Góry na literę P

Palenica, Paportna, Pieniny, Pilsko, Płasza, Pogórze Ciężkowickie, Polica, Połom, Połonina Caryńska (Kruhly Wierch), Połonina Wetlińska (Roh), Poręba, Pośredni Granat, Pośredni Wołoszyn, Pośrednia Turnia, Postawna, Przehyba, Przypór, Przysłop

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Góry na literę P - opisy

Palenica

Palenica to wznoszący się na wysokość osiemset dwadzieścia dwa metry nad poziomem morza szczyt leżący w Gorcach. Należy do Pasma Lubania. Grzbiet góry tworzy zbocza dolin dwóch potoków, które nie mają nazwy. Wpadają one do Dunajca. Szczyt jest pokryty lasem. Nie wytyczono na górę żadnego szlaku turystycznego.

Paportna

Paportna to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc sto dziewięćdziesiąt osiem metrów nad poziomem morza. Zaliczany do Bieszczad Zachodnich, wchodzi w skład bocznego grzbietu pasma granicznego. Przez wierzchołek wytyczony żółty szlak turystyczny, które łączy Stare Sioło z Riabą Skałą. Na północnym stoku znajdują się źródla potoku Rybnik.

Pieniny

Pieniny to pasmo górskie leżące w łańcuchu Karpat cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Pieniny położone są zarówno na terenie Polski, jak i Słowacji. Najbardziej znane z przełomu Dunajca. Najpopularniejszym miastem położonym w Pieninach jest leżąca nad Dunajcem Szczawnica, w której swój początek ma szlak na Trzy Korony, Sokolicę oraz Wysoką.

Pilsko

Pilsko (1557 m n. p. m.) to szczyt położony w Beskidzie Żywieckim. Przez grzbiet Pilska przebiega Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica między Polską i Słowacją. Szczyt leży w grupie Pilska. Kopułę szczytową porastają kosodrzewiny i trawy. Szczyt Pilska jest niezwykle popularny wśród narciarzy.

Płasza

Płasza to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, którego wysokość to tysiąc sto sześćdziesiąt trzy metry nad poziomem morza. Leży na granicy ze Słowacją. Sam wierzchołek jest bezleśny, zaś na stokach występuje las. Przez szczyt poprowadzono szlak turystyczny, który wiedze z Wielkiej Rawki na Riabą Skałę oraz szlak z Krzemieńca na Riabą Skałę.

Pogórze Ciężkowickie

Pogórze Ciężkowickie są mezoregionem położonym w południowo-wschodniej Polsce. Stanowi ono część Pogórza Środkowobeskidzkiego. Wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego nie imponują wysokością. Najwyższe z nich, Liwocz ma zaledwie 562 m. Część Pogórza Ciężkowickiego objęta została ochroną w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym.

Polica

Polica to szczyt leżący w Beskidzie Żywieckim w Paśmie Babiogórskim. W zdecydowanej większości masyw Policy jest zalesiony. Na szczycie spotykana jest między innymi zarzyczka górska, która jest na terenie kraju rzadkim gatunkiem. Szczyt ma wysokość tysiąc trzysta sześćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza.

Połom

Połom jest górą o wysokości 667 m n. p. m. Szczyt ten położony jest w Górach Kaczawskich. Wzniesienie góruje nad Wojcieszowem Górnym, leży na lewym brzegu rzeki Kaczawy. Masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych. Z dwóch stron wzniesienie otoczone jest kamieniołomami. Wydobywanie wapieni jest przyczyną degradacji całego masywu.

Połonina Caryńska (Kruhly Wierch)

Kruhly Wierch to jeden z czterech wierzchołków, które tworzą Połoninę Caryńską. Wznosi się na wysokość tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt siedem metrów nad poziomem morza. Jego stoki są krótkie, opadają strono. Z wierzchołka rozciąga się wspaniały widok między innymi na masyw Małej oraz Wielkiej Rawki.

Połonina Wetlińska (Roh)

Roh to jedna z pięciu kulminacji Połoniny Wetlińskiej. Wznosi się na wysokość tysiąc dwieście pięćdziesiąt pięć metrów nad poziomem morza. Leży w Bieszczadach Zachodnich. Na wierzchołek nie można wejść – z uwagi na ochronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie wytyczono tu żadnego szlaku turystycznego.

Poręba

Poręba to szczyt położony w Górach Kaczawskich. Wzniesienie ma wysokość 671 m n. p . m. i jest najwyższym szczytem w Grzbiecie Wschodnim wspomnianego pasma. Poręba leży na Szlaku Zamków Piastowskich. Szlak ten oznaczony jest kolorem zielonym. Na szczycie wzniesienia IMGW umieścił radar meteorologiczny.

Pośredni Granat

Pośredni Granat to jeden z wierzchołków położonych w masywie Granatu. Pośredni Granat jest wierzchołkiem środkowym wznosi się na wysokość 2234 m n. p. m. Przez Pośredni Granat wiedzie szlak Orlej Perci. Jest szczytem licznie odwiedzanym przez turystów. Wszystkie szczyty Granatów jako pierwsi zdobyli: ksiądz Eugeniusz Janota, Bronisław Gustawicz i przewodnik Maciej Sieczka.

Pośredni Wołoszyn

Pośredni Wołoszyn (2117 m n. p. m.) to szczyt położony w Tatrach Wysokich leżący w garbie Wołoszyna. Masyw Wołoszyna jest objęty ochroną ścisłą. Dla ruchu turystycznego i dla taterników nie jest dostępny żaden z jego szczytów. Turyści i taternicy nie mają więc wstępu także na szczyt Pośredniego Wołoszyna.

Pośrednia Turnia

Pośrednia Turnia (2128 m n. p. m.) jest szczytem położonym w głównej grani Tatr. Południowym zboczem Pośredniej Turni poprowadzona została znakowana ścieżka turystyczna prowadząca z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Turyści mogli z niej korzystać jeszcze przed II wojną światową, wybudowano ją w 1937 r.

Postawna

Postawna to szczyt wznoszący się wysokość 1116 metrów nad poziomem morza. Położony w Sudetach Wschodnich. W niektórych podziałach zaliczany jest do Gór Złotych, w innych do Gór Bialskich. Leży przy granicy z Czechami. Na szczyt ten nie wiedzie żaden znakowany szlak turystyczny. Postawna zaliczana jest do Korony Sudetów Polskich.

Przehyba

Przehyba to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc sto siedemdziesiąt pięć metrów. Leży na terenie Beskidu Sądeckiego w Paśmie Radziejowej. W wielu opracowaniach występuje jako Prehyba. Szczyt ten jest bardzo łatwy dostępny. Oprócz szlaków turystycznych wiedzie tu droga asfaltowa prowadząca z Gabonia. Na Przehybę dostać można się między innymi z Rytra, Starego Sącza i Krościenka.

Przypór

Przypór leży w Beskidzie Sądeckim i jest częścią Pasma Jaworzyny. Mierzy sobie osiemset osiemdziesiąt siedem metrów nad poziomem morza i oddziela dolinę Łomniczanki od doliny Wierchomlanki. Niewielkie różnice w wysokości względnej są tu znakomitym zaproszeniem dla turystów zainteresowanych wycieczkami rowerowymi.

Przysłop

Przysłop jest wydłużonym wzniesieniem w masywie Baraniej Góry w Beskidzie śląskim. Jego charakterystyczna cechą jest to, że nie posiada wyraźnie zarysowanego szczytu. Jest to tak zwany wywłaszczony szczyt niewybitny, przez co czasami określany jest szczytem Na Równym. Jego wysokość to tysiąc dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza.