Zwierzęta na literę K

Kaczka, Kajman, Kakadu, Kalmar, Kałamarnica, Kameleon, Kanarek, Kangur, Kapucynka, Karlik, Karp, Kaszalot, Kawka, Kleszcz, Koala, Kobra, Koczkodan, Kojot, Koliber, Komar, Kondor, Koń, Kormoran, Kos, Kot, Kotlik, Kowalik, Koza, Koziorożec, Krab, Kret, Krogulec, Krokodyl, Królik, Kruk, Kukułka, Kuna, Kura, Kuropatwa

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Zwierzęta na literę K - opisy

Kaczka

Kaczki należą do rzędu ptaków blaszkodziobych, do rodziny kaczkowatych i podrodziny kaczek. W Polce niektóre kaczki gnieżdżą się, inne bywają na naszym terytorium tylko w czasie przelotów. Najpospolitszą kaczką w Polsce jest krzyżówka. Ta dziko występująca kaczka nurkuje tylko wyjątkowo, podobnie zresztą jak jej kuzyni cyranka czy cyraneczka. Krzyżówka jest kaczką, którą możemy spotkać w całej Polsce. Większość naszych kaczek na zimę odlatuje do krajów, w których jest cieplej. Mandarynka to kaczka, która wyróżnia się wyjątkowo pięknym upierzeniem.

Kajman

Kajmany to gady należące do rodziny aligatorów i obejmujące 5 gatunków. Kajmany żyją w bagnach i rzekach Ameryki Południowej i Środkowej. Chętnie wybierają stojące wody o mulistym dnie, lubią także rozlewiska wodne. Do kajmanów, które udało się nam w miarę dobrze poznać należą kajmany okularowe. Występują one w największych rzekach Ameryki Południowej, w tym także w dorzeczu Amazonki. W niektórych miejscach ich populacja jest stosunkowo duża. Żywią się rybaki, ptactwem wodnym, żabami. Kajman okularowy może osiągnąć ponad 2,5 m długości.

Kakadu

Papugi to cieszące się dużą popularnością ptaki ozdobne. W rzędzie papug występuje między innymi podrodzina kakadu. Do podrodziny tej należą papugi, które żyją w Australii, Nowej Gwinei i na sąsiadujących z nimi wyspach. Charakterystyczną cechą kakadu jest ozdobny czub na głowie. Gdy ptak czuje się zagrożony, ale także w czasie zalotów, stroszy go. Bardzo piękną mieszkanką Australii jest kakadu inka. Ptak ten ma różowe upierzenie na brzuchu i piersiach. Wierzch ciała ma śnieżnobiały. Majestatycznego wyglądu nadaje mu przepiękny kolorowy czub.

Kalmar

Kalmar jest głowonogiem należącym do rzędu dziesięciornic. Grupa tych głowonogów obejmuje około 300 gatunków. Wszystkie zaliczone zostały do owoców morza, mają bardzo smaczne mięso. Kalmary żyją w ocenach. Niektóre gatunki żyją w szelfach, inne są gatunkami głębinowymi. Te, które żyją w oceanicznych głębinach osiągają często 17 m długości. Jeśli do tego doliczymy ramiona, to okaże się, że mierzą one nawet 30 m. Są więc największymi bezkręgowcami żyjącymi obecnie na świecie. Jednym z gatunków jest kalmar olbrzymi.

Kałamarnica

W odróżnieniu od kalmarów kałamarnice nie są głowonogami. Ale podobnie jak one zostały zaliczone do owoców morza. Łacińska nazwa kałamarnic to Teuthida. Po raz pierwszy kałamarnice zostały opisane przez szwajcarskiego zoologa i paleontologa Adolfa Naef. Miało to miejsce w roku 1916. Dla kałamarnic charakterystyczne jest występowanie 8 ramion. Zwierzęta te mają jeszcze dodatkowo 2 macki. Kałamarnice żyją w morzach i oceanach na obu półkulach. Lollingucula brvis jest jedynym gatunkiem kałamarnic żyjących w wodach słodkich.

Kameleon

Kameleon to zwierzę zaliczane do rzędu łuskonośnych. Tym, z czego jest doskonale znane jest umiejętność zmiany ubarwienia. Cechą charakterystyczną kameleona jest również długi język, a także oryginalny kształt ciała. Wyróżnia go także chwytny ogon. Tym, co zwraca uwagę są zrośnięte palce, które pełnią rolę szczypiec. Dzięki nim kameleon bez trudu utrzymuje się na gałęzi. Kameleona spotkać można w Afryce, a także na Madagaskarze. Występuje w tropikalnych lasach wilgotnych, czasami również na terenach pustynnych.

