Państwa na literę T

Tadżykistan, Tajlandia, Tanzania, Timor Wschodni, Togo, Tonga, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Tuvalu

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Państwa na literę T - opisy

Tadżykistan

Tadżykistan jest państwem położonym w środkowej Azji. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Uzbekistanem i Afganistanem. Stolicą Tadżykistanu jest Duszanbe. Ważne miasta to: Kulab, Ura Tiube, Chodżent. Językiem urzędowym jest tadżycki, w użyciu jest również rosyjski, ukraiński i tatarski. Tadżykistan jest krajem górzystym. Na wschodzie kraju wznosi się łańcuch Pamiru. Jego najwyższym szczytem jest Pik Komunizmu o wysokości 7495 m n. p. m. Najniżej położona część kraju to Kotlina Fergańska. Tadżykistan proklamował niepodległość w 1991 roku.

Tajlandia

Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej Azji. Państwo leży na Półwyspie Indochińskim i Półwyspie Malajskim. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. Główne miasta Tajlandii to: Cziang Maj, Khon Kaen, Thon Buri, Hat Yai, Nakhon Ratczasima. Najgęściej zamieszkanym regionem Tajlandii jest żyzna Nizina Menamu. Poziom wykształcenia w Tajlandii jest jednym z najwyższych w całej Azji Południowo-Wschodniej. Dla dzieci w wieku 6-12 lat jest bezpłatna i obowiązkowa. Tajlandia jest krajem bardzo atrakcyjnym dla turystów.

Tanzania

Tanzania to państwo leżące we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Stolicą Tanzanii jest Dodoma. Główne miasta Tanzanii to: Zanzibar, Dar es-Salam, Kigoma-Ujiji, Mwanza, Tanga, Mtwara. Języki urzędowe to suahili i angielski. Większość powierzchni Tanzanii to płaskowyż Uniamewzi. Przecinają go Wielkie Rowy Afrykańskie. Na wschodzie kraju przebiega Wielki Rów Wschodni. Na jego obszarze położony jest wulkaniczny masyw Kilimandżaro. W masywie Kilimandżaro położony jest najwyższy szczyt Afryki – Kibo.

Timor Wschodni

Timor Wschodni to państwo, które położone jest we wschodniej części wyspy Timor. Timor jest jedną z wysp składających się na archipelag Małych Wysp Sundajskich. Jednocześnie jest wyspą największą. Stolicą państwa jest miasto Dili. Ważne miasta to również Baucau i Manatuto. W przeważającej części (wyjątkiem są tylko nadbrzeżne równiny) powierzchnia Timoru Wschodniego jest górzysta. Wybrzeża wyspy oblewane są przez ciepłe wody południowo-zachodniego Oceanu Spokojnego. Ludność zamieszkująca Timor Wschodni jest bardzo zróżnicowana etnicznie.

Togo

Togo to afrykańskie państwo położone nad Zatoką Gwinejską. Togo graniczy z Burkina Faso, Beninem i Ghaną. Morską granicą jest Ocean Atlantycki. Stolicą państwa jest Lome. Główne miasta Togo to: Dapaong, Sokodé i Palimé. Togo to kraj głównie górzysto-wyżynny, z wyjątkiem części południowej, w której leży aluwialna nizina nadbrzeżna. Na południowym zachodzie kraju położone są dwa pasma górskie: Atakora i Togo. Poziom życia w Togo jest niski. Mieszkańcy w przeważającej części wyznają animizm. Językiem urzędowym jest francuski.

Tonga

Tonga to państwo położone w Oceanii. Kraj leży na półwyspie o tej samej nazwie. Stolicą Tonga jest miasto Nukualofa. Inne ważne miasta to: Laulea Beach, Houma, Kolovai, Pea. Języki urzędowe to tonga i angielski. Terytorium Tonga tworzy 169 wysp położonych na wschód od Fidżi i na południowy zachód od Samoa Zachodniego. Wyspy zachodnie mają pochodzenie wulkaniczne. Wciąż są czynne na nich 4 wulkany. Archipelag w porze deszczowej nękają cyklony tropikalne. Suma rocznych opadów najwyższa jest na wyspach, które leżą najbliżej równika.

Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago to państwo położone w Ameryce Środkowej zajmujące położone w archipelagu Małe Antyle wyspy Trynidad i Tobago. Stolicą państwa jest Port-of-Spain. Ważne miasta to: San Fernando, Tunapuna, Charlotteville, Arima. Wyspa Trynidad jest w większości nizinna, na jej wybrzeżach znajdują się tereny pokryte bagnami. Tobago to z kolei wyspa wyżynno-górzysta. Wzdłuż wybrzeży tereny te przechodzą w niziny. Wyspa Tobago jest często nazywana Wyspą Robinsona. Wypoczywa na niej coraz więcej turystów.

Tunezja

Tunezja to państwo w Afryce Północnej. Tunezja graniczy z Algierią i Libią, jej morską granicą jest Morze Śródziemne. Stolicą państwa jest Tunis. Główne miasta kraju to: Bizerta, Kafsa, Burdż Masuda, Safakis, Kairuan, Susa. Bogactwem Tunezji jest ropa naftowa, ale duże dochody państwo czerpie także z turystyki. Turystów przyciągają między innymi ruiny rzymskich miast i plaże na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tunezja jest najmniejszym państwem Maghrebu. Jednocześnie jest jednym z najstarszych państw na świecie.

Turcja

Turcja (pełna nazwa Republika Turecka) jest państwem częściowo położonym w Europie, a częściowo w Azji (na półwyspie Azja Mniejsza). Stolicą państwa jest Ankara. Główne miasta to: Stambuł, Adana, Bursa, Izmir, Konya, Gaziantep. Turcja jest krajem o wielowiekowej historii. W tureckiej gospodarce niezmiernie ważne są dochody, które przynosi turystyka. Kraj nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi. Miastem najliczniej odwiedzanym przez turystów jest Stambuł, którego największą atrakcją jest meczet (wcześniej świątynia chrześcijańska) Hagia Sophia.

Turkmenistan

Turkmenistan to państwo leżąca w południowo-zachodniej Azji Środkowej. Państwo graniczy z Afganistanem, Uzbekistanem, Iranem. Jego morską granicą jest Morze Kaspijskie. Stolicą Turkmenistanu jest Aszchabad. Główne miasta to: Mary, Czardżou, Nebit Dag. 90% powierzchni kraju zajmuje Nizina Turańska, w której granicach położona jest pustynia Kara-Kum. Turkmenistan jest krajem bardzo jednolitym pod względem etnicznym, ponad 70% ludności kraju to Turkmeni. Językiem urzędowym jest turkmeński. W użyciu jest także rosyjski.

Tuwalu

Tuwalu to państwo w Polinezji, w Oceanii. Tuwalu składa się z atoli: Nanumea, Nui, Nukufetau, Funafuti i Nukulaelae. Kraj składa się także z pojedynczych wysp koralowych, które ciągną się na przestrzeni 560 km. Atole otaczają rafy koralowe. Roślinność wysp koralowych jest bardzo uboga, pozostałe porośnięte są wilgotnymi lasami podrównikowymi. Stolicą Tuwalu jest położone w atolu Funafuti miasto Vaiaku. Zdaniem uczonych do 2050 Tuwalu zniknie pod wodą, jeśli nie zrobimy nic, aby powstrzymać ocieplenie klimatu.