Państwa na literę S

Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Samoa, San Marino, Senegal, Serbia, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Słowenia, Somalia, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Sudan, Sudan Południowy, Surinam, Syria, Szwajcaria, Szwecja

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę S - opisy

Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis to państwo położone w Ameryce Środkowej. Kraj jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, którą na miejscu reprezentuje gubernator generalny. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament, który składa się z 14 deputowanych. 3 z nich mianuje gubernator, pozostali wybierani w powszechnych wyborach. Państwo Saint Kitts i Navis jest podzielone na 14 parafii. 9 z nich położonych jest na wyspie Saint Kitts, 5 na Nevis. Stolicą państwa jest miasto Basseterre.

Saint Lucia

Saint Lucia jest państwem położonym w Ameryce Środkowej. Terytorium państwa znajduje się na wyspie noszącej tę samą nazwę. Wyspa ta leży w archipelagu Wyspy Napowietrzne na Morzu Karaibskim. Santa Lucia jest jednym z państw członków brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest obecnie królowa Elżbieta II, którą reprezentuje gubernator generalny. Stolicą państwa Santa Lucia jest miasto Castries. Wyspę Santa Lucia przypuszczalnie odkrył Krzysztof Kolumb w roku 1502. Językiem urzędowym jest angielski.

Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny to państwo położone na Morzu Karaibskim. Jest to państwo wyspiarskie położone na wyspie Saint Vincent. Państwo zajmuje także północną część archipelagu Grenadyny. Stolicą państwa jest Kingstown. Stołeczne miasto położone jest na sypie Saint Vincent. Saint Vincent i Grenadyny to państwo, które jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Królowa Elżbieta II pełniąca rolę głowy państwa jest reprezentowana przez gubernatora generalnego. Piersi koloniści brytyjscy osiedlili się na wyspach w XVII wieku.

Salwador

Salwador to państwo położone w Ameryce Środkowej. Stolicą kraju jest San Salvador. Państwo sąsiaduje z Gwatemalą oraz Hondurasem. Salwador jest państwem o niewielkiej powierzchni przy jednoczesnej znacznej gęstości zaludnienia. Ukształtowanie terenu ma w przeważającej części charakter górzysty. Na terenie państwa znajduje się aż sześćdziesiąt jeden wulkanów, wśród których znajdują się tak wulkany czynne. Kraj położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego. Średnie temperatury powietrza oscylują tu wokół dwudziestu pięciu stopni. Najdłuższą rzeką przepływającą przez teren państwa jest Lempa.

Samoa

Samoa to państwo położone w Oceanii. Samoa zajmuje część wysp położonych w archipelagu Samoa. Stolicą państwa jest Apia. Główne miasta to: Sataua, Salelologa, Matavai. Języki urzędowe to samoański i angielski. Samoa jest nawiedzana przez gwałtowne deszcze, którym towarzyszą silne wiatry. Większa część mieszkańców tego kraju żyje na wsiach. Ich domy to prymitywne chaty, oznaką dobrobytu są świnie. Ciepłe wody i nadbrzeżne plaże oferują znakomite warunki do kąpieli słonecznych, uprawiania surfingu i nurkowania.

San Marino

To jedno z najmniejszych państw na terenie Europy. San Marino położone jest w Europie Południowej. Jest enklawą na terytorium Włoch, a więc leży na Półwyspie Apenińskim. Stolicą San Marino jest miasto noszące taką samą nazwę. Główne miasta to między innymi Borgo, Serravalle/Dogano, Maggiore. Mieszkańcy San Marino mówią po włosku. Większą część terytorium San Marino zajmuje zbudowane z wapieni pasmo Montefeltro będące częścią Apeninu Toskańskiego. To niezbyt wyniosłe pasmo, najwyższy szczyt ma tylko 739 m n. p. m.

Senegal

Senegal jest państwem położonym w Afryce Zachodniej. Kraj ten graniczy z Mali, Mauretanią, Gwineą i Oceanem Atlantyckim. Stolicą Senegalu jest Dakar. Główne miasta to Kaolack, Saint-Louis, Ziguinchor. Językiem urzędowym jest francuski, ale w użyciu są także języki afrykańskie. Powierzchnia praktycznie całego kraju jest nizinna. Na północy przez trzy miesiące (od lipca do września) trwa pora deszczowa. Opady są jednak bardzo nieregularne. Na południu deszcze padają od czerwca do października. Często towarzyszą im burze.

Serbia

Serbia to państwo położone w Europie Południowej. Kraj leży na Półwyspie Bałkańskim, nie ma dostępu do morza. To stosunkowo młode państwo, powstało w roku 2006, gdy rozpadała się federacja, którą Serbia tworzyła razem z Czarnogórą. Stolicą Republiki Serbii jest Belgrad. Państwo podzielone jest na 29 okręgów. 5 z nich znajduje się w spornym Kosowie. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, ale rząd Serbii jej nie uznał. Belgrad i Nisz to odrębne jednostki administracyjne. W ukształtowaniu powierzchni dominują wyżyny i góry.

Seszele

Seszele są jednym z państw afrykańskich. Państwo położone jest na archipelagu Seszele oraz na sąsiadujących wyspach znajdujących się w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Stolicą Seszeli jest miasto Victoria. Jest to jedyna miejscowość o statusie miasta. Ten wyspiarski kraj położony jest na kilkunastu większych i mniejszych wyspach. Największe z nich to: Aldabra, Mahé, Praslin, Silhouette, Amiranty, La Digue, Desroches, Farguhar. Nie wszystkie wyspy są zamieszkałe, na większości brakuje wody pitnej.

Sierra Leone

Sierra Leone to afrykańskie państwo położone nad Oceanem Atlantyckim. Sierra Leone graniczy z Liberią i Gwineą. Stolicą państwa jest Freetown. Główne miasta to: Port Loko, Baoma, Bo, Kabala. Sierra Leone zajmuje powierzchnię 71 740 km². Podstawą utrzymania większości mieszkańców Sierra Leone jest rolnictwo. Główny jednak źródłem dochodów państwa są diamenty. Są one wydobywane w rzekach położonych na wschodzie kraju. Językiem urzędowym jest angielski. W użyciu są także liczne języki plemienne. W porze suchej na wyżynach północno-wschodnich wieje harmatan.

Singapur

Singapur jest państwem- miastem. Położony jest w Azji Południowo-wschodniej. Zajmuje wyspy w cieśninie Malakka. Języki urzędowe to: malajski, chiński, tamilski i angielski. Singapur położony jest na wyspie o tej samej nazwie oraz na 60 znacznie mniejszych wysepkach. Największe z nich to: Ubin, Sentosa, Bukum i Tekong. Ograniczona powierzchnia wysp sprawia, że państwo-miasto Singapur charakteryzuje się bardzo wysoką zabudową. Narodowymi kwiatami w Singapurze są orchidee. Na wyspie Singapur widoczne są wpływy chińskie, angielskie, malajskie.

Słowacja

Słowacja to państwo położone w Europie Środkowej. Na północnym zachodzie Słowacja graniczy z Czechami, na południowym zachodzie z Austrią, na południu z Węgrami, na wschodzie z Ukrainą, a na północy z Polską. Stolicą Słowacji jest Bratysława. Słowacja jest niewielkim krajem, jego powierzchnia w większości to góry. Najwyższe tatrzańskie szczyty położone są właśnie u naszych południowych sąsiadów. Słowacja jest rajem dla miłośników górskich wędrówek i miłośników jazdy na nartach. To także kraj pełen zabytków architektury.

Słowenia

Słowenia to niewielkie państwo położone w południowej Europie. Stolicą Słowenii jest Lublana. Słowenia graniczy z Austrią, Włochami, Chorwacją i Węgrami. Ośnieżone szczyty Alp oraz jaskinie przyciągają tłumy turystów. Turyści chętnie odwiedzają także miejscowości położne na słoweńskim odcinku Morza Adriatyckiego. Słowenia nie ma bogactw naturalnych, największe dochody czerpie więc z turystyki. Większość mieszkańców kraju to Słoweńcy, ale mieszkają tutaj także Chorwaci, Serbowie, Bośniacy, Włosi, Macedończycy i Albańczycy.

Somalia

Somalia to państwo położone w północno-wschodniej Afryce, na położonym nad Zatoką Ardeńską i Oceanem Indyjskim Półwyspie Somalijskim. Stolicą Somalii jest Mogadiszu. Ważne miasta to: Merka, Hargejsa, Kisimaju. Językiem urzędowym jest somali. W użyciu jest również włoski, angielski i arabski. Somalia jest krajem nękanym przez długotrwałe i bardzo dotkliwe susze. Na północnym wybrzeżu w lipcu temperatury dochodzą nawet do 50 stopni Celsjusza. Następstwem susz jest głód. Pomocną dłoń do Somalijczyków wyciągają organizacje międzynarodowe.

Sri Lanka

Sri Lanka jest państwem położonym w południowej Azji, na wyspie Cejlon. Administracyjną stolicą państwa jest Kolombo, konstytucyjną – Kotte. Główne miasta to: Dehiwala-Mount, Moratuwa, Lavinia, Kandy, Dżafna. Sri Lanka to kraj pachnący cynamonem i herbatą. Wegetacja roślin jest tutaj wyjątkowo bujna, to zasługa panującego na wyspie klimatu. Sri Lanka położona jest w odległości około 32 km od Indii. Bardzo często nazywana jest „perłą Oceanu Indyjskiego”. Sri Lanka ma cenne dziedzictwo kulturowe.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone położone są w Ameryce Północnej. Powierzchnia tego kraju wynosi 9 372 600 km². Stolicą państwa jest Waszyngton. USA są podzielone na 50 stanów. Należą do nich także Hawaje położone na Oceanie Spokojnym. Na obszarze Stanów Zjednoczonych występują wszystkie strefy klimatyczne półkuli północnej. Najzimniejsza jest Alaska. W Kalifornii panuje klimat śródziemnomorski, jest to więc jeden z cieplejszych stanów. Położna na południowo-wschodnim wybrzeżu Floryda jest bardzo często nawiedzana przez letnie cyklony.

Sudan

Sudan to państwo położone w północno-wschodniej Afryce, nad Morzem Czerwonym. Stolicą Sudanu jest Chartum. Główne miasta Sudanu to: Omdurman, Chartum Południowy, Wad Madani, Al-Ubajid, Port Sudan. Sudan w przeważającej części swojego terytorium jest krajem o nizinnym ukształtowaniu powierzchni. Jego znaczną część zajmuje Kotlina Białego Nilu. Na północy Sudanu leży Sahara. Na wschód od rzeki Nil leży Pustynia Nubijska, a na zachód od tej rzeki – Pustynia Libijska. Powierzchnia Sudanu to 2 505 800 km².

Sudan Południowy

Sudan Południowy jest jednym z państw afrykańskich. Państwo to powstało w 2011 roku na skutek odłączenia się od Sudanu. Jest więc państwem bardzo młodym. Stolicą Sudanu Południowego jest Dżuba. Sudan Południowy graniczy z Sudanem, Etiopią, Kenią, Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą i Republiką Środkowoafrykańską. Sudan Południowy to państwo, w którym zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych. Języki urzędowe to angielski i arabski. Spośród licznych języków plemiennych najbardziej popularny jest język dinka.

Surinam

Surinam to państwo położone w Ameryce Południowej. Surinam jest byłą kolonią holenderską. Państwo graniczy z Brazylią, Gujaną i Gujaną Francuską. Stolicą Surinamu jest Paramaribo. Główne ośrodki miejskie to Brokopondo, Nieuw Nickerie, Nieuw Amsterdam. Pełna nazwa tego państwa to Republika Surinam. Językiem urzędowym jest tutaj niderlandzki, ale w użyciu jest także angielski, jawajski i hindi. Nazwa kraju została wzięta od rzeki Surinam. W języku miejscowych Indian znaczy to „kamienista rzeka”. Bogactwem Surinamu jest dzika przyroda puszcz tropikalnych.

Syria

Syria to państwo położone w południowo-zachodnieh Azji, nad Morzem Śródziemnym. Stolicą Syrii jest Damaszek. Ważne miasta to: Halab (Aleppo), Hims, Hama, Latakia. Syria jest krajem o ciekawej przyrodzie i dużej ilości zabytków kultury materialnej. Syria graniczy z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Tereny obecnej Syrii były zamieszkałe już w II tysiącleciu przez naszą erą. Wchodziła w skład Bizancjum, w VII wieku została podbita przez Arabów. Islam jest dzisiaj jedną z najważniejszych religii w Syrii.

Szwajcaria

Szwajcaria to państwo położone w Europie Zachodniej. Pełna nazwa państwa to Konfederacja Szwajcarska. Stolicą państwa jest Berno. Ważne miasta: Genewa, Zurych, Lozanna, Lucerna, Bazylea. Szwajcaria jest państwem federacyjnym. Składa się z 26 jednostek administracyjnych: kantonów i półkantonów. Kraj od lat słynie ze swojej neutralności, nie jest nawet członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z uwagi na neutralność Szwajcarii wybrano ją na siedzibę między innymi Światowej Organizacji Zdrowia i Czerwonego Krzyża.

Szwecja

Szwecja jest państwem położonym w Europie Północnej. Pełna nazwa to Królestwo Szwecji. Państwo to położone jest na Półwyspie Skandynawskim. To kraj, w którym wciąż można podziwiać krajobrazy, które nie zostały zmienione przez człowieka. Jest to jednak jedni z najbogatszych państw europejskich. Stolicą Szwecji jest Sztokholm. Główne miasta to Uppsala, Malmö, Göteborg, Linköping. W Szwecji mieszka około 20 tysięcy Lapończyków, z których część w dalszym ciągu utrzymuje się z hodowli reniferów. Lapończycy stanowią zaledwie 0,2% ludności Szwecji.