Stolica na literę B

Bagdad, Bairiki, Baku, Bamako, Bandar Seri Begawan, Bandżul, Bangi, Bangkok, Basseterre, Bejrut, Belgrad, Belmopan, Berlin, Bissau, Biszkek, Bogota, Brasília, Bratysława, Brazzaville, Bridgetown, Bruksela, Budapeszt, Buenos Aires, Bukareszt

Wybierz literę i zobacz odpowiedzi

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Z

Stolica na literę B - opisy

Bagdad

Bagdad to miasto położone nad rzeką Tygrys. Jest to stolica Iraku. Miasto zostało założone w 762 roku. Bagdad na tle innych dużych miast wyróżnia się panującym w nim klimatem. Panuje w nim klimat pustynny.

Bairiki

Bairiki to miasto pełniące funkcję stolicy Karibati. Bairiki położone jest na atolu Tarawa, które jest częścią wysp Gilberta. W mieście mieści się siedziba większość ministerstw i prezydenta. Siedziba parlamentu mieści się na wyspie Ambo.

Baku

Baku jest największym miastem Azerbejdżanu. Miasto to jest jednocześnie stolicą tego państwa. Baku to najstarszy i największy port zbudowany nad Morzem Kaspijskim. Historia Baku zaczęła się od osady założonej w II wieku.

Bamako

Bamako jest największym, stołecznym miastem Mali. Miasto leży nad rzeką Niger. Zajmuje powierzchnię 252 km². Bamako posiada status odrębnej jednostki administracyjnej. Zbiory tradycyjnych masek afrykańskich można obejrzeć w Malijskim Muzeum Narodowym.

Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan jest stolicą sułtanatu Brunei. Miasto zostało zbudowane na wyspie Borneo. Bandar Seri Begawan zostało założone w roku 1521 przez Holendrów. Aż do lat 50. miasto było ośrodkiem handlu niewolnikami.

Bandżul

Bandżul jest stolicą Gambii. Miasto zostało zbudowane na wyspie St. Mary położonej u ujścia rzeki Gambii do Atlantyku. Bandżul zostało założone jako placówka wojskowa w roku 1816. Założenie placówki wojskowej było związane z wprowadzeniem zakazu niewolnictwa.

Bangi

Bangi to największe miasto Republiki Środkowoafrykańskiej i stolica tego państwa. Miasto położone jest w południowej części kraju. Zbudowano je na prawym brzegu rzeki Unagi. Bangi zostało założone w roku 1889. Było wówczas fortem wojsk francuskich.

Bangkok

Bangkok jest największym miastem i stolicą Tajlandii. Miasto zbudowano w miejscu, gdzie rzeka Menam wpływa do Zatoki Tajlandzkiej. Nowoczesna infrastruktura i azjatyckie tradycje przyciągają do miasta wielu turystów.

Basseterre

Basseterre jest stolicą państwa Saint Kitts i Nevis leżącego w Ameryce Środkowej. Stolica tego państwa została zbudowana na wyspie Saint Kitts. W mieście rozwinięty jest przemysł przemysł bawełniany i spożywczy. Basseterre to miasto założone przez Francuzów.

Bejrut

Bejrut jest stolicą i największym miastem Libanu. W mieście ma siedzibę rząd Libanu. Miasto jest bogate w zabytki z przeszłości. Historia miasta liczy ponad 5 tysięcy lat. W Bejrucie urodził się Elie Saaba – kreator mody. Znaczna część miasta jest zniszczona na skutek bombardowań przez izraelskie lotnictwo.

Belgrad

Belgrad jest stolicą Serbii. Jest to też największe miasto w tym kraju. Belgrad leży u ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Jest jednym z jugosłowiańskich miast-bohaterów. Historia miasta liczy ponad 7 tysięcy lat, co czyni je jednym z najstarszych miast w Europie.

