Państwa na literę K

Kambodża, Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kiribati, Kolumbia, Komory, Kongo, Korea Południowa, Korea Północna, Kostaryka, Kuba, Kuwejt

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę K - opisy

Kambodża

Kambodża to państwo położone w Azji. Leży na Półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Tajlandią, Laosem oraz Wietnamem. Ponad siedemdziesiąt procent kraju zajmują równiny. Kambodża położona jest w strefie klimaty zwrotnikowego monsunowego. Na terenie kraju występują wyraźnie dwie pory: sucha oraz deszczowa. Ulewne deszcze pojawiają się na terenie Kambodży od maja do października. Kraj ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć rzeczną. Niemalże cały kraj położony jest w dorzeczu rzeki Mekong. Bogato reprezentowana jest fauna Kambodży. Występują tutaj słonie indyjskie, tapiry, antylopy.

Kamerun

Kamerun to państwo leżące w Afryce Środkowej. Sąsiaduje z Nigerią, Czadem, Kongiem, Gabonem, Gwineą Równikową oraz Republika Środkowoafrykańską. Na czele państwa stoi prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych. Jego kadencja trwa siedem lat. Władza wykonawcza spoczywa w rękach rządu, którym kieruje mianowany przez prezydenta premier. Na terenie państwa występują różne strefy klimatyczne. Znajdują się tu rejony z klimatem górskim, tropikalnym, a także morskim i sawannowym. Wyróżnia się tu aż pięć stref geograficznych.

Kanada

Kanada to państwo leżące w Ameryce Północnej. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego oraz Arktycznego. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Pod względem powierzchni jest drugim państwem na świecie. Kanada jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi Elżbieta II. Jest to kraj zróżnicowany pod względem kulturowym. Języki oficjalne są aż dwa: angielski oraz francuski. Jest to kraj niezwykle zaawansowany pod względem technicznym. Symbolem państwa jest liść klonu, który znajduje się nawet na fladze narodowej.

Katar

Katar to państwo leżące na Półwyspie Arabskim, w jego wschodniej części. Położony jest nad Zatoką Perską. Jego stolicą jest Doha. Sąsiaduje wyłącznie z jednym państwem – Arabią Saudyjską. Językiem urzędowym w Katarze jest język arabski, ale powszechnie używany jest także język angielski. Katar należy do wielu organizacji. Jest członkiem między innymi Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Światowej Organizacji Handlu. Jest również jednym z bardziej bogatym państw, jakie znajdują się obecnie na świecie.

Kazachstan

Państwo, które częściowo położone jest w Azji, a częściowo w Europie. Jest państwem dość młodym – powstało dopiero w 1991 roku na skutek rozpadu Związku Radzieckiego. Sąsiaduje z Chinami, Uzbekistanem, Turkmenistanem oraz Federacją Rosyjską. Dysponuje dostępem do Morza Kaspijskiego. Na terenie kraju panuje klimat umiarkowany suchy, który określany jest jako skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur między latem a zimą oraz dniem i nocą są tutaj bardzo duże. Lato na terenie Kazachstanu jest długie i upalne, zimy są niezwykle mroźne.

Kenia

Kenia to państwo leżące we wschodniej części Afryki. Ma dostęp do Oceanu Indyjskiego. Sąsiaduje z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą oraz Tanzanią. Stolicą, a jednocześnie największym miastem jest Nairobi. Kenia jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych, między innymi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znaczną część kraju obejmuje płaskowyż. Linia brzegowa Kenii jest dość mało urozmaicona, a sieć rzeczna jest bardzo słabo rozwinięta. W północnych i wschodnich rejonach występują rzeki pojawiające się wyłącznie okresowo.

Kirgistan

Kirgistan to państwo położone w Azji Środkowej. Sąsiaduje z Chinami ,Kazachstanem, Tadżykistanem oraz Uzbekistanem. Jest to republika parlamentarna, w której obowiązuje system wielopartyjny. Na czele państwa stoi prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych. Kadencja trwa sześć lat. Jest to kraj bez dostępu do morza. Ponad dziewięćdziesiąt procent powierzchni kraju zajmują góry. Najwyższym szczytem jest Szczyt Zwycięstwa wznoszący się na ponad siedem tysięcy metrów nad poziomem morza i leżący na terenie łańcucha górskiego Tienszan.

Kiribati

Kiribati to państwo o charakterze wyspiarskim, które położone jest na Oceanie Spokojnym. Obejmuje aż trzydzieści dwa atole i jedną wyspę koralową. Z uwagi na to, że przez państwo przechodzi 180 południk. W efekcie jest to jedyne państwo na świecie, które leży na wszystkich półkulach kuli ziemskiej. Prognozy klimatologów dla Kiribati nie są optymistyczne. Według nich około 2050 roku Kiribati zostanie całkowicie zalane przez Ocean Spokojny. Kraj leży w strefie klimatu równikowego. Średnia temperatura powietrza dochodzi tutaj do 30 stopni.

