Kolory na literę S

Seledynowy, Sepia, Siarkowy, Siny, Siwy, Słomkowy, Srebrny, Stalowy, Szafirowy, Szary, Szmaragdowy

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Kolory na literę S - opisy

Seledynowy

Kolor seledynowy to niezwykle delikatna, jasna, wręcz blada zieleń. Kolor ten można uzyskać, mieszając ze sobą dwa inne kolory: szary oraz jasnozielony. Przyjmuje się, że nazwa tego koloru wzięła się od Salah ad-Din al – Ajjubi. Był to sułtan Saladyn, który panował w XII wieku. Niektórzy sądzą, że pochodzenie nazwy jest nieco inne. Uważają, że wzięła się ona od koloru szat Celadona, który był bohaterem romansu pasterskiego z XVII wieku. Kolor seledynowy zaliczany jest do kolorów pastelowych. W modzie pojawia się zwłaszcza latem, kiedy to lekkie, delikatne barwy są szczególnie cenione.

Sepia

Sepia to rozbielony odcień brązu. Większości z nas może kojarzyć się ze starymi zdjęciami – portrety naszych babć i dziadków wykonywane były właśnie w sepii. Jest to kolor delikatny, mało intensywny. W związku z tym jest kolorem bardzo uniwersalnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać go we wnętrzach. Sprawdzi się jako kolor dominujący, który będzie tłem dla innych, jak i kolor dodatków. Również w modzie sepia jest kolorem zajmującym istotne miejsce. Dobrze wygląda z innymi kolorami jesiennymi.

Siarkowy

Kolor siarkowy to kolor żółty – taki, jaki ma siarka. Nie trudno domyśleć się skąd wzięła się jego nazwa – oczywiście od siarki. Jest to żółty mało intensywny, zdecydowanie chłodniejszy niż zwykły żółty, który jest kolorem bardzo ciepłym. Mniejsza intensywność sprawia, że kolor siarkowy jest kolorem bardzo uniwersalnym. Można go z powodzeniem wykorzystywać we wnętrzach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować na kolor siarkowy wszystkie ściany w pomieszczeniu. Kolor siarkowy dobrze komponuje się z takimi kolorami, jak różne odcienie szarości.

Siny

Kolor siny to odmiana koloru niebieskiego, do którego dodano szarości. To właśnie kolor szary jest dominującym i to on nadaje ostateczny charakter. Kolor siny jest zaliczany do kolorów zimnych, stonowanych. Nie rzuca się w oczy. Stanowi doskonałe tło dla innych dużo bardziej intensywnych kolorów. Jest szczególnie ceniony w architekturze wnętrz. Doskonale sprawdza się na ścianach. Tworzy elegancką powierzchnię, którą łączyć można z takimi kolorami, jak fuksja, burgund czy tango. Bardzo dobrze wygląda także z pastelami, tworząc z nimi delikatne, subtelne połączenie.

Siwy

Kolor siwy to jasna odmiana koloru szarego. Jest to kolor uważany często za nudny, pospolity, pozbawiony wyrazu. Podobnie jak kolor szary symbolizuje to co nieciekawe. Okazuje się jednak, że siwy doskonale sprawdza się jako tło dla innych barw. Może być z powodzeniem wykorzystywany we wnętrzach. Siwe ściany będą dobrym tłem dla dodatków w takich kolorach, jak burgund, amarant czy intensywna żółć. Siwy dobrze wygląda także z kolorami pastelowymi. Tworzy wówczas subtelne połączenie, które jest bardzo eleganckie.

Słomkowy

Kolor słomkowy to kolor bardzo delikatny. Jest to odmiana lekko zgaszonego koloru żółtego. Nie jest tak intensywny jak żółty, ale mimo to jest kolorem radosnym. Stanowi doskonałą alternatywę dla mocnego żółtego, który nie wszystkim odpowiada. Świetnie sprawdza się we wnętrzach. Wprowadza do pomieszczeń powiew świeżości, rozświetla pomieszczenia ciemne, ale robi to znacznie mniej intensywnie niż zwykły żółty. Nazwa koloru pochodzi od słomy, która jest najlepszym przykładem na to, jak wygląda kolor słomkowy.

Srebrny

Kolor srebrny to odcień szarego z metalicznym poblaskiem. Przywodzi on na myśl wypolerowane srebro. W naturze kolor srebrny występuje – wbrew temu, co często się nam wydaje – dość powszechnie. Szereg metali ma właśnie taki kolor. Również wśród roślin znajdują się te, których liście są srebrzyste. Wśród ryb także nie brakuje tych, których ciało srebrzyście połyskuje. Kolor srebrny obecny jest także w naszej kulturze. Jeśli chodzi o modę, to srebro pojawia się przede wszystkim w roli biżuterii. Niektórzy projektanci decydują się na szycie srebrnych sukienek, które doskonale sprawdzają się podczas wielkich wyjść.

Stalowy

Kolor stalowy to odcień szarości o chłodnym charakterze. Jest to kolor dość zimny. Jest stylowy, szlachetny, bardzo elegancki. Lubią go projektanci wnętrz. Z uwagi jednak na to, że jest to kolor chłodny nie poleca się go do ciemnych i małych pomieszczeń. Dobrze sprawdza się natomiast w pomieszczeniach przestronnych i słonecznych. Stalowy doskonale łączy się z intensywnymi kolorami. Można zestawiać go na przykład z kolorem purpurowym czy fuksją. Udane połączenia tworzy także z barwami pastelowymi.

Szafirowy

Kolor szafirowy to odmiana koloru niebieskiego. Swoją nazwę zawdzięcza minerałowi, jakim jest szafir. To kolor intensywny, nasycony. Jest kolorem zimnym, jak wszystkie pochodne niebieskiego. Jest to kolor niezwykle twarzowy. Pasuje zarówno szatynkom, jak i posiadaczkom włosów blond. Sprawdza się również we wnętrzach. Nie jest jednak zbyt popularny, jeśli chodzi o ściany. Chętnie sięgamy po niego jednak wówczas, gdy szukamy dodatków w ciekawym kolorze. Dostępne są szafirowe koce, poszewki na poduszki, zasłony.

Szary

Kolor szary to kolor, który uzyskuje się, mieszając ze sobą barwy dopełniające. Szary uzyska się także wówczas, gdy zmiesza się ze sobą kolor czarny oraz biały. Szary jest symbolem nudy, monotonii. Wiąże się go z pospolitością. Coś, co jest szare postrzegane jest jako nieciekawe i pozbawione walorów. Okazuje się jednak, że szarość doskonale sprawdza się we wnętrzach. Z powodzeniem na różne odcienie szarości można malować całe ściany we wszystkich pomieszczeniach domu. Pozwala to na zastosowanie dodatków w intensywnych kolorach.

Szmaragdowy

Kolor szmaragdowy to kolor leżący między kolorem morskim a kolorem zielonym. Jest więc barwą pośrednią. To kolor nasycony, intensywny, mocno wpadający w oko i zapadający w pamięć. Jest bardzo lubiany przez projektantów mody. Szmaragd jest bowiem kolorem bardzo twarzowym. Doskonale współgra zarówno z urodą blondynek, jak i kobiet o rudych włosach. Jest ceniony jest także w wystroju wnętrz. Dodatki w kolorze szmaragdowym to dobry sposób, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę intensywniejszego koloru.