Państwa na literę A

Algieria, Angola, Anguila, Antigua, Antyle Holenderskie, Aruba, Argentyna, Australia, Afganistan, Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Albania, Andora, Anglia, Austria

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę A - opisy

Algieria

Algieria to państwo położone w Afryce Północnej. Jest to jeden z krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Stolicą Algierii jest miasto Algier. Państwo zajmuje powierzchnię 2 381 741 km². Główne miasta poza stolicą to między innymi: Oman, Annaba, Konstantyna, Baszszar. Językiem urzędowym w Algierii jest arabski. Mieszkańcy Algierii posługują się także językiem francuskim oraz językami berberyjskimi. Większą część powierzchni kraju zajmuje pustynia Sahara. Wielkie oazy występują na północy kraju.

Angola

Państwo położone jest w południowo-zachodniej Afryce nad Atlantykiem. Powierzchnia kraju wynosi 1 300 000 km². Stolicą Angoli jest Luanda. Inne ważne miasta to: Lobito, Lubango, Malanje, Namibe. Mieszkańcy posługują się licznymi językami bantu. Można porozumieć się także po portugalsku. Większą część powierzchni Angoli zajmuje wyżyna Bije. Luanda jest miastem założonym przez portugalskich kolonizatorów w roku 1575. Po całym kraju rozrzucone są liczne parki narodowe stanowiące największe atrakcje turystyczne.

Anguilla

Anguilla jest wyspą położną w Małych Antylach na Morzu Karaibskim. Jest to terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Powierzchnia wyspy wynosi 160 km². Językiem urzędowym jest angielski, ale mieszkańcy posługują się także językiem kreolskim. Anguilla została brytyjską kolonią w roku 1650. W roku 1969 ogłosiła się republiką. Ma własny, złożony z jednej izby parlament. Izba Zgromadzenia składa się z 11 osób, 7 mieszkańcy wybierają w wyborach powszechnych. Gubernatora desygnuje na stanowisko brytyjski monarcha.

Antigua

Antigua to państwo położone w Ameryce Środkowej. Antigua zajmuje część Wysp Podwietrznych wchodzących w skład Małych Antyli. Powierzchnia kraju wynosi 442 km². Stolicą państwa jest Saint John's. Mieszkańcy posługują się językiem kreolskim, jednak językiem urzędowym jest angielski. Rolę głowy państwa pełni królowa brytyjska, która jest reprezentowana przez gubernatora generalnego. W skład państwa wchodzą 3 wyspy: Antigua, Barbuda i Redonda. Antigua jest pagórkowata, Barbuda – nizinna. Na wyspie są braki słodkiej wody.

Antyle Holenderskie

To dwie grupy wysp, które położone są na Morzu Karaibskim u wybrzeży Wenezueli. Jest to autonomiczne terytorium Holandii. W skład Antyli Holenderskich wchodzi wyspa Curaçao, Bonaire, Saba, Sint Eustatius i część położonej w grupie Wysp Podwietrznych wyspy Sint Maarten. Stolicą Antyli Holenderskich jest położone na wyspie Curaçao miasto Willemstad. Językiem urzędowym jest papiamento, ale w Antylach Holenderskich można porozumieć się również w języku holenderskim lub angielskim. Antyle Holenderskie zajmują powierzchnię 797 km².

Aruba

Aruba jest wyspą położoną w Ameryce Środkowej. Wyspa leży w południowo-zachodniej części Małych Antyli. Jest autonomicznym terytorium Holandii. Do 1986 roku Aruba była częścią Antyli Holenderskich. Językiem urzędowym jest holenderski. W użyciu jest także kreolski dialekt papiamento. Można porozumieć się także w języku angielskim i hiszpańskim. Wyspa ma nizinne ukształtowanie powierzchni, otaczają ja rafy koralowe. Głównym źródłem dochodów ludności są wpływy z turystyki. Rocznie Arubę odwiedza ponad 200 000 turystów.

Argentyna

Argentyna to państwo położone na kontynencie południowy-amerykańskim nad Oceanem Atlantyckim. Państwo zajmuje powierzchnię 2 766 889 km². Stolicą Argentyny jest Buenos Aires. Inne ważne miasta to: Mendoza, Rosario, San Juan, Santa Fe. Używane na terytorium Argentyny języki to hiszpański oraz języki Indian. Kraj podzielony jest na 3 regiony geograficzne. Na wschodzie położona jest nizina La Platy, na zachodzie Andy, a na południu Patagonia. W Andach położony jest najwyższy szczyt Argentyny, Aconcagua.

Australia

Australia to państwo, które położone jest w Australii i Oceanii. Zajmuje powierzchnię 7 682 300 km². Stolicą Australii jest Canberra. Inne ważne miasta to: Adelaide, Darwin, Sydney, Perth, Melbourne, Brisbane. Australia jest najmniejszym i najbardziej suchym spośród wszystkich kontynentów. 1/3 kraju jest pustynna. Na terytorium Australii żyje wiele unikatowych gatunków zwierząt, między innymi koala. Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe, Norfolk – to niektóre z terytoriów zamorskich Australii.

Afganistan

Afganistan jest państwem położonym w Azji Zachodniej. Państwo to znajduje się na północnym wschodzie Wyżyny Irańskiej. Stolicą Afganistanu jest Kabul. Afganistan jest krajem wyżynno-górzystym. Nie ma dostępu do morza. Większość kraju położona jest na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Przez północną i środkową część kraju przebiega pasmo górskie, Hindukusz. Południową część zajmuje pustynia Registan. Afganistan jest krajem położonym w regionie, który jest bardzo aktywny sejsmicznie.

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska jest państwem położonym w południowo-zachodniej Azji. Kraj leży na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Czerwonym i Zatoką Perską. Stolicą państwa jest Rijad. Główne miasta to: Mekka, Medyna, Dżudda, At-Taif, Ad-Dammam. Językiem urzędowym jest arabski. Jedyną religią jest islam. W przeważającej części Arabia Saudyjska ma wyżynną powierzchnię. Największym bogactwem Arabii Saudyjskiej jest ropa naftowa. Wśród krajów islamskich Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej ortodoksyjnych. Mekka i Medyna to święte miasta islamu.

Armenia

Armenia jest państwem położonym na Zakaukaziu. Jest to już zachodnia część kontynentu azjatyckiego. Kraj ma powierzchnię 29 800 km². Stolicą Armenii jest Erewań. Inne ważne miasta to Diliżan, Kumajri i Wanadzor. Językiem urzędowym jest armeński, ale używany jest także język ukraiński, grecki i rosyjski. Większość powierzchni kraju wznosi się na ponad 1000 metrów n. p. m. Kraj sąsiaduje z Turcją, Gruzją, Azerbejdżanem i Iranem. Armenia położona jest na obszarze aktywnym sejsmicznie. Skutki trzęsienia ziemi z 1988 roku odczuwane są w wielu regionach kraju jeszcze dzisiaj.

Azerbejdżan

Azerbejdżan jest państwem położonym w zachodniej Azji. Od wschodu kraj graniczy z Morzem Kaspijskim. Stolicą Azerbejdżanu jest Baku. Z dna Morza Kaspijskiego wydobywana jest ropa naftowa – największe bogactwo tego kraju. Azerbejdżan jest krajem w dużej mierze zamieszkanym przez wyznawców islamu. Wpływy islamu są bardzo mocno widoczne między innymi w literaturze i architekturze tego kraju. Cenne zabytki architektury islamu można podziwiać między innymi w Baku. Niepodległość Azerbejdżan ogłosił w 1991 roku.

Albania

Albania jest jednym z państw położonych w południowo-wschodniej Europie. Kraj zajmuje powierzchnię 28 750 km². Stolicą Albanii jest Tirana. Inne ważne miasta to Durres, Berati, Korcza i Elbasan. W krajobrazie Albanii przeważają góry. Mieszkańcy używają jednego z dwóch języków: albańskiego i greckiego. W 1967 roku Albania ogłosiła, że jest „pierwszym ateistycznym krajem na świecie”. W tym roku w kraju zamknięte zostały wszystkie meczety i kościoły. Ponownie otworzono je w roku 1990. Bogactwem kraju są rudy żelaza, chrom, asfalt.

Andora

Andora położona jest w Pirenejach, w południowo-zachodniej Europie. To bardzo mały kraj, jego powierzchnia to zaledwie 468 km². Stolicą Andory jest miasto Andora. W użyciu są 3 języki: hiszpański, kataloński i francuski. Kraj rozciąga się na południowych stokach Pirenejów, otoczony jest łańcuchami gór, których wysokość sięga niemal 3000 m n. p. m. Andora graniczy z Francją i Hiszpanią. Granice między nimi mają charakter tymczasowy, góry utrudniają nowiem dokładne ich wyznaczenie. Ze światem Andorę łączy droga biegnąca z Francji do Hiszpanii.

Anglia

Królestwo Anglii jest największą częścią Wielkiej Brytanii. Anglia zajmuje powierzchnię 130 357 km². Stolicą Anglii jest Londyn. Inne ważne miasta to między innymi Birmingham, Cambridge, Manchester, Oxford, Liverpool. Językiem urzędowym jest angielski. Anglia zajmuje południową i środkową część wyspy. Administracyjnie jest podzielona na 39 hrabstw oraz na 7 hrabstw metropolitarnych. Historycznie Anglia jest najstarszym obszarem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nazwy Anglia często używa się na określenie całego państwa.

Austria

Austria jest państwem położonym w środkowej Europie. Stolicą Austrii jest Wiedeń. Główne miasta to: Linz, Innsbruck, Graz, Salzburg. Austria jest krajem o powierzchni 83 855 km². Mieszkańcy posługują się językiem niemieckim. Większość powierzchni Austrii zajmują Alpy. Z zachodu na wschód kraj przecięty jest rzeką Dunaj. Austria ma świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, słynie także z wielu cennych zabytków. Jest więc jednym z bardziej atrakcyjnych turystycznie państw Europy. Kraj rozsławił między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart.