mogą być niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie groźne są dla osób, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Szerszeń europejski to gatunek palearktyczny. Introdukowany do Ameryki Północnej licznie występuje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Szop
Szopy pojawiły się na Ziemi ponad 20 milionów lat temu. Występują obecnie tylko w Ameryce Północnej i Południowej. Rodzina szopowatych obejmuje kilka gatunków. Zwierzęta, które należą do tej rodziny są małymi lub średniej wielkości ssakami. Praktycznie wszystkie mają długie ogony z ciemnymi pręgami. Szopy doskonale wspinają się po drzewach. Prowadzą w większości nocny tryb życia. Do rodziny szopowatych zaliczonych zostało 6 gatunków. Najbardziej rozpoznawalny jest szop pracz, który żyje na obszarach od południowej Kanady aż do Ameryki Środkowej.
Szpak
Szpaki należą do rzędu wróblowatych. Rodzina tych ptaków obejmuje około 105 gatunków. Szpaki są ptakami, które możemy spotkać w Polsce bardzo często. Szpaki nie są dużymi ptakami, długość ich ciała to 22 cm. Szpaki mają czarne upierzenie, ale końcówki ich piór pokryte są białymi perełkami. W okresie godowym dziób szpaka przyjmuje piękny pomarańczowy kolor. Szpak to ptak wędrowny, zimę spędza w ciepłej Hiszpanii lub Portugalii. Młode szpaki lubią żywić się owocami, szczególnie polubiły wiśnie i czereśnie.
Szprot
Szprot to inna nazwa sardynki norweskiej. Jest to gatunek małej ryby morskiej należący do rodziny śledziowatych. Szprot żyje w Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i we wschodniej części Atlantyku. Występuje także w północnych częściach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Z wyglądu jest bardzo podobny do młodego śledzia. Wiosną i na początku lata szproty odbywają tarło. Samica może złożyć nawet 40 tysięcy ziaren ikry. Jest rybą bardzo cenną gospodarczo. Szczególnie dużo poławia się go w Morzu Bałtyckim.
Szympans
Szympansy należą do małp człekokształtnych. Mają czarną lub ciemnobrunatną sierść i nieowłosioną twarz. Żywią się bardzo różnym pokarmem. W ich menu są zarówno termity, jaki pisklęta, miód, jaja ptaków czy małe ssaki. Żyją w licznych grupach rodzinnych. Śpią na drzewach, na drzewach też się odżywiają. Uważane są za najbardziej inteligentne wśród wszystkich zwierząt. Około 12 roku życia szympansy osiągają dojrzałość płciową. Ciąża trwa 7,5 miesiąca. Samica rodzi najczęściej tylko jedno młode. Szympansy mogą dożyć 50 lat.
Szynszyla
Szynszyla mała jest gatunkiem należącym do rzędu gryzoni. Zwierzę to osiąga maksymalnie 40 cm długości. Jej kuzynem jest szynszyla krótkoogonowa. Oba gatunki zaliczone zostały przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody do gatunków, które są krytycznie zagrożone wyginięciem. Szynszyla mała ma wyjątkowo piękne i miękkie futro. Na zwierzęta urządzano więc masowe polowania. Obecnie więc szynszyla mała żyje tylko na terenie Rezerwatu Narodowego Las Chinchillas w Chile. Nie ma pewności czy szynszyla krótkoogonowa jeszcze występuje na wolności.