Rośliny na literę P

Papryka, Papaja, Pasternak, Pietruszka, Pigwa, Pistacja, Pomarańcza, Pomidor, Por, Porzeczka, Poziomka

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Rośliny na literę P - opisy

Papryka

Papryka to roślina zaliczana do rodziny psiankowatych. Papryka wywodzi się z Ameryki Południowej oraz Centralnej. Dzisiaj jest rośliną, która uprawiana jest na całym świecie. Owoce papryki różnią się kolorem. Wyróżnia się paprykę czerwoną, zieloną oraz żółtą. Za najsmaczniejszą paprykę uważana jest papryka czerwona. Warzywo nadaje się do spożycia na surowo. Można ją także gotować, dusić, smażyć i zapiekać. Papryka jest warzywem niezwykle smacznym, ale również bardzo zdrowym. Zawiera duże ilości siarki, która korzystnie wpływa na kondycję paznokci, włosów i skóry.

Papaja

Papaja to roślina zaliczana do rodziny melonowcowatych. Ojczyzną papai jest Ameryka Południowa, Środkowa oraz ciepłe rejony Ameryki Północnej. Udaje się w krajach znajdujących się w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. Owoce papai mają długość około czterdziestu pięciu centymetrów. Początkowo są zielone. Kiedy dojrzeją, przybierają kolor pomarańczowy bądź intensywnie żółty. Jadalny jest nie tylko miąższ owoców, ale również ich skórka. Można spożywać je na surowo i wykorzystywać jako bazę do różnych przetworów.

Pasternak

Pasternak to roślina zaliczana do rodziny selerowatych. Obecnie wskazuje się na około czternaście gatunków. Pasternak powszechnie występuje w klimacie umiarkowanym. Spotykany jest zarówno w Europie, jak i Azji. Pasternak jest rośliną użytkową. Jest smaczny, a jednocześnie bardzo wartościowy. Dostarcza witaminy C oraz E. Swoim wyglądem przypomina do złudzenia pietruszkę. Cechą odróżniającą jest brak charakterystycznego zapachu. Pasternak można dodawać do zup, sosów, a także przygotowywać z niego zdrowe chipsy.

Pietruszka

Pietruszka to roślina, która należy do rodziny selerowatych. Jest rośliną uprawną, ale w niektórych regionach świata występuje w stanie dzikim. Spotkać można ją między innymi na Półwyspie Apenińskim, Bałkański oraz na Wyspach Kanaryjskich. Spożywa się zarówno palowy korzeń, jak i nać. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez pietruszki zupy. Jest niezwykle aromatyczna. Liście, które również mocno pachną są niezastąpione w przyprawianiu rozmaitych farszów mięsnych i warzywnych. Pietruszka jest rośliną, która dość dobrze rośnie na większości stanowisk.

Pigwa

Pigwa to roślina wieloletnia, która zaliczana jest do rodziny różowatych. Naturalnie występowała na terenie Azji. Do Europy została sprowadzona. Uprawiana jest także w Polsce. Często za pigwę brany jest pigwowiec, który jest jednak zupełnie inną rośliną. Pigwa ma na ogół pokrój krzewu, ale może przybierać również postać niewielkiego drzewka. W polskiej strefie klimatycznej dorasta maksymalnie do trzech metrów. Owoce pigwy charakteryzują się bardzo silnym zapachem. W smaku są cierpkie. Są doskonałym dodatkiem do herbaty. Można z nich przygotowywać pyszne konfitury.

Pistacja

Pistacja to roślina zaliczana do rodziny nanerczowatych. Pistacje występują na półkuli północnej. Rosną jednak wyłącznie w tych regionach, które położone są w strefie klimatu ciepłego bądź umiarkowanego. może mieć postać krzewu bądź drzewa. Roślina w sprzyjających warunkach może dorastać nawet do dwudziestu czterech metrów wysokości. Owoce pistacji są niewielkie. Są niezwykle smaczne, a jednocześnie bardzo zdrowe. Wytwarza się z nich między innymi olej. Znane są gatunki, które cenione są za swoje walory dekoracyjne.

Pomarańcza

Pomarańcza to roślina, która zaliczana jest do cytrusów. Rodzi owoce o okrągłym kształcie, które ochrania pomarańczowa skórka. Pod nią znajduje się włóknisty, niezwykle smaczny miąższ. Co ciekawe, pomarańcza to jedynie nazwa zwyczajowa. Nie wyróżnia się obecnie odrębnej jednostki taksonomicznej. Ojczyzną pomarańczy są Chiny. Wzmianki o tych owocach pochodzą z chińskiej literatury. Po raz pierwszy pojawiły się około 300 roku przed narodzinami Chrystusa. Pomarańcze powszechnie uprawia się w rejonach tropikalnych oraz subtropikalnych.

Pomidor

Pomidor to roślina zaliczana do rodzaju psiankowatych. Ojczyzną pomidorów jest Ameryka Południowa. Obecnie jest to rozpowszechniona na całym świecie roślina uprawna. Największą popularnością cieszy się pomidor zwyczajny. Dojrzały owoc pomidora jest aromatyczny, smaczny i niezwykle wartościowy. Dostarcza szeregu witamin i minerałów, a jednocześnie zawiera bardzo mało kalorii. Obecnie wyróżnia się nie tylko pomidory o czerwonej skórce. Na rynku dostępne są pomidory żółte, a nawet fioletowe. Roślina ta nie lubi wiosennych przymrozków.

Por

Por to roślina zaliczana do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest Azja Mniejsza. Znana była już w starożytnym Egipcie, a także Grecji i Rzymie. W Polsce pojawiła się w okresie średniowiecza. Obecnie jest rośliną powszechnie uprawianą i bardzo lubianą. Z pora przyrządza się przede wszystkim surówki, które doskonale komponują się z różnymi rodzajami mięs. Dodaje się je także do zup. Można je zapiekać i dusić. Uprawa porów nie jest zbyt skomplikowana. Są one jednak wrażliwe na pojawiające się wiosną przymrozki. Najlepiej uprawiać je z rozsady.

Porzeczka

Porzeczka jest krzewem należącym do rodziny agrestowych. Występuje powszechnie na północnej półkuli. W warunkach polskich często pojawia się jako rodzina dzika. Jest doceniana przez ogrodników, ponieważ nie jest skomplikowana w uprawie i ma niewielkie wymagania, a jeśli tylko będzie miała odpowiednio dużo miejsca, zaoferuje duże plony. Najpopularniejsze w Polsce są porzeczki czerwone i czarne, a rzadziej spotykane są porzeczki białe. Inne gatunki porzeczek spotkać można praktycznie tylko w ogrodnictwie i nasadzeniach biotechnicznych.

Poziomka

Poziomka to zbiorcze określenie dla bylin z rodziny różowatych, których łącznie mamy siedemnaście gatunków. W naszym kraju znajdziemy trzy z nich, z których najpopularniejsza i zarazem najdelikatniejsza jest truskawka, roślina będąca krzyżówką dwóch innych poziomek. W naturze można spotkać poziomkę pospolitą, twardawą, a rzadziej wysoką. Są to rośliny, za którymi można się rozglądać w lasach iglastych, chociaż nie ma z nich zbyt wiele pożytku, ponieważ jako rośliny dzikie, oferują bardzo niewielki plon, a ich owoce są dużo mniejsze od truskawek.