Góry na literę S

Sasanka, Skalniak, Skalnik, Skałka, Skałka, Skałka 502, Skopiec, Skrajna Turnia, Skrajny Granat, Skrajny Wołoszyn, Skrzyczne, Śląskie Kamienie, Ślęża, Słoneczna, Smerek, Smerekowa, Śmielec, Smogornia, Smolna, Smreczyński Wierch, Smrek, Śnieżka, Śnieżnica, Śnieżnik, Sokolica, Sokolica, Sowie Góry, Spadowa Kopa, Srebrna Kopa, Starorobociański Wierch, Stóg Izerski, Stołów, Stołowe Góry, Straszykowa Góra, Suchawa, Świętokrzyskie Góry, Świnica, Szczebel, Szczeliniec Mały, Szczeliniec Wielki, Szczytniak, Szeroka Góra, Szeroki Wierch (Tarniczka), Szpiglasowy Wierch, Szrenica, Szyndzielnia, Szyndzielowa Kopa

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Góry na literę S - opisy

Sasanka

Sasanka to szczyt położony w Górach Bystrzyckich. Sasanka ma 964,9 m n. p. m. Położona jest w masywie góry Jagodna. Bardzo często Sasanka jet mylnie brana za północny wierzchołek Jagodnej. Szczyt Sasanki porośnięty jest lasem świerkowym z niewielką ilością drzew liściastych. Przez wschodnie zbocze poprowadzono Autostradę Sudecką.

Skalniak

Skalniak – taką nazwą nosi jeden ze szczytów położonych w Górach Stołowych. Skalniak ma wysokość 915 m n. p. m. Leży w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych. Przez północne zbocze Skalniaka wytyczony został oznakowany kolorem czerwonym szlak turystyczny. Jest on częścią Głównego Szlaku Sudeckiego.

Skalnik

Skalnik to wzniesienie położone w Rudawach Janowickich będących częścią Sudetów Zachodnich. Skalnik wznosi się na wysokość 944 m n. p. m. Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Szczyt w całości porośnięty jest lasem świerkowym. Góra Skalnik leży w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Skałka

Skałka to wzgórze wznoszące się na wysokość czterysta pięćdziesiąt pięć metrów nad poziomem morza. Leży na Wyżynie Olkuskiej na terenie województwa małopolskiego. Obecnie na wzniesieniu tym znajduje się pole golfowe, a także bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców wyciąg narciarski, który w sezonie przyciąga sporo miłośników białego szaleństwa.

Skałka

to malowniczy szczyt w Beskidzie Sądeckim, którego wysokość wynosi tysiąc sto sześćdziesiąt trzy metrów nad poziomem morza. Liczna skałki znajdujące się w okolicach szczytu tej góry związane są z przeróżnymi legendami powtarzanymi od wieków przez ludzi mieszkających w jej cieniu, m.in. o cudach św. Kingi.

Skałka 502

Skałka 502 to najwyższe wzniesienie Wyżyny Olkuskiej. Skałka 502 nazywana jest także Grodziskiem. Ten wierzchołkowy ostaniec położony jest w miejscowości Jerzmanowice. Wysokość Skałki 502 wynosi 513 m n. p. m. Według wcześniej dokonywanych pomiarów wysokość ostańca wynosiła 502 m, stąd wzięła się jego nazwa.

Skopiec

Skopiec to szczyt (718,6 m n. p. m.) położony w Sudetach, w Górach Kaczawskich. Skopiec należy zarówno do Korony Sudetów Polskich, jak również do Korony Sudetów i Korony Gór Polskich. U podnóża wzniesienia biegnie żółty i niebieski szlak turystyczny. Na sam szczyt prowadzi wygodna ścieżka. Skopiec zbudowany jest z marmurów, zieleńców i łupków.

Skrajna Turnia

Skrajna Turnia to szczyt położony w Tatrach Wysokich. Jest szczytem położonym zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie granicy. Skrajna Turnia (2097 m n. p. m.) po polskiej stroni tworzy dwa grzbiety. Na Skrajną Turnię można dojść czerwonym szlakiem prowadzącym z Doliny Kościeliskiej. Szlak omija wierzchołek szczytowy.

Skrajny Granat

Skrajny Granat jest najniższym i najdalej na wschód wysuniętym wierzchołkiem Granatów. Skrajny Granat ma 2225 m wysokości. Jest jednym ze szczytów położonych na Orlej Perci. Szczyt stał się popularny wśród turystów po wytyczeniu Orlej Perci. Skrajny Granat cieszy się popularnością także wśród wspinaczy.

