Kolory na literę M
Magenta, Mahoniowy, Makowy, Malachitowy, Malinowy, Miedziany, Miętowy, Miodowy, Mleczny, Modry, Morelowy, Morski, Mosiądzowy, Mysi
Wybierz literę i zobacz odpowiedzi
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z
Kolory na literę M - opisy
Magenta
Magenta należy do kolorów o ciepłej tonacji. Do jego stworzenia potrzebny jest kolor czerwony i trochę koloru niebieskiego. Jest kolorem nie występującym w naturze, stworzony go w sposób sztuczny. Aby stworzyć ten kolor, użyto aniliny. Sztucznie otrzymaną barwę nazwano „magenta”, aby uczcić stoczoną 4 czerwca 1859 roku bitwę pod Magentą. Magenta to jedno z miast na terenie Francji. Magenta jest jednym z kolorów, które są wykorzystywane w druku atramentowym. Magenta drukarska zawiera więcej koloru niebieskiego.
Mahoniowy
Mahoniowy to kolor brązowoczerwony. Jego nazwa nawiązuje do koloru mahoniu, które jest kolorem różnych rodzajów drzew. To średnio ciemna barwa, która wpada z lekka w kolor pomarańczowy. Jest to jeden z bardziej eleganckich kolorów. Mahoń jest jednym z odcieni szerokiej palety brązów. Klasyczne połączenia to więc mahoń z wybranym odcieniem brązu. To ciepła barwa, która działa uspokajająco. Mahoń jest kolorem, który sprawdza się zarówno w aranżacji wnętrz jak i w modzie. Pasuje do ponadczasowych stylizacji i klasycznie urządzonych wnętrz.
Makowy
Makowy to jeden z odcieni czerwieni. Jest jednak zdecydowanie mniej energetyczny niż klasyczna czerwień. Kolor polnych kwiatów maku jest jednym z gorących trendów kolorystycznych. To świetny kolor dla osób, które kochają czerwień bez względu na to, jaki ma odcień. Można go łączyć tworząc bezpieczne duety kolorystyczne lub bardziej odważne. W tych pierwszych łączymy kolor makowy z szarościami. Odważne połączenie to na przykład makowy plus kobaltowy. Ciekawe połączenia to makowy i inne odcienie czerwieni.
Malachitowy
Malachitowy to jeden z odcieni koloru zielonego. Nazwa tego koloru pochodzi od malachitu – bardzo cenionego w jubilerstwie kamienia ozdobnego. Malachitowy jest intensywnym, ciemnozielonym odcieniem zieleni. Malachitowy to kolor, który wprowadza nas w bardzo przyjemny nastrój. Warto stosować go do aranżacji pomieszczeń, które wykorzystujemy do odpoczynku. Oczywiście malachitowy jest kolorem lubianym także przez stylistów. Możemy go łączyć z innymi odcieniami zieleni, brązami i szarościami. To klasyczne, a więc bardzo bezpieczne połączenia.
Malinowy
Malinowy to jeden z odcieni róży. To kolor, który przywodzi nam na myśl soczyste, pachnące słońcem maliny. To kolor, który kojarzy się nam z latem. Kolor malinowy tworzy zgrane duety zarówno z jasnymi pastelowymi kolorami, jak i z tymi ciemniejszymi. Dobre połączenia to na przykład malinowy i ciemnoniebieski. Świetnie wygląda także w połączeniu z kolorem granatowym, kremowym czy beżowym. Możemy łączyć go także z bielą. Malinowy to kolor bardzo intensywny, który ma wiele głębi. Odmładza i wprowadza w miły nastrój.
Miedziany
Miedziany jest bardzo ciepłym kolorem, mimo że jest to kolor metalu. Jego nazwa sugeruje jaki to jest metal – miedź. Jest to kolor, który może być świetną alternatywą dla koloru złotego. Nie wszyscy lubią luksus i przepych, który kojarzy się ze złotem, dla tych osób miedziany będzie idealny. Miedziany kolor jest jednym z gorących trendów wnętrzarskich. Sprawdza się zarówno w aranżacji klasycznie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrz. Możemy połączyć go na przykład z bielą. Oryginalne i odważne połączenie to miedziany plus zieleń.
Miętowy
Kolor miętowy jest jednym z odcieni zieleni. Jest bardzo jasny z lekkim odcieniem niebieskim. To barwa, który bardzo mocno kojarzy nam się nie tylko z wiosną, ale przede wszystkim z latem. Miętowy to kolor, który dodaje nam energii. Jednoznacznie trudno jest go opisać, gdyż równie dobrze może mieć delikatny pastelowy odcień jak i bardziej intensywny. Świetnie wygląda w towarzystwie kremowego koloru. Tworzy udane połączenia z różnymi odcieniami beżu. Możemy łączyć go również z różnymi odcieniami bieli.