Kanarek

Kanarek to charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami ptak zaliczany do rodziny łuszczakowatych. Po raz pierwszy został opisany w roku 1758 przez Karola Linneusza, który zaobserwował go na Wyspach Kanaryjskich. Kanarek zwraca uwagę swoim ubarwieniem, które jest zielonożółte. Samice są bardzo podobne do samców. Tym, co je odróżnia jest bardziej matowy kolor upierzenia. Kanarki powszechnie występują na Wyspach Kanaryjskich. Spotkać można je również na Maderze i Azorach. Najlepiej czują się na terenach nizinnych i podgórskich.

Kangur

Kangur to zwierzę zaliczane do torbaczy. Jest ssakiem roślinożernym o naprawdę sporych rozmiarach. Występuje praktycznie na terenie całej Australii. Wyjątkiem są jedynie te rejony, które porastają lasy równikowe. Jego sierść na grzbiecie ma kolor brązowo – rudy. Na brzuchu i kończynach jest bardziej płowa. Uwagę zwracają długie uszy. Samice osiągają znacznie mniejsze rozmiary niż samce. Kangur żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym. Może dożyć nawet dwudziestu lat, choć średnia długość życia wynosi około siedmiu.

Kapucynka

Kapucynka to ssak naczelny zaliczany do rodziny płaksowatych. Spotkać można ją w Ameryce Południowej. Występuje między innymi w Kolumbii, Wenezueli, Paragwaju, a także w północnych rejonach Argentyny. Najlepiej czuje się w lasach tropikalnych, ale można spotkać ją również w innych typach. Jest małpą stosunkowo niewielką. Samiec waży maksymalnie niespełna pięć kilogramów, samica zaś niecałe pięć i pół kilograma. Kapucynka jest zwierzęciem stadnym. Żyje w stadach, które może tworzyć nawet trzydzieści osobników. Na czele stada stoi zawsze dorosły samiec.

Karlik

Karlik to niewielkich rozmiarów nietoperz, który zaliczany jest do rodziny mroczkowatych. Osiąga naprawdę niewielkie wymiary. Maksymalna masa jego ciała to około sześć i pół kilograma, a rozpiętość skrzydeł zaledwie dwadzieścia centymetrów. Chętnie osiedla się w pobliżu siedzib ludzkich. Preferuje rozmaite szczeliny. Można spotkać go w szczelinach murów, pod okapami, również pod korą w pustych drzewach. Największe skupisko tego niewielkiego nietoperza występuje w znajdującej się na Słowacji jaskini Erna. Co roku zimę spędza tu blisko czterdzieści tysięcy karlików.

Karp

Karp to słodkowodna ryba zaliczana do rodziny karpiowatych. Cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników ryb, co sprawia, że jest jedną z bardziej popularnych ryb konsumpcyjnych. W stanie naturalnym występuje między innymi w zlewiskach Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Morza Aralskiego. Żyje zarówno w głębokich rzekach, jak i starorzeczach. Spotkać można go również w rozlewiskach. W Polsce ryba ta pojawiła się na przełomie XII i XIII wieku. Została sprowadzona, a źródłem jej pochodzenia były prowadzone przez cystersów hodowle.

Kaszalot

Ssak zaliczany do rodziny kaszalowatych. Obecnie jest to jeden gatunek, który spotkać można we wszystkich oceanach na świecie. Kaszalot zwraca uwagę ogromnymi rozmiarami. Cechą charakterystyczną jest duża głowa o prostokątnym kształcie. Płetwy piersiowe są bardzo małe. Płetwa grzbietowa w ogóle nie występuje. Płetwa ogonowa jest ogromna, a jej rozpiętość dochodzi do około sześciu metrów. Kaszalot jest rybą w kolorze szarym bądź ciemnoszarym. Uwagę zwraca jaśniejszy odcień brzucha. U starszych osobników na ciele dostrzec można szereg blizn.

Kawka

Kawka to ptak zaliczany do rodziny krukowatych. Jego bliską krewną jest kawka srokata. Kawkę powszechnie spotkać można w Europie, Azji, a także północnej Afryce. Po raz pierwszy została opisana w roku 1758. Obecnie wyróżnia się cztery podgatunki kawki. Zarówno samce, jak i samice są ubarwione tak samo. Kawki chętnie zasiedlają dziuple drzew i szczeliny skalne. Jest powszechnie spotykana w siedzibach miejskich. Jest to ptak towarzyski, który żyje w niewielkich stadach. Zimą stada są większe. Więź partnerska przez kawki utrzymywana jest przez cały rok.

Kleszcz

Kleszcz to pajęczak zaliczany do podgromady roztoczy. Jest to pasożyt zewnętrzny, który żeruje na kręgowcach. Cechą charakterystyczną kleszczy jest cyk rozwojowy obejmujący następujące fazy: jajo, larwa, stadia nimfalne oraz osobnik dorosły. Wiele kleszczy przenosi zarówno dla ludzi, jak i zwierząt choroby. Przykładem jest borelioza. Kleszczy mają okrągłe bądź owalne ciało o długości dochodzącej maksymalnie do trzydziestu milimetrów. Nienajedzone kleszcze są płaskie. Wraz z ilością spożywanego pokarmu stają się coraz bardziej wypukłe.

Koala

Koala to zwierzę nadrzewne zaliczane do torbaczy. Spotykany jest wyłącznie we wschodniej Australii. Żyje na drzewach, które opuszcza tylko po to, aby przemieścić się na kolejne drzewo. Najczęściej prowadzi samotniczy tryb życia. Zdarza się, że żyje w grupach, które są jednak bardzo niewielkie. Odżywia się wyłącznie liśćmi niektórych gatunków drzew. Najchętniej sięga po eukaliptusa. Dorosły koala musi w ciągu dnia zjeść nawet kilogram liści. Po wodę sięga niezwykle rzadko – w stanach długotrwałej suszy, która przekłada się na mniejszą soczystość liści.

Kobra

Kobra to jadowity wąż zaliczany do rodziny zdradnicowatych. W naturalnym środowisku kobry występują w Azji i Afryce. Najlepiej czują się na terenach pustynnych oraz tropikalnych. Cechą charakterystyczną kobry jest sporych rozmiarów kołnierz znajdujący się wokół głowy, który zwierzę może w dowolnym momencie rozłożyć. Kobra ma bardzo dobry wzrok. W czasie polowania na ofiarę bazuje jednak głównie na węchu. Wąż ten zdolny jest do połknięcia ofiary w całości, co możliwe jest dzięki bardzo elastycznym połączeniom znajdującym się między dwiema częściami żuchwy.

Koczkodan

Koczkodan to ssak naczelny zaliczany do wyższych naczelnych. Powszechnie występuje w Afryce, Azji, a także na Gibraltarze. Głównie żyje na drzewach, ale prowadzi również naziemny tryb życia. Po ziemi porusza się, wykorzystując wszystkie cztery kończyny. Koczkodan jest małpą o średniej wielkością. Spotykane są jednak osobniki, które mogą osiągać masę ciała wynoszącą nawet pięćdziesiąt kilogramów. Mały te mają przeciwstawne kciuki i paluchy u stóp. Na pośladkach widoczne są nagnioty pośladkowe. Małpy te mają ogon.

Kojot

Wilk preriowy z Ameryki Północnej to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Stanowi poniekąd formę przejściową pomiędzy wilkiem i szakalem. Jest mniejszy od wilków, ale dużo bardziej krępy od szakali. Zamieszkuje przede wszystkim obszary stepowe Ameryki Północnej. Znany jest ze swoich stadnych zachowań i charakterystycznego poszczekiwania. Samice są tylko nieznacznie lżejsze od samic. Wszystkie kojoty są rozmiarów średniej wielkości psa i mają podobną masę ciała. Ich futro jest stosunkowo długie i grube, co jest dostosowaniem do klimatu ich biomu.

Koliber

Jeden z najmniejszych ptaków świata, którego długość może wynosić zaledwie 6 centymetrów, a masa 2 gramy. Znany jest ze swojego charakterystycznego lotu, w którym utrzymuje się nieruchomo w powietrzu dzięki bardzo szybkiemu ruchowi swoich skrzydeł. Kolibry żywią się nektarem kwiatów zbieranym przez ich długi języki. Ogromny wydatek energetyczny związany z lotem zmusza je do niemal nieustannego odżywiania się i nawet niewielkie przerwy są dla niego. Najczęściej występuje w strefie podzwrotnikowej na kontynencie amerykańskim.