Skrajny Wołoszyn

Skrajny Wołoszyn (2092 m n. p. m.) to szczyt położony w Tatrach Wysokich. Szczyt leży w środkowej części masywu Wołoszyna. Patrząc w kierunku wschodni, Skrajny Wołoszyn jest ostatni w czterech wierzchołków, które mają w nazwie Wołoszyn. Żaden z wierzchołków Wołoszyna nie jest obecnie dostępny dla turystów.

Skrzyczne

Skrzyczne to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc dwieście pięćdziesiąt siedem metrów nad poziomem morza. Leży w Beskidzie Śląskim. Jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, co sprawia, że zalicza się do Korony Gór Polski. Przez Skrzyczne prowadzi kilka szlaków turystycznych, między innymi szlak zielony ze Szczyrku.

Śląskie Kamienie

Śląskie Kamienie to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc czterysta trzynaście metrów. Leży w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Masy buduje granit karkonoski. Przez szczyt biegnie granica oddzielająca Polskę od Czech. Góra leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na szczycie kosodrzewina, w niższych partiach lasy świerkowe.

Ślęża

Ślęża to szczyt położony w Masywie Ślęży. Ślęża wznosi się na wysokość 717,5 m n. p. m. Masyw Ślęży i jego okolice pokryte są gęsto szlakami turystycznymi. Na szczycie Ślęży zbudowano wieżę widokową. Wytyczono tutaj również dwie ścieżki archeologiczne. Na szczyt można dojść szlakiem czerwonym, żółtym, niebieskim.

Słoneczna

Słoneczna to wzniesienie położone w Górach Sowich należących do Sudetów Środkowych. Słoneczna ma wysokość 949 m n. p. m. Wyróżnia się charakterystycznym kształtem zbliżonym do kopuły. Południowo-wschodnie zbocza Słonecznej są łagodne, pozostałe są bardziej strome. Słoneczna znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

Smerek

Smerek to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc dwieście dwadzieścia dwa metry nad poziomem morza. Leży w Bieszczadach Zachodnich. W niektórych publikacjach występuje pod nazwą Wysoka. W wyższych partiach szczyt pokrywają połoniny. Szczyt składa się z dwóch wierzchołków, które oddziela od siebie trawiaste obniżenie.

Smerekowa

Smerekowa (1013 m n. p. m.) to szczyt położony w Pieninach. Pod względem wysokości Smerekowa drugie miejsce po Wysokiej. Przez szczyt Smerekowej przebiega granica między Polską a Słowacją. Smrekowa leży już po słowackiej stronie granicy. Z wierzchołka przy dobrej pogodzie widoczny jest Beskid Sądecki i Tatry.

Śmielec

Śmielec to szczyt położony w Karkonoszach, w ich głównej grani. Dawniej określany mianem Wielkiego Szyszaka. Nazwę zmieniono po zakończeniu drugiej wojny światowej. Góruje nad Jagniątkowem będącym dzielnicą Jeleniej Góry. Nieopodal szczytu przebiega granica między Polską a Czechami. Leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Smogornia

Smogornia to szczyt położony w Karkonoszach, w głównej ich grani. Wznosi się na wysokość tysiąc czterysta dziewięćdziesiąt jeden metrów nad poziomem morza. Poniżej szczytu zlokalizowany jest punkt pomiarowy, co sprawia, że w wielu przewodnikach podawana jest inna wysokość góry. Wchodzi w skład Śląskiego Grzbietu.

Smolna

Smolna jest górą położoną w Sudetach Środkowych. Wznosząca się na wysokość 870 m n. p. m. Smolna leży w północnej części Gór Bystrzyckich. Porasta ją las świerkowy z małą domieszką jaworu i buku. Przez Smolną prowadzi zielony szlak turystyczny. Z górą Smolną związanych jest wiele legend i podań o mylącym drogę wędrowcom złym duchu Jaśku-Ptaśku.

Smreczyński Wierch

Smreczyński Wierch to szczyt położony w Tatrach Zachodnich. Jest szczytem granicznym. Smreczyński Wierch jest szczytem o dwóch wierzchołkach. Wyższy ma 2068 m, niższy – 2066. Oba wierzchołki rozdziela siodło leżące na wysokości 2050 m n. p. m. Smreczyński Wierch nie jest udostępniony dla ruchu turystycznego.

Smrek

Smrek to mierząca sobie tysiąc sto dwadzieścia cztery metrów nad poziomem morza góra z dwoma szczytami. Niższy jest mniejszy zaledwie o jeden metr i długo trwała dyskusja, który właściwie jest wyższy. Smrek jest najwyższym szczytem czeskiej strony Gór Izerskich, przez co zyskał sobie wielkie uznanie tamtejszych turystów.

Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach. Jest także najwyższym szczytem Czech. Wznosi się na wysokość tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza. Góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Zaliczana do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich, Korony Sudetów, a także Korony Europy. Bardzo popularna wśród turystów.

Śnieżnica

Śnieżnica swoją nazwę uzyskała w związku z faktem zalegania na niej śniegu przez wyjątkowo długi okres roku. Ten szczyt w Beskidzie Wyspowym nie jest wyjątkowo rosły, ponieważ przekracza wysokość tysiąca metrów nad poziomem morza zaledwie o sześć metrów, ale układ topograficzny okolicy sprawia, że jest to zimne miejsce.

Śnieżnik

Śnieżnik to masyw położony w Sudetach Wschodnich. Rozciąga się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Jest to najwyższe pasmo górskie położone w tej części Sudetów. Punktem zwornikowym masywu jest szczyt Śnieżnik wznoszący się na wysokość tysiąc czterysta dwadzieścia pięć metrów nad poziomem morza.

Sokolica

Sokolica jest szczytem położonym w Pieninach Środkowych. Szczyt ma wysokość 747 m n. p. m. Sokolica leży w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Na jej szczycie rośnie kilka reliktowych sosen. Jedna z nich będąca symbolem Pienin została uszkodzona przez śmigłowiec LPR w 2018 r. Sokolica to popularny cel wycieczek.

Sokolica

Sokolica to szczyt położony w Pieninach Środkowych. Leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Szczyt wznosi się na wysokość siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza. Góra znana jest przede wszystkim z sosny endemicznej, która została w ostatnim czasie uszkodzona podczas akcji ratowniczej.

Sowie Góry

Sowie Góry to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Pasmo Gór Sowich w całości położone jest w Polsce. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego. Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Sowa licząca 1015 m n. p. m. W obrębie Gór Sowich występują liczne cenne minerały, między innymi turmalin.

Spadowa Kopa

Spadowa Kopa to szczyt położony w Tatrach Wysokich. Spadowa Kopa (2252 m n. p. m.) leży w północnej grani Rysów. Jest szczytem bardzo popularnym wśród taterników. Wytyczono na niej 3 drogi wspinaczkowe. Kilkanaście znajduje się także  na Czołówce Spadowej Kopy. Pierwszego wejścia na Spadową Kopę dokonał Stanisław Porębski w 1909 r.

Srebrna Kopa

Srebrna Kopa (785 m n. p. m) to szczyt położony w Górach Opawskich. Srebrna Kopa jest górą graniczną, leży między Polską a Czechami. W przeszłości na stokach wzniesienia poszukiwano złóż srebra, stąd pochodzenie nazwy tego wzniesienia. Srebrna Kopa jest dostępna dla turystów. Leży w granicach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.

Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch (2176 m n. p. m.) jest szczytem w polskich Tatrach Zachodnich. Po polskiej stronie jest najwyższym ich szczytem. Na Starorobociański Wierch prowadzi kilka szlaków turystycznych, w tym trzy przez Dolinę Chochołowską. Nawet w szczycie letniego sezonu na szlakach nie ma tłumu turystów.

Stóg Izerski

Stóg Izerski jest szczytem położonym w Górach Izerskich, który dzieli się swoją nazwą z niewielką osadą położoną niedaleko jego szczytu. Sam szczyt zazwyczaj określany jest krótszą nazwą Stóg. Wznosi się na wysokość tysiąca stu pięciu metrów nad poziomem morza. Na jego zboczu znajduje się bardzo popularne schronisko PTTK.

Stołów

Stołów to wypiętrzenie o wysokości tysiąc trzydzieści pięć metrów nad poziomem morza. Leży w Beskidzie Śląskim między Trzema Kopcami a Błatnią. Dawniej miejsce to było całkowicie zalesione. Porastały je lasy bukowe. Obecnie w wielu miejscach znajdują się zręby. Na stokach wzniesienia znajduje się wejście do Jaskini Głębokiej.

Stołowe Góry

Stołowe Góry to pasmo położone w Sudetach Środkowych. Ich szczyty są tak płaskie jak blat stołu, stąd ich nazwa. Na ternie Gór Stołowych w 1993 roku został utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Najwyższy szczyt Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki (919 m n. p. m.). Góry Stołowe są licznie odwiedzane przez turystów.

Straszykowa Góra

Straszykowa Góra (500 m n. p. m.) to wzniesienie położone we wsi Ryczów w województwie śląskim. Straszykową Górę porasta las sosnowy. Znajduje się na niej kilka polanek. W zboczach Straszykowej Góry odkryto kilka jaskiń. Straszykowa Góra leży w granicach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Paśmie Smoleńsko-Niegownickim.

Suchawa

Suchawa to wzniesienie o wysokości 928 m n. p. m. Wzniesienie to położony jest w obrębie Gór Kamiennych, które są częścią Gór Suchych. Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem. Przez szczyt prowadzi niebieski szlak turystyczny. Suchawa położona jest w granicach Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

Świętokrzyskie Góry

 Świętokrzyskie Góry są najstarszym pasmem górskim w Polsce. Położone są w południowo-wschodniej Polsce, Zajmują centralną część Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest położona w paśmie Łysogór Łysica (614 m n. p. m.). Nazwa tego łańcucha górskiego pochodzi od relikwii Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Łysej Górze.

Świnica

Świnica to szczyt leżący w głównej grani Tatr Wysokich. Składa się z dwóch wierzchołków, których wysokość jest różna – dzieli je dziesięć metrów. Swoim kształtem Świnica przypomina szeroką piramidę. Obecnie jest to jeden z bardziej popularnych szczytów wśród turystów. Niewątpliwym atutem szczytu jest niezwykła panorama, która się z niego rozpościera.

Szczebel

Szczebel to tak zwany wybitny szczyt w Beskidzie Wyspowym. Jego nazwa może być zapisywana także jako Strzebel. Wybitność szczytu w tym miejscu oznacza, że stanowi on wyniesienie pośród dłuższego rzędu wzniesień, na którym pojawiają się mniej wybitne szczyty, czyli szczyty posiadające mniejszą wysokość względną.

Szczeliniec Mały

Szczeliniec Mały (895 m n. p. m.) to szczyt położony w Górach Stołowych. Położony nieopodal Szczelińca Wielkiego razem z nim tworzy jeden masyw. Szczeliniec Mały leży poza szlakiem turystycznym, dla ruchu turystycznego jest zamknięty praktycznie od zawsze. Jego teren objęty jest rezerwatem przyrody.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to szczyt położony w Górach Stołowych. Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 919 m n. p. m. Jest to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Utworzony w jego obrębie rezerwat przyrody oraz liczne tarasy widokowe sprawiają, że Szczeliniec Wielki należy do miejsc bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów.

Szczytniak

Szczytniak to góra położona w Paśmie Jeleniowskim będącym częścią Gór Świętokrzyskich. Góra ma 554 m n. p. m. Na północnym zboczu góry został utworzony rezerwat przyrody Szczytniak. Ochroną objęto gołoborze oraz fragment puszczy jodłowo-bukowej. Przez szczyt prowadzi oznaczony kolorem czerwonym Główny Szlak Świętokrzyski imienia Edmunda Massalskiego. Na Szczytniaku zaczyna się również czarny szlak do Nowej Słupi.

Szeroka Góra

Szeroka Góra położona jest w Górach Bardzkich. Szczyt ma wysokość 765 m n. p. m. i występuje także pod nazwą Szeroka. Punktem wypadowym na Szeroką Górę jest Kłodzko, z którego poprowadzony został znakowany na żółto szlak. Całe wzniesienie wraz ze szczytem porośnięte jest lasem. Wierzchołek Szerokiej Góry jest zaznaczony dość słabo.

Szeroki Wierch (Tarniczka)

Szeroki Wierzch to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc trzysta piętnaście metrów nad poziomem morza. Leży w Bieszczadach Zachodnich. Wchodzi w skład grupy Tarnicy. Na szczycie znajduje się stanowisko zarazy macierzankowej – rośliny, która obecnie spotykana jest niezwykle rzadko. Szczyt jest odkryty, co warunkuje wspaniałe widoki.

Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowy Wierch (2172 m n. p. m.) to szczyt położony w głównej grani Tatr Wysokich. Szpiglasowy Wierch jest szeroki masywem złożonym z kilku wierzchołków. Zbocza północno-zachodnie Szpiglasowego Wierchu opadają do Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Ściana północna dominuje nad Doliną Pięciu Stawów Polskich.

Szrenica

Szrenica to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc trzysta sześćdziesiąt dwa metry nad poziomem morza. Leży w Karkonoszach nieopodal granicy z Czechami. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Na szczycie znajduje się popularne wśród turystów schronisko, które czynne jest przez cały rok.

Szyndzielnia

Szyndzielnia, określana przez Ślązaków mianem Gaciok, a przez Niemców zwana Kamitzerplatte, to szczyt w Beskidzie Śląskim, który liczy sobie tysiąc trzydzieści metrów wysokości. Administracyjnie stanowi część Bielska-Białej i jest miejscem ulubionym dla jej mieszkańców. Zbocza tej góry są gęsto zalesione, a pod szczytem stoi schronisko PTTK.

Szyndzielowa Kopa

Szyndzielowa Kopa to szczyt położony w Górach Opawskich. Wzniesienie ma wysokość 533 m n. p. m. Szyndzielowa Kopa wznosi się nad wsią Pokrzywna. We wsi ma początek czerwony szlak na Biskupią Kopę. Przez szczyt Szyndzielowej Kopy przebiega Główny Szlak Sudecki znakowany kolorem czerwonym. Nazwa szczytu pochodzi od drewnianych gontów – szyndziołów.