Państwa na literę B

Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belgia, Belize, Benin, Bhutan, Białoruś, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Botswana, Brazylia, Brunei, Bułgaria, Burkina Faso, Burundi

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę B - opisy

Bahrajn

Bahrajn to państwo położone w południowo-zachodniej Azji. Kraj zajmuje 35 wysp położonych w Zatoce Perskiej. Zajmuje powierzchnię 677,9 km². Stolicą Bahrajnu jest miasto Al-Manama. Bahrajn jest krajem wybitnie nizinnym. Wyspy, na których leży Bahrajn otoczone są rafami koralowymi. Cechą charakterystyczną jest brak wód lądowych. Powierzchnia wysp w większości zajęta jest przez pustynie. Świat roślin reprezentuje roślinność półpustynna i pustynna. Największym bogactwem Bahrajnu jest ropa naftowa.

Bangladesz

Bangladesz to państwo położone w południowej Azji, nad Zatoką Bengalską. Powierzchnia kraju wynosi 144 km². Stolicą Bangladeszu jest Dakka. Językiem urzędowym jest bengalski, w użyciu jest także angielski. Bangladesz jest krajem wybitnie nizinnym. W Bangladeszu panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy. W kwietniu-maju zaczyna się pora deszczowa, która trwa do września-października. Kraj często nawiedzany jest przez katastrofalne powodzie. Powodują je obfite opady oraz spływające topniejące śniegi z położonych w sąsiednich Indiach Himalajów.

Barbados

Barbados to państwo położone w Ameryce Środkowej. Kraj zajmuje położoną w archipelagu Małych Antyli wyspę o tej samej nazwie. Stolicą Barbadosu jest Bridgetown. Mieszkańcy Barbadosu używają języka angielskiego oraz banjan, który jest barbadorskim dialektem angielskiego. Na Barbadosie panuje klimat podrównikowy wilgotny. Latem kraj nawiedzają cyklony. Wyspę otaczają rafy koralowe. Czyste karaibskie plaże (bardzo dobrze zagospodarowane), rafy koralowe, odludne zatoczki są największą atrakcją turystyczną kraju.

Belgia

Belgia położona jest w Europie Zachodniej. Kraj z dostępem do Morza Północnego. Stolicą Belgii jest Bruksela. Ważne miasta to między innymi Antwerpia, Brugia, Charleroi. Mieszkańcy Belgi używają języka francuskiego i flamandzkiego. Stolica Belgii, Bruksela, jest siedzibą Unii Europejskiej oraz NATO. Ma tutaj również siedzibę wiele innych organizacji międzynarodowych. Belgia zajmuje powierzchnię 30 518 km². Jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów europejskich. Belgia jest dziedziczną monarchią konstytucyjną.

Belize

Belize to państwo położone w Ameryce Południowej nad Morzem Karaibskim. Kraj zajmuje powierzchnię 23 000 km². Jego stolicą jest Belmopan. Ważne miasta to: Belize, Punta Gorda, Dangriga, Orange Walk. Językiem urzędowym jest angielski, ale w użyciu jest także hiszpański, karibu i dialekty karaibskie. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, którą reprezentuje gubernator. Terytorium współczesnego Belize wchodziło w skład imperium Majów. Świadectwem ich kultury są między innymi zachowane w bardzo dobrym stanie płaskorzeźby.

Benin

Benin jest państwem położonym w Afryce Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską. Stolicą Beninu jest Porto Novo, ale siedziba rządu mieści się w Kotonu. Większa część kraju to tereny wyżynne, piaszczyste niziny nadbrzeżne rozciągają się wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Językiem urzędowym jest francuski. Od XVII wieku Benin był portugalskim centrum handlu niewolnikami. Nazywano go Wybrzeżem Niewolniczym. Największą atrakcję turystyczną stanowią parki narodowe, na przykład Arly czy Pendjari. Jedną z wyznawanych religii jest animizm.

Bhutan

Bhutan to państwo położone w Azji Południowej, w Himalajach. Administracyjną stolicą Bhutanu jest Thimphu, tradycyjna stolica to Punakha. Główne miasta to: Czhukha Dzong, Tonga Dzong, Paro, Kanga. Buthan jest państwem położonym we wschodniej części Himalajów. Aż połowa terytorium tego kraju znajduje się na wysokości ponad 3000 m n. p. m. W rejonach położonych niżej panuje klimat zwrotnikowy monsunowy wilgotny, w tym położonych wyżej – podzwrotnikowy chłodny górski. Himalaje i klasztory położone na niedostępnych zboczach są największą atrakcją tego kraju.

Białoruś

Białoruś to państwo w Europie Środkowo-wschodniej. Zajmuje powierzchnię 207 600 km². Stolicą Białorusi jest Mińsk. Ważne miasta to: Brześć, Grodno, Homel, Witebsk, Pińsk, Mohylew, Bobrujsk. Używane w Białorusi języki to: białoruski, ukraiński, rosyjski, polski. Zdecydowana większość kraju zajmują obszary nizinne. Od 1939 roku do roku 1991 Białoruś była jednym z państw wchodzących w skład ZSRR. Od roku 1996 funkcję prezydenta Białorusi pełni Aleksandr Łukaszenka, który prowadzi rządy autorytarne.

