Rośliny na literę K

Kalafior, Kalarepa, Kapusta, Karczoch, Kasztan, Kiwi, Kokos, Koper, Kukurydza, Kumkwat

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Rośliny na literę K - opisy

Kalafior

Kalafior to roślina jednoroczna, która zaliczana jest do rodziny kapustowatych. Kalafiory najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych. Wymaga gleby zasobnej w próchnicę i związki mineralne. Z uwagi na płytki system korzeniowy kalafiory słabo udają się na glebach piaszczystych. Częścią jadalną kalafiorów jest tak zwana róża, której masa może dochodzić nawet do dwóch kilogramów. W Polsce kalafiory pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku. Przypuszcza się, że stało się to za sprawą Bony Sforzy.

Kalarepa

Kalarepa to odmiana kapusty. Jest to popularne warzywo zaliczane do rodziny kapustowatych. Na stanowiskach naturalnych nie występuje, jest typową rośliną uprawną. Do spożycia przeznaczona jest bulwa, która ma silny aromat i wyrazisty smak. Najsmaczniejsza jest młoda kalarepa – im starsza, tym bardziej łykowata. Kalarepę można z powodzeniem spożywać na surowo, ale nadaje się również do podawania na ciepło. Można dodawać ją do zupy, dusić, a także zapiekać. Doskonale smakuje faszerowana mięsem bądź ryżem.

Kapusta

Kapusta to roślina zaliczana do rodziny kapustowatych. Obecnie wyróżnia się prawie czterdzieści gatunków. W Polsce jest to popularna roślina uprawna. Występuje również w stanie dziki – głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Jest to roślina jednoroczna. Ma dość duże wymagania pokarmowe. W uprawie zaleca się jej nawożenie. Wymaga również wzmożonej ochrony przed owadami. Doskonale smakuje na surowo, można ją także dusić, gotować i zapiekać. Jest podstawą bigosu – jednej z tradycyjnych polskich potraw.

Karczoch

Karczoch to roślina zaliczana do rodziny astrowatych. Wyróżnia się szereg gatunków, z których część uprawiana jest jako rośliny ozdobne, a część jako warzywa. Gatunkiem najbardziej typowym, a jednocześnie najlepiej znanym jest karczoch hiszpański. Roślina naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Roślina uprawiana jest także w Polsce. Karczochy powszechnie wykorzystywane są obecnie w kuchni. Do spożycia nadaje się wyłącznie w pierwszym roku uprawy. W późniejszych latach roślina staje się sucha, zdrewniała i po prostu niesmaczna.

Kasztan

Kasztan to roślina zaliczana do rodziny bukowatych. Wyróżnia się około dwunastu gatunków kasztanów. Roślina ta występuje nie tylko w Europie, ale również w Ameryce Północnej oraz Azji. Rodzi owoce o kulistym kształcie i brązowym kolorze z białą łatą. Zamknięte są w otoczonej kolcami łupinie. Kiedy są dojrzałe, łupina otwiera się. Znane są odmiany kasztanów jadalnych, które bardzo popularne są między innymi we Francji. Wyśmienicie smakują pieczone. W Polsce kasztan jadalny nie jest spotykany. Jest to roślina typowo parkowa.

Kiwi

Kiwi, czyli aktinidia chińska to roślina pochodząca z Chin. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach. Plantacje o największym rozmiarze spotykane są w Nowej Zelandii. W Polsce plantacje kiwi spotykane są bardzo rzadko. Roślina ta najlepiej czuje się w klimacie podzwrotnikowym. Nie toleruje przymrozków, które w Polsce są na porządku dziennym. Rodzi smaczne i wartościowe owoce, które swoim wyglądem przypominają pióra ptaka o takiej samej nazwie. Roślina dorasta nawet do dwudziestu pięciu metrów. Na plantacjach nie jest na ogół wyższa niż osiem metrów.

Kokos

Kokos to roślina zaliczana do rodziny arekowatych. Roślina spotykana jest w południowo – wschodniej Azji, a także północno – zachodniej Ameryce Południowej. Uważa się, że palmy kokosowe rodzące znacznie mniejsze owoce niż współcześnie rosły już piętnaście milionów lat temu. Waga owoców palmy kokosowej może dochodzić nawet do dwóch i pół kilograma. Palma kokosowa najlepiej rośnie na piaszczystych, zasolonych plażach. Do dobrego wzrostu potrzebuje dużo światła i regularnych opadów. Nie toleruje mrozu.

Koper

Koper to roślina zaliczana do rodziny selerowatych. W niektórych ujęciach wskazuje się na jeden gatunek, w innych dwa, a czasami nawet cztery. Uważa się, że koper jest rodziną o długiej historii. Miał być uprawiany już około 400 roku przed narodzinami Chrystusa. Jest to roślina o niezwykle silnym aromacie. Jest doskonałym dodatkiem do zup, sosów, powszechnie wykorzystywana jest do posypywania ugotowanych ziemniaków. Koper dodaje się także do kiszonych ogórków. Jest to roślina jednoroczna, która nie ma większych wymagań glebowych.

Kukurydza

Kukurydza to roślina zaliczana do rodziny wiechlinowatych. Naturalnie spotykana jest w Meksyku, Nikaragui oraz Gwatemali. Wyróżnia się obecnie pięć gatunków kukurydzy. Największe znaczenie ma kukurydza zwyczajna. Powszechnie uprawiana na całym świecie, również w Polsce. Przygotowuje się z niej pasę dla zwierząt. Jest spożywana także przez ludzi. Kukurydzę można jeść po ugotowaniu. Popularna jest kukurydza konserwowa, która jest składnikiem wielu sałatek warzywnych. Dostępna jest także mąka kukurydziana.

Kumkwat

Kumkwat to roślina zaliczana do rodziny rutowatych. Ma postać krzewu bądź niewielkiego drzewka. Ojczyzną kumkwatu są Chiny. Obecnie wyróżnia się sześć gatunków. W Europie kumkwat pojawił się za sprawą Roberta Fortune’a, który był zbieraczem roślin. Roślina ma białe kwiaty, które zachwycają pięknym zapachem. Owoce są niewielkie, pokrywa je cienka skórka. Można spożywać je zarówno na surowo, jak i poddawać obróbce. Obecnie kumkwat uprawiany jest w Ameryce Północnej i Południowej. Plantacje znajdują się także w Grecji.