Komar

Występujące na całym świecie owady z rzędu muchówek. Wyróżnia się blisko 4000 gatunków, z czego część może być niebezpieczna dla człowieka ze względu na choroby, jakie roznoszą. Zdecydowana większość komarów żywi się krwią zwierząt, chociaż trzeba zauważyć, że za nieprzyjemne ukąszenia odpowiedzialne są przede wszystkim samice. Samce zazwyczaj nie potrzebują krwi. Krew, jako substancja bardzo bogata w składniki odżywcze, niezbędna jest do złożenia i odżywienia jaj. Fazę larwalną komary przebywają w zbiornikach wodnych, zwykle stojących.

Kondor

Duże ptaki padlinożerne zamieszkujące praktycznie cały obszar Ameryki Południowej oraz południowe części ameryki Północnej. Początkowo charakterystyczne przede wszystkim dla obszarów górzystych i stepów, dzisiaj można spotkać nawet na obrzeżach miast. Rozpiętość ich skrzydeł przekracza nawet 3 metry, chociaż ich ciała z są zazwyczaj jedynie trochę dłuższe niż 100 centymetrów. Typowym rodzajem lotu dla nich jest szybowanie. Można je łatwo rozpoznać po charakterystycznej nagiej głowie pokrytej różnorodnymi wytworami skórnymi.

Koń

Duży ssak nieparzystokopytny, którego udomowienie nastąpiło w Azji Centralnej prawdopodobnie około 5000 lat temu. Co ciekawe, praktycznie wszystkie z żyjących dzisiaj koni pochodzą albo z rasy turkmeńskiej, albo arabskiej. Współcześnie konie mają zastosowanie przede wszystkim w jeździectwie. Dawniej były ważnymi zwierzętami hodowlanymi, istotnymi szczególnie ze względu na możliwość ich ujeżdżania, a także na ciągnięcie przez nich wozów. Typowy koń ma około 1,5 metra wysokości w kłębie, ale różne rasy istotnie różnią się gabarytami.

Kormoran

Ptak wodny z rzędu głupkowatych, zamieszkujący brzegi wszelkich akwenów wodnych na wszystkich kontynentach. W zależności od gatunku może mieć od pół metra do metra długości ciała. Jego rozpiętość skrzydeł sięga od około metra do półtorej metra, a masa ciała może być bardzo zróżnicowana: od 1 do 5 kilogramów. Jak w przypadku większości ptaków wodnych jedzących głównie ryby, kormorany posiadają sługą i giętką szyję oraz haczykowaty dziób. Większość z nich ma bardzo ciemne upierzenie. Świetnie pływają i nurkują, ale ich pióra nie są wodoodporne.

Kos

Ptak średniej wielkości z rodziny drozdowatych. Długość ciała kosów wynosi około 25 centymetrów. Pomimo wyraźnego spadku populacji kosów, jest to ptak cały czas bardzo popularny. Rozpoznać go można po czarnym upierzeniu i wąskim, żółtym dziobie z pomarańczowym zabarwieniem. Najwięcej kosów można spotkać w Europie Środkowej, ale ptak ten występuje również w Afryce Północnej i w Azji. Wraz człowiekiem przeniósł się praktycznie do wszystkich zakątków świata. Nie boi się człowieka i często zakłada swoje gniazda w miastach.

Kot

Kot domowy to przedstawiciel kotowatych, jednego z najbardziej skutecznych rodzajów drapieżników wśród ssaków. Zwierzę to w linii prostej pochodzi od kotów nubijskich, od których nie różni ich praktycznie nic. Hodowla praktykowana przez człowieka doprowadziła do powstania ogromnej różnorodności ras kota domowego, przez co różnią się one praktycznie wszystkim. Niektóre mogą nie mieć w ogóle futra lub mieć poważne problemy z widzeniem przy niewielkiej ilości światła, co jest jedną z cech charakterystycznych kotów udomowionych.

Kotik

Ssaki z rodziny uchatkowatych, czyli spokrewnione miedzy innymi z fokami. Pojawiają się na wybrzeżach ameryki oraz Afryki. Samce mogą mieć nawet ponad 2 metry długości, a samice są o połowę mniejsze. W zależności od pory roku, samce ważą od 60 do 360 kilogramów. Samice są znacznie lżejsze, ponieważ ich normalną masą ciała jest od 22 do 110 kilogramów. Wyjątkowo duże są noworodki kotików, których masa ciała może osiągać nawet 12 kilogramów, a długość dochodzi do 80 centymetrów, co jest imponujące w zestawieniu z gabarytami samicy.

