Góry na literę C
Cebula, Chełmiec, Chrobacza Łąka, Cichoń, Ciemniak, Ciemnosmreczyńska Turnia, Cubryna, Ćwilin, Cyl Hali Śmietanowej (Kiczorka), Czarna Góra, Czarna Kopa (góra), Czarne Ściany, Czarnek, Czeremcha, Czerniawa Sucha, Czerniec, Czeskie Kamienie, Czoło Turbacza, Czupel, Czyrniec
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Góry na literę C - opisy
Cebula
Cebula to polana położona na północnym grzbiecie Pilska. Leży w Beskidzie Żywieckim na wysokości około 1200 m n. p. m. Na Hali Cebulowej znajdują się źródła Cebulowego Potoku – dopływu Sopotni Wielkiej. Na hali prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W jej dolnej części biegną znaki zielonego szlaku prowadzący z Sopotni Wielkiej na Halę Miziową.
Chełmiec
Chełmiec (851 m n. p. m.) to szczyt położony w Górach Wałbrzyskich i wchodzący w skład masywu Chełmca. Chełmiec administracyjnie jest częścią uzdrowiska Szczawno-Zdrój. Turyści, którzy w wakacyjny weekend wybiorą się na Chełniec mogą zwiedzić kamienną wieżę zbudowaną jeszcze w XIX wieku. Na szczycie góry zbudowano krzyż i wieżę radiowo-telewizyjną.
Chrobacza Łąka
Chrobacza Łąka (822 m n. p. m.) to szczyt położony w Beskidzie Małym. Wzniesienie leży w obszarze, który obejmuje Grupa Magurki Wilkowickiej. Nazwa szczytu pochodzi od położonej nieopodal Polany Chrobacza Łąka. Ze szczytu rozciąga się panorama na Beskid Mały. Przy dobrej widoczności widoczny jest również Beskid Ślaski i szczyty Tatr.
Cichoń
Cichoń, liczący sobie dziewięćset dwadzieścia sześć metrów nad poziomem morza szczyt w Beskidzie Wyspowym, kiedyś nazywany był Tokoniem. Nazwa ta wskazuje na bytowanie tutaj dużej ilości głuszców, których gody określane są nazwą toków, ale osadnictwo ludzkie sprawiło, że jest ich tutaj obecnie bardzo niewiele.
Ciemniak
Ciemniak (2096 m n. p. m.) jest jednym ze szczytów wchodzących w skład masywu Czerwonych Wiechów. Leży w głównej grani Tatr Zachodnich. Jest niezwykle popularny wśród odwiedzających Tatry turystów. Na szczyt Ciemniaka można dostać się kilkoma szlakami. Kopuła szczytowa Ciemniaka jest dość rozległa.
Ciemnosmreczyńska Turnia
Ciemnosmreczyńska Turnia jest jedną z turni położonych w głównej grani Tatr. Nazwa Turni pochodzi od Ciemnych Smreczyn, które są częścią Doliny Koprowej położonej w słowackiej części Tatr Wysokich. Pierwszego wejścia na Ciemnosmreczyńską Turnię (2142 m n. p. m.) dokonał Janusz Chmielowski 13 września 1904 r.
Cubryna
Cubryna jest szczytem położonym w Tatrach Wysokich. Wznosi się na wysokość 2376 m n. p m. Jest jednym ze szczytów górujących nad Morskim Okiem. Na szczycie Cubryny spotykają się granice 3 krain geograficznych: Spiszu, Podhala i Liptowa. Na szczyt Cubryny nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.
Ćwilin
Ćwilin to drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Ćwilin to spolszczona nazwa niemiecka, która w oryginale oznacza Zwilling, czyli bliźniaka (Śnieżnicy). Ten mierzący sobie tysiąc siedemdziesiąt dwa metry metrów nad poziomem morza szczyt często mylnie określany jest nazwą Cwiliń, która jest po prostu błędna.
Cyl Hali Śmietanowej (Kiczorka) (góra)
Cyl Hali Śmietanowej to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc dwieście dziewięćdziesiąt osiem metrów nad poziomem morza. Leży w Beskidzie Żywieckim. Zalicza się do Pasma Policy. Sczyzt zwornikowy. Stoki góry są pokryte lasem, ale na wierzchołku zlokalizowana jest niewielkich rozmiarów Hala Śmietanowa.
