Państwa na literę W

Watykan, Wenezuela, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Wybrzerze Kości Słoniowej, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę W - opisy

Watykan

Watykan to państwo położone w południowej Europie. Jest enklawą na terytorium Włoch. Państwo położone jest na Wzgórzach Watykańskich, jego nazwa pochodzi od wznoszącego się nad brzegiem Tybru wzgórza Vaticano. Według przekazów został tam pochowany pierwszy biskup Rzymu, apostoł Piotr. Dlatego wzgórze Vaticano wybrane zostało na siedzibę papieży. Głową państwa jest od roku 2013 papież Franciszek. Terytorium Watykanu obejmuje między innymi plac świętego Piotra i Bazylikę pod wezwaniem świętego Piotra.

Wenezuela

Wenezuela (pełna nazwa Boliwariańska Republika Wenezueli) jest państwem położonym w Ameryce Południowej. Stolicą państwa jest Caracas. Ważne miasta to także Valencia, Ciudad Guayana, Maracaibo, Maracay i Petare. Wenezuela leży nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim. Na jej terytorium spotykają się pokryte śniegiem szczyty Cordilera de Merida, piaszczyste plaże i dzikie obszary Orinoko, które porośnięte są lasem równikowym. Ropa naftowa stanowi najważniejsze bogactwo mineralne kraju. Językiem urzędowym jest hiszpański.

Węgry

Węgry to państwo, które położone jest w środkowej Europie. Stolicą państwa jest Budapeszt. Główne miasta Węgier to: Miszkolc, Debreczyn, Pecz, Segedyn, Eger. Węgry sąsiadują z Rumunią, Austrią, Słowacją, Ukrainą, Chorwacją. Węgry nie mają dostępu do morza. Na terytorium Węgier położone jest jezioro Balaton. Jest to największe jezioro w tej części Europy, nazywane jest nawet węgierskim morzem. Węgry to kraj w przeważającej części o nizinnym ukształtowaniu powierzchni. Językiem urzędowym jest węgierski.

Wielka Brytania

Wielka Brytania jest państwem w Europie Zachodniej. Jest krajem wyspiarskim położonym na Wyspach Brytyjskich. Do tego państwa należy nie tylko wyspa Wielka Brytania, ale także Wight, północno-wschodnia część wyspy Irlandia, archipelagi Orkady, Szetlandy, Hebrydy, Scilly. Wiele Brytania ma również terytoria zależne. Jest nią wyspa Man i Wyspy Normandzkie. Stolicą państwa jest Londyn. Wielka Brytania jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Głową państwa od roku 1952 jest królowa Elżbieta II. Jest pierwszym krajem, który opuścił Unię Europejską.

Wietnam

Wietnam to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej. Terytorium Wietnamu znajduje się na Półwyspie Indochińskim. Stolicą Wietnamu jest Hanoi. Jest to kraj w przeważającej części górzysto-wyżynny. Wietnam graniczy z Laosem, Kambodżą i Chinami. W okresie lata i jesienią wybrzeża kraju nawiedzane jest przez tropikalne cyklony. Najgęściej zaludnione tereny położone są w delcie Mekongu i Rzeki Czerwonej. Podstawę gospodarki kraju stanowi rolnictwo. Zbiory przeprowadzane są tutaj nawet trzy razy w roku.

Włochy

Włochy to państwo położone w Europie Południowej. Terytorium Włoch oblewają wody Morza Śródziemnego, Liguryjskiego, Adriatyckiego, Jońskiego i Tyrreńskiego. Stolicą Włoch jest Rzym. Do Włoch należą także wyspy Sardynia i Sycylia. Kraj położony jest w strefie sejsmicznej. Często więc nawiedzają go trzęsienia ziemi. Na terenie Włoch leżą dwa duże wulkany: Etna na Sycylii i Wezuwiusz nieopodal Neapolu. W czasach starożytnych Włochy stanowiły centrum cesarstwa rzymskiego. Włochy są krajem pełnym bezcennych zabytków i przepięknych krajobrazów.

Wybrzeże Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej to państwo położone w zachodniej Afryce. Stolicą państwa jest miasto Jamusukro. Główne miasta to: Bouaké, San Pédro, Abidżan. Kraj sąsiaduje z Burkina Faso, Mali, Gwineą, Liberią i Ghaną. Morską granicą jest Atlantyk. Językiem urzędowym jest francuski. To pozostałość po czasach, gdy Wybrzeże Kości Słoniowej było kolonią francuską. Suwerenność Wybrzeże Kości Słoniowej odzyskało w roku 1960. Pierwszą stolicą państwa był Abidżan, do Jamusukro stolicę przeniesiono w roku 1983.

Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla (pełna nazwa Republika Wysp Marshalla) to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Spokojnym. Stolicą Wysp Marshalla jest miasto Majuro. Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent wybierany przez liczący 33 parlamentarzystów parlament. Wyspy Marshalla odkrył Hiszpan Alvaro de Saavedra Ceron. Wyspy jednak bardzo szybko zostały zapomniane. Ponownie odkrył je w roku 1788 kapitan John Marshall. Od jego nazwiska pochodzi nazwa wysp. Od 1986 roku Wyspy Marshalla są państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi.

Wyspy Salomona

Wyspy Salomona to państwo położone w Oceanii. Wyspy Salomona składają się z dwóch łańcuchów wysp pochodzenia wulkanicznego. Stolicą państwa jest Honiara. Wyspy zostały odkryte przez Hiszpanów. Nazwę wyspom nadał hiszpański żeglarz Alvaro de Mendana, który był przekonany, że odkrył miejsce ukrycia legendarnych skarbów króla Salomona. Pod koniec XIX wieku Wyspy Salomona znalazły się pod protektoratem Wielkiej Brytanii. Dzisiaj są niepodległym państwem należącym do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest brytyjski monarcha.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to państwo, którego terytorium składa się z grupy niewielkich wysp wulkanicznych. Są one położone w Zatoce Gwinejskiej, u wybrzeży Afryki. Wyspa Świętego Tomasza jest największa, położona jest prawie na samym równiku. Wyspa Książęca jest od niej oddalona od około 200 km. Pełna nazwa państwa to Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Stolicą państwa jest São Tomé. Wyspy odkryli w roku 1471 Portugalczycy. Początkowo stanowiły one ośrodek handlu niewolnikami.