Kowalik

Niewielkie ptaki śpiewające, blisko spokrewnione z Wroblami. Ich charakterystycznym środowiskiem życia są lasy półkuli północnej, gdzie wyróżnia się łącznie 20 różnych gatunków. Wielkość ich ciała nie przekracza 20 centymetrów, a masa 20 gramów. W lesie można rozpoznać je po zwisaniu z pni drzew w pozycji z głową w dół, co jest zachowaniem nietypowym dla innych gatunków. Są wszystkożerne i chociaż zazwyczaj starają się polować na gąsienice i drobne owady, jedzą także owoce, orzechy oraz nasiona, a nawet elementy kwiatów.

Koza

Zwierzę udomowione już ponad 10 000 lat temu, prawdopodobnie jako pierwsze. W zależności od rasy, hoduje się je dla mleka, mięsa, skór, a nawet dla sierści. Szczególnie cenione jest ich mięso, które można podawać osobom z nietolerancją laktozy. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie około miliarda tych zwierząt. Są to zwierzęta stosunkowo niewielkie oraz płochliwe. Żyją w niewielkich stadach. Znane są z faktu, że są w stanie zjeść praktycznie wszystko, chociaż są zdecydowanymi jaroszami. Nie pogardzą niczym od trawy i korzonków po korę drzew.

Koziorożec

Ssaki z rodziny wołowatych, które znacznie więcej wspólnego mają jednak ze swojskimi kozami, dla których są kuzynami. Zamieszkują tereny górzyste Europy, a znaleźć je można też w świecie arabskim oraz w Etiopii. Udomowione kozy były kiedyś koziorożcami, co tłumaczy ich zamiłowanie do wskakiwania na różne rzeczy. Koziorożce to bowiem zwierzęta górskie. Żyjące w naturze koziorożce mają długie, często w fantazyjny sposób poskręcane rogi, a ich podbródki nierzadko zdobi długa broda. Różne gatunki koziorożców mogą się ze sobą krzyżować.

Krab

Skorupiaki z rzędu dziesięcionogów, ogromnie popularne na całym globie. Do tej pory opisano blisko 11000 różnych gatunków, a jest to pewnie tylko ich niewielka część. Skorupiaki te charakteryzują się chitynowym pancerzem i silnymi szczypcami, których budowa bardzo różni się pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Kraby mogą mieć zaledwie kilka milimetrów, ale największe z nich mają rozpiętość odnóża na poziomie nawet 4 metrów. Żywią się wszystkim w zależności od gatunku: od planktonu po duże zwierzęta morskie. Charakterystyczny dla nich jest chód boczny.

Kret

Kret to zwyczajowa nazwa stosowana w odniesieniu najczęściej do kreta europejskiego, jednego z gatunków należących do rodziny małych ssaków ryjówko kształtnych. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to zwierzę ślepe. Jego wzrok jest jednak słaby, co jest zrozumiałe, gdyż niemal całe życie spędza pod ziemią. Dużo ważniejszy jest dla niego nos, dzięki któremu wyszukuje drobne owady, którymi się żywi. Jego charakterystyczna cechą są przystosowane do rozgrzebywania ziemi łapki. Krety europejskie mogą mieć nawet 20 centymetrów długości.

Krogulec

Krogulec jest jednym z ptaków drapieżnych. Należy do rodziny jastrzębiowatych. To bardzo zwinny łowca, który poluje przede wszystkim na ptaki. Występuje niemal w całej Europie poza Islandią. W pogoni za ofiarą krogulec jest w stanie zapędzić się nawet na tereny zamieszkałe przez ludzi. Krogulec nazywany jest także jastrzębiem wróblarzem. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Bardzo rzadko można usłyszeć jego głos. Gniazdo ptaki te zakładają na wysokich drzewach iglastych, na jodle, świerku lub modrzewiu.