Czarna Góra (góra)
Czarna Góra to szczyt wznoszący się na wysokość dziewięćset sześćdziesiąt pięć metrów nad poziomem morza. Leży w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich. Wchodzi w skład Wysokiego Grzbietu. Góra ma stożkowaty kształt, wierzchołek jest wyraźnie zaznaczony. Jest to jedno z bardziej charakterystycznych wzniesień spośród wszystkich, które położone są w okolicy Szklarskiej Poręby.
Czarna Kopa (góra)
Czarna Kopa to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc czterysta osiem metrów nad poziomem morza. Położony w głównej grani Karkonoszy. Góra zbudowana jest ze skład metamorficznych. Jest to góra graniczna – biegnie przez nią granica między Polską a Czechami. W jej sąsiedztwie znajduje się Średnia Kopa.
Czarne Ściany
Czarne Ściany to turnia położona w Tatrach Wysokich. Czarne Ściany leżą we wschodniej grani Świnicy. Turnia ma wysokość 2242 m n. p. m. Pierwszego znanego wejścia dokonano 27 lipca 1906 roku. Pierwszymi zdobywcami Czarnych Ścian byli: Roman Kordys, Jerzy Maślanka, Zygmunt Klemensiewicz. Graniowy odcinek Czarnych Ścian był w przeszłości popularną drogą wspinaczkową.
Czarnek
Czarnek to szczyt położony w Sudetach Środkowych, a ściślej w należących do pasma Gór Suchych Górach Kamiennych. Czarnek wznosi się na wysokość 868 m n. p. m. Wzniesienie zbudowane jest z porfirów. Czarnek porośnięty jest lasem bukowo-świerkowym. Jego strome zbocza przecinają głębokie dolinki. Czarnek przypomina stożek.
Czeremcha (góra)
Czeremcha to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc sto czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza. Położony jest w Beskidzie Sądeckim. Wchodzi w skład Pasma Radziejowej. Szczyt o charakterze zwornikowym. Przez szczyt przebiega zielony szlak pieszy, który łączy Szczawnicę z Przehybą. Jego pokonanie zajmuje około trzech godzin.
Czerniawa Sucha (góra)
Czerniawa Sucha to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc sześćdziesiąt dwa metry nad poziomem morza. Kondracki zalicza Czerniawę Suchą do Beskidu Makowskiego. W wielu opracowaniach zaliczana jest jednak do Beskidu Żywieckiego. Szczyt jest w dużej mierze zalesiony. Przebiegają przez niego dwa szlaki turystyczne.
Czerniec
Czerniec to jeden ze szczytów w Górach Bystrzyckich. Czerniec to góra, która wnosi się na wysokość 891 m n. p. m. Czerniec góruje nad doliną Dzikiej Orlicy. Zbocza północne i południowe oraz kopuła szczytowa wzniesienia porośnięte są lasem świerkowym z niewielką domieszką drzew liściastych. We wschodnim zboczu góry znajduje się jaskinia Solna Jama.
Czeskie Kamienie (góra)
Czeskie Kamienie to szczyt położony w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Wznosi się na wysokość tysiąc czterysta szesnaście metrów nad poziomem morza. W bliskiej odległości od szczytu znajduje się głaz, na którym wyryto datę 14 stycznia 1929. To właśnie wówczas zginął tu Rudolf Kalman – dziennikarz, który poniósł śmierć w burzy śnieżnej.
Czoło Turbacza (góra)
Czoło Turbacza to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc dwieście pięćdziesiąt osiem metrów nad poziomem morza. Położony jest w Gorcach w masywie Turbacza. Zaledwie dwadzieścia minut marszu oddziela Czoło Turbacza od słynnego schroniska na Turbaczu. Przez Czoło Turbacza przebiegają popularne wśród turystów szlaki turystyczne.
Czupel
Czupel to szczyt położony w Beskidzie Małym. Góra ma wysokość 930 m n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem tego pasma. Masyw Czupela za wyjątkiem kopuły szczytowej porośnięty jest lasem. Przez szczyt przebiega niebieski szlak. Z polan znajdujących się na wschodnim zboczu góry widoczna jest Babia Góra.
Czyrniec (góra)
Czyrniec to szczyt wznoszący się na wysokość tysiąc trzysta dwadzieścia osiem metrów nad poziomem morza. Leży w Beskidzie Żywieckim w Paśmie Policy. Grzbietem góry przebiega Wielki Europejski Dział Wodny. Obecnie cały szczyt położony jest po stronie polskiej. Dawniej grzbietem biegła granica między Polską a Słowacją.