Boliwia

Boliwia to państwo w Ameryce Południowej. Powierzchnia kraju wynosi 1 098 600 km². Konstytucyjną stolicą Boliwii jest Sucre, siedziba rządu mieści się w La Paz. Główne miasta Boliwii to: Cochabamba, Santa Cruz, Potosi, Oruro. Używane w Boliwii języki to hiszpański, ajmara i keczua. Na zachodzie kraju położone są Andy Boliwijskie otaczające z każdej strony Wyżynę Boliwijską. Południowa część tego płaskowyżu pokryta jest wielkimi solniskami. Na terenie Boliwii położona jest część jeziora Titicaca – największego na Ziemi jeziora wysokogórskiego.

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to państwo, które położone jest na Półwyspie Bałkańskim, w południowej Europie. Państwo ma niewielki dostęp do Morza Adriatyckiego. Zajmuje powierzchnię 51 100 km², jego stolicą jest Sarajewo. Bośnia i Hercegowina jest państwem federacyjnym. Jest państwem suwerennym od roku 1992. Praktycznie cały kraj zajmują Góry Dynarskie, tylko na północy położne są niewielkie doliny. Na obszarze dzisiejszej Bośni i Hercegowiny przez stulecia współistniały różne religie i kultury. Obecny kształt państwu został nadany po zakończeniu trwającej trzy i pół roku wojnie.

Botswana

Botswana to państwo, które jest położone w południowej Afryce. Stolicą Botswany jest Gaborone. Botswana jest jednym z najbogatszych krajów Afryki, jednak znaczna część ludności żyje w biedzie. Do Botswany na bezkrwawe safari przyjeżdża każdego roku mnóstwo turystów z całego świata. Licznie kraj ten odwiedzają także zoolodzy. Botswana położona jest w kotlinie Kalaharii. Rezerwaty przyrody i parki narodowe są najbardziej atrakcyjnymi miejscami w Botswanie. Chobe i Gemsbok należą do jednych z największych.

Brazylia

Brazylia jest państwem położonym w Ameryce Południowej. Zajmuje powierzchnię 8 512 000 km². Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Stolicą Brazylii jest Brasilia. Ważne miasta to także Rio de Janeiro, Sao Paolo, Kurytyba, Salvador. Językiem urzędowym jest portugalski. Na terenie Brazylii wyróżnia się trzy krainy geograficzne. Na południu kraju jest to gęsto zaludniona Wyżyna Brazylijska, na północy – Nizina Amazonki. Wyżyna Gujańska, która jest trzecią krainą geograficzną położona na na północy kraju, tuż przy granicy z Wenezuelą.

Brunei

Brunei to państwo położone w Azji Południowo-wschodniej, nad Morzem Południowochińskim, na północnym wybrzeżu Borneo. Powierzchnia Brunei to 5765 km². Stolicą państwa jest Bandar Seri Begawan. Językiem urzędowym jest angielski i malajski, w użyciu jest także chiński. Bogactwem Brunei jest ropa naftowa i gaz ziemny. Jednym z najbogatszych ludzi na świecie jest sułtan tego kraju. Główne miasta to Seria i Kuala Belait. Terytorium Brunei podzielone jest na dwie części przez malezyjski stan Sarawak. Zaludnione jest głównie wybrzeże.

Bułgaria

Bułgaria leży w Europie na Półwyspie Bałkańskim. Ma dostęp do Morza Czarnego. Stolicą Bułgarii jest Sofia. Główne miasta to między innymi Warna, Burgas, Płowdiw, Stara Zagora. 60% powierzchni Bułgarii zajmują góry i wyżyny. Bałkany położone są w środkowej części kraju. Wybrzeże Morza Czarnego z licznymi kąpieliskami (Słoneczny Brzeg, Złote Piaski) i uzdrowiskami jest głównym regionem turystycznym przyciągającym każdego roku tysiące zagranicznych turystów. Bułgaria to również destynacja popularna wśród Polaków.

Burkina Faso

Burkina Faso to państwo, które leży w zachodniej Afryce. Zajmuje powierzchnię 274 200 km². Stolicą Burkina Faso jest Wagadugu. Powierzchnia kraju jest pokryta wyżyną, która ociąga wysokość 500 m n. p. m. Wznoszą się nad nią góry wyspowe, których szczyty wznoszą się na wysokość 650 m n. p. m. Na wschodzie tereny są bardziej urodzajne niż tereny zachodnie. Te ostatnie są piaszczyste i suche. Szatę roślinną stanowi sawanna, w części północno-wschodniej dominuje roślinność pustynna. Językiem urzędowym jest francuski.

Burundi

Burundi to państwo położone we wschodniej Afryce, nad jeziorem Tanganika. Stolicą państwa jest Bużumbura. Główne miasta to Gitega i Mujinga. W Burundi są dwa języki urzędowe: francuski i rundi. Powierzchnia kraju jest wyżynno-górzysta. Jezioro Tanganika położone jest na południowym zachodzie kraju. Nad rzeką Ruzizi (główna rzeka kraju) oraz nad brzegami jeziora Tanganika rozciąga się nizina aluwialna. W latach 1993-1994 w Burundi toczyły się krwawe walki między plemionami Tutsi i Hutu. Od czerwca do sierpnia w Burundi trwa pora sucha.