Miodowy
Kolor miodowy można opisać jako kolor ciemnożółty w lekko pomarańczowym odcieniu. Jest kolorem bardzo ciepłym, kojarzącym się nie tylko z miodem, ale także z ciepłymi promieniami słońca. Możemy go łączyć z wieloma kolorami. Miodowy stworzy idealny duet na przykład z czernią. Dobrze prezentuje się również w połączeniu z butelkową zielenią, brązami czy granatem. Miodowy jest od pewnego czasu ulubionym kolorem projektantów mody. Coraz częściej zaczyna pojawiać się także we wnętrzach. Doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu.
Mleczny
Mleczny to kolor białożółty. Można spotkać się również z innymi określeniami tego koloru. Czasem jest nazywany kolorem śmietankowym lub kremowym. Jest kolorem bardzo neutralnym, a to oznacza, że pasuje do niego praktycznie każdy kolor. Na tle mlecznej bieli prezentuje się niezwykle efektownie turkus, pomarańcz, grafit, granat Mleczny kolor świetnie wygląda w duetach z pastelami, na przykład z miętą. Unikajmy jedynie łączenia koloru mlecznego z szarościami, gdyż mogą one sprawić, że nabierze on brudnego odcienia.
Modry
Modry to jeden z odcieni koloru niebieskiego. Jest on często używany jako synonim koloru błękitnego czy indygo. Kolor modry występuje w wielu garach używanych w naszym kraju. Kojarzy nam się między innymi z modrą kapustą, która jest obowiązkowym dodatkiem do śląskich klusek i rolad. Ale może to być również kolor lnu czy chabrów. Jest to jedne z tych odcieni, które są bardzo trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Łączymy go z jasnymi kolorami (bielą, szarościami, kremowym) lub z innymi odcieniami niebieskiego.
Morelowy
Kolor morelowy to po prostu kolor różowopomarańczowy. Nazwa nawiązuje do koloru skórki bardzo smacznych owoców jakimi są morele. Jest kolorem bardzo ciepłym, wprowadzającym w bardzo miły nastrój. Jednocześnie kolor ten zachęca nas do aktywności. Obok koloru brzoskwiniowego jest jednym z najczęściej wybieranych w Polsce kolorów do malowania ścian we wnętrzach mieszkalnych. Jest delikatnym kolorem. Również projektanci ubrań nie unikają tego ciepłego koloru. Możemy połączyć go z zielenią lub z kolorem pomarańczowym.
Morski
Kolor morski to odcień niebiesko-zielony. Do wyboru mamy dwa odcienie tej barwy: morski zielony lub morski niebieski. Oba odcienie są bardzo głębokie. W kolorze morskim zielonym barwą dominującą jest kolor zielony. Chyba nie trudno jest się już domyśleć, że dominującą barwą w kolorze morskim niebieskim jest kolor niebieski. Kolor morski łączy w sobie wszystkie cechy charakterystyczne dla niebieskiego i zielonego. Uspokaja, ale dodaje jednocześnie energii. Świetnie wygląda z bielą, niebieskim lub zielonym.
Mosiądzowy
Mosiądzowy to kolor żółtobrązowy. Jest kolorem lśniącym, który kojarzy się nam z mosiądzem. Mosiądz to stop miedzi i cynku. Kolor mosiądzowy może mieć mnóstwo odcieni. Może na przykład do złudzenia przypominać kolor złoty. Z kolorem złotym tworzy więc bardzo bogaty duet. Kolor mosiądzowy stworzy bardzo udane połączenie także z czernią, granatem, burgundem. Świetnie wygląda także w połączeniu z szarościami. Jest kolorem, który we wnętrzach pojawia się coraz częściej. Z łazienek i kuchni trafia na salony.
Mysi
Kolor mysi jest jednym z odcieni koloru szarego. Tą nazwą określany jego szarobeżowy odcień. Jest to kolor chłodny. Daje nam ogromne możliwości. Możemy go łączyć z wieloma różnymi kolorami. Aby jednak stworzyć efektowne połączenia, unikajmy zestawiania go z innymi odcieniami szarości. Łączmy go z kolorem jasnozielonym, brzoskwiniowym czy morelowym. Możemy łączyć go także z żółciami czy różnymi odcieniami koloru różowego. Łącząc go na przykład z żółciami sprawi, że straci swój chłód, stanie się kolorem zdecydowanie cieplejszym.