Belmopan

Belmopan jest stolicą Belize. Miasto zostało zbudowane w dolinie rzeki Belize. Do budowy miasta przystąpiono w latach 60. XX wieku, gdy huragan Hattie zniszczył w 1962 roku poprzednią stolicę Belize.

Berlin

Berlin jest stolicą Niemiec. Jest to jednocześnie największe miasto naszych zachodnich sąsiadów. Przez miasto przepływa rzeka Szprewa i Hawela. Po 1945 roku Berlin został podzielony na 2 części. Część wschodnia była stolicą NRD. W 1961 obie części miasta zostały oddzielone murem. Mur został zburzony po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r.

Bissau

Bissau to największe miasto i stolica Gwinei-Bissau. Miasto założyli w 1687 roku Portugalczycy. W XVII wieku Bissau było jednym z ośrodków handlu niewolnikami. Stolicą Gwinei-Bissau miasto zostało po odzyskaniu przez kraj niepodległości. Miało to miejsce w 1974 r.

Biszkek

Biszkek to największe miasto i stolica Kirgistanu. Miasto zostało zbudowane w Kotlinie Czujskiej. Położone w Tienszannie miasto jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym Kirgistanu. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, samochodowy, włókienniczy i maszynowy.

Bogota

Bogota jest stolicą Kolumbii. Miasto położone jest na wysokości 2640 m n. p. m. Zostało zbudowane w Kordylierze Wschodniej położonej w paśmie Andów. Bogota to centrum handlowe, przemysłowe i naukowo-kulturalne Kolumbii.

Brasilia

Brasilia jest stolicą Brazylii. Do budowy miasta przystąpiono w 1960 roku. Brasilia została zaprojektowana przez Luciego Costę i Oscara Niemeyera. Na siedzibę nowej stolicy wybrano miejsce położone na Wyżynie Brazylijskiej.

Bratysława

Bratysława to największe miasto Słowacji i stolica państwa. Spośród innych stolic świata Bratysława wyróżnia się tym, że graniczy z dwoma państwami. Bratysława otrzymała prawa miejskie w 1291 roku. Turyści mogą poznać historię miasta w Muzeum Historii Bratysławy.

Brazzaville

Brazzaville jest stolicą Konga i jednocześnie największym miastem w tym kraju. Miasto założył francuski odkrywca Pierre Savorgnan de Brazza. Nazwa miasta pochodzi od jego nazwiska. Brazzaville zajmuje powierzchnię 263,9 km².

Bridgetown

Bridgetown jest stolicą położonego nad Oceanem Atlantyckim państwa Barbados. Miasto jest jednocześnie największym portem tego kraju. Miasto założyli Anglicy w 1628 roku. Bridgetown jest ośrodkiem naukowym i turystycznym Barbadosu.

Bruksela

Bruksela jest stolicą Belgii. Miasto położone jest nad rzeką Zenne. Miasto jest siedzibą parlamentu i króla belgijskiego. Swoje siedziby ma tutaj także wiele instytucji Unii Europejskiej i NATO. W Brukseli jest mnóstwo muzeów i teatrów.

Budapeszt

Budapeszt to stolicą Węgier. To największe miasto tego państwa powstało po połączeniu trzech oddzielonych miejscowości: Budy, Óbudy i Pesztu. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj. Miasto zostało założone w 89 roku.

Buenos Aires

Buenos Aires jest największym miastem i stolicą Argentyny. Miasto tętni życiem przez 24 godziny na dobę. Buenos Aires to rodzinne miasto papieża Franciszka. W mieście jest dość liczna Polonia. Tutaj przyszła na świat także słynna tenisistka Gabriela Sabatini.

Bukareszt

Bukareszt jest stolicą Rumunii. Jest to jednocześnie największe miasto Rumunii. Stolicą Rumunii Bukareszt został w roku 1862. Przez miasto przepływa rzeka Dâmbovita. W granicach administracyjnych Bukaresztu znajduje się kilka jezior.