Krokodyl

Krokodyle są gadami ziemno-wodnymi. Zwierzęta te nie mogą żyć z dala od wody. Ciało tych gadów pokryte jest dużymi rogowymi tarczami. Ogon ułatwia im bardzo sprawne poruszanie się w wodzie. Często też jest groźną bronią krokodyla. Wszystkie krokodyle są jajorodne. Wykluwają się z jajek o wielkości kurzych lub gęsich. W opuszczaniu jaja pomaga młodym krokodylom matka. Po opuszczeniu gniazda młode krokodyle udają się do wody. Krokodyle bardzo lubią wygrzewać się z uniesioną do góry górną szczęką. Jednym z najbardziej znanych gatunków jest krokodyl nilowy.

Królik

Królik dziki jest zwierzęciem bardzo towarzyskim, które żyje w stadzie. Króliki troszczą się wzajemnie o siebie, ostrzegają się przed grożącym im niebezpieczeństwie. Ostrzeżone króli w pośpiechu chowają się do swoich norek. Wykopane w ziemi norki są nie tylko miejscem schronienia, młode króliki przychodzą w nich na świat. Przednie łapy królików zostały przystosowane do grzebania w ziemi. Po trwającej 28-31 dni ciąży rodzi się 5-6 młodych. Małe króliki są ślepe, nagie i całkowicie zależne od matki.

Kruk

Kruk zwyczajny to duży ptak należący do rodziny krukowatych. Kruki prowadzą osiadły tryb życia. Występują na półkuli północnej. W Polsce kruki są nielicznymi ptakami lęgowymi. Zarówno samiec, jak i samica mają jednakowe, czarne upierzenie. Za wyjątkiem okresu lęgowego żyją w stadach, w których panuje ściśle określona hierarchia. Ptaki, które znajdują się najniżej w hierarchii mogą awansować wyżej. Kruki bardzo zaciekle bronią swojego terytorium. Są ptakami wszystkożernymi, najchętniej jednak żywią się pokarmem zwierzęcym.

Kukułka

Ptak wędrowny średnich rozmiarów zaliczany do rodziny kukułkowatych. Kukułka spotykana jest w Europie, Azji oraz Afryce. Jest ptakiem wędrownym. Zimę spędza w Afryce bądź Azji. Obecnie wskazuje się na cztery podgatunki. W naszym kraju kukułka zaliczana jest do ptaków średniolicznych. Najczęściej spotykana jest na obszarze niżowym. Zamieszkuje lasy i tereny zakrzewione. Kukułka zwraca uwagę bardzo smukłą sylwetką. Słynne „kukanie” to pieśń godowa kukułek, która śpiewana jest przez samca. Od charakterystycznego śpiewu wzięła się nazwa tego ptaka.

Kuna

Kuna to ssak drapieżny zaliczany do rodziny łasicowatych. Kuna powszechnie występuje na półkuli północnej. Zasiedla wszystkie kontynenty. Kuna ma ciało, którego długość może dochodzić do siedemdziesięciu centymetrów, maksymalna masa ciała to natomiast około pół kilograma. Samice są znacznie mniejsze i lżejsze niż samce. Kuny najlepiej czują się w lasach. Preferują te, w których znaczny udział mają drzewa iglaste. Zwierzęta te mają doskonale rozwinięte umiejętności wspinania się po drzewach. Na polowanie ruszają nocą.

Kura

Kura to ptak hodowlany zaliczany do rodziny kurowatych. Występuje powszechnie praktycznie na całym świecie. Cechą charakterystyczną kury jest niezwykle lekki szkielet. Budują go kości pneumatyczne. Kręgi szyjne kury niezwykle giętkie, co pozwala na możliwość obracania głową aż o sto osiemdziesiąt stopni. Kura może poruszać głową zarówno w pionie, jak i poziomie. Większość ras kur nie lata, co jest efektem nadmiernej masy ciała. Zdecydowana większość kur ma cztery palce, z czego tylko jeden skierowany jest do tyłu. Dzięki temu kura nie ma problemu z utrzymaniem stabilnej postawy.

Kuropatwa

Osiadły ptak dużych rozmiarów, który zaliczany jest do rodziny kurowatych. Spotykana jest w niemalże całej Europie. Występuje również w Azji Środkowej. U kuropatw różnice międzypłciowe są słabo widoczne. Najlepiej czuje się na terenach trawiastych. Obecnie najczęściej zamieszkuje tereny rolnicze. Zasiedla pastwiska, łąki i pola uprawne. W zimie nie zmienia siedlisk. Gniazduje na ziemi, dbając o to, aby gniazdo było dobrze ukryte. Kuropatwy żywią się roślinami, które uzupełniają drobnymi owadami. Pisklęta żywią się bezkręgowcami.