Państwa na literę G

Gabon, Gambia, Ghana, Grecja, Grenada, Gruzja, Gujana, Gwatemala, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę G - opisy

Gabon

Gabon to państwo położone w środkowej Afryce. Jego morską granicę stanowi Ocean Atlantycki. Stolicą Gabonu jest Libreville. Główne miasta to Ovan, Kango i Port Gentil. Przeważająca część terytorium kraju zajmuje wyżyna. Na północnym zachodzie Gabonu położone są Góry Kryształowe. Bogactwem Gabonu są lasy (75% powierzchni jest porośnięte wilgotnymi lasami równikowymi), mocno jest więc tutaj rozwinięty przemysł drzewny. Turystów przyciągają do tego kraju czyste plaże i ciepłe wody. Najwięcej turystów odwiedza położony nad Oceanem Atlantyckim Port Gentil.

Gambia

Gambia jest państwem położonym w zachodniej Afryce. Od zachodu kraj oblewany jest wodami Oceanu Atlantyckiego. Stolicą Gambii jest Bandżul. Główne miasta to Bakau, Georgetown i Serekunda. Językiem urzędowy jest angielski. Mieszkańcy posługują się także językami tubylczymi, na przykład wolof, mandinka, fulani. Powierzchnię kraju tworzy nizina aluwialna, która ciągnie się wzdłuż uchodzącej do Oceanu Atlantyckiego rzeki Gambia. Fauna Gambii jest niezwykle bogata, żyją tutaj m.in. antylopy, lamparty, hipopotamy, krokodyle.

Ghana

Ghana to państwo, które leży nad Zatoką Gwinejską na kontynencie afrykańskim. Stolicą Ghany jest Akra. Główne miasta kraju to Tamale, Kumasi, Sekondi-Takoradi, Tema. Na terytorium Ghany wyróżnionych zostało trzy najważniejsze rejony nizinne. Są to: piaszczyste wybrzeże, wyżyna Aszanti i wyżyna Kwahu. W kraju panuje gorący i wilgotny klimat. Sprzyja on bujnemu rozwojowi roślinności. Niestety, lasy równikowe zostały już bardzo mocno przetrzebione. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem. Mocno rozwija się również rybołówstwo.

Grecja

Republika Grecka położona jest w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Do terytorium Grecji należy także około 2000 wysp i wysepek. Są one rozsiane głównie u wybrzeży kraju. Stolicą Grecji są Ateny. Główne miasta to: Saloniki, Iraklion, Patras, Larisa, Korynt. Cywilizacja grecka jest jedną z najstarszych na świecie. Kierunki rozwoju większości cywilizacji śródziemnomorskich zostały wytyczone przez grecką naukę i sztukę. Grecja to kraj bardzo atrakcyjny dla turystów. Przyciąga ich łagodny klimat i bogactwo zabytków.

Grenada

Grenada to państwo położone w Ameryce Środkowej. Państwo to zajmuje wyspę Grenada oraz część położonych w archipelagu Małe Antyle wysp Grenadyn. Część z wysp należących do państwa Grenada jest niezamieszkałych. Stolicą Grenady jest Saint Georges. Główne miasta to Grenville i Gouyave. Największa spośród wysp Grenada jest pochodzenia wulkanicznego. Wokół niej rozciągają się liczne rafy koralowe. Grenada jest krajem, który jest nawiedzany przez liczne cyklony. Towarzyszą im obfite opady. Ciepłe wody Morza Karaibskiego przyciągają coraz liczniejszych turystów.

Gruzja

Gruzja to państwo położone nad Morzem Czarnym na Zakaukaziu. Stolicą państwa jest Tbilisi. Ważne miasta to: Batumi, Suchumi, Mccheta, Kutaisi. Językiem urzędowym jest gruziński, ale używany jest także rosyjski, grecki, ukraiński i ormiański. W przeważającej części Gruzja jest krajem górzystym. Na południu kraju rozciąga się łańcuch Małego Kaukazu, a na północy Wielkiego Kaukazu. Kraj był do roku 1992 częścią ZSRR. W skład Gruzji wchodzi Osetia Południowa, Adżaria i Abchazja. Gruzja słynie między innymi z licznych uzdrowisk.

Gujana

Gujana jest państwem położonym w Ameryce Południowej. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią i Surinam. Jej morską granicą jest Ocean Atlantycki. Stolicą państwa jest Georgetown. Główne miasta to New Amsterdam i Lindon. W kraju panuje wilgotny klimat równikowy. Stwarza on świetne warunki do rozwoju lasów tropikalnych. Mnóstwo cennych gatunków drzew zostało jednak przetrzebionych. Codziennym widokiem są w Gujanie wodospady. Indianie zamieszkujący te ziemie od wieków nazywają więc Gujanę „krajem wód”. Gujana jest jednym z najrzadziej zaludnionych krajów na kontynencie południowoamerykańskim.

Gwatemala

Gwatemala to jedno z państw położonych w Ameryce Środkowej. Stolicą państwa jest miasto Gwatemala. Główne miasta to: Escuintla, Retalhuleu, Quezaltenango, Puerto Barrios, Flores. Gwatemala jest krajem, w krajobrazie którego dominują wysokie góry. Do Gwatemali należą Kordyliery. Drugim charakterystycznym elementem krajobrazu w tym kraju są wulkany. Wiele z nich położonych jest nad malowniczymi jeziorami. Szczyty wulkanów Tajumulco i Tacaná (najwyższe spośród wszystkich 33) okresowo pokryte są śniegiem.

Gwinea

Gwinea to państwo położone w zachodniej Afryce. Leży nad Oceanem Atlantyckim. Posiada niezwykle bogate złoża surowców. Mimo to zaliczana jest do najuboższych państw, jakie znajdują się na świecie. Gospodarka Gwinei opiera się przede wszystkim na rolnictwie. Powszechnie uprawiana jest tutaj kawa, ryż, maniok, banany, sorgo oraz proso. Jeśli chodzi o złoża surowców, to Gwinea posiada złoża niklu, diamenty, złoto, a także tytanu oraz boksytów, których pokłady w Gwinei stanowią 30% wszystkich złóż na świecie. Gwinea jest członkiem Unii Afrykańskiej oraz ECOWAS.

Gwinea Bissau

Gwinea Bissau to państwo leżące w zachodniej części Afryki. Sąsiaduje z Gwineą oraz Senegalem. Własnością Gwinei Bissau są również przybrzeżne wyspy, spośród których największe są te znajdujące się w Archipelagu Bijagos. Gwinea Bissau jest krajem typowo nizinnym. Najwyższy punkt w kraju wznosi się na wysokość trzystu metrów nad poziomem morza. Obszary położone w pobliżu brzegu mają charakter typowo bagienny. Regiony leżące we wnętrzu kraju to przede wszystkim sawanny. Gwinea Bissau jest republiką partyjną. Prezydent wybierany jest raz na pięć lat.

Gwinea Równikowa

Gwinea Równikowa to państwo, którego pełna nazwa to Republika Gwinei Równikowej. Kraj leży w centralnej Afryce i jest jednym z najmniejszych znajdujących się na kontynencie afrykańskim. Jest także jedynym spośród państw Afryki, w którym językiem urzędowym jest język hiszpański. Terytorium państwa można podzielić na dwie części: wyspiarską oraz kontynentalną. Początkowo Gwinea Równikowa znajdowała się pod władaniem Portugalczyków, którzy odkryli tą część świata. Obecnie jest to kraj mający charakter wielokulturowy. Intensywnie się rozwija. Podstawowym źródłem dochodu jest rolnictwo.