Kolumbia

Kolumbia to państwo położone w Ameryce Południowej. Leży nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Sąsiaduje z Brazylią, Wenezuelą, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. Do Kolumbii przynależy kilka wysp położonych zarówno na Oceanie Spokojnym, jak i Morzu Karaibskim. Tereny położone wzdłuż wybrzeża leżą w strefie klimatu tropikalnego. W rejonach górskich panuje znacznie chłodniejszy klimat. Kolumbia ma liczne bogactwa naturalne. Na jej terenie dostępne są między ropa naftowa, węgiel kamienny oraz gaz ziemny.

Komory

Komory to państwo o charakterze wyspiarskim, które leży w archipelagu Komorów. Najbliżej położone kraje to Tanzania, Mozambik, Seszele oraz Madagaskar. Niepodległość Komory proklamowały dopiero w roku 1975. W tym samym roku weszły w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecnie na czele rządu stoi prezydent. Wszystkie wyspy wchodzące w skład państwa mają pochodzenie wulkaniczne. Ich rzeźba jest niezwykle urozmaicona, a ukształtowanie terenu wyżynne. Komory leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego.

Kongo

Kongo to państwo położone w środkowej Afryce. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Sąsiaduje z Gabonem, Kamerunek, Angolą, Demokratyczną Republiką Konga oraz Republiką Środkowoafrykańską. Kongo jest republiką. Na czele państwa stoi prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych odbywających się co siedem lat. Parlament składa się z dwóch izb. Znaczną część kraju zajmują tereny podmokłe. Zachodnie rejony to pas nizin, który jest konsekwencją bliskości oceanu. Kongo jest krajem rolniczo – przemysłowym. Niewątpliwym atutem są bogate złoża surowców. Uprawia się tu kawę, orzeszki ziemne, ryż, kukurydzę.

Korea Południowa

Korea Południowa to państwo położone we wschodniej części Azji. Leży na Półwyspie Koreańskim. Powstało dopiero po drugiej wojnie światowej na tych terenach, które zajęte były przez armię Stanów Zjednoczonych. Jest to kraj typowo górzysto – wyżynny. Kraj leży w strefie klimatu monsunowego. W północnej i środkowej części Korei Południowej występuje klimat umiarkowany ciepły, zaś w części południowej ma on charakter podzwrotnikowy. W okresie od czerwca do września występuje pora deszczowa. Korea Południowa leży w regionie występowania tajfunów.

Korea Północna

Korea Północna to państwo leżące w Azji Wschodniej. Powstałe po drugiej wojnie światowej na tych terenach, na których stacjonowała Armia Czerwona. Jest to republika socjalistyczna. Na terenie państwa działają wprawdzie trzy partie polityczne, ale faktyczne kraj ma ustrój jednopartyjny. Obowiązują tu rządy totalitarne. Charakterystyczny dla Korei Północnej jest kult jednostki, który dotyczy osoby stojącej na czele państwa. Stolicą kraju jest Pjongjang. Jest to jednocześnie największe miasto w państwie.

Kostaryka

Kostaryka to państwo położone w Ameryce środkowej. Ma dostęp zarówno do Oceanu Spokojnego, jak i Morza Karaibskiego. Sąsiaduje z Panamą oraz Nikaraguą. Obowiązującym językiem urzędowym jest język hiszpański. Jest to republika, na czele której stoi prezydent. Kraj ma charakter wyżynno – górzysty. Leży w strefie, w której występują wstrząsy sejsmiczne. Na terenie kraju występują również czynne wulkany. Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego. Na uwagę zasługuje bez wątpienia ogromne bogactwo flory i fauny.

Kuba

Kuba to państwo o charakterze wyspiarskim, które położone jest w Ameryce Północnej. Leży na Morzu Karaibskim. Obejmuje wyspę o tej samej nazwie, a także wiele znacznie mniejszych wysepek. Stolicą jest Hawana, a językiem urzędowym język hiszpański. Kuba jest republiką socjalistyczną. Władzę w państwie sprawuje partia komunistyczna. Władza ustawodawcza leży w rękach parlamentu składającego się z jednej izby. Tym, z czego Kuba znana jest na świecie jest produkcja cygar. Wiele uwagi poświęca się łamaniu praw człowieka na Kubie.

Kuwejt

Kuwejt to państwo leżące w Azji. Sąsiaduje z Irakiem oraz Arabią Saudyjską. Językiem urzędowym jest język arabski. Znaczną część kraju zajmują niziny, głównie są to pustynie oraz półpustynie. Przez teren Kuwejtu nie przepływa żadna stała rzeka. Wszystkie mają charakter okresowy i pojawiają się wyłącznie po większych opadach. Skutkiem tego jest bardzo bogata flora i fauna. Kuwejt położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Zimy są chłodne, lata zaś suche i niezwykle upalne. Temperatura w ciągu dnia przekracza tu nawet 50 stopni.