Rzeki na literę W

Warta, Wda, Wel, Wełna, Wetława, Wezera, Wieprz, Wieprza, Wierzyca, Wisła, Wisłok, Wisłoka, Wkra, Wołga

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Rzeki na literę W - opisy

Warta

Warta to pod względem wielkości trzecia rzeka przepływająca przez terytorium Polski. Jest rzeką, która w całości leży w granicach Polski. Stanowi główny prawy dopływ Odry. Swoje źródła ma na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Przepływa między innymi przez Poznań, Częstochowę, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, w którym wpada do Odry. Największym dopływem Warty jest Noteć. Na części terenów, przez które płynie utworzono Park Narodowy Ujście Warty.

Wda

Wda to rzeka przepływająca przez północną Polskę. Stanowi lewy dopływ Wisły. Jej długość to prawie dwieście kilometrów. Swój początek bierze na Równinie Charzykowskiej. Przepływa przez kaszubską wielką wodę, a także Bory Tucholskie. Do Wisły wpada nieopodal Świecia. Cieszy się dużą popularnością wśród miłośników spływów kajakowych. Jest rzeką o wybitnie nizinnym charakterze. Charakteryzuje się piaszczystym dnem.

Wel

Wel jest rzeką, która płynie przez województwo warmińsko-mazurskie. Ma długość 107,45 km. Jest lewym dopływem rzeki Drwęcy. Za odcinek źródłowy rzeki Wel uznany został bardzo skromny ciek wodny noszący nazwę Wkra Wielka. Wypływa on z południowych zboczy Wzgórz Dylewskich. Nazwę rzeki Wel ciek ten przybiera dopiero po wypłynięciu z jeziora Dąbrowa Wielka. Do Drwęcy rzeka Wel wpływa w miejscowości Bratian.

Wełna

Wełna jest rzeką w zachodniej Polsce. Ta długa na 118 km rzeka jest prawobrzeżnym dopływem Warty. Źródła rzeki znajdują się w położonej koło Gniezna wsi Osiniec. W swoim górnym i środkowym biegu Wełna przepływa przez kilka jezior. Do Warty wpływa w miejscowości Oborniki. Wełna wyróżnia się występowaniem gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych tylko dla niej. Żyje tutaj między innymi grzywacz białopłetwy.

Wełtawa

Wełtawa to najdłuższa rzeka położona na terenie Czech. Jest również największym dopływem Łaby. Jej długość to czterysta trzydzieści pięć kilometrów. Początkowo płynie w kierunku południowo – wschodnim. Wraz z biegiem zmienia go na kierunek północny. Przepływa przez stolicę Czech – Pragę. Zaznacza się duża rola Wełtawy w produkcji energii elektrycznej. Znajduje się na niej kilka sztucznych jezior, a także hydroelektrownie.

Wezera

Wezera to rzeka płynąca przez terytorium Niemiec. Jej długość to jedynie nieco ponad siedemset kilometrów. Przepływa przez Pogórze Wezerskie. Poprzez liczne kanały łączy się z Renem oraz Łabą. Jest to rzeka na całej swojej długości żeglowna. Od Bremy korzystają z niej powszechnie statki morskie. To właśnie nad tą rzeką znajdowały się pierwotne osady plemion celtyckich. Do najważniejszych miast położonych nad Wezerą zalicza się Nordenham oraz Bremę.

Wieprz

Wieprz to rzeka przepływająca przez terytorium Polski. Jest prawym dopływem Wisły. Długość rzeki to trzysta trzy kilometry. Swoje źródła ma nieopodal Tomaszowa Lubelskiego. Przepływa przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Najważniejsze miejscowości, przez które przepływa to Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnobród, Lubartów. Do Wisły wpada w okolicach Dęblina.

Wieprza

Wieprza to rzeka płynąca przez Polskę. Przepływa przez Pobrzeże Koszalińskie, Wysoczyznę Polanowską oraz Pojezierze Bytowskie. Jej długość to sto czterdzieści kilometrów. Swoje źródła ma w jeziorze Kołoleż na wysokości stu siedemdziesięciu metrów nad poziomem morze. Wpada do Bałtyku w Darłowie. Przepływa przez Białe Jezioro, jezioro Bluj, a także jezioro Wałdowskie Wielkie. Nad Wieprzą położone jest Darłowo, a także Sławno.

Wierzyca

Wierzyca to rzeka płynąca przez północną Polskę. Jest lewym dopływem Wisły. Jej długość to sto pięćdziesiąt kilometrów. Początek ma w Jeziorze Piotrkowskim, które położone jest na Pojezierzu Kaszubskim. Do Wisły wpada nieopodal miasteczka Gniew. Jej rzeką cenioną przez miłośników spływów kajakowych. Działają na niej liczne elektrownie wodne. Nad Wierzycą położone są między innymi: Pelplin, Starogard Gdański oraz Owidz.

Wisła

Wisła to najdłuższa rzeka przepływająca przez Polskę. Jednocześnie jest najdłuższą ze wszystkich rzek, które wpadają do Morza Bałtyckiego. Jej długość to tysiąc czterdzieści siedem kilometrów. Swoje źródła ma na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, na wysokości tysiąca stu siedmiu metrów nad poziomem morza. Znajdują się na niej trzy zbiorniki: Jezioro Czerniańskie, Jezioro Goczałkowickie oraz Jezioro Włocławskie.

Wisłok

Wisłok to rzeka płynąca przez południowo – wschodnią Polskę. Jest lewym dopływem Sanu. Jej długość to dwieście dwadzieścia kilometrów. Jest to rzeka o wybitnie górskim charakterze. Uwagę zwraca jej niezwykle wartki bieg i skaliste podłoże. Do tego dochodzą liczne przełomy. Swoje źródło na stokach Wielkiego Bukowca w Beskidzie Niskim na wysokości siedemset siedemdziesiąt metrów nad poziomem morza.

Wisłoka

Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem górnej Wisły. Wisłoka ma długość 164. Jej źródła odkryto na stokach położonej w środkowej części Beskidu Niskiego górze Dębi Wierch. Po opuszczeniu Beskidu Niskiego Wisłoka przepływa przez Pogórze Jasielskie, a następnie przez Kotlinę Sandomierską. Do Wisły uchodzi w okolicach wsi Ostrówek. Nad Wisłoką położona jest między innymi Dębica, Jasło i Mielec. Jednym z dopływów Wisłoka jest rzeka Kłopotnica.

Wkra

Wkra jest prawobrzeżnym dopływem rzeki Narew. Wkra wypływa z Garbu Lubawskiego i przepływa przez Nizinę Północnomazowiecką. Liczy 249 km długości. Jej bieg został podzielony na 3 odcinki. Każdy z nich nosi inną nazwę. Górny bieg zaczyna się u źródła Wkry, kończy u ujścia do rzeki Szkotówka. Odcinek ten nosi nazwę Nida. Odcinek środkowy od ujścia Szkotówki do ujścia Swojęcianki nosi nazwę Działdówka.

Wołga

Wołga to rzeka przepływająca przez przeduralską część Rosji. Jej długość wynosi przeszło trzy tysiące kilometrów. Jest to największa, a zarazem najdłuższa rzeka w całej Europie, a jednocześnie największa i najdłuższa na świecie spośród tych rzek, które uchodzą do jeziora. Przepływa wyłącznie przez Rosję. Na skutek regulacji koryta, a także budowy szeregi zbiorników retencyjnych jej naturalny bieg został znacznie skrócony.