Państwa na literę M

Macedonia Północna, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Malezja, Mali, Malta, Maroko, Mauretania, Mauritus, Meksyk, Mikronezja, Mjanma, Mołdawia, Monako, Mongolia, Mozambik

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę M - opisy

Macedonia Północna

Macedonia Północna to państwo w Europie Południowej. Leży na Półwyspie Bałkańskim. Kraj ten powstał na skutek rozpadu Jugosławii. Prawie czterdzieści procent Macedonii Północnej leży na terenach regionu geograficzno – historycznego o nazwie Macedonia. Nazwa Macedonia Północna pojawiła się dopiero w lutym 2019 roku. Stolicą kraju jest Skopje. W Macedonii Północnej obowiązują dwa języki urzędowe: macedoński oraz albański. Jednostką monetarną Macedonii Północnej jest denar macedoński. Dominującą religią jest prawosławie.

Madagaskar

Madagaskar to państwo o charakterze wyspiarskim, które leży na Madagaskarze. Pod względem wielkości jest to czwarta wyspa na świecie. Występująca tu flora i fauna ewoluowała w warunkach względnej izolacji, co sprawiło, że obecnie Madagaskar ma niezwykle bogaty ekosystem. Przyjmuje się, że około dziewięćdziesiąt procent spośród spotykanej tu flory i fauny nie występuje nigdzie indziej na świecie. Obecnie jednak populacja ludzi powiększa się, a przemysł intensywnie rozwija, co stanowi ogromne zagrożenie dla tutejszej przyrody.

Malawi

Malawi to państwo leżące we wschodnich regionach Afryki. Sąsiaduje z Tanzanią, Mozambikiem oraz Zambią. Nie posiada dostępu do morza. Stolicą kraju jest Lilongwe. Na terenie państwa obowiązują dwa języki urzędowe: angielski oraz cziczewa. Jest to jedno z najsłabiej rozwiniętych państw na świecie. Dziewięćdziesiąt procent ludności mieszka na wsi, a gospodarka to praktycznie wyłącznie rolnictwo. Uprawia się tu fasolę, ryż, kassawę, kukurydzę, tytoń i herbatę. Problemem, z którym muszą zmierzyć się rządzący jest szerzące się AIDS i postępujące wyjałowienie gleby.

Malediwy

Malediwy to państwo o charakterze wyspiarskim, które leży w Archipelagu Malediwów. Stolicą jest Male. Obowiązującym językiem urzędowym jest język malediwski. XVI wiek to czas, kiedy kontrolę nad krajem próbowali przejąć Portugalczycy oraz Holendrzy. W roku 1796 Malediwy zostały brytyjskim protektoratem. Niepodległość kraj uzyskał dopiero w roku 1965. Początkowo była to monarchia. W listopadzie 1968 wprowadzono republikę. Gospodarka kraju opiera się przede wszystkim na turystyce. Istotną pozycję zajmuje również rybołówstwo.

Malezja

Malezja to państwo leżące w Azji Południowo – Wschodniej. Stolicą jest Kuala Lumpur. Siedziba rządu znajduje się jednak w Putrajaya. Obowiązującym językiem urzędowym jest język malajski. Kraj położony jest w strefie klimatu równikowego. Malezja eksportuje kauczuk, olej palmowy, a także wyroby elektroniczne. Jest krajem popularnym wśród turystów na całym świecie. Na terenie kraju znajduje się ponad pięćdziesiąt rezerwatów przyrody i parków narodowych. Pierwszy powstał w 1922 roku i poświęcony był ochronie ptaków.

Mali

Mali to państwo leżące w Afryce Zachodniej. Stolicą kraju jest Bamako. Obowiązującym językiem urzędowym jest język francuski. Mali sąsiaduje z Algierią, Nigrem, Burkina Faso, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Gwineą, Senegalem oraz Mauretanią. Jest to największy kraj na terenie całej Afryki Zachodniej. Nie posiada dostępu do morza. Rzeźba terenu jest tutaj płaska i monotonna. Kraj położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Temperatury powietrza są tu bardzo wysokie niezależnie od miesiąca. Na czele państwa stoi prezydent.

Malta

Malta to państwo wyspiarskie, które położone jest w Europie Południowej. Leży na Morzu Śródziemnym. Stolicą jest Valetta. Na terenie Malty obowiązują dwa języki urzędowe: maltański oraz angielski. Mieszkańcy Malty posługują się euro. Jest to kraj wysoko rozwinięty. Znaczna część powierzchni Malty ma charakter nizinny. Kraj położony jest w strefie klimatu subtropikalnego. Zimy są tu łagodne i dość ciepłe, lata bywają gorące. Przyjmuje się, że stolica Malty to najbardziej słoneczne miasto w Europie.

Maroko

Maroko to państwo leżące w północno – zachodniej Afryce. Ma dostęp do Morza Śródziemnego i Oceanu atlantyckiego. Stolicą jest Rabat. Obowiązującymi językami urzędowymi są język arabski oraz tamazight. Dominującą religią jest islam. Jest to dziedziczna monarchia konstytucyjna. Działa tu składający się z dwóch izb parlament. Maroko ma szereg bogactw naturalnych. Zalicza się do nich ołów, cynk, fosforany, fosforyty. Kraj ten jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata, którzy cenią go za piękną architekturę, bogatą historię i wyjątkową atmosferę.

Mauretania

Mauretania to państwo położone w północno – zachodniej części Afryki. Sąsiaduje z Senegalem, Mali, Algierą oraz Saharą Zachodnią. Stolicą jest Nawakszut, zaś obowiązującym językiem urzędowym język arabski. Na znacznej części państwa znajduje się Pustynia Sahara. W południowych rejonach kraju przeważającą część terenu pokrywają sawanny, które porastają akacje. Mauretania to kraj ubogi rolniczo. Gospodarka opiera się głównie na rybołówstwie. Głównie poławia się tu sardynki oraz tuńczyka. Do towarów eksportowych zalicza się także ropę naftową i złoto.

Mauritius

Mauritius to państwo o charakterze wyspiarskim, które położone jest na Oceanie Indyjskim. Leży na wyspie o tej samej nazwie, które wchodzi w skład archipelagu Maskarenów. Stolicą kraju jest Port Louis. Co ciekawe, nie ma tu oficjalnego języka urzędowego. W praktyce są to jednak angielski oraz francuski. Obowiązującą walutą jest rupia maurytyjska. Gospodarka opiera się tu przede wszystkim na turystyce. Na terenie kraju uprawiana jest trzciona cukrowa, tytoń, herbata i kukurydza oraz banany. Kultura Mauritiusa jest niezwykle bogata i zróżnicowana.

Meksyk

Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej. Stolicą jest miasto o takiej samej nazwie. Na poziomie federalnym nie ma oficjalnego języka urzędowego. W praktyce jest nim jednak język hiszpański. Kraj sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, Gwatemalą oraz Belize. Kraj leży na obszarze, który jest bardzo aktywny sejsmicznie. Często zdarzają się tu trzęsienia ziemi, a także wybuchy wulkanów. Na terenie państwa występują różne strefy klimatyczne, co jest efektem znacznej rozciągłości szerokości geograficznej.

Mikronezja

Mikronezja to państwo, które położone jest na Oceanie Spokojnym. Zajmuje znaczną część wyspy o tej samej nazwie. Stolicą kraju jest Palikir. Obowiązującym językiem urzędowym jest w Mikronezji język angielski. Kraj w przeszłości znajdował się pod administracją Stanów Zjednoczonych. Niepodległość Mikronezja uzyskała dopiero w roku 1986. Kraj położony jest w strefie klimatu tropikalnego. Opady rozkładają się dość równomiernie na przestrzeni całego roku. Cyklicznie pojawiają się pory suche, które są efektem przemieszczania się El Nino.

Mjanma

Mnajma to państwo leżące w Azji Południowo – Wschodniej. Sąsiaduje z Chinami, Indiami, Tajlandią, Laosem, Bangladeszem. Stolicą kraju jest Naypyidaw. Położone jest w strefie klimatu monsunowego. Występują tu trzy pory roku: gorąca pora sucha, pora deszczowa oraz chłodna pora sucha. Znaczna część kraju pokryta jest lasami. Do 2011 roku krajem rządziła junta wojskowa. Sytuacja zmieniła się w marcu 2011 roku, kiedy to w wyborach parlamentarnych wyłoniono cywilny rząd. Obserwuje się postępującą powoli demokratyzację kraju, co wpływa na ograniczenie rozmaitych sankcji nakładanych przez inne kraje.

Mołdawia

Mołdawia to leżące w Europie państwo, które zajmuje tereny danej Besarabii. Stolicą jest Kiszyniów. Obowiązującym językiem urzędowym jest język rumuński. Używane są tu powszechnie również język rosyjski, ukraiński oraz gagauski. Kraj położony jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Zimy są tu łagodne, zaś lata gorące i dość długie. Obecnie Mołdawia jest republiką parlamentarną. Na czele kraju stoi prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych. W latach 2001 – 2016 wybór prezydenta był kompetencją parlamentu.

Monako

Monako to niewielkich rozmiarów państwo leżące w Europie Środkowej. Ma dostęp do Morza Śródziemnego. Stolicą kraju jest miasto o dokładnie takiej samej nazwie. W Monaku obowiązują dwa języki urzędowe: francuski oraz monegaski. Jest to kraj niezwykle popularny przez turystów, którzy co roku tłumnie przybywają na Lazurowe Wybrzeże. Jedynie osiemnaście kilometrów oddziela je od francuskiej Nicei. Kraj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Zimy są tu łagodne, lata bardzo ciepłe. W sezonie letnim ryzyko brzydkiej, deszczowej pogody jest praktycznie żadne.

Mongolia

Mongolia to państwo śródlądowe, które położone jest w Azji. Sąsiaduje z Rosją i Chinami. Stolicą jest Ułan Bator – jednocześnie największe miasto kraju. Językiem urzędowym jest język mongolski. Kraj położony jest w strefie klimatu umiarkowanego o kontynentalnej odmianie. Lata są tu upalne – średnia temperatura przekracza 30 stopni. Zima jest bardzo mroźna, a pokrywa śnieżna skąpa. Gospodarka opiera się na hodowli zwierząt, a także wydobyciu węgla brunatnego, miedzi i fosforytów. Ma charakter zdecentralizowany.

Mozambik

Mozambik to państwo leżące w Afryce. Sąsiaduje z Republiką Południowej Afryki, Suazi, Zimbabwe, Zambią, Tanzanią oraz Malawi. Stolicą kraju jest Maputo. Językiem obowiązującym jest język portugalski. Uprawia się tu bawełnę oraz herbatę. Do produktów eksportowych zalicza się także krewetki i cukier. Na czele państwa stoi prezydent, który wybierany jest w odbywających się co pięć lat wyborach. Wybory parlamentarne także odbywają się w cyklu pięcioletnim. Święto narodowe przypada w Mozambiku 